رانی پیشتاز اینستاگرام، گرافیک مصنوعی آیسی مانکی و علاقه سن ایچ به بیلبورد! (بررسی وضعیت برندهای نوشیدنی در اینستاگرام – دوره اول – بهمن 1398)

قرعه کشی رانی
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

رانی نه تنها از نظر برندینگ میان نوشیدنی‌ها؛ بلکه از نظر قرعه‌ کشی و جایزه نیز فعلا محبوب کاربران اینستاگرام است.
رانی مدت‌ها بود که تبلیغ قرعه‌کشی خود را بر روی بیلبوردها قرار داده بود، حالا ذهن تعداد زیادی از کاربران همیشه در صحنه اینستاگرام را مثل همیشه مشغول کرده است! در قرعه کشی رانی یک عدد خودروی  BMW ناقابل به مصرف‌کنندگان هدیه داده شد.
در این مقاله 10 برند مشهور نوشیدنی از نظر فعالیت در اینستاگرام مورد بررسی قرار دادیم که نتایج جالبی به دست آمد. پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله را بخوانید.

ردیف نام برند آدرس صفحه تعداد پست منتشر شده تعداد فالوئر نرخ تعامل% تعداد فالوئر واقعی
1 رانی ranimania 525 111,027 4.24% 72186
3 سن ایچ sunich_co 621 46,386 3.83% 34302
3 آیسی مانکی icymonkeydrink 579 36,095 1.92% 21296
4 سان استار sunstarjuice 703 36,094 5.30% 28875
5 شادلی shadlee.juice 146 33005 3.01% 21296
6 گلشن golshanjuice 747 27,231 0.66% 9800
7 تکدانه takdanehco 593 24,536 2.10% 15948
8  سانی نس sunnynessjuice 183 16,512  8.75% 13209
9 سان تاپ suntop.iran 36 262 9.20% 200
10 ساندیس (پاکدیس) pakdisco 2 125 49.60% 100

جدول تعداد فالوئرهای پیج اینستاگرام 10 برند مشهور آبمیوه و نوشیدنی

برترین برندهای نوشیدنی از نظر تعداد فالوئر

از بحث قرعه کشی‌ رانی دور شویم به بحث شیرین خودمان برسیم. برترین برندهای نوشیدنی از نظر تعداد فالوئر، به این ترتیب است:

 1. رانی
 2. سن ایچ
 3. آیسی مانکی

برترین برندهای نوشیدنی از نظر تعداد فالوئر واقعی

بررسی‌های آیماکتور نشان می‌دهد که این سه پیج، دارای بیشترین تعداد فالوئر واقعی هستند:

 1. سان استار
 2. سانی نس
 3. تکدانه

رانی، دیجیتال مارکتینگ به صورت ناقص!

بررسی‌های آیمارکتور نشان می‌دهد با وجود آنکه پیج رانی دارای بیشترین تعداد فالوئر است اما از این ظرفیت به طور کامل در دیجیتال مارکتینگ استفاده نمی‌کند.
اولا تعداد فالوئرهای فیک این پیج نسبت به برندهای دیگر زیادتر است.
دوما این پیج، فعالیتی مختص به صفحه اینستاگرام خود ندارد. یعنی اکثر تبلیغات رانی در بیرون از اینستاگرام است و فقط در این صفحه به طور نامنظم پست‌هایی را بارگزاری می‌کند.

ماجرای قرعه کشی رانی چه بود؟

در اطلاعیه قرعه کشی رانی اعلام شده بود: «این قرعه کشی شامل تمامی محصولات برند رانی که در قوطی‌های فلزی بسته‌بندی شده‌اند، است.
یک کد ٩ کاراکتری شامل عدد و حروف در ته قوطی‌های رانی درج شده که شما باید این کد را به شماره 100024 پیامک کنید، حتماً قوطی رانی را تا انتهای اعلام نتایج قرعه کشی نگه دارید .ارسال هر یک کد، معادل یک شانس برای برنده شدن بوده و به این ترتیب با ارسال کدهای بیشتر، شانس بیشتری برای برنده شدن خواهید داشت.
جایزه برنده یک دستگاه خودرو ”بی ام و 230 آی کانورتیبل 2017“ (BMW 230i convertible 2017) است. جایزه اعلام شده ”BMW 230i convertible“ در زمان قرعه کشی پس از بررسی قوطی و تایید صحت کد ارسالی بر روی قوطی به برنده اهدا خواهد شد و قابل تبدیل به وجه نقد نخواهد بود.»

اعتراض‌ها به قرعه کشی رانی چه بود؟

با وجود آنکه قرعه کشی رانی به صورت کامل فیلمبرداری شد و از طریق اینستاگرام پخش شد اما کاربران همیشه در صحنه به نحوه قرعه کشی رانی اعتراض داشتند. برخی از این اعتراض‌ها را می‌خوانیم:

 • یکی از کاربران به نام مهسا نوشت: «اینا یدونه قوطی گذاشتن کنار و گفتن به ازای هر نفر یه کد متناظر در نظر گرفتیم. اما بهتون نگفتیم که کد شما چیه. بعد اوردیم چند تا سبد چیدیم اونجا. و اعداد و با خیال راحت قرعه کشی کردیم . به هرحال هر عددی که در میومد ما میگفتیم این کد متناظر با همون قوطی اس که همون اول کنار گذاشته بودیم. کسی از شرکتت کننده ها هم که نمیدونست کد متناظر داره و شماره اون کد چنده که بتونه بیاد اسمس تاییدی شو نشون بده و بگه این کد منه! یه نفر و از قبل تعیین کردن و زنگ زدن بهش که نصف حرفاشو خود مجری کامل میکرد و حتی اظهار میکرد نمیدونه که جایزه ماشین BMW میلیاردی عه و میگفت فک کنم ۵۰۰ملیون پوله!!!! چجوری تو ده تا کد ته بطری تو فرستادی و نمیدونی که جایزه چیه؟! حالا برو پیج فیک بساز بیا بگو نه راست میگن من اونجا بودم درست بود اگه راست میگی با پیج اصلی بیا توضیح بده کد متناظر با کد ته قوطی رو چرا به همه ملت بزرگ ایران از ابتدا اعلام نکردین؟»
 • کاربر دیگری نوشته: « مثلا کسی تبلیغ رو دیده باشه ولی ندونه جایزه چیه اما میدونه چطوری و به کجا کد رو بفرسته»
 • یکی دیگر نوشته: «تازه بلد بود چجوری با این ماشین اتوماتیک ها استارت بزنه؟! عجیب هم نبود اصلا!»

قرعه کشی رانی

سن ایچ؛ تبلیغات بیلبوردی در اینستاگرام!

آبمیوه سن ایچ با وجود قدمت طولانی و دارا بودن شهرت فراوان اما به نظر می‌رسد علاقه چندانی به دیجیتال مارکتینگ و اینستاگرام ندارد.
در پیج اینستگرام این برند نه خبری از پست‌های تعاملی است و نه قرعه کشی‌های جذاب (البته به تازگی استارت یک قرعه کشی را زده که باید صبر کنیم تا نتایج آن را ببینیم). صفحه اینستاگرام این پیج، دقیقا همان طرح‌های بیلبوردهای سن ایچ را در صفحه‌اش می‌گذارد و تبلیغ می‌کند که سن ایچ بخوریم!

اینستاگرام سن ایچ

تکدانه؛ کمی مهربان‌تر با دیجیتال مارکتینگ!

به نظر می‌رسد آبمیوه تکدانه نیز مانند رقیب قدیمی خود یعنی سن ایچ، اعتقاد چندانی به دیجیتال مارکتینگ ندارد. البته اوضاع این پیج کمی بهتر است و طرح‌های گرافیکی اختصاصی برای پیج خود طراحی می‌کند.
از نظر محتوایی اما این پیج کار ویژه‌ای انجام نمی‌دهد و بیشتر شبیه به یک مجله سبک زندگی است تا یک پیج آبمیوه!

سان استار و سانی نس دو رقیب جدید و تازه نفس!

 • دو برند نسبتا تازه تاسیس سان‌ استار و سانی نس، بر خلاف رقیبان قدیمی و خسته خود، اهمیت دیجیتال مارکتینگ را درک کرده‌اند و تمرکز بیشتری بر روی آن گذاشته‌اند.
 • هر دو برند نیز با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ و سلبیرتی مارکتینگ مشغول به فعالیت هستند. سان استار با سیروان و زانیار؛ سانی نس با محمد رضا گلزار.
 • سان استار علاوه بر استفاده از تصاویر سیروان و زانیار، تلاش کرده تا طرح‌های گرافیکی‌اش بر خلاف سن‌ایچ، محصول محور نباشد و بر روی چهره‌های جوانان و دختران تمرکز کرده است. القای فضای شاد، به روز و جوانانه از مهم‌ترین اهداف این پیج است. بزرگ‌ترین صعف این پیج اما بررگزار نکردن قرعه‌کشی و پست‌های تعاملی است.
 • سانی نس اما فعلا ترجیح داده با طرح‌های گرافیکی و موشن گرافیگ، فعالیت پیح اینستاگرام خود را ادامه دهد.

اینستاگرام سان استار

گرافیک مصنوعی آیسی مانکی

به نظر می‌رسد تیم طراحی و گرافیک آیسی مانکی از هدف اصلی خود که طراحی گرافیکی برای یک برند نوشیدنی است دور شده‌اند و بیشتر به دنبال طرح‌های مصنوعی رفته‌اند که به درد پیج‌های مدلینگ می‌خورد!
یک نکته عجیب دیگر نیز وجود دارد. دو برند آیسی مانکی و شادلی هم از نظر تعداد فالوئر و هم از نظر محتوای پست‌ها، بسیار شبیه به هم هستند. ما که نفهمیدیم کدام برند در حال کپی کردن از آن یکی است!
آیس مانکی

خواب غلفت ساندیس و سان تاپ!

اگر جزو مصرف‌کننده‌های قدیمی آبمیوه باشید (دهه شصتی‌ها منظورمان است!)، حتما دو برند ساندیس (پاکدیس) و سان‌تاپ را می‌شناسید. این دو برند دقیقا هیچ کاری در اینستاگرام انجام نمی‌دهند و فقط چند سال پیش زحمت کشیده‌اند و یک پیج اینستگرام باز کرده‌اند!

نتیجه نهایی: اوضاع رانی از بقیه بهتر است

با بررسی کارشناسان دیجیتال مارکتینگ آیماکتور به این نتیجه رسیدیم که تقریبا همه برندهای مشهور آبمیوه از نظر فعالیت در اینستاگرام و توجه به دیجیتال مارکتینگ، مردود می‌شوند. در این میان فقط پیج رانی اوضاع به نسبت بهتری دارد و با کمی توجه به اصول دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به سرعت به جایگاه خوبی برسد.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0