اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing که باید بدانید

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

اگر به‌تازگی علاقه‌مند به حوزه بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی آنلاین شده‌اید ممکن است فهمیدن اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ این حوزه و تسلط بر آن برایتان قدری دشوار به نظر برسد.

امکان دارد بعد از شنیدن مکالمات، اصطلاحات و مخفف‌هایی که در مکالمات روزمره متخصصین حوزه دیجیتال مارکتینگ می‌شنوید احساس سردرگمی کنید. در ادامه برای رهایی از این سردرگمی، پیشنهاد می‌کنم با 20 کلمه کلیدی زیر که در صنعت دیجیتال مارکتینگ استفاده زیادی دارند، آشنا شوید.

1. نرخ تبدیل به کلیک  Click Through Rate – CTR
نرخی است که درصد افرادی که روی لینک کلیک می‌کنند را به ما نشان می‌دهد که معمولاً برای ایمیل، آگهی، وب‌سایت و … بیان می‌شود. درصد بیشتر CTR نشان‌دهنده بازدید بیشتر افراد است که فاکتور بسیار ارزشمندی برای سنجش فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌رود.

2. هزینه برای اقدام CPA – Cost Per Acquisition
مدلی است که هزینه برای شرکت‌ها تنها در زمان فروش، تبدیل و اقدام محاسبه می‌شود. بااینکه مدتی قبل، استقبال از این مدل کمتر شد اما از سال 2013 بازهم مورد استقبال فراوان واقع شد. نکته اساسی این است که فقط وقتی شما نتیجه دلخواه خود را گرفته باشید ملزم به پرداخت هستید.

3. هزینه در ازای کلیک Cost Per Click – CPC
مدلی است که در آن هزینه به ازای هر کلیک که کاربر روی بنر یا تبلیغ انجام می‌دهد، به ناشر تبلیغات پرداخت می‌شود؛ این واحد اندازه‌گیری یکی از مهمترین شاخص های اندازه گیری کلیدی در حوزه تبلیغات دیجیتال است.

4. هزینه در ازا هر هزار بار نمایش تبلیغ Cost Per Thousand – CPM
حالتی است که پرداخت به ازای تعداد 1000بار نمایش یک تبلیغ صورت می‌پذیرد. این روش از انواع محبوب تبلیغات برای ناشرین است چون فقط با نمایش تبلیغات هزینه دریافت می‌کنند. کارشناسان تیم لاوان معتقدند که این مدل تنها در صورتی کارآمد است که هدف شما آگاهی دادن نسبت به برند باشد.

5. نرخ تبدیل Conversion Rate

وقتی‌که بیننده عملکرد مثبتی در حین رؤیت سایت انجام دهد تبدیل نام می‌گیرد که می‌تواند شامل خرید، ثبت‌نام، بارگذاری و یا درخواست عضویت و … باشد.

بیشتر بخوانید:  دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی

6. اثرگذاری یا نمایش Impression 
این اصطلاح برای بیان تعداد دفعاتی که شرکت برای مخاطب نمایش داده‌شده به کار می‌رود. همچنین اثرگذاری می‌تواند در حوزه وب‌سایت باشد که بیانگر تعداد دفعاتی که صفحه وب‌باز شده است.

7. کلمه کلیدی Keyword
لغت یا عبارتی است که مخاطب برای پیدا کردن موضوع مرتبط در جستجو به دنبال آن می‌گردد.

8. ترافیک طبیعی یا ارگانیک Organic Traffic
ترافیکی است که توسط موتور جستجو به یک سایت هدایت می‌شود که می‌تواند مربوط به گوگل، یاهو، بینگ و… باشد. این مدل بانام ترافیک رایگان نیز شناخته می‌شود. ترافیک ارگانیک بهترین نوع ترافیک است.

9. ترافیک پرداختنی Paid Traffic
ترافیک پرداختنی مربوط به حالتی است که شرکت روی لغات کلیدی مانور می‌دهد و تبلیغات آن‌ها در موتور جستجو به نمایش گذاشته می‌شود. این نتایج به‌طور جداگانه در بالا،پایین و یا قسمت راست صفحه نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. ترافیک پرداختنی هر مدلی از تبلیغات پرداختنی که مستقیماً به وب‌سایت اشاره می‌کند را شامل می‌شود.

10. بهینه سازی موتور جستجو Search Engine Optimization – SEO
روشی است که شرکت با آن محتوا و ساختار صفحات وب خود را بهینه می‌کند و موجب قرار گرفتن در رتبه بالاتر صفحات نتایج موتور جستجو می‌شود. هرچه رتبه بالاتر باشد طبیعتاً ترافیک بالاتری حاصل می‌شود. بهینه سازی موتور جستجو یا اصطلاحا سئو تکنیکی است که نیاز به یادگیری علمی و تجربی دارد.

11. بازاریابی در موتور جستجو Search Engine Marketing – SEM
مجموعه اقدامات بازاریابی هستند که شرکت‌ها می‌توانند با به‌کارگیری آن‌ها در موتورهای جستجو در جایگاه بالاتری قرار بگیرند.

12. صفحه نتایج موتورهای جستجو Search Engine Result Page – SERP
فهرستی از نتایج است که بعد از جستجوی یک کلمه در موتور جستجو نمایش داده می‌شود. اگر به دنبال این هستید که رتبه صفحه خود را بدانید این شاخص به شما نشان می‌دهد که رتبه وب‌سایت شما کجاست.

بیشتر بخوانید:  وقتی اینستاگرام زمزم جای غلطی برای برند است!

13. اعتبار دامنه Domain Authority
مقیاسی است از 1 تا 100 که موتور جستجو با آن اعتبار وب‌سایت شرکت را معین می‌کند. 1 پایین‌ترین رتبه و 100 بالاترین است. هرچقدر اعتبار دامنه بالاتر باشد، وب‌سایت بیشتر موردقبول موتورهای جستجو هستید.

14. چاشنی کلمه کلیدی Keyword Stuffing
تکرار استفاده از انبوهی از کلمات کلیدی در محتوا است، به امید آنکه موجب بیشتر دیده شدن در موتورهای جستجو شود. البته اگر شما به‌کرات از آن استفاده کنید توسط موتورهای جستجو جریمه خواهید شد. چاشنی کلمات کلیدی هیچ‌گاه باعث تهیه محتوای ارزشمند نخواهد شد.

15. توضیحات سایت Meta Description
متا در اصل سطرهای اندکی از توضیحات است که روی صفحه نتایج موتور جستجو ظاهر می‌شود. این تگ که در کد زبان HTML وب‌سایت اضافه می‌شود برای موتورهای جستجو بسیار ارزشمند است.

16. فید Really Simple Syndication – RSS
تکنولوژیی است که به کاربران این امکان را می‌دهد که عضو سایت (مشترک) برای دریافت محتوا و تغییرات نهایی نیاز به مراجعه روزانه به وب‌سایت ندارند. آن‌ها برای دریافت کلیه به‌روزرسانی‌ها به RSS خوان‌ها نیاز دارند برای مثال: Feedly and FeedReader

17. بازاریابی ویروسی Viral Marketing
گونه‌ای از بازاریابی است که باهدف به اشتراک‌گذاری محتوای کمپین در بین بخش یا عموم جامعه برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی می‌شود. اگر هزینه بالایی برای انتشار یک کمپین بپردازید دیگر روش کار شما بازاریابی ویروسی نیست بلکه ترافیک پرداختنی است!

18. مشترک Subscriber
مشترک فردی است که به شرکت اجازه می‌دهد با روش‌های مختلف با وی ارتباط برقرار کند. ازنظر لاوان مشترکین بسیار ارزشمند هستند چراکه مشترکین دیر یا زود به سمت شرکت برمی‌گردند.

بیشتر بخوانید:  تبلیغات جذاب بدون حضور محصول در آن و 4 نمونه جدید

19. شبکه‌های اجتماعی Social Network
پلتفرم‌های ارتباطی هستند که افراد می‌توانند با استفاده مکرر از پلتفرم وب، علایق و فعالیت‌های روزمره خود را به‌منظور ارتباط به اشتراک بگذارند. شبکه‌های اجتماعی متداول عبارت‌اند از اینستاگرام، فیس بوک، توییتر، لینکدین، پینترست و …

20. صفحه فرود یا لندینگ پیج Landing Page 
صفحه‌ای در وب‌سایت شرکت است که برای ورود به بخش خاصی از سایت تهیه‌شده است. این صفحه لزوماً صفحه اصلی وب‌سایت نیست بلکه به هنگام استفاده از لینک‌ها در سایت‌های دیگر و یا لینک‌های تبلیغاتی، ممکن است بازدیدکنندگان به صفحه خاصی از سایت منتقل شوند.

دانستن اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ برای فعالیت در این حوزه از بازاریابی ضروری است. در کلیه فعالیت‌های مارکتینگ برای این موارد، شاخص‌های کلیدی عملکرد – KPI Key Performance Index تعریف می‌شود که نشان‌دهنده موفقیت و یا عدم موفقیت فعالیت مربوطه است. KPI یکی از پرکاردبردترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است.

برای مثال برای مشاهده مناسب بودن تبلیغ در یک وب‌سایت خاص توجه به نرخ تبدیل به کلیک یا همان CTR ضروری است و اگر بخواهیم دقیق‌تر آن را بررسی کنیم باید نرخ تبدیل یا همان conversion rate این کلیک‌ها را مدنظر داشته باشیم که بیانگر میزان مطلوب بودن ترافیکی است که از تبلیغ مربوطه به وب‌سایت ما آمده است.

اگر می‌خواهید با اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ بیشتری آشنا شوید پیشنهاد می‌کنم مقاله واژه نامه دیجیتال مارکتینگ در بلاگ شرکت تبلیغاتی لاوان را مطالعه کنید.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0