رشد تبلیغات در دوران کرونا در ابرشرکت‌ها چه تغییری کرده است؟

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در آستانه کریسمس گذشته، Publicis Groupe در کمپین “win in a platform world” گفت که برای سال 2021، شرکت‌های بزرگ فناوری در جهان و تسلط آنها بر صنعت تبلیغات جهانی و رشد تبلیغات در دوران کرونا نقش اساسی دارد.

رشد تبلیغات در دوران کرونا

Arthur Sadoun، مدیر اجرایی Publicis در اوایل این ماه در کمپین گفت: حتی قبل از همه‌گیری کرونا، کاملاً واضح بود که ما در یک جهان پلتفرمی زندگی می‌کنیم و پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به مرور بر صنعت تسلط کامل پیدا خواهند کرد.

اما رشد تبلیغات در دوران کرونا در شرکت‌های بزرگ فناوری که در طول یک سال با موجی از اختلالات ناشی از همه‌گیری کرونا روبرو شدند، چگونه بود؟

فاصله اجتماعی و تسریع در رفتارهای دیجیتالی چگونه بر رفتار بازاریابی شرکت‌های موسوم به FAANG (فیسبوک، اپل، آمازون، نتفلیکس و گوگل) تأثیر گذاشت؟

داده‌های زیر گزارش‌های سالانه شرکت‌ها از یک چهارم درآمد سالانه (سال 2020) و همچنین گزارشی جداگانه از رشد تبلیغات در دوران کرونا است.

لازم به ذکر است که از آنجایی که شرکت اپل گزارشی جداگانه برای هزینه تبلیغات خود منتشر نمی‌کند، ما قادر به تجزیه و تحلیل هزینه‌های پرداختی این شرکت نیستیم.

رشد تبلیغات در دوران کرونادر مجموع، چهار شرکت باقیمانده FANGs، با یک “A” کمتر (بدون شرکت اپل)، هزینه تبلیغات 20 میلیارد دلار در سال 2020 متحمل شده‌اند که نسبت به قبل 5.8 درصد کاهش داشته است که مسئله بسیار مهمی است زیرا این اولین بار است که مجموع هزینه تبلیغاتی این شرکت‌ها (به‌جز فیسبوک) نسبت به دهه گذشته افزایش نداشته است.

به طور کلی هزینه تبلیغاتی هر شرکت متناسب با درآمد هرسال افزایش پیدا می‌کند که البته رشد تبلیغات در دوران کرونا این‌گونه نبود.

تبلیغات ابر شرکت هابا توجه به اینکه همه‌گیری کرونا به افزایش تجارت الکترونیکی و افزایش استفاده از رسانه‌های دیجیتال کمک کرده است، چرا رشد تبلیغات در دوران کرونا کاهش داشته؟

شرکت‌های فناوری “بالغ” می‌شوند.

Brian Wieser، رئیس هوش تجاری در گروه خرید رسانه‌ای WPP، می‌گوید که حتی شرکت‌هایی که در طی همه‌گیری کرونا رشد و پیشرفت کرده‌اند لزوماً هزینه تبلیغات خود را افزایش نداده‌اند.

تحقیقات او با موضوع رشد تبلیغات در دوران کرونا شامل برندهایی مانند Uber ،eBay ،Airbnb و Expedia بود که نشان می‌دهد هزینه‌های تبلیغات آن‌ها در سال 2020 حدود 20 درصد کاهش یافته است. به گفته او دلیل اصلی کاهش هزینه‌ها این بود که بازاریابان نمی‌خواستند درخواست‌هایی که نمی‌توانستند برآورده کنند، به سمت برند خود از طریق تبلیغات هدایت کنند.

Brian Wieser اضافه می‌کند که رویکردهای این غول‌های فناوری در بازاریابی به اصطلاح “در حال بلوغ” است. آن‌ها نسبت به هویت برند و میزان سهم برند خود در بازار بسیار آگاه و در عین حال به دنبال روش‌های کارآمدتری برای تبلیغات و جذب مخاطب هستند.

تبلیغات در سال 2020 ارزان شد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که شرکت‌هایی که در سال 2020 هزینه کمتری برای تبلیغات داده‌اند لزوماً از نظر میزان تبلیغات در سال گذشته کمتر تبلیغ نکرده‌اند. به‌عنوان‌مثال در انگلیس، هزینه تبلیغات به علت تقاضای پایین به طور قابل توجهی در میان بزرگ‌ترین کانال‌های رسانه‌ای تلویزیون و نمایش آنلاین کاهش یافت.

آنچه شرکت‌ها گفته‌اند.

فیسبوک

فیسبوک تنها شرکت‌ از شرکت‌های FANG بود که هزینه تبلیغات خود را در سال 2020 افزایش داد. با 44٪ به 2.26 میلیارد دلار رسید. فیسبوک در مورد علت افزایش 11 درصدی هزینه‌های کل بازاریابی و فروش، به کاهش مصرف‌کنندگان خود اشاره کرد.

آمازون

هزینه تبلیغات در آمازون بعد از 17 سال برای اولین بار کاهش یافت. در گزارش سالیانه آمازون آمده که این مسئله به دلیل کاهش هزینه‌های تبلیغات بوده است.

در سال 2019، آمازون با 30٪ هزینه تبلیغات به 8.2 میلیارد دلار در 2018 و سپس با 34٪ به 11 میلیارد دلار در 2019، از Procter & Gamble پیشی گرفت و بزرگ‌ترین تبلیغ‌کننده در جهان شد.

نتفلیکس

با وجود افزایش رقیبانی مانند Disney + و HBO Max در ایالات متحده، نتفلیکس با کاهش 23 درصدی، هزینه تبلیغات خود را در سال گذشته به 1.45 میلیارد دلار رساند.

نتفلیکس در گزارش سالیانه بیان کرده که از تبلیغات گسترده‌ای مانند برنامه‌های بازاریابی و روابط عمومی از جمله سایت‌های رسانه‌های اجتماعی، برای ارتقا خدمات و عرضه محتوای خود به اعضای جدید و بالقوه استفاده می‌کنند.

گوگل

شرکت مادر گوگل، گزارش داد که هزینه‌های تبلیغات آن در سال 2020 به 5.4 میلیارد دلار رسیده است. 21 درصد کمتر از 6.8 میلیارد دلاری که در سال 2019 هزینه شد. این شرکت هزینه‌ها را در نتیجه Covid-19 کاهش داد و کمپین‌ها را متوقف یا برای آینده به تعویق انداخت و برخی از رویدادها و جلسات را به رویدادهای آنلاین تغییر داد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ لاوان آماده ارائه خدمات مختلف در حوزه تبلیغات دیجیتال از جمله تبلیغات در گوگل، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام، اینفلوئنسر مارکتینگ است، برای مشاوره با ۸۸۸۷۰۷۲۲ تماس بگیرید.

منبع: campaignasia.com

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0