راهنمای خرید خودرو دست دوم و نکاتی که باید به آن‌ توجه کنید

راهنمای خرید خودرو دست دوم

افراد در سرتاسر جهان به دلایل مختلف به خرید خودرو دست دوم می‌پردازند. وقتی به دنبال خرید یک خودرو با کیفیت هستید اما نمی‌خواهید هزینه زیادی صرف انجام آن کار کنید، خرید خودرو کارکرده یک گزینه اقتصادی است.

یک تصور غلط در ذهن افراد ریشه دوانده که بر اساس آن، خرید خودرو‌های کارکرده کیفیت پایینی دارند و نباید هرگز به آن‌ اجازه دهید که شما را بفریبد.

خرید خودرو دست دوم کلاسیک و کمیاب که هنوز طرفداران زیادی ندارد و قیمت نسبتاً پایینی دارند، در این زمینه یک سرمایه گذاری خوب و تمام عیار به شمار می‌روند. با این وجود باید قبل از خرید از صحت تصمیم خود اطمینان حاصل کنید.

انتخاب و خرید خودرو دست دوم

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه می‌توان فهمید یک خودرو کارکرده به درد می‌خورد یا خیر. چند نکته کلیدی وجود دارد که با در نظر گرفتن آن‌ها قبل از انجام معامله با فروشنده خودرو دست دوم، به شما کمک خواهد کرد تا قرارداد موفقی ببندید. در ادامه نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم:

بازرسی در هنگام خرید خودرو کارکرده

بهترین سایت کارشناسی خرید خودرو دست دوم

اولین و مهم‌ترین گام قبل از خرید خودرو دست دوم و کارکرده بازرسی داخل و خارج آن است. بهتر است به دنبال کشف هر نشانه‌ای از زنگ زدگی یا خراشیدگی روی بدنه خودرو باشید. بهتر است به دنبال کشف هر نوع ناهمواری در پنل‌های خودرو، از پنل ضبط گرفته تا پنل بخاری و درب، باشید زیرا ممکن است رد پایی از تصادف در آن به چشم بیاید.

باید خوب بررسی کنید و ببینید مبادا اثری از لکه رنگ یا تعمیرات در ظاهر خودرو وجود داشته باشد. در ادامه، از بررسی سلامت اجزای داخلی خودرو و وضعیت مناسب کف آن اطمینان پیدا کنید.

البته انجام برخی از بازرسی‌های مربوط به سلامت بدنه نیازمند تجهیزات و برخی اوقات دانشی است که اکثر ما از آن بهره‌مند نیستیم؛ به همین دلیل مجموعه‌های فراوانی به ارائه خدمات کارشناسی خودرو برای افرادی که قصد خرید خودرو کارکرده را دارند می‌پردازند.

کارشناسی خودرو کارکرده قبل از خرید خودرو دست دوم

هدف خودرو۴۵ خرید خودرو یا فروش ماشین در سریع‌ترین زمان ممکن و با قیمتی عادلانه است.

از طریق وب‌سایت خودرو۴۵ می‌توانید خودرو کارکرده خود را به فروش برسانید یا خودرو کارکرده بخرید. همچنین می‌توانید با تکمیل فرم و تعیین وقت قبلی به یکی از شعب خودرو۴۵ در سراسر کشور مراجعه کرده تا خودرو شما به صورت رایگان کارشناسی و قیمت‌گذاری شود.

خودرو45

سپس در صورت تأیید و رضایت شما از قیمت خودرو شما توسط خودرو۴۵ خریداری خواهد شد و سپس توسط خودرو۴۵ به خریدار بعدی به فروش خواهد رسید.

سایت‌های بسیاری خدمات کارشناسی خودرو و یا خرید و فروش خودرو کارکرده را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: بهترین وب سایت های خرید خودرو

همچنین توجه کنید که این کارشناسی‌ها براساس مقوله‌های استانداردی که برای تمامی خودروها صادق است انجام می‌شود؛ در صورتی که قصد خرید خودرو دست دوم ایرانی را دارید، کارشناس می‌تواند در این مورد نیز شما را راهنمایی کند، اما برای ماشین‌های وارداتی ممکن است مشکلات پنهانی وجود داشته باشد که کارشناس نتواند آن‌ها را تشخیص دهد و این مشکلات مربوط به مدل خودرو انتخابی شما می‌شود.

اگر قصد تهیه خودرو کارکرده وارداتی را دارید، حتما در مورد مدل دقیق آن تحقیق کنید، ببینید که موتور استفاده شده در این خودرو چه ایرادات احتمالی دارد و در زمان کارشناسی خودرو خودتان این موارد را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: خودروهای شاسی ‌بلند چینی در ایران ، از ۷۵۰ میلیون تا ۱.۵ میلیارد تومان !

به عنوان مثال یکی از ایرادات مخفی که در خودروهای کارکرده وارداتی، خصوصاً مدل‌های قدیمی‌تر دیده می‌شود، خشک شدن و خرابی لاستیک محافظ دور در صندوق عقب در خودرو Mercedes Benz SLK پلتفرم R171 است که از سال 2004 تا 2011 تولید شده است.

خرابی لاستیک در صنروق بنز slk

این ایراد باعث می‌شود تا هنگام بارندگی، آب وارد صندوق عقب خودرو شده و در قسمت چرخ زاپاس قرار بگیرد و بعد از مدتی باعث پوسیدگی و زنگ زدگی در این قسمت شود.

این موارد بیشتر مربوط به سلامت فنی خودرو می‌شود، اما ایرادات این چنینی نیز وجود دارند که با اطلاع از آن‌ها می‌توان از آسیب دیدن خودرو بعد از تهیه آن جلوگیری کرد و یا به شما کمک کند تا خودرویی را تهیه کنید که آسیبی به آن وارد نشده باشد.

سایت های خرید خودرو کارکرده

تاریخچه سرویس و تعمیرات

درخواست تاریخچه سرویس‌های دوره‌ای مانند تعویض روغن و حتی سرویس‌هایی با دوره طولانی‌تر مانند تعویض روغن گیربکس، تعویض لنت‌های ترمز و تمامی قطعاتی مصرفی خودرو درخواستی بسیار منطقی است.

همچنین ممکن است که تغییرات در برخی از قسمت‌های خودرو، به منظور تقویت خودرو یا تغییر در ظاهر آن انجام شده باشد، کارهایی مانند نصب سیستم صوتی خودرو، تعویض رینگ و لاستیک و تغییر سایز آن‌ها، ایجاد تغییر در سیستم تعلیق خودرو به منظور تنظیم ارتفاع و…

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لاستیک خودرو

درصورت امکان درباره قطعات تعویض و نصب شده تحقیق کنید و ببینید آیا اگر قصد شما هم انجام همین کار بوده‌است، این کار به صورت درست و اصولی و به کمک تجهیزات اصلی و با کیفیت انجام شده‌است یا خیر.

هرچه اطلاعات بیشتری درباره این موضوعات از صاحب خودرو دریافت کنید، می‌توانید از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید، حتی با دانستن این موضوع، در صورت لزوم می‌توانید این قطعات را با قطعات بهتر و قبل از ایجاد آسیب جدی در خودرو تعویض کنید.

حتی اگر خودتان نیز قصد انجام همین کارها را دارید، توصیه ما این است تا خودرو دست نخورده و به اصطلاح فابریک را تهیه کنید تا اطلاع کامل از تجهیزاتی که تصمیم به نصب آن‌ها می‌گیرید، احتمال بروز مشکل بعد از نصب هر نوع سیستم افترمارکت برای خودرو را کاهش دهید.

تست درایو برای خرید خودرو دست دوم

لازم است قبل از عقد قرارداد با فروشنده، پیشنهاد تست درایو را به او داده و از او بخواهید تا امکان رانندگی آزمایشی با خودرو را برایتان فراهم کند. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا تصور درست و منصفانه‌ای از وضعیت کلی خودرو داشته باشید.

هنگام رانندگی با خودرو وضعیت همه چراغ‌ها، چراغ‌های هشدار داشبورد را بررسی کنید. حواستان به همه چیز باشد و دقت کنید تا بتوانید هر صدای غیر معمولی را تشخیص دهید. با رانندگی در جاده‌ها و سرعت‌های مختلف می‌توانید بفهمید که آیا این خودرو مناسب شما هست یا خیر.

تماس با مکانیک برای خرید خودرو کارکرده

راهنمای خرید خودرو دست دوم

بعد از آن که بازرسی خودرو از بیرون به پایان رسید، باز هم عقل و منطق حکم می‌کند که یک مکانیک به خودرو نگاهی انداخته و ببیند که آیا خودرو در وضعیت مناسبی قرار دارد یا خیر. او می‌تواند به شما کمک کند تا کلاه سرتان نرود.

این قبیل متخصصان تنها با یک نگاه هر چیز غیر عادی را تشخیص می‌دهند که ممکن است چشمتان آن را نادیده بگیرد. به این ترتیب تا حدی زیادی مطمئن شده و در نهایت مکانیک می‌تواند در به توافق رسیدن بر سر قیمت به شما کمکتان کند.

همچنان مانند بخش بازرسی خودرو ایرادات فنی ممکن را برای مدل دقیق خودروی کارکرده انتخابی خود بشناسید و در هنگام تست رانندگی وجود ایرادات را بررسی کنید. این ایرادات ممکن است ایراداتی باشند که اکثر مکانیک‌ها از آن‌ها بی‌خبر هستند.

تویوتا gt86

به عنوان مثال در خودرو Toyota GT86 زمانی که خودرو را روشن می‌کنید، حتی بعد از گرم شدن موتور در حالت ثابت ممکن است احساس کنید که موتور نمی‌تواند دور خود را ثابت نگهدارد، این مشکل ممکن است با روشن شدن چراغ چک موتور یا لرزش زیاد موتور در حین کارکرد در حالت ثابت همراه باشد.

این مشکل مربوط به سیستم VVT یا Variable Valve Timing این خودرو است و بسیاری از صاحبان این خودروها عدم موفقیت در رفع این مشکل را گزارش کرده‌اند.

همچنین به مکانیک خود بگویید تا قسمت زیر کاور تسمه تایم این خودرو را بررسی کند و ببیند که آیا این تسمه روغنی شده است یا خیر. راهکار این مشکل تعویض واشرهای زیر کاور تسمه تایم این خودرو است که می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد. این مورد در مدل‌های قدیمی‌تر این نسل بسیار مشاهده می‌شود. توجه کنید که این خودرو مدل جدیدتر از سال 2013 در ایران ندارد، پس این یک ایراد با احتمال بالا است که حتماً باید قبل از خرید خودرو دست دوم بررسی شود.

خروج روغن از محفظه تسمه تایم تویوتا gt86

دقت کنید که این ایرادات در خودروهایی که موتورهای مختلفی را ارائه می‌دهند یکسان نخواهد بود، به عنوان مثال ایرادات یک BMW 325i با یک BMW 320i یکسان نیست، حتی با این که ممکن است دو قطعه یکسان در این دو مدل خودرو وجود داشته باشد که یکی از آن‌ها نیاز به بررسی داشته باشد و دیگری خیر.

به عنوان مثال برای این که بدانید تا چه حد در زمان خرید خودرو دست دوم، خصوصا خودروهای پرطرفدار باید درباره مشکلات فنی احتمالی آن‌ها اطلاع داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم تا ویدئوی زیر که درباره تهیه BMW سری 3 نسل E90 تا E92 است را مشاهده کنید.

تعیین قیمت

قیمت نهایی را فروشنده پیشنهاد می‌دهد. قبل از خرید باید اطمینان حاصل کنید که قیمت، منصفانه تعیین شده است. برای انجام این کار بهترین راه حل این است که با مراجعه به چندین منبع معتبر، خودرو را با نمونه‌های مشابه با همان برند، مدل و سال تولید مقایسه کرده و ببینید که خودرو‌های کارکرده از این نوع به چه قیمتی به فروش می‌رسند.

در این راستا اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های متعددی برای مقایسه سریع قیمت‌ها و دستیابی به یک قیمت منصفانه وجود دارند. به هر حال، بهتر است چندین گزینه در دست داشته و سپس به سراغ خرید خودرو‌ دست دوم مورد نظرتان بروید. با اولین پیشنهاد هول نشده و نگذارید با ارائه قیمتی گزاف بر سرتان کلاه بگذارند.

بیشتر بخوانید: خرید خودرو را از کدام وب سایت به صورت اینترنتی انجام بدهیم؟

تحقیق و پژوهش

ایده بسیار خوبیست اگر این امکان وجود داشته باشد که قبل از خرید خودرو کارکرده درباره آن به دقت تحقیق و مطالعه کنید. با مراجعه به پلتفرم‌های آنلاین و کمک گرفتن از آن‌ها می‌توانید به همه اطلاعات ضروری و قابلیت‌های خودرو‌های مشابه با خودرو کارکرده مورد نظر خود دست پیدا کنید. در ادامه فرصت دسترسی به داده‌هایی از قبیل سابقه مالکیت، حوادث پیش آمده برای خودرو کارکرده و غیره به وجود خواهد آمد.

ایرادات بزرگ و کوچک ممکن را برای خودرو کارکرده‌ای که می‌خواهید تهیه کنید، بدانید، خصوصاً اگر این خودرو یک خودرو وارداتی است. این کار را می‌توانید به سادگی و با مطالعه انجمن‌ها و فروم‌های خارجی مطالعه کنید.

حتی ممکن است که این افراد نکات بسیار حرفه‌ای را در مورد برطرف کردن برخی از مشکلات یا نکاتی درباره نگهداری از مدل دقیق خودرو شما در اختیارتان قرار دهند.

توجه کنید که تحقیق درباره خوردویی که قصد تهیه کردن آن را دارید را با توجه به مدل و سال تولید آن انجام دهید، زیرا ممکن است که برخی ایرادات در مدل‌های سال جدیدتر یک خودرو از طرف سازنده برطرف شود.

آخرین و مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام خرید خودرو دست دوم باید مد نظر قرار دهید، این است که هرگز نباید برای خرید یک اتومبیل کارکرده عجله کنید. عاقلانه آن است که زمان زیادی را به تحقیق، مشاوره و مقایسه اختصاص دهید تا بهترین معامله ممکن شکل بگیرد. به این ترتیب معامله‌ای منصفانه انجام شده و بیش از قیمت واقعی نیز هزینه‌ای از جیب خود پرداخت نخواهید کرد.

سوالات متداول درباره خرید خودرو دست دوم

آیا کارشناسی برای خرید خودرو دست دوم نیاز است؟

با توجه به این که یک کارشناس با توجه به تجربه، دانش و ابزارهایی که در اختیار دارید می‌تواند اطلاعات زیادی درباره سابقه ماشین مورد نظر در اختیار شما قرار دهد بله؛ اما باید کارشناسی خودرو مورد نظر را توسط یک کارشناس شناخته شده و قابل اعتماد انجام دهید.

آیا خرید خودرو اسپرت به صورت کارکرده تصمیم درستی است؟

پاسخ این سؤال بستگی به مدل خودرو مورد نظر شما دارد. ابتدا به صورت کامل درباره مزایا، معایب و خصوصاً ایرادات شناخته شده مدل دقیق خودرویی که انتخاب کردید به صورت کامل تحقیق کنید تا از ایرادات ممکن، نحوه تشخیص آن‌ها و هزینه تعمیر در صورت وجود مشکل و حتی قابل تعمیر بودن مشکل اطلاعات کاملی داشته باشید.

آیا خرید خودرو کارکرده تقویت شده یا دستکاری شده کار درستی است؟

در صورتی که قصد تهیه خودرویی را دارید که دستکاری شده‌است، باید به قطعات تعویضی و نحوه نصب آن‌ها توجه کنید و تمام اطلاعات ممکن را از صاحب ماشین بخواهید. با کیفیت بودن و اصولی بودن نصب آن‌ها حائز اهمیت‌ترین موضوع ممکن است، زیرا در صورت استفاده از قطعات غیر استاندارد با کیفیت پایین، نیاز به تعویض سریع آن‌ها بعد از خرید خودرو را دارید و اگر این کار را نکنید خرابی ناگهانی این قطعات می‌تواند آسیب زیادی به خودرو شما وارد کند.