روغن طبیعت

روغن طبیعت ؛ یک تبلیغ هوشمندانه غیر تراریخته یا دروغ بزرگ تراریخته؟

زمان مطالعه 9 دقیقه15.4K۳۵

روغن طبیعت و تبلیغ غیر تراریخته بودن آن، این روزها سر و صدای زیادی کرده است. قبل از سریال پایتخت، وسط پایتخت و انتهای سریال با این تبلیغ رو به رو می‌شویم.

تیزری که جدای از کیفیت ساخت آن، موضوع انتخاب شده در آن احتمالا به فروش ختم می‌شود. این تبلیغ غیر واقعی اما صدای دیگر برندهای تولیدکننده روغن را در آورده است. چرا؟

چون اساسا تراریخته بودن یا نبودن محصول نشان دهنده سالم بودن یا نبودن آن محصول نیست اما برند طبیعت در تیزر خود اینگونه القا می‌کند که غیرتراریخته لزوما سالم‌تر است!

خبرهای اختصاصی رسیده به «آیمارکتور» حکایت از آن دارد که شرکت‌های بزرگ تولید کننده روغن به شدت عصبانی هستند و احتمالا شاهد یک پروسه بزرگ حقوقی و شکایت‌های دنباله‌دار خواهیم بود.

در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم تیزر تبلیغاتی روغن طبیعت چه ویژگی‌هایی دارد که تا این اندازه بازتاب داشته و سایر برندهای تولید کننده روغن برای کم کردن این ضربه تبلیغاتی در فضای اینستاگرام و دیجیتال مارکتینگ ، چه کارهایی انجام داده‌اند. قبل از آن اما ببینیم تراریخته و غیر تراریخته چیست و چه تفاوت‌هایی با یک دیگر دارند؟

* آیا شما به تبلیغ روغن طبیعت اعتماد می‌کنید؟ آیا به نظرتان محصولات غیر تراریخته قطعا سالم هستند؟ نظرات خود را برای ما بنویسید تا در همین جا منتشر کنیم!

 

روغن طبیعت

تراریخته یعنی چه؟

ابتدا لازم است مروری بر معنی تراریخته داشته باشیم.
بر اساس تعریف سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو، با ایجاد تغیر مصنوعی و مهندسی ذخیره ژنتیک (ژنوم)، موجود تراریخته یا Genetically Modified Organism (GMO) به وجود می‌آید. تراریخته در تولید ماده غذایی عمدتا برای بالا بردن مقدار یا کیفیت محصول و یا مقاوم سازی گونه‌های گیاهی و جانوری در برابر آفت‌ها یا بیماری‌ها کاربرد دارد. البته نباید این تعریف را با اصلاح نژاد اشتباه گرفت. انسان‌ها هزاران سال است که با انتخاب و تکثیرگیاهان یا حیوانات دارای صفات مطلوب اصلاح ژنتیک انجام داده اند. ترا ریخته تنها منحصر به تولید غذا نیست و در موارد دیگر همچون داروسازی و صنعت هم کاربرد دارد.

غیرتراریخته یعنی چه؟

بر اساس تعریف بالا غیر تراریخته به سادگی به معنی موجود یا محصولی است که برای تولید آن از مهندسی و تغییر ژنتیکی استفاده نشده است. تراریخته یا غیر تراریخته بودن یک محصول لزوما ارتباطی به مضر بودن آن از لحاظ سلامت انسانی یا زیست محیطی ندارد. همچنین غیرتراریخته بودن به هیچ وجه به معنی ارگانیک بودن محصول نیست. اگرچه در کشاورزی ارگانیک از تراریخته استفاده نمی‌شود ولی محصولی تراریخته می‌تواند در یک پروسه تولید معمولی با استفاده زیاد از آفات‌کش و کودهای مصنوعی استفاده شود و چه بسا ضررات فراوان سلامتی و زیست محیطی به بار آورد.

کدامیک ضرر دارد و کدامیک مفید است؟

سوال اینجاست که آیا محصولات تراریخته ضرر دارد؟
سایت بی‌بی‌سی درباره این موضوع نوشته: «سازمان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو، سعی می‌کند نه طرف مخالفان را بگیرد نه طرف موافقان را. این سازمان با اینکه قبول دارد که ” این محصولات باعث افزایش تولید، تنوع و کیفیت محصولات غذایی و کاهش هزینه تولید و تخریب محیط زیست” می‌شود اما در همان حال به گزینه‌هایی مثل کشاورزی بوم شناختی و کشاورزی هوشمند اقلیم محور هم به عنوان گزینه‌هایی که باید مورد توجه قرار بگیرند اشاره می‌کند.خوزه گراتسیانو داسیلوا دبیرکل فائو گفته با محصولات تراریخته مخالفتی ندارد اما با انحصار تولید بذر تراریخته در دست چند شرکت مخالف است و همچنین به “اقدامات مناسب” برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست هم اشاره می‌کند و می‌گوید برای رفع گرسنگی در دنیا این راه، نباید اولویت داشته باشد.»

* آیا شما به تبلیغ روغن طبیعت اعتماد می‌کنید؟ آیا به نظرتان محصولات غیرتراریخته قطعا سالم هستند؟ نظرات خود را برای ما بنویسید تا در همین جا منتشر کنیم!

ماجرای روغن طبیعت چیست؟

در این تیزر هوشمندانه یا شاید هم فریبکارانه (انتخاب با خودتان!)، برند طبیعت همه خریداران روغن را تشویق به خرید روغن غیر تراریخته می‌کند. این تبلیغ تمرکز خود را برای کودکان می‌گذارد و به خانواده‌ها تاکید می‌کند اگر بچه‌های خود را دوست دارند بهتر است از روغن غیر تراریخته استفاده کنند؛

جمله‌ای بسیار تاثیرگذار برای آن‌هایی که نمی‌دانند فرق تراریخته و غیر تراریخته چیست؟ در پایان تیزر نیز یک جمله هوشمندانه از نظر مارکتینگ (نه از نظر علمی) پخش می‌شود:

« تراریخته انتخاب طبیعت نیست، غیر تراریخته یعنی طبیعت »
همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم این تیزر احتمالا به فروش ختم خواهد شد اما چرا؟

 • مهم‌ترین ترفند این تیزر، ایجاد احساس نیاز در مخاطبان است. شاید تا به حال جز تعدادی محدود، بسیاری از مصرف‌کنندگان حتی اسم تراریخته و غیر تراریخته را نشنیده بودند و با این تبلیغ، حس کنجکاوی و نیاز آن‌ها برانگیخته می‌شود. بررسی‌های آیمارکتور نشان می‌دهد میزان جستجوی عبارت روغن طبیعت و روغن غیر تراریخته در یک هفته گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است:روغن طبیعت غیر تراریخته
 • استفاده از نا آگاهی مردم از دیگر نکات این تیزر است. بسیاری از مردم نمی‌دانند که تراریخته بودن یک محصول الزاما به معنی خوب یا بد بودن آن محصول نیست. همانطور که طبیعی و ارگانیک بودن یک محصول هم می‌تواند مفید باشد و هم مضر.
 • دیگر ترفند این تیزر، بازی با کلمه طبیعت و روغن غیر تراریخته است. مخاطبان در مواجه اول با این تیزر تبلیغاتی گمان می‌کنند که روغن طبیعت ، طبیعی است و احتمالا سالم‌تر.
 • نکته دیگر تیزر روغن طبیعت، زیر سوال بردن سایر برندها به شکل نامحسوس است. مخاطبان با مشاهده این تیزر از خود می‌پرسند یعنی روغن‌های مشهور دیگری که تا به حال مصرف می‌کردند، مضر بوده؟ آیا آن‌ها طبیعی نبوده‌اند؟
 • زمان‌بندی پخش این تیزر نیز از دیگر نکات قابل توجه در بازاریابی و تبلیغات است. در زمان پخش سریال‌های نوروزی مانند پایتخت و خصوصا در دوران قرنطینه، این تبلیغ با سرعت چند برابر بیشتر از حد معمول دیده شده و می‌شود.

* آیا شما به تبلیغ روغن طبیعت اعتماد می‌کنید؟ آیا به نظرتان محصولات غیر تراریخته قطعا سالم هستند؟ نظرات خود را برای ما بنویسید تا در همین جا منتشر کنیم!

استفاده روغن طبعیت از دیجیتال مارکتینگ و اینستاگرام

با افزایش سوالات درباره روغن طبیعت و محصولات غیر تراریخته، صفحه اینستاگرام طبیعت شروع به پست گذاشتن به موقع کرد و درباره این محصول و مجوزهای گرفته شده، توضیحات کامل داد. همچنین مدارک غیر تراریخته بودن روغن خود را نیز منتشر کرد که قطعا می‌تواند در تکمیل کمپین تبلیغاتی این محصول بسیار موثر باشد.

این برند اما فعلا توضیح نداده چگونه به این نکته علمی رسیده که غیر تراریخته بودن یک محصول یعنی سالم‌تر بودن آن؟!

 

View this post on Instagram

 

. شرکت طبیعت که در سالهای گذشته کمتر از ۵ درصد محصولاتش دارای ترکیبات تراریخته بوده است، از دو سال پیش بر اساس مسوولیت اجتماعی خویش و دغدغه ای که از سوی مصرف کنندگان عزیز مطرح شد؛ برنامه ریزی برای حذف روغنهای تراریخته را آغاز نمود. به طور دقیق حذف روغن تراریخته سویا و جایگزین نمودن آن با روغن آفتابگردان، مستلزم تغییر فرآیند تولید و بهره گیری از تکنولوژی بالاتر بود. این کار بزرگ با یک سرمایه گذاری جدی از دوسال پیش آغار گردید و در زمستان سال گذشته، برای همیشه روغنهای تراریخته را از سبد محصولاتش حذف نمود این هم مدارک غیرتراریخته بودن محصولات طبیعت و تاییدیه های مرجع رسمی وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و آزمایشگاه های مورد تایید . #غیرتراریخته_یعنی_طبیعت

A post shared by پیج رسمی طبیعت سبز (@tabiat_food) on

رقیبان طبیعت چه کردند؟

به طور معمول الآن باید زمانی باشد که رقیبان روغن طبیعت تلاش کنند تا این کمپین تبلیغاتی را خنثی کنند. بررسی‌های آیمارکتور نشان می‌دهد سایر برندهای مشهور از ظرفیت اینستاگرام و دیجیتال مارکتینگ خود استفاده نمی‌کنند و احتمالا مانند همیشه می‌خواهند از روش‌های سنتی و شکایت و اطلاعیه و… استفاده کنند.

 1. صفحه روغن لادن در اینستاگرام هیچ واکنش مستقیم یا غیر مستقیمی ندارد.
 2. صفحه فامیلا که هنوز در عید نوروز مانده و صلاح ندانسته در اینستاگرامش مطلب جدید منتشر کند!
 3. صفحه روغن اویلا هم که به روال قبلی خودش مشغول است.
 4. صفحه روغن غنچه همچنان در حال ربط دادن کرونا و روغن است! (انصافا کار سختی است!)
 5. صفحه روغن بهار اما مقداری فعالیت کرده و بر روی بدون پالم بودن روغن خود در صغحه اینستاگرامش مانور داده است.

 

* آیا شما به تبلیغ روغن طبیعت اعتماد می‌کنید؟ آیا به نظرتان محصولات غیرتراریخته قطعا سالم هستند؟ نظرات خود را برای ما بنویسید تا در همین جا منتشر کنیم!

روغن تراریخته و غیر تراریخته و یک افشاگری

یکی از شرکت‌های رقیب روغن طبیعت نوشته‌ای بدون نام با این محتوا منتشر کرده است:

در خصوص تبلیغات گمراه کننده شرکت مذکور

سلام
وقت بخیر
شرکت تولید روغن های خوراکی دارم.
در ایام عید فرصتی دست داد تا تلویزیون ببینم و متعجب بودم از حجم تبلیغات گمراه کننده ای که به صورت سراسری و پیاپی در مورد روغن های خوراکی در حال پخش هست.

برای مثال روغن کانولا (کلزا) اساسا تراریخته است و مشابه طبیعی ندارد، دانه های کلزا در آزمایشگاه های کانادا اصلاح ژنتیکی شد و روغن حاصل از این دانه، روغن کانادا (کانادا اویل/ کانولا) نام گرفت که اتفاقا در اروپا بیشترین مصرف را در مصارف خانگی و دومین رتبه مصرف را در مصارف صنعتی داره. روغن کانولا از اساس تراریخته است و ادعای غیرتراریخته بودن این روغن دروغ بزرگی است که به مصرف کننده گفته میشود.

از این گذشته، محققین در مورد مضرات و فواید احتمالی محصولات تراریخته تا به امروز به نتیجه قطعی نرسیدند و دلیلی له یا علیه آن ثابت نشده است، در حالی که در صدا‌و‌سیما و رسانه های رسمی گاها تبلیغاتی زیاد علیه محصولات تراریخته شکل میگیرد بدون ارائه دلیل موثقی.
امید که سازمان غذا و دارو مداخلات جدی تری در خصوص تبلیغات و اطلاع رسانی محصولات غذایی و دارویی انجام بدهد.

دستور توقف تبلیغ روغن طبیعت

مدیر کل اداره فرآورده های غذایی و آشامیدنی با اخطار به یک شرکت مواد غذایی خواستار توقف پخش یک آگهی تبلیغاتی شد. متن نامه به شرح زیر است:
سازمان غذا و دارو
مدیرعامل محترم شرکت طبیعت سبز میهن
موضوع: توقف تبلیغات مربوط به روغن طبیعت و اصلاح محتوا

مقتضی است نسبت به توقف پخش تیزر تبلیغاتی محصول روغن خوراکی با نام تجاری طبیعت از شبکه های مختلف صدا و سیما حداکثر ظرف ۲۴ ساعت اقدام نمایید. محتوای تیزر مذکور علاوه بر تشویش اذهان عمومی و دامن زدن به بی اعتمادی مردم، می تواند آسیب جدی و جبران ناپذیری بر روند تولید و فعالیت سایر کارخانجات و تولید کنندگان محصولات غذایی وارد نماید که مغایر با سیاست های کلی کشور در رونق و جهش تولید می باشد.

بدیهی است در صورت عدم توجه و توقف پخش رسانه ای، این اداره کل برابر وظایف قانونی اقدامات لازم را بعمل آورده و در صورت تشخیص و ضرورت موضوع به مراجع قضایی ارجاع خواهد گردید.
دکتر محمدحسین عزیزی مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی

روغن طبیعت

* آیا شما به تبلیغ روغن طبیعت اعتماد می‌کنید؟ آیا به نظرتان محصولات غیر تراریخته قطعا سالم هستند؟ نظرات خود را برای ما بنویسید تا در همین جا منتشر کنیم!

آیا پخش تیزر غیر تراریخته متوقف می‌شود؟

تجربه نشان داده در موارد این چنینی به احتمال زیاد پخش تیزر متوقف خواهد شد اما نکته مهم این است که حتی در صورت متوقف شدن پخش تیزر، برند طبعیت نهایت استفاده خود را کرده توانسته نامش را در ذهن مصرف‌کنندگان حک کند.

کامنت کاربران آیمارکتور درباره قوانین تراریخته و غیر تراریخته در اتحادیه اروپا

یکی از کاربران آیماکتور درباره تراریخته و غیر تراریخته و قوانین آن در اتحادیه اروپا برای ما نوشته:

«ممنونم بابت مطلب جالبی که منتشر کردید.

بعد از خوندن نظرات دوستان لازم میدونم از همه دعوت کنم که در مواجهه با یک موضوع علمی اینچنینی، اول از همه تعصب رو کنار بگذاریم و با دید باز قضیه رو بشکافیم.
از دو جنبه مطلب منتشر شده بالا حائز اهمیت هست. یک اینکه آیا ماده غذایی Genetically Modified (GM) مضر هست یا نه. دو، که البته تمرکز این وبسایت هست، بحث بازاریابی هست.
بحث GM خیلی گستره هست و نمیشه به صورت صفر و یک بهش نگاه کرد. در مورد مواد غذایی GM به صورت مشخص باید بگم هنوز سر اثرات سلامت بحث هست و به صورت مشخص از لحاظ علمی اثر منفی ثابت نشده. ازتون دعوت میکنم مقالهای زیر رو بخونید.

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/07388551.2015.1130684
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0162243915598381
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453016300295

در جواب آن دسته از عزیزان که تصور میکنند غذای GM در کشوهای غربی ممنوع هست, باید بگم که حداقل در اتحادیه اروپا مصرف مواده غذایی GM ممنوع نیست. بلکه تولید مواد غذایی GM ممنوع هست. محصولات دیگر GM (غیر از مواد غذایی) لزوما منع قانونی ندارند. اگر محصول غذایی وارداتی دارای ماده GM بالای ۰.۹ % باشد، مستلزم لیبل گذاری هست. البته ماده GM خودش باید مورد تایید اتحادیه اروپا باشه. اینکه چه موادی تایید میشن هم یک موضوع بسیار گسترده هست که جای دیگه باید بحث بشه.

https://ec.europa.eu/food/plant/gmo/legislation_en

به نظر شخصی من بحث ممنوعیت GM در اروپا لزوما دلیل علمی ندارد و تا حد زیادی میتواند تحت تاثیر افکار عمومی و به خاطر نظرات مذهبی مردم باشد.

در مورد جنبه بازاریابی قضیه باید به خلاء قانونی موجود در مورد ادعا و لیبل گذاری اشاره کنم. اینکه چهارچوب ادعا در مورد محصول چیه؟
باز برای مثال در اتحادیه اروپا برای استفاده از برچسب GMO-free پیشنیازهای وجود داره که باید ثابت بشه. من اطلااتم در مورد قوانین موجود در ایران کم هست و متاسفانه در حال حاضر زمان جستجو ندارم. از دوستان مطلع ممنون میشم اگر مطالب بیشتر ارائه بدهند. ولی با توجه به جنس تبلیغاتی که دیده می شه، می توان تصور کرد که قوانین جیا کار زیادی دارند.
به طور کلی وجود قوانین مشخص در این زمینه ها غیر از اینکه از حقوق مصرف کننده محافظت می کنه، بستر مناسبی برای رقابت سالم در بازار رو بین تولید کنندها ایجاد میکنه.
در آخر لازم میدونم که بگم مثال هایی که از اروپا زدم نشان دهنده کامل بودن و بی ایراد بودن قوانین اتحادیه اروپا نیست. ولی میشه گفت از خیلی جهات موفقیت آمیز بوده. ایراد هایی هم طبیعتا وجود داره.»

* آیا شما به تبلیغ روغن طبیعت اعتماد می‌کنید؟ آیا به نظرتان محصولات غیرتراریخته قطعا سالم هستند؟ نظرات خود را برای ما بنویسید تا در همین جا منتشر کنیم!

 

لینک کوتاه
https://www.imarketor.com/FGSHc

813 نوشته
آیمارکتور به عنوان یک رسانه مستقل و مشاور در حوزه بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات فعالیت می‌ کند. آیمارکتور با هدف بررسی و معرفی کمپین های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ ، برندینگ و تبلیغات برندهای داخلی و خارجی و همچنین ارائه به روزترین مقالات این حوزه‌ها راه‌اندازی شده است.

35 Comments

 1. Shaghayegh

  چرا باید پخش تیزرشون متوقف بشه؟؟!
  فکر میکنم حق مردمه که تفاوت تراریخته و غیرتراریخته رو بدونن . آگاه بشن که عوارض تراریخته ها چیه و چرا باید از مواد طبیعی استفاده کنن . مردم حق انتخاب دارند !
  اگر واقعا این روغن طبیعیه من دست مریزاد میگم بهشون که میون این محصولات آسیب زای تراریخته محصول طبیعی دارن تولید میکنن .

   1. حسن

    این مقاله میگه روغن طبیعت هم تراریخته هستش و جهت سودبرن با برچسب غیر تراریخته توسط صدا سیما راحت داره کلاه برداری میکنه

 1. مرتضوی

  سلام وقت بخیر. با کلیت مطلبی که نوشتید مخالفتی ندارم. منتها اگه دیدگاه یکجانبه ندارید یه سرچ کنید ببینید که همه کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند که ترایخته ناسالم و در بلند مدت موجب مشکلات و بیماری های جبران ناپذیری می شود. تمام موارد بالا روی حیوانات اثبات شده. بیش از ۵۰ کشور اروپایی و آمریکایی مصرف محصولات ترایخته رو ممنوع کردن. از یه طرف یک مافیای خطرناک تو ایران وجود داره که به شدت طرفدار محصولات ترایخته ست (وارد جزئیات نمیشم) محصولات ترایخته به دلایل بالا تو بازارهای جهانی ارزانتر و همچنین فراورده بیشتری از آن استخراج میشه کرد. غیر مسائل سیاسی، مورد بالا یکی از اصلی ترین دلیل استفاده شرکت های ایرانی از محصولات تراریخته است. پس تراریخته بودن یکی مواردی که یک روغن ناسالم میکنه و بلعکس غیر تراریخته بودن روغن دلیل سالم بودن روغن نیست. خودم دو ساله به دلایل بالا با قیمت گزاف از روغن کنجد و زیتون استفاده میکنم. اگه شرکت طبیعت واقعا به این سمت حرکت کرده جای تقدیر داره

   1. نیکی

    👏👏👏

 1. کاظم ندائی

  در اینکه محصولات تراریخته مضر هست یا نیست را می توان از افزایش تعداد مبتلایان به بیماریهایی مثل انواع سرطان و….نیجه گرفت، نه از تحقیقات بعضی از موسسات تحقیقاتی معلوم الحال غربی که تحت نظارت بنیادهای یهودی هستند. و دیگر اینکه اگر شرکتی پیدا شده که انسان دوستی و نوع دوستی و سلامتی جامعه برایش دارای اهمیت است و درصدد تولید محصولات عیر تراریخته است, چرا باید در مقابل آن مانع تراشی کنیم؟ چرا نباید چنین شرکتهایی را تشویق کنیم؟ هم مردم و هم دولت باید به چنین افراد و شرکتها کمک کنند.

 1. احسان

  مهم تفاوت تراریخته و غیر تراریخته نیست مهم اینه که کلا این نوع روغنهای مایع اعم از آفتابگردان و سویا و کلزا کاملا روغنهای چیپ و بدردنخوری هستن و بشدت التهاب زا هستن

 1. محمدرضا درویشی

  من بعنوان کسی که ۶۰ کیلو کاهش وزنو تجربه کرده در طول دوران رژیمم بهیچ عنوان ازین روغنهای صنعتی بی ارزش استفاده نکردم و تازه فهمیدم که چقدر به بدن خودم ظلم کردم خواهش میکنم فریب این تبلیغات شانتاژگونه رو نخورین بهترین روغنها روغن زیتون روغن نارگیل روغن هسته ی انگور روغن کنجد هستن

 1. فاطمه

  واقعا مفید بود ولی اخه کی گوش میده؟

 1. پارسا

  حقیقتا دیگه نمیتونم به تبلیغات و چرندیات صدا و سیما اعتماد کنم . این همون صدا و سیمایی هست که دمنوش لاغری و داروی ضد ریزش مو تبلیغ میکرد یا محصولات الکی ۵۰۴۰ رو حتی زور وزیر بهداشت هم بهش نرسید صدا و سیما اسب سرکشی هست که فقط بنده ی پوله

 1. مسعود سحرخیز

  خب خیلی بهتر بود اول برای همون کاربرهای که سطح دانششون پایین هست، تعریفی از تراریخته و غیر تراریخته می کردید، بعد در ادامه هم موردهای مشابه خارجی مثل همون کانولا رو شرح بیشتر می دادید، در مجموع با کلیت موضوع که استفاده از کم دانشی مردم در تبلیغ هست موافقم.

 1. نوید

  بنده به‌عنوان‌کارشناس ومهندس اصلاح نباتات با قاطعیت‌اعلام‌میکنم‌که‌واژه‌ تراریخته هیچ ارتباطی به مضر بودن یا نبودن یک محصول ندارد.اصلاح ژنتیکی محصولات زراعی یک امر‌متداول در‌تمام‌دنیاست که جهت مقاوم‌سازی‌و‌بومی‌سازی یک‌رقم‌از‌گیاه‌یراس سازگاری شرایط اب‌وهوایی دیگر صورت میگیرد.دوستانی که اطلاعات زیادی ندارند خواهش میکنم‌از ‌ارایه‌اظهار‌نظرهای‌ غیرکارشناسی خودداری کنند

   1. محبوبه

    آیا مدرک لیسانس اصلاح نباتات بالاتره یا دکترای ژنتیک؟ برای تحصیلاتتون احترام قائلم اما بهتره با اطلاعات ناچیز و دستکاری شده دوره لیسانس که خودم صدتا ازاونها رو قاب گرفتم اینقدر راحت درباره مساله حساسی مثل دستکاری ژنتیک اظهار نظر نفرمایید. gmo یک ماجرای مشهور جهانیه که بزرگترین متخصصان پزشکی و ژنتیک اون رو نپذیرفتند ومردم رو از مصرف تراریخته ها به شدت نهی کردند.
    متاسفانه به بچه های کشاورزی خیلی وحشتناک دروغ درس میدهند… همه هم خوشحاااال که من کشاورزی با هر گرایشی خوندم پس در مورد هرچیزی عالم کل هستم!

     1. نوید

      نمیدونم شاید توی‌اون ‌شرکت کار‌میکنی یا نه‌ که البته خیلی برام ‌مهم‌نیست.دوستان زیادی دارم با تحصیللت‌ مرتبط دکترا‌که‌ح‌داقل از من سوادشون بیشتره و همشون متاسفانه نظر من را‌دارن که البته بازم‌ مهم‌نیست.بی زحمت چندتا لینک‌مرتبط از مقاله ها ورفرنسهای مرتبط ومعتبر خارجی بفرست منم روشن شم

     1. عرفان

      دوست عزیز بنده دکترای ژنتیک دارم و تا حالا ندیدم کسی که تو رشته باشه این حرفهارو بزنه. اینا حرفهای یک سری شیاد کلاه برداره که چندتا هویج و سیب کرم خورده رو به عنوان ارگانیک با قیمت گزاف میفروشن ولی ظاهرا تو کشور ما پاشون به صدا و سیما هم رسیده
      کاری کردن که مردم باور کنن یک گیاه میتونه غیر طبیعی باشه. عینی علم اینقدر پیشرفت کرده و ما خبر نداشتیم؟
      هیچ مدرک علمی معتبری نیست که نشون بده تراریخت مضره، بلکه هزاران فایده برای بشر داره
      مردم مادر این مورد قربانی تبلیغات دروغ شدن شما که مشخصه سواد ندارید چرا ذهن مردم رو به عنوان متخصص مسموم میکنید. قطعا اونقدر هم آگاهی ندارید که بدونید استفاده دروغ از عنوان دکتری جرمه

   1. حسین ۱۲۸

    با سلام
    جسارتاً شما اطلاعات ومدرکتون را از همان کتاب‌هایی به دست آوردید که نویسنده‌هاش و آدم‌های پشت پرده‌اش برای پول حتی علم را هم تحریف کردند و می‌کنند(صهیونیست). لذا خیلی متکی به مدرک و اطلاعاتتون نباشید.
    جنابعالی که کارشناس‌تر از پروفسور کرمی نیستید! لطفاً برید ببینید استاد اعظم و آگاهتون در مورد تراریخته چه می‌گویند.

 1. محبوبه

  یعنی هنوز هستند کسانی که نفهمیدند تراریخته کار کیه و آمریکا و کانادا و اسرائیل و … چه سودی از دستکاری در طبیعت و محصولات طبیعی و مخلوقات پاک خداوند میبرند؟!!!
  واقعا مایه تاسفه که طرفداری میکنید از تراریخته ای که قطعا و قطعا و قطعا مضر برای انسان محیط زیست و فاضلاب و حیوانات و گیاهان هست… آیا معاذالله خداوند نمیدونست تراریخته درست کنه و آمریکایی ها فهمشون از خالق ما بیشتره؟
  لطفا ابتداء کمی مطالعه از منابع خارجی و داخلی بفرمایید بعد بگید معلوم نیست تراریخته از غیرتراریخته بدتر باشه… خیلی حرف مضحکی هست
  براتون متاسفم

 1. سحر

  اگه واقعا غیرتراریخته باشه،چرا نباید تبلیغ بشه،باید تبلیغ بشه تا ملت حق انتخاب داشته باشند،و بدونند محصولات تراریخته چی هستند که به خورد مردم میدن،واقعا به نظر شما،ضرر شرکت های دیگه خیلی مهمتر از سلامتی مردم هست؟؟؟

 1. محدثه ناطقی

  هیچ فکتی وجود نداره از مضر بودن تراریخته ها بلکه در بعضی از موارد مثل نوعی سیب زمینی که اصلاح نژاد شده میزان آکریلامید هم پایین تر اومده و میزان سرطانزاییش کمتر شده
  اینا فقط تبلیغه و دروغی بیش نیست روغن غیرتراریخته باید صد در صد از آفتابگرداندباشه که اگه اینجوری باشه باید چند برابر قیمت فعلیش باشه.

 1. بهجت

  یعنی فقط با دروغ بلدن پول در بیارن با کمال وقاحت دارن میگن روغن ما تراریخته نیست بعد توش از کنولا استفاده کردن . از صدا و سیما هم که فقط پولو میشناسه بیشتر انتظار نمیره من یک عمره دارم از روغن لادن استفاده میکنم و هیچ مشکلیم ندارم.

   1. فرنوش

    چه عجب بالاخره یکی اینا رو گفت !

 1. هادی

  سلام بقیه شرکت ها خودشون خلاف قانون کار میکنن
  زدن برچسب تراریخته بودن یا نبودن محصول باید روی جنس بخوره تو کل دنیا اینطوره

 1. نوید پوستین دوز

  سلام مدرکی داخل اینستاگرام گذاشتن دیگه پایان شایعه ها هست…اصلا قبل از مجوز پخش این مدرک باید ارسال کنند تا تیزر پخش بشه…بازار رقابتی همینه…اصلا شرکتهای واکنش نشان ندادن معلوم هست بی کیفیتهاشون زیر سوال میره…

 1. فرحناز

  خاطرم هست سه سال پیش بازاریاب بودم و میدیدم بعضی از بازاریابای دیگه میومدن جنس خودشونو میچیدن جلوی قفسه و اجناس دیگرو میراشتن اون پشت حالا حکایت برند طبیعته که همه کاری داره میکنه بقیه برندهارو بفرسته پشت قفسه

 1. رزیتا

  محصولات تراریخته افزایش کنسر دارن تو مقالات هم ذکر شده
  از یک متخصص تغذیه بعیده تایید این مطلب

 1. عاطفه

  یاده تبلیغات کرم حلزون افتادم که چطوری ملت رو سر کار گذاشته بود

 1. شهریار

  با سلام
  ممنونم بابت مطلب جالبی که منتشر کردید.
  بعد از خوندن نظرات دوستان لازم میدونم از همه دعوت کنم که در مواجهه با یک موضوع علمی اینچنینی، اول از همه تعصب رو کنار بگذاریم و با دید باز قضیه رو بشکایم.
  از دو جنبه مطلب منتشر شده بالا حائز اهمیت هست. یک اینکه آیا ماده غذایی Genetically Modified (GM) مضر هست یا نه. دو، که البته تمرکز این وبسایت هست، بحث بازاریابی هست.
  بحث GM خیلی گستره هست و نمیشه به صورت صفر و یک بهش نگاه کرد. در مورد مواد غذایی GM به صورت مشخص باید بگم هنوز سر اثرات سلامت بحث هست و به صورت مشخص از لحاظ علمی اثر منفی ثابت نشده. ازتون دعوت میکنم مقالهای زیر رو بخونید.

  https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/07388551.2015.1130684
  https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0162243915598381
  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453016300295

  در جواب آن دسته از عزیزان که تصور میکنند غذای GM در کشوهای غربی ممنوع هست, باید بگم که حداقل در اتحادیه اروپا مصرف مواده غذایی GM ممنوع نیست. بلکه تولید مواد غذایی GM ممنوع هست. محصولات دیگر GM (غیر از مواد غذایی) لزوما منع قانونی ندارند. اگر محصول غذایی وارداتی دارای ماده GM بالای ۹/۰ % باشد، مستلزم لیبل گذاری هست. البته ماده GM خودش باید مورد تایید اتحادیه اروپا باشه. اینکه چه موادی تایید میشن هم یک موضوع بسیار گسترده هست که جای دیگه باید بحث بشه.

  https://ec.europa.eu/food/plant/gmo/legislation_en
  به نظر شخصی من بحث ممنوعیت GM در اروپا لزوما دلیل علمی ندارد و تا حد زیادی میتواند تحت تاثیر افکار عمومی و به خاطر نظرات مذهبی مردم باشد.

  در مورد جنبه بازاریابی قضیه باید به خلاء قانونی موجود در مورد ادعا و لیبل گذاری اشاره کنم. اینکه چهارچوب ادعا در مورد محصول چیه؟
  باز برای مثال در اتحادیه اروپا برای استفاده از برچسب GMO-free پیشنیازهای وجود داره که باید ثابت بشه. من اطلااتم در مورد قوانین موجود در ایران کم هست و متاسفانه در حال حاضر زمان جستجو ندارم. از دوستان مطلع ممنون میشم اگر مطالب بیشتر ارائه بدهند. ولی با توجه به جنس تبلیغاتی که دیده می شه، می توان تصور کرد که قوانین جیا کار زیادی دارند.
  به طور کلی وجود قوانین مشخص در این زمینه ها غیر از اینکه از حقوق مصرف کننده محافظت می کنه، بستر مناسبی برای رقابت سالم در بازار رو بین تولید کنندها ایجاد میکنه.
  در آخر لازم میدونم که بگم مثال هایی که از اروپا زدم نشان دهنده کامل بودن و بی ایراد بودن قوانین اتحادیه اروپا نیست. ولی میشه گفت از خیلی جهات موفقیت آمیز بوده. ایراد هایی هم طبیعتا وجود داره.

 1. شریفی

  تشکر میکنم از خانوم دکتر عزیز که مارو از نگرانی درآوردن چون ما عمده ای خرید میکنیم و واقعا تا حدی استرس این روغنهارو گرفته بودم که میخواستم همرو بریزم پای درختای باغچه

 1. Mansour Jafari

  مطلب خوبی بود و به نظرم باید به بقیه تبلیغات که از روی نا آگهی اکثر مردم در فضای کشور مخصوصا تلویزیون میشه، بیشتر پرداخت تا واقعیتها مشخص بشه،
  البته استفاده شخصی بر مبنای کیفیت و گاهی تعصب روی برند آینده خرید یک محصول رو مشخص می کنه.
  در انتها طبیعت جزو انتخاب اول من نبوده و نیست.

 1. محیا

  من در خصوص تبلیغ نظری ندارم اما به عنوان کسی که چهارسال ژنتیک خونده اینو میدونم که محصولات تراریخته اصلاح ژنی میشن و این ممکنه اثرات جبران ناپذیری روی سلولها و ژنهای بدن ما داشته باشه و از اونجا که سالهای زیادی از اومدن این محصولات به چرخه غذایی ما نگذشته و تاثیرات دقیقشون ثابت نشده تمامی تولیدکنندگان موظفند قید کنن که محصولشون از چه نوعیه تا مشتری با آگاهی انتخاب کنه همینطور که چی توز هم الان تراریخته بودن محصولاتش رو قید میکنه حالا اینکه منافع یکسری سازمانها و شرکت ها بخاطر این موضوع بخطر افتاده و اعتراض دارن جنبه غیراخلاقی کار اونها رو اشکار میکنه که نمیخوان مردم اگاهی داشته باشن

 1. ایران

  لعضیها چرا فکر میکنند مردم خیلی نا اگاهن؟! ن عزیز من ، صرفا داشتن یه مدرک ک امروزه همه میتونن بدستش بیارن ، دلیل بر سواد علمی نیست همونطور ک خودتون میگین غیر تراریخته دلیل بر سالم بودن نیست 😏 ماهم دانشگاه رفتیم دیدیم چقدر سواد علمی بالاست!
  بعدم خنده داره ک در مطلب ذکر مصرف تراریخته در اروپا ممنوع نیست بلکه تولیدش ممنوعه
  خب ؟!! اگه تراریخته خیلی خوبه و بقول اون دانشمندی ک کامنت گذاشته هزاران فایده هم داره پس چرا ممنوعه؟!
  بعدم اونوریا رو محصولاتشون برچسب میزنن و این حق مشتریه ک بدونه جنسی ک میخره ترا ریخته است یا ن
  بعدم اصلا شرکت طبیعت هم دروغ گفته و دانه های روغنی تراریخته به کار برده ، خب بازم چ فرقی برای مردم داره؟! یعنی چون اینا رو‌میگن غیر تراریخته ، از این ب بعد مردم ب جای دو قاشق روغن، پنج قاشق تو غذا میریزن؟!! ک نگران مردم شدین؟!!!
  اگ تراریختس خب پس مثل همون بقیس ، فرقی نداشته
  این وسط اونایی ک سودشون کم شده لجشون گرفته و ی عده هم که سینه چاک تراریخته اند ، سوزشون!

 1. م-طبا

  کاملا مشخصه که هر چیزی که از حالت طبیعی خارج بشه غیرطبیعی میشه و این به معنی ناسالم بودن و مضر بودنش برای بدن هست.
  بنابراین گرچه به احتمال زیاد ممکنه روغن گیاهی یا همون روغن نباتی بطور کلی در هر شکل و مدلی که هست برای بدن زیان داشته باشه، ولی وقتی تراریخته باشه مطمئنا برای بدن مضره چون مطمئنا از حالت طبیعی خارج شده.
  بطور خلاصه اینکه زیان روغنهای نباتی اعم از تراریخته و غیرتراریخته میتونه یکسان باشه و از این لحاظ برتری نسبت به هم ندارن ولی تراریخته مطمئنا مضر هست پس اگر بنا به مقایسه باشه عقل سلیم بین بد و بدتر باید بد را انتخاب کنه حتی اگه به مذاق مدافعان سودجوی محصولات تراریخته و دستکاری شده خوش نیاد!

 1. مهتاب

  مطمئنم که محصولات تراریخته نه تنها مضر هستن بلکه خطرناک هم هستن.درضمن علم هرروز بایافته های جدیدش یافته های دیروزش رو رد میکنه.

 1. سما

  سلام حالا شما با برند طبیعت مشکل دارید چرا اصل مضر بودن محصولات تراریخته رو نفی میکنید؟… شکی نیست محصولی که غیر تراریخته هست نسبت به تراریخته ها سالم تره… یعنی اگه مضر بودن محصولات تراریخته رو نفی کنیم مثل اینه که توو روشنی روز بگیم شبه!!!!

 1. شیدا

  اساسا در دنیا محصول همه چی خوب وجود نداره.
  اگر روغن طبیعی باشه درسته که سالم هست ولی کمیاب هست و گرون،
  روغن تراریخته ارزون ولی ناسالم.

 1. ساره

  ایشون که اظهار نظر کردن طی یک نامه بی‌نام حتی فرق اصلاح ژنتیک و تراریخته رو نمیدونن چطور به خودشون اجازه دادن که در مورد تراریخته بودن یه محصول و شفاف سازی و اتفاقا گمراهی اذهان که از سوی خودش داره صورت میگیره اقدام کنه.
  اصلاح ژنتیک یعنی ژن رو اصلاح میکنن در جهت بهتر شدن محصول که خیلی خوب و بی‌ضرر هست. اما تراریخته یعنی ژنی غیر گیاهی(بیگانه) وارد ساختار ژنوم گیاه کردن جهت مقاومت گیاه در برابر آفات و مهم اینه که ۷ یا ۸ سال برای نشون دادن عوارض کافی نیست و بعضا بعد از ۲۰ سال بروز میکنه یکی از علل ازدیاد سرطان‌ها شناخته شده و در جوامع آمریکایی و اروپایی ثابت شده است. مردم را فریب ندهید.
  اروپا و آمریکا مصرف رو ممنوع نکردن چون همه جا مردم در انتخاب آزادند، اما باید آگاهانه انتخاب کنند، اروپا و آمریکا لیبل زدن اجباریست و مصرف کننده با آگاهی انتخاب میکنه. باید در ایران هم شفاف سازی باشه.باید لیبل گذاری انجام شود. هر شرکتی ناراحته بیشتر به فکر سلامت مردم باشه تا سودش هم بالاتر بره.

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند