رنگ های مورد استفاده در پروسه ساخت پرسنال برندینگ که به دیده شدن بیشتر شما کمک می کنند

ساخت پرسنال برند

وقتی صحبت از ساخت پرسنال برندینگ به میان می‌آید، انتخاب رنگ مناسب به شما در زمینه جذب مشتری کمک خواهد کرد. این در حالی است که انتخاب یک رنگ نامناسب می‌تواند دقیقا برعکس عمل کند. در نتیجه اینجا این سوال مطرح می‌شود که راز و رمز انتخاب رنگ مناسب برای پرسنال برندینگ با هدف عقد معاملات بزرگ تر چیست؟

اولین قدم برای پی بردن به این موضوع، درک روانشناسی رنگ است. رنگ این قدرت را دارد که بر روی رفتار انسان تاثیر بگذارد. در این راستا می‌توان از آن برای تلقین چیزی به کسی یا ایجاد احساس دلخواه در فرد و برانگیختن پاسخ مطلوب از سوی او استفاده کرد.

رنگ‌ها به چند گروه تقسیم می‌شوند که از جمله رایج ترین این طبقه بندی‌ها می‌توان از رنگ‌های اصلی و ثانویه نام برد. رنگ‌های اصلی رنگ‌هایی هستند که می‌توان از ترکیب آن‌ها با هم رنگ‌های دیگری را ایجاد کرد. رنگ‌های اصلی عبارتند از: قرمز، آبی و زرد. رنگ‌های ثانویه از ترکیب دو رنگ اصلی به وجود می‌آیند که رایج ترین آن‌ها عبارتند از: سبز، نارنجی و بنفش.

مطالعه بیشتر: هشت عامل تخریب کننده برند شما

هر رنگ می‌تواند از لحاظ شدت با دیگری فرق داشته باشد. قرمز پر شور و پر انرژی است. برند‌هایی که از رنگ قرمز در پروسه برندینگ خود استفاده می‌کنند، در تلاشند تا حس هیجان، جنب و جوش و فعالیت را به دیگران منتقل نمایند.

آبی یکی از رنگ های خوب برای ساخت پرسنال برندینگ بوده. این رنگ آرامش بخش بوده و جلب اعتماد می‌کند. به همین دلیل است که بسیاری از برند‌های ارائه دهنده خدمات مالی و بهداشتی از رنگ آبی در فرایند برندینگ خود کمک می‌گیرند.

رنگ زرد شاد و خوشبینانه بوده و برای برند‌هایی که می‌خواهند نوعی حس شادی و مثبت بودن را در مخاطب به وجود آورند، گزینه ای عالی و ایده آل به شمار می‌رود.

سبز نماد طراوت و طبیعت بوده و همین ویژگی مهم آن را به انتخابی عالی و تمام عیار برای برند‌های دوستدار محیط زیست و سلامتی تبدیل کرده است.

بنفش تداعی گر سلطنت، تجمل و رمز و راز است. اگر می‌خواهید در جریان پروسه برندینگ حس پیچیدگی و ظرافت را به بیننده منتقل کنید، استفاده از رنگ بنفش بهترین راه حل به نظر می‎رسد.

از دیگر رنگ‌های مناسب برای ساخت پرسنال برندینگ، سیاه، سفید و قهوه ای که رنگ‌های خنثی نامیده می‌شوند اما در عین حال احساسات را در افراد بر می‌انگیزند هستند:

سیاه قدرتمند و مرموز است.

سفید خالص، پیچیده و در عین حال ساده است.

قهوه ای ترکیبی از تمام رنگ‌های اصلی بوده و طبیعی، خاکی و قدرتمند می‌باشد.

وقتی صحبت از برندسازی شخصی به میان می‎‌آید، دوست دارید رنگ‌های به کار رفته در پرسنال برندتان نمایانگر شخصیت شما بوده و حس اصالت به خوبی به بیننده منتقل شود. انتخاب رنگ در جریان این مسیر بی برنامه به خوبی پیش نرفته بلکه فرایند انتخاب رنگ یک پروسه علمی است که با تعیین اهداف و نوع درکی که از مخاطب ایده آلتان انتظار دارید، شروع می‌شود.

مثلا، فرض کنید که شما یک پرستار مسئول هستید که می‌خواهید از قدرت یک پرسنال برند برای حرکت به سوی تصدی یک منصب اداری کمک بگیرید. در این طور مواقع، ممکن است به سوی انتخاب رنگ‌هایی تمایل پیدا کنید که بیانگر حس دلسوزی، برتری و رهبری هستند.

برای نمونه بیایید نگاهی به لوگوی یک سازمان غیر انتفاعی فعال در عرصه مراقبت‌های بهداشتی به نام «Kaiser Permanente» بیندازیم. در طراحی لوگوی برند از رنگ آبی آرامش بخش برای نشان دادن حس «وفاداری و اعتماد» استفاده می‌کند. در عین حال رنگ سفید نوعی تعادل و آرامش را برای لوگو به ارمغان خواهد آورد.

حالا که مروری بر روانشناسی رنگ‌ها داشتیم، زمان آن فرا رسیده تا با خود بیندیشید که دوست دارید دیگران چه نگاهی به شما داشته و چه حسی به شما و برندتان پیدا کنند. در راه رسیدن به این هدف، شما از رنگ‌های مختلف برای برندینگ موثر در قالب وبسایت و ابزار‌های بازاریابی در دسترس خود استفاده خواهید کرد.

یکی دیگر از مواردی که برای ساخت پرسنال برندینگ در انتخاب رنگ باید به آن توجه کرد، لباس شما و تیم کاری زیر دستتان است. اگر قصد انجام هر نوع سخنرانی در یک مکان عمومی یا شرکت در یک رویداد خاص را دارید، لباسی با رنگ‌های برند خود را بر تن کنید. به این ترتیب در میان جمعیت جایگاهی برجسته و ممتاز پیدا کرده و در یاد‌ها خواهید ماند.

در صورت تمایل به پیشرفت در شاخه کاری خود، از رنگ‌های برند در ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و هر مکان دیگری که در آن حضور به هم می‌رسانید، استفاده کنید.

بهترین روش تضمین استفاده از رنگ‌های یکسان و مشابه در همه پلتفرم‌ها، تهیه یک پالت رنگ راهنماست که استاندارد‌های برند شما را تعریف می‌کند. این راهنما در ادامه می‌تواند شامل لوگو‌ها، فونت‌ها و حتی فیلتر‌هایی شود که همزمان با رشد برند، همه اعضای تیم کاری با علم به این استاندارد‌ها با یکدیگر هماهنگ عمل خواهند کرد.

رنگ یک ابزار لازم و ضروری است که در عرصه پرسنال برندینگ نباید هرگز نادیده گرفته شود. با درک مبانی علم روانشناسی رنگ‌ها و انتخاب رنگ‌هایی که با اهداف و ارزش‌هایتان همخوانی دارند، می‌توانید یک پرسنال برندینگ قوی و قابل تشخیص از دیگران ایجاد کنید.

منبع: entrepreneur