دیجیتال مارکتینگ چیست و شامل چه خدمات و سرویس‌هایی می‌شود؟

اینفوگرافیک دیجیتال مارکتینگ
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در سال 1402 مهمترین سوالی که برای مدیران بازاریابی پیش می‌آید این است:

چه میزان بودجه دیجیتال مارکتینگ برای یکسال باید در نظر گرفت؟ خدمات دیجیتال مارکتینگ چیست و کدامیک موثرتر هستند؟

دیجیتال مارکتینگ یکی از ضروری ترین روش ها برای ارتباط موثر و موفق با مخاطبین برند است. دیجیتال مارکتینگ به عنوان ترند در حوزه بازاریابی نیست بلکه یک ابزار است برای موفقیت در حوزه بازاریابی و البته تبلیغات، چرا که برخلاف دیگر ترندهای بازاریابی، شما هر فعالیت خود را می‌توانید اندازه‌گیری کنید.

در یک تعریف ساده، بازاریابی دیجیتال یعنی معرفی و تبلیغ محصولات یا خدمات در بسترهای دیجیتال از جمله اینترنت یا دستگاه‌های دیجیتال. این ابزارها می‌توانند شامل پیام رسانی متنی، ویدئو، اپلیکیشن، پادکست‌ها، بیلبوردهای الکترونیکی، تلویزیون دیجیتال و کانال‌های رادیویی و غیره باشند. بازاریابی دیجیتال به یک سازمان امکان می‌دهد کمپین‌ها، محتوا و استراتژی خود را تجزیه و تحلیل کند تا بفهمد چه کاری انجام می‌دهد.

ویدئوی دیجیتال مارکتینگ در سال 2023 از دیجیتال مارکتینگ لاوان

قیمت تبلیغات در اینستاگرام و تلگرام

فهرست عناوین:

تفاوت تبلیغات دیجیتال با تبلیغات سنتی در چیست؟

طبق پیش‌بینی‌هایی که صورت گرفته و بخش بزرگی از آن محقق شده است، حجم تبلیغات دیجیتال از تبلیغات سنتی در کشورهای توسعه یافته سبقت گرفته و این ترند در ایران نیز در حال شکل گرفتن است.

تبلیغات دیجیتال در برابر تبلیغات سنتی

تفاوت دیجیتال مارکتینگ با بازاریابی انلاین چیست؟

مهمترین تفاوت مهم دیجیتال مارکتینگ با سایر ابزارهای بازاریابی در بخش تعاملی آن است. فضای وب و شبکه های اجتماعی Social Networks امکانی را در اختیار صاحبان کالا و خدمات می‌‎دهد تا بتوانند بدون واسطه با مخاطب یا مشتری خود تعامل کنند.

تبلیغات دیجیتال برخلاف مابقی ابزارهای تبلیغاتی و بازاریابی سنتی قابل اندازه‌گیری است و این موضوع مهمترین ویژگی آن است.

دیجیتال مارکتینگ در برابر بازاریابی سنتی

با تعریف شاخص اندازه گیری کلیدی KPI می‌توان میزان موفقیت یک کمپین تبلیغات دیجیتال را نسبت به بودجه و هزینه انجام شده اندازه‌گیری کرد؛ چیزی که در مورد رسانه‌های آفلاین همچون تبلیغ در نشریات و اجاره بیلبورد قابل محاسبه نیست و در مورد تبلیغات تلویزیونی نیز به شکل دقیق اندازه گیری نمی‌شود.

دیجیتال مارکتینگ چیست و چرا اهمیت دارد؟

بازاریابی دیجیتال عمدتاً به دلیل دستیابی به مخاطبان هدفمند برجسته شده‌ است. ۸۹ درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده می‌کنند و ۳۱ درصد تقریبا به طور مداوم آنلاین هستند. به عنوان یک بازاریاب مهم است که از این مساله با حضور تبلیغاتی آنلاین بهره‌مند شوید.

بازاریابی دیجیتال و سئو مارکتینگ باید یکی از تمرکزهای اصلی استراتژی کلی بازاریابی در هر کسب و کار باشد. قبلاً هرگز راهی وجود نداشت که در تماس مداوم با مشتریان خود بمانید. اما اگر شما هرچه بیشتر از فرصت‌های بازاریابی دیجیتال استفاده کنید، بیشتر می‌توانید پتانسیل رشد شرکت خود را تحقق بخشید.

بیشتر بخوانید:  فروشگاه‌های اینترنتی دشمن کسب‌و‌کارهای محلی هستند؟

اگر شما مارکتر باشید احتمالاً در بازار دیجیتال با چالش های جدیدی روبرو هستید. این کافی نیست که فقط مشتریان خود را بشناسید؛ شما باید سلایق و رفتار آن‌ها را بهتر از هر کس دیگری بشناسید تا بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید تا آن‌ها پذیرای پیام شما باشند. تعامل در شبکه‌های اجتماعی یکی از ارکان مهم در موفقیت کسب و کار شما است.

برای انجام این کار، شما به یک دیدگاه یکپارچه از ترجیحات مشتری و انتظارات در تمام کانال‌ها، وب سایت‌های ارتباط جمعی، موبایل، پست مستقیم، نقطه فروش و غیره نیاز دارید. هرچه مشتری شما نسبت به رفتار و اولویت‌های شما عمیق‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که آن‌ها را در تعاملات پر سود وارد کنید.

خدمات دیجیتال مارکتینگ چیست؟

فضای‌ وب

 • بهینه سازی موتور جستجو یا سئو مارکتنیگ
 • طراحی وب سایت
 • تبلیغات دیجیتال مانند تبلیغات همسان و تبلیغات بنری و تبلیغات کلیکی
 • ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ایمیل
 • بازاریابی تولید محتوا مانند تهیه و تالیف مقاله ، ریپورتاژ آگهی و روابط عمومی الکترونیک
 • بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ
 • تبلیغات در گوگل یا گوگل ادز یا گوگل ادوردز
 • صفحات فرود یا لندینگ پیج

فضای شبکه های اجتماعی

 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • بازاریابی تولید محتوا
 • کمپین دیجیتال مانند کمپین تولید محتوا توسط کاربر UGC
 • تبلیغات در شبکه های اجتماعی مانند تبلیغات اینستاگرام ، تبلیغات تلگرام

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله خدمات دیجیتال مارکتینگ را مطالعه کنید.

چالش‌های دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing Challenges

در حوزه دیجیتال مارکتینگ سه چالش بزرگ وجود دارد:

اول این‌که تنوع رسانه‌های آنلاین باعث می‌شود تا صاحبان برند برای برنامه‌ریزی و فعالیت در هر رسانه با مشکل روبرو بشوند؛ ده‌ها شبکه اجتماعی، سرویس‌های ایمیل مارکتینگ و وب‌سایت‌های پربازدید تنها بخشی از رسانه‌های آنلاین هستند. برای همین اکثر شرکت‌ها استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را موازی با برنامه های بازاریابی خود به شکل داخلی نوشته و مدیریت و تولید محتوای آن را برون‌سپاری می‌کنند.

دوم هزینه پایین و باور اشتباه به عدم نیاز به تخصص در رسانه‌های آنلاین در مقایسه با سایر رسانه‌ها است که باعث می‌شود تعداد زیادی از برندها با رویکردهای حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای برای تبلیغ به این فضا هجوم بیاورند و این خودش سبب تشدید رقابت می‌شود. فراموش نکنید که برخلاف تبلیغات سنتی، تبلیغات دیجیتال کاری بلند مدت است و نیاز به شناخت کافی از فضا و مخاطب دارد.

سوم اینکه انفجار اطلاعات در رسانه‌های آنلاین باعث می‌شود مخاطب شما با حجم زیادی از تبلیغات روبرو شود. بسیاری از این افراد با واقعیت آن کالا یا خدمت زیاد آشنایی نداشته و سبب کم شدن اعتماد مصرف‌کننده نسبت به همه تبلیغات در فضای مجازی می‌شود.

چگونه از چالش‌های دیجیتال مارکتینگ در فضای تبلیغات را عبور کرد؟

خوبی دیجیتال مارکتینگ این است که یک بستر دوجانبه برای شما مهیا می‌کند و می‌توانید ازنظر مشتریانتان نیز مطلع شده و با اعداد دقیق بدانید چه مطالبی برای مخاطب شما جذاب‌تر است. اما این موضوع به‌تنهایی کافی نیست، شما باید بتوانید یک رابطه خوب با مشتری‌هایتان داشته باشید، تا هم ازنظرت آن‌ها آگاه شوید و هم بتوانید انتظارات مشتری‌هایتان را برطرف کنید.

ایجاد رابطه و تعامل با مشتریان، یکی از برتری‌های محسوس رسانه‌های آنلاین نسبت به سایر رسانه‌ها هست. حالا شما با این داشته‌ها می‌توانید استراتژی بازاریابی و فروش کالا یا خدمات خود را تحلیل کنید و ببینید چه‌کارهایی جواب مناسب را می‌دهد و چه‌کارهایی نه.

بیشتر بخوانید:  اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing به روش اصولی

در دیجیتال مارکتینگ باید با تولید محتوای جذاب به مشتریان خود این حس رو منتقل کنید که برای شما فروش تنها دغدغه نیست و در تلاش برای بالاتر بردن سطح زندگی آن‌ها هستید. تمام نظرات مشتری‌ها را به‌دقت رصد کرده و تشویق‌شان کنید داستان‌های خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند، این کلید موفقیت شما در دنیای امروز است.

مشاهده ساختار فریم‌ورک RACE در حوزه برنامه‌ریزی دیجیتال مارکتینگ

تحلیل Race

مزایای دیجیتال مارکتینگ

تبدیل آسان و راحت

بازاریابی دیجیتال به مشتریان شما اجازه می‌دهد بلافاصله پس از مشاهده آگهی یا محتوای شما اقدام کنند. آنها می‌توانند بر روی یک لینک کلیک کنند یا یک پست وبلاگ را ذخیره کنند و سریعاً در قیف فروش حرکت کنند. ممکن است آنها بلافاصله خرید نکنند، اما با شما در ارتباط خواهند بود و به شما فرصتی می‌دهند تا با آنها ارتباط برقرار کنید.

ارتباط بیشتر با مشتریان

بازاریابی دیجیتال به شما امکان می‌دهد تا در زمان واقعی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. مهمتر از همه، این امکان را به شما می‌دهد تا با شما ارتباط برقرار کنند. در نهایت می‌تواند حس وفاداری به برند ایجاد کند.

نتایج کمی و کیفی

برای اینکه بدانید استراتژی بازاریابی شما کار می‌کند، باید دریابید که چه تعداد مشتری جذب می‌کند و در نهایت چه میزان درآمد دارد. اما چگونه می‌توانید این کار را با یک استراتژی بازاریابی غیر دیجیتال انجام دهید؟

بهره‌وری هزینه

بازاریابی دیجیتال نه تنها به مخاطبان وسیع تری نسبت به بازاریابی سنتی می رسد بلکه هزینه کمتری نیز به همراه دارد.

دستیابی به یک گسترده جغرافیایی خاص

وقتی یک تبلیغ را به صورت آنلاین انجام می‌دهید، مردم می‌توانند بدون توجه به مکانشان، آن را ببینند در نتیجه تبلیغات شما به گستره‌ی وسیع‌تری از مخاطبان دست پیدا می‌کند.

استفاده از ریلز و همچنان استوری در شبکه‌های اجتماعی

از آنجا که استوری‌ها پس از یک دوره زمانی ناپدید می‌شوند، این یک فرصت عالی برای بازاریابان است که از FOMO استفاده کنند (ترس از دست دادن). مثلا فقط تا ۲۴ ساعت می‌توانید از این تخفیف استفاده کنید.

مزایای استفاده از استوری در شبکه‌های اجتماعی عبارتند از:

افزایش آگاهی از برند
تعامل مداوم با فالوئرها
مقرون به صرفه بودن
افزایش بازدید به صفحه سایت شما
فرصت دستیابی به مخاطبان جوان

از برخی از این روش‌ها برای استفاده از ریلز و استوری‌های شبکه‌های اجتماعی الهام بگیرید:

از نظرسنجی‌ها در استوری‌های اینستاگرام استفاده کنید.
لینک در استوری شبکه‌های اجتماعی خود اضافه کنید.
از فیلترها استفاده کنید.
برچسب‌های مکان را اضافه کنید.

بیشتر بخوانید:  اپلیکیشن Threads ؛ پیام‌ رسان اختصاصی اینستاگرام

اینفوگرافیک دیجیتال مارکتینگ از ابتدا تا انتها با همکاری شرکت دیجیتال مارکتینگ لاوان تهیه و به روز شده است:

اینفوگرافیک دیجیتال مارکتینگ 2023

آمارهای تبلیغات آنلاین Online Advertising

تبلیغات آنلاین یا تبلیغات دیجیتال که با تبلیغات اینترنتی نیز معرفی می‌شود، به تبلیغاتی گفته می‌شود که از طریق ابزارهای و پلتفرم‌های اینترنتی به مخاطبین دسترسی دارند.

تبلیغات موبایلی Mobile Ads
در سال 2018 در آمریکا بیش از 70 میلیارد دلار هزینه تبلیغات موبایلی شده است.

 • ایمیل مارکتینگ Email Marketing
  80% کارشناسان بازاریابی معتقدند ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ایمیل به جذب و وفادارسازی مشتری کمک قابل توجهی می‌کند.
 • تبلیغات بنری Banner Ads
  نرخ تبدیل تبلیغات بنری به طور میانگین 0.17% است.
 • تبلیغات کلیکی PPC Ads
  نرخ تبدیل تبلیغات کلیکی در گوگل Google Ads به طور میانگین 3.17% است.

آمارهای بهینه سازی موتور جستجو SEO

92/21% تجربه‌های آنلاین با جستجو در موتور جستجو گوگل انجام می‌دهند.
75% کابران هرگز از صفحه اول نتایج جستجو فراتر نمی‌روند.

آمارهای بازاریابی محتوا

74٪ از پاسخ دهندگان در یک نظرسنجی گفته‌اند که ترجیح می‌دهند برای اطلاع از یک محصول، یک ویدئو کوتاه به جای خواندن یک مقاله، تماشا کنند.

آمارهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی پرقدرت‌ترین پلتفرم برای رونق بخشیدن به تجارت شما هستند، اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی قبل از فیلترینگ در ایران بود.

ایران در ژانویه 2023 میزبان 48 میلیون کاربر شبکه های اجتماعی بود که معادل 54 درصد از کل جمعیت است.

در اوایل سال 2023، در مجموع 126/9 میلیون اتصال تلفن همراه در ایران فعال بوده که این رقم معادل 142/8 درصد از کل جمعیت است.

یکی از استراتژی‌هایی که در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌شود استفاده از نفوذ و تأثیرگذاری افراد محبوب در شبکه‌های اجتماعی در قالب اینفلوئنسر مارکتینگ است.

همانطور که جان اف کندی یک بار گفت: ”تغییر قانون زندگی است و کسانی که فقط به گذشته یا حال نگاه می‌کنند مطمئناً آینده را از دست می‌دهند. ”

برای هر کس در بازاریابی دیجیتال، تغییر جزو لاینفک کار است. شما باید به جلو نگاه کنید و سعی کنید از فناوری‌ها ، ابزارها و استراتژی‌های جدید استقبال کنید تا از رقبای خود برتری پیدا کنید.

سوالات متداول کاربران

 1. مفهوم دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  به استفاده از پلتفرم‌ها در فضای وب، فضای موبایل و فضای دیجیتال جهت معرفی محصول، خدمات یا برند برای فروش به مخاطب بازاریابی دیجیتال گفته می‌شود.

 2. دیجیتال مارکتینگ اینستاگرام چیست؟

  روشی است برای کسانی که کسب‌‌و‌کار دارند و با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار می‌کنند و محصولات خود را با محتوای جدید ارائه می‌کنند.

 3. مزایای بازاریابی اینترنتی چیست؟

  یکی از مزایای بسیار مهم بازاریابی آنلاین، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و حفظ محیط زیست است.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0