ریپورت اینستاگرام و ابزارهای جدید مقابله با محتوای آزاردهنده

ریپورت اینستاگرام

اینستاگرام Instagram اخیرا قدم‌های جدیدی در مسیر مبارزه با محتوای توهین آمیز و آزاردهنده برداشته است. این پلتفرم از یادگیری ماشین Machine Learning برای شناسایی عکس‌هایی با محتوای آزاردهنده استفاده می‌کند که این تصاویر در نهایت توسط اشخاص در نظر گرفته شده بازنگری می‌شوند. از مدت‌ها قبل قابلیت ریپورت اینستاگرام برای کاربران فعال شده بود تا شخصا محتوای زننده را به اطلاع اینستاگرام برسانند. اما اخیرا اینستاگرام اعلام کرد که عکس‌هایی با محتوای توهین به ظاهر و یا موجودیت یک فرد و همچنین انتشار محتوای تهدیدآمیز در مورد سلامت اشخاص در دسته بندی عکس‌های آزاردهنده قرار می‌گیرند.

اگر شخصی که این تصویر را بررسی می‌کند تشخیص بدهد که این محتوا مغایر با دستورالعمل‌های اینستاگرام است، آن را پاک کرده و نوشته‌ای مبنی بر دلیل حذف آن به جای تصویر قبلی نمایش داده می‌شود.

Adam Mosseri مدیر ارشد جدید اینستاگرام در این رابطه می‌گوید: این تغییرات به ما کمک می‌کند که محتواهای آزاردهنده را به صورت گسترده‌تری شناسایی کنیم. این موضوع به این علت ضروری است که هنوز هم بسیاری از کاربران اینستاگرام در مواجهه با محتوای نامناسب اقدام به گزارش دادن یا ریپورت اینستاگرام Instagram Report آن شخص نمی‌کنند. با توجه به وجود نوجوانان زیادی که در این پلتفرم فعالیت می‌کنند، باید سعی کنیم با ابزارهای جدید راه را برای سواستفاده کنندگان مسدود کنیم.

قبل از این نیز، پس از قابلیت ریپورت اینستاگرام ، در راستای مبارزه با محتوای آزاردهنده، این امکان در اختیار کاربران قرار داده شد تا کامنت‌هایی که بر روی پست‌ها و ویدیوهای زنده Live videos گذاشته می‌شد را فیلتر کنند. این فیلتر هم اکنون در بخش‌های مختلف اینستاگرام قابل فعال شدن است.

ریپورت اینستاگرام

علاوه بر این، اینستاگرام در جهت ایجاد یک فضای دوستانه در این شبکه اجتماعی، فیلتر جدیدی با عنوان “دوربین مهربانی” Kindness Camera  ارائه داد. وقتی برای استوری گذاشتن از این فیلتر استفاده کنید، قلب‌های رنگی در صفحه نمایش داده می‌شود و با تگ کردن یکی از دوستانتان می‌توانید از او نیز بخواهید عکسی با همین فیلتر در استوری گذاشته و شخص دیگری را منشن کند. اینستاگرام عقیده دارد با این کار می‌توان مهربانی را در میان کاربران این پلتفرم گسترش داد.

ریپورت اینستاگرام

شبکه های اجتماعی Social Media درحقیقت برای ارتباط سالم و تعامل میان کاربران به وجود آمدند، اما گاهی برخی از کاربران به انتشار محتوای آزاردهنده می‌پردازند که این کار موجب ناراحتی و عدم اعتماد سایر کاربران به این پلتفرم می‌شود. اینستاگرام به عنوان یک شبکه اجتماعی بسیار محبوب، تعداد بسیار زیادی از نوجوانان را نیز به خود جذب کرده است. بنابراین انتشار محتوای توهین آمیز و آزاردهنده تاثیرات بسیار ناگواری بر این قشر خواهد داشت.

اخیرا یکی از خوانندگان زیرزمینی ایرانی به نام امیر تتلو با انتشار محتوای توهین آمیز و ضد زن، مورد خشم بسیاری از ایرانیان قرار گرفت. امیر تتلو در ماه‌های اخیر اقدام به تولید پست‌های ضد و نقیض و سرشار از کلمات رکیک کرده بود. اما با انتشار استوری‌های اخیر، بسیاری از فعالان حقوق زن و همچنین اینفلوئنسرها از مردم خواستند تا صفحه تتلو را به اینستاگرام گزارش دهند.
بسیاری از این افراد معتقد بودند که امیر تتلو با 4 میلیون نفر فالوور، دیگر تنها یک شخص عادی با عقاید جنسیت زده نیست، بلکه الگوی 4 میلیون نفر جوان و نوجوان است که تحت تاثیر حرف‌های او قرار داشته و ممکن است به خشونت کشیده شوند. بنابراین بهترین کار ریپورت اینستاگرام این شخص بود تا صفحه او بسته شود که البته همین اتفاق نیر افتاد.

تاکنون افراد زیادی به دلیل جو ناآرام و گاها توهین آمیز اینستاگرام، این شبکه اجتماعی را به طور کل کنار گذاشته‌اند. اما اینستاگرام با تمام قوا در تلاش است تا فضایی بسیار آرامش بخش و به دور از هرگونه توهین برای کاربران ایجاد کند تا هرکسی با هر عقیده‌ای به راحتی بتواند در این شبکه اجتماعی فعالیت کند.