بستن
دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ : تاریخچه و مفاهیم + اینفوگرافیک

digital-marketing (1)

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing یا بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی الکترونیک به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که با استفاده از ابزارهای الکترونیکی همانند رایانه شخصی، تلفن هوشمند، کنسول بازی و … منتشر شده و از طریق آن به جذب مخاطب پرداخته می‌شود. همچنین این نوع بازاریابی در کانال‌ها و بسترهای الکترونیکی متنوعی همانند وب‌سایت، پست الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی عملیاتی می‌شوند.

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

نمی‌توان تاریخ دیجیتال مارکتینگ را به طور کامل از تاریخ تکنولوژی کامپیوتر تفکیک کرد. یکی از مهم‌ترین اتفاقات و تحولات مؤثر بر دیجیتال مارکتینگ، ابداع ایمیل بود که توسط ری تاملینسون و در سال ۱۹۷۱ اتفاق افتاد. البته مهم‌ترین اتفاق و نقطه شروع جدی تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ مربوط به دهه ۱۹۹۰ می‌شود که اولین موتورهای جستجوی وب که قابلیت ایندکس کردن سایت‌های FTP را داشتند، به وجود آمدند.

دیتابیس مارکتینگ و مدیریت ارتباط با مشتریان

از سال‌های ۱۹۸۰ به بعد حافظه کامپیوترها به قدری توسعه یافته بودند که برای حفظ و ذخیره اطلاعات مشتریان کافی بودند، در این دوره شرکت به دیتابیس مارکتینگ روی آوردند. شرکت با استفاده از این نوع بازاریابی به ثبت و جمع‌آوری اطلاعات در مورد مشتریان و بهبود روابط شرکت با آن‌ها می‌پرداخت. واژه دیجیتال مارکتینگ در دهه ۱۹۹۰ متولد شد. در این سال‌ها کامپیوترهای شخصی رواج بیشتری یافتند و معماری سرور و کلاینت پدید آمد، این امر باعث شد سامانه‌های مدیریت ارتباط با مشتریان به بخش جدایی‌ناپذیر فعالیت‌های بازاریابی تبدیل شوند.

فراگیر شدن دیجیتال مارکتینگ

اولین کمپین تبلیغات بنری (بنرهای قابل کلیک) در سال ۱۹۹۴ و برای AT&T اجرا شد. نکته جالب در این کمپین این بود که ۴۴ درصد افرادی که بنر را مشاهده کردند روی آن کلیک کردند. پس از سال ۲۰۰۰ با رواج بیشتر اینترنت، قدرت گرفتن موتور جستجوی گوگل و انقلاب تلفن‌های همراه هوشمند، تبلیغات و بازاریابی دیجیتال بیشتر مورد توجه واقع شد و امروز به یک ضرورت در موفقیت کسب‌وکارها تبدیل شده است.

برای دریافت آمار و اطلاعات در مورد دیجیتال مارکتینگ در ایران پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” ترند دیجیتال مارکتینگ در ایران در سال ۱۳۹۷ ” را مطالعه کنید.

مفاهیم اصلی دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله ابتدا با مفاهیم اصلی در حوزه دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهیم شد و سپس در ادامه با استفاده از یک اینفوگرافیک دیجیتال مارکتینگ به معرفی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ از ابتدا تا انتها می‌پردازیم و با آمار مربوط به حوزه دیجیتال مارکتینگ در ایران و جهان بیشتر آشنا خواهیم شد.

طراحی سایت Web Design

سایت یک شرکت اصلی‌ترین عنصر هویتی آن شرکت در فضای دیجیتال است و طراحی سایت اولین قدم برای حضور موفق کسب و کار شما در اینترنت است.

تبلیغات بنری Display Advertising

تبلیغات بنری یا به صورت پرداخت اجاره ثابت برای یک مدت مشخص انجام می‌شد و یا به صورت CPC اما در حال حاضر تبلیغات بنری در نرم‌افزارهای موبایل نیز انجام می‌شود. شبکه نمایش گوگل بزرگترین رسانه جهانی برای نمایش تبلیغات بنری است. امکان نمایش تبلیغات بنری گوگل ادز در وبسایت‌های فارسی وجود ندارد و بنرهای تبلیغاتی در وبسایت‌های ایرانی یا در اختیار خود سایت هستند و یا از سوی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تبلیغات دیجیتال مثل صباویژن و ادنگاه مدیریت می‌شوند.

تبلیغات همسان Native Ads

تبلیغات همسان به تبلیغاتی اشاره دارد که با محتوای اصلی سایت نمایش‌دهنده آگهی تفاوت ندارد و نوعی پیوستگی موضوعی نیز با محتوای اصلی دارد، از این رو مخاطبین این نوع تبلیغات را آزاردهنده تلقی نمی‌کنند. تقریباً دو سال است که تبلیغات همسان به خدمات دیجیتال مارکتینگ در ایران افزوده شده است.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی Social Media Marketing

شرکت‌ها برای تعامل بهتر و بیشتر با مشتریان و جامعه خود ناگزیرند که در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال داشته باشند. به مجموعه اقداماتی که در شبکه‌های اجتماعی برای رساندن پیام بازاریابی، تبلیغات، انتشار محتوا و نظایر آن انجام می‌شود، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌گویند. شرکت‌هابرای بهتر دیده شدن محتوای خود از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نیز استفاده می‌کنند. یکی از انواع برقراری ارتباط با مخاطبین که جدیداً بسیار مورد استقبال واقع شده است، اینفلوئنسر مارکتینگ است. دلیل این استقبال این است که تأثیرگذاری افرادی که با عنوان اینفلوئنسر شناخته می‌شوند در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از خود برندها است.

بازاریابی موتور جستجو SEM

بازاریابی موتور جستجو شامل اقدامات افزایش ترافیک ارگانیک و فعالیت‌های مربوط به سئو و همچنین تبلیغات در موتورهای جستجو می‌شود که معروفترین آن‌ها خدمات گوگل ادز است.

بهینه سازی موتور جستجو SEO

اقدامات سئو یا بهینه سازی موتور جستجو در راستای افزایش رتبه نمایش وبسایت در نتایج موتورهای جستجو هستند. شرکت‌ها با بهینه سازی موتور جستجو، محتوا و ویژگی‌های فنی سایت خود را برای نمایش در نتایج موتور جستجو بهینه‌سازی می‌کنند تا در جایگاه بالاتری نمایش داده شوند و در نتیجه ترافیک ارگانیک بیشتری جذب کنند.

گوگل ادز Google Ads

با تبلیغات در موتور جستجوی گوگل، تبلیغات شرکت با جستجوی کلمات کلیدی که توسط خود شرکت مشخص شده در نتایج جستجوی کاربران نمایش داده می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با نحوه کار سرویس تبلیغاتی گوگل مقاله “سیستم مزایده گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟” را مطالعه کنید. مزیت این روش به بهینه سازی موتور جستجو این است که نتایج آن در افزایش ترافیک سایت زودتر نمایان می‌شود، اما هزینه‌های آن بالاتر و نتایج آن موقت است.

بازاریابی محتوا Content Marketing

این دسته از خدمات دیجیتال مارکتینگ شامل تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی (شامل عکس، ویدئو و متن) و همچنین تولید محتوای بلاگ و یا انواع کتاب‌های الکترونیکی و مواردی از این دست برای شرکت‌ها می‌شود. امروزه شرکت‌ها به علت حضور در شبکه‌های اجتماعی و برای گسترش ارتباطات خود با کاربران بیش از پیش به بازاریابی محتوا می‌دهند.

ایمیل مارکتینگ Email Marketing

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای حفظ ارتباط با مشتریان و اطلاع‌رسانی رویدادهای مختلف به آن‌هاست. استفاده از ایمیل مارکتینگ در کسب‌وکارهای B2B و همچنین فروشگاه‌های اینترنتی برای اطلاع‌رسانی جشنواره‌های فروش بسیار رواج دارد.

چالش‌های دیجیتال مارکتینگ

در دنیای امروز دیگر مردم وقتشان رو کمتر با خواندن روزنامه و دیدن تبلیغات تلویزیون سپری می‌کنند، بخش زیادی از زمان مشتریان شما پای کامپیوتر یا موبایل می‌گذرد که به آن‌ها رسانه‌های دیجیتال می‌گویند. اگر می‌خواهید ارتباط مؤثرتری با مخاطبینتان داشته باشید حضور قوی شما در دنیای دیجیتال ضروری است. واقعیت این است که مردم بیشتر نظر کسی را می‌پذیرند که خودش پیش از آن‌ها مشتری شما بوده و نه تعریف و تمجیدهای یک کمپانی را از کالای خودش؛ پس باید این تجربه را برای ایشان یادآوری کنید.

تنوع رسانه‌های آنلاین

تنوع رسانه‌های آنلاین باعث می‌شود تا صاحبان برند برای برنامه‌ریزی و فعالیت در هر رسانه با مشکل روبرو بشوند؛ ده‌ها شبکه اجتماعی،سرویس‌های ایمیل مارکتینگ و وب‌سایت‌های پربازدید تنها بخشی از رسانه‌های آنلاین هستند.

هزینه پایین

هزینه پایین و باور اشتباه به عدم نیاز به تخصص در رسانه‌های آنلاین در مقایسه با سایر رسانه‌ها است که باعث می‌شود تعداد زیادی از برندها با رویکردهای حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای برای تبلیغ به این فضا هجوم بیاورند و این خودش سبب تشدید رقابت می‌شود.

انفجار اطلاعات

انفجار این‌همه اطلاعات در رسانه‌های آنلاین باعث می‌شود مخاطب شما با حجم زیادی از تبلیغات روبرو بشود. بسیاری از این افراد با واقعیت آن کالا یا خدمت زیاد آشنایی نداشته و سبب کم شدن اعتماد مصرف‌کننده نسبت به همه تبلیغات در فضای مجازی می‌شود.

برای عبور از سطح این چالش‌ها چه باید کرد؟

خوبی دیجیتال مارکتینگ این است که یک بستر دوجانبه برای شما مهیا می‌کند و می‌توانید ازنظر مشتریانتان نیز مطلع شده و با اعداد دقیق بدانید چه مطالبی برای مخاطب شما جذاب‌تر است. اما این موضوع به‌تنهایی کافی نیست، شما باید بتوانید یک رابطه خوب با مشتری‌هایتان داشته باشید، تا هم ازنظرت آن‌ها آگاه شوید و هم بتوانید انتظارات مشتری‌هایتان را برطرف کنید.

ایجاد رابطه و تعامل با مشتریان، یکی از برتری‌های محسوس رسانه‌های آنلاین نسبت به سایر رسانه‌ها هست. حالا شما با این داشته‌ها می‌توانید استراتژی بازاریابی و فروش کالا یا خدمات خود را تحلیل کنید و ببینید چه‌کارهایی جواب مناسب را می‌دهد و چه‌کارهایی نه.

شما باید با تولید محتوای جذاب به مشتریان خود این حس رو منتقل کنید که برای شما فروش تنها دغدغه نیست و در تلاش برای بالاتر بردن سطح زندگی آن‌ها هستید. تمام نظرات مشتری‌ها را به‌دقت رصد کرده و تشویقشان کنید داستان‌های خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند، این کلید موفقیت شما در دنیای امروز است.

ویدئوی ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال ۲۰۱۹

آمارهای جالب درباره دیجیتال مارکتینگ

 • طراحی سایت 
  وب‌سایت هویت برند شما در فضای آنلاین است؛ ساختن سایت با طراحی و کاربری مناسب برای کاربران، مرحله اول از موفقیت دیجیتال مارکتینگ است.
 • طراحی ریسپانسیو Responsive Design
  ۶۷ درصد کاربران وب‌سایت، علاقۀ بیشتری به سفارش در سایت‌های دارند که سازگار با موبایل هستند.
 • لندینگ پیج Landing Page
  استفاده از ویدئو در صفحات فرود، نرخ تبدیل را ۸۶% افزایش می‌دهد.
 • تجارت الکترونیک E Commerce
  تجارت الکترونیک در ایران رشد سالانه ۶۰ درصدی را تجربه می‌کند. حجم این تجارت در سال ۹۷ به بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
 • نرم‌افزار موبایل Mobile App
  در سال ۲۰۱۷ برنامه‌های موبایلی بیش از ۱۹۷ میلیارد بار دانلود شده‌اند.
 • برنامه‌های پیام‌رسان Messaging Apps
  بیش از ۴۰ میلیون نفر در ایران از پیام‌رسان‌ها استفاده می‌کنند.

آمارهای تبلیغات آنلاین Online Advertising

تبلیغات آنلاین یا تبلیغات دیجیتال که با تبلیغات اینترنتی نیز معرفی می‌شود، به تبلیغاتی گفته می‌شود که از طریق ابزارهای و پلتفرم‌های اینترنتی به مخاطبین دسترسی دارند.

تبلیغات دیجیتال ۵۱٫۵ درصد از حجم تبلیغات در آمریکا را تشکیل می‌دهد که این آمار نشان دهنده میزان اثرگذاری تبلیغات دیجیتال در فضای کل تبلیغات است.

 • تبلیغات موبایلی Mobile Ads
  در سال ۲۰۱۸ در آمریکا بیش از ۷۰ میلیارد دلار هزینه تبلیغات موبایلی شده است.
 • ایمیل مارکتینگ Email Marketing
  ۸۰% کارشناسان بازاریابی معتقدند ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ایمیل به جذب و وفادارسازی مشتری کمک قابل توجهی می‌کند.
 • تبلیغات بنری Banner Ads
  نرخ تبدیل تبلیغات بنری به طور میانگین ۰٫۱۷% است.
 • تبلیغات کلیکی PPC Ads
  نرخ تبدیل تبلیغات کلیکی در گوگل Google Ads به طور میانگین ۳٫۱۷% است.

آمارهای بهینه سازی موتور جستجو SEO

۹۳% تجربه‌های آنلاین با جستجو در یک موتور جستجو آغاز می‌شود.
۷۵% کابران هرگز از صفحه اول نتایج جستجو فراتر نمی‌روند.
۷۲% کارشناسان دیجیتال مارکتینگ مهم‌ترین تاکتیک برای بهینه‌سازی موتور جستجو را تولید محتوا می‌دانند.

آمارهای بازاریابی محتوا

۵۳% کارشناسان دیجیتال مارکتینگ ، تولید بلاگ را مهم‌ترین اولویت تولید محتوا می‌دانند.
احتمال مطالعه اینفوگرافیک توسط کاربر ۳۰ برابر بیش‌تر از احتمال مطالعه یک مقاله متنی است.

ویدئو مارکتینگ Video Marketing
پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۹ بیش از ۸۰% ترافیک اینترنت مربوط به ویدئو خواهد بود.

آمارهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی پرقدرت‌ترین پلتفرم برای رونق بخشیدن به تجارت شما هستند، در حال حاضر اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران است.

۷۰% افراد نسل Y در آمریکا در خریدهایشان تحت تأثیر توصیه دوستانشان در شبکه‌های اجتماعی هستند.
۷۰% کاربران اینترنت در آمریکا برندها را در اینستاگرام جستجو می‌کنند.
۷۰% هشتگ‌های اینستاگرام مربوط به برندها هستند.
بیش از ۲۵ میلیون ایرانی عضو اینستاگرام هستند.
بیش از ۵۶% کاربران بزرگسال در اینترنت در بیش از یک شبکه اجتماعی عضو هستند.

یکی از استراتژی‌هایی که در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌شود استفاده از نفوذ و تأثیرگذاری افراد محبوب در شبکه‌های اجتماعی در قالب اینفلوئنسر مارکتینگ است.

در صورتی که علاقه‌مند هستید اطلاعات بیشتری در مورد دیجیتال مارکتینگ بدانید بهتر است مقاله ” خدمات دیجیتال مارکتینگ در ایران شامل چه مواردی است؟ ” را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک دیجیتال مارکتینگ از ابتدا تا انتها با همکاری آژانس مارکتینگ لاوان تهیه و به روز شده است:

اینفوگرافیک-دیجیتال-مارکتینگ

منابع:
http://shanebarker.com/blog/influencer-marketing-statistics
https://sproutsocial.com/insights/instagram-stats/
https://tubularinsights.com/2019-internet-video-traffic/
http://www.businessofapps.com/data/app-statistics/
http://www.ictstartups.ir/fa/content/130365

مقاله‌های مرتبط را مطالعه کنید
در دنیای امروز دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing آنچنان با زندگی روزمره ما عجین شده است
براساس اطلاعات تحلیلی منابع مختلف داخلی و خارجی، روند نفوذ اینترنت و ترند دیجیتال مارکتینگ
هنگامی که تصمیم به راه‌اندازی یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گیرد بهتر است این موضوع را
برچسب : بازاریابی آنلاینبازاریابی دیجیتالبازاریابی شبکه اجتماعیدیجیتال مارکتینگدیجیتال مارکتینگ چیستکمپین دیجیتال مارکتینگوایرال ویدئو
شرکت دیجیتال مارکتینگ لاوان

شرکت دیجیتال مارکتینگ لاوان

ما در شرکت بازاریابی و تبلیغاتی لاوان، به ارائه خدمات برندینگ ، بازاریابی و تبلیغات در فضای آفلاین و آنلاین می‌پردازیم. ارائه خدمات تهیه کتابچه برند، طراحی لوگو و هویت بصری، طراحی و اجرای کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات، طراحی وب سایت و ... از دیگر خدمات ما هست.

24 دیدگاه

 1. در حوزه دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات دیجیتال محتوای خوبی را تهیه کردید و اینفوگرافیک خوبی بود، با اجازه ازش استفاده میکنم

 2. با سلام
  ممنون از مطلبتون
  دیجیتال مارکتینگ مبحث جدیدی هست که علاقمند به خوندن مطالب بیشتری در موردش هستیم.
  لطفا باز هم ازین دست مقاله ها منتشر کنید.

 3. لطفا در مورد تبلیغات دیجیتال بیشتر صحبت کنید. کلا دیجیتال مارکتینگ هنوز هم یکم برامون ناشناختست، خوشحال میشم بیتر در موردش بخونم.

 4. سلام
  با توجه به آمارهایی که از کاربران امریکایی در شبکه‌های اجتماعی اشاره کردید، چند درصد وضعیت کاربران ایرانی مشابه این آماره؟

 5. خیلی ممنون از مطلب خوبتون
  میشه در مورد سئو و اینکه چیکار کنیم تا بهینه سازی سایت رو با کلمات کلیدی
  خودمون به بهترین شکل ممکن انجامش بدیم توضیح بدید؟ با تشکر هادی احمدی

دیدگاه خود را وارد نمایید

پیشنهاد میکنیم بخوانید
افراد میکرو اینفلوئنسر‌ اکثریت جامعه اینفلوئنسر‌ها را تشکیل می‌دهند. یک…