ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق در 9 گام

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

برای ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق نیاز است قبل از هرچیزی نکاتی را رعایت و گام‌های متوالی را انجام دهید. در این مقاله به مروری بر 9 گام اصلی برای انجام یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ می‌پردازیم:

گام اول: ساخت یک بریف مشخص از برند برای اینفلوئنسر مارکتینگ

برندها در تلاش هستند تا برای مشتریان شان ایجاد ارزش کنند و همانند سایر تبلیغات، تمرکز اصلی محتوای تولید شده در اینفلوئنسر مارکتینگ نیز، باید بر روی ارزش افزوده اصلی برند باشد. علی رغم تفاوتهایی که در رویکرد برندهای متفاوت وجود دارد، شرح بریف آنها برای ساخت یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شامل این جزییات خواهد بود:

 • پیام: پیام اصلی و همچنین زبانی که می‌خواهید برای انتقال پیام استفاده نمایید را به صورت خلاصه مشخص نمایید. حساسیتهای خاص هر برند و سرفصل موضوعات و اقداماتی که می‌خواهید از آنها دور بمانید را نیز در نظر بگیرید. (به عنوان مثال ممکن است یک برند بر اساس مصالح خود انتخاب کرده باشد تا نسبت به یک موضوع مشخص واکنشی نشان ندهد.)
 • تاریخهای مهم: بازه زمانی قبل از معرفی محصول و دوره ی معرفی محصول را مشخص نموده و ایونت‌های قابل توجه اطراف این بازه (همانند مناسبتهای فصلی، ماهانه و یا تعطیلات) را شناسایی کنید. (همسو سازی محتوای تولید شده با مناسبتهای مهم زمانی اطراف بازه زمانی کمپین، می‌تواند حرکت هوشمندانه ای از سوی برند محسوب شود.)
 • بودجه: بودجه کمپین را مشخص نمایید. این بودجه مشخص میکند که با چند اینفلوئنسر و با چه نوعی از اینفلوئنسرها از نظر سایز و نوع محتوای تولیدی میتوانید همکاری کنید. مشخص شدن بودجه در این مرحله، همچنین کمک میکند تا بتوانید میزان بودجه در دسترس برای رسانه های تبلیغاتی پشتیبان را مشخص نمایید. (منظور از تبلیغات پشتیبان، تبلیغاتی است که به منظور بهبود شاخص های ارزیابی عملکرد کمپین، مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان مثال استفاده از تبلیغات اینستاگرامی در کنار ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ )
 • محتوا: انتخاب کنید که از کدام پلتفرمها می‌خواهید استفاده نمایید و ترجیح می‌دهید چه نوع محتوایی را نشر دهید. (تصویر، ویدیو، استوری و…).
 • مخاطبان: ایجاد یک شخصیت فرضی خریدار که این نقش می‌تواند توسط اینفلوئنسرها ایفا گردد، در شکل دهی مخاطبان هدف کمپین بسیار کمک کننده است. به همین دلیل در انتخاب اینفلوئنسرها بسیار دقت نمایید.

گام دوم: تعریف اهداف و شاخص های ارزیابی عملکرد اینفلوئنسرها

زمانیکه در حال تعریف اهداف و شاخص های کمپین هستید، به خاطر بسپارید اینها المان هایی هستند که جهت سنجش موفقیت کمپین به آنها استناد خواهد شد. به همین دلیل هدف شما چه افزایش آگاهی برند و چه افزایش میزان بازدیدها برای مراسم افتتاحیه فروشگاه یک برند بوده باشد، با مشخص کردن این شاخصها اولین گام را برای تحلیل میزان موفقیت کمپین خود برداشته اید.

گام سوم: بررسی دقیق اینفلوئنسرهای بالقوه

پلتفرم‌هایی مانند “باکس ادز” به شما کمک می‌کنتد بتوانید اینفلوئنسرهایی را که به صورت بالقوه قابلیت همکاری با شما را دارند، پیدا کنید. بعد از فراهم کردن لیستی از اینفلوئنسرهای بالقوه، باید میزان همسویی و تناسب هر اینفلوئنسر با کمپین خود را بسنجید.

با توجه به افزایش میزان خرید فالوورهای فیک در بین اینفلوئنسرها، بسیار مهم است که به غیر از تعداد فالوورها و میزان نمایش منحصر بفرد (reach) آنها، فاکتورهای دیگری را نیز در نظر بگیرید. سوالاتی که در ادامه می آیند، به شما کمک میکنند تا بتوانید اینفلوئنسر مناسب کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را پیدا نمایید:

 • آیا میخواهید از چندین اینفلوئنسر با فالوورهای کمتر (میکرو یا نانو اینفلوئنسرها) استفاده نمایید و یا در نظر دارید از تعداد کمتری اینفلوئنسر با فالوورهای بیشتر (ماکرو اینفلوئنسرها) و یا سلبریتی ها استفاده نمایید؟
 • آیا مخاطبان اینفلوئنسرهای انتخابی شما، از نظر شاخصهای دموگرافیک (سن، جنسیت، سطح تحصیلات، جایگاه اجتماعی و…) با مخاطبان هدف کمپین شما همخوانی دارند؟
 • آیا اینفلوئنسر انتخابی شما با برندهای رقیب نیز همکاری داشته است؟
 • آیا در تجربیات پیشین اینفلوئنسر، سابقه ساخت و اجرای محتوا برای یک برند وجود دارد یا خیر؟
 • آیا اینفلوئنسر انتخابی شما تمایل و علاقه‌ی خاصی به برند شما دارد یا خیر؟ (این فاکتور در افزایش میزان اعتبار کمپین موثر است.)

گام چهارم: مشخص کردن ابزارهای مورد نیاز برای رساندن پیام کمپین به مخاطب

بعد از مشخص کردن اینفلوئنسرهای مناسب برای کمپین، برای برداشتن قدم بعدی آماده هستید که مدیریت محتوا در ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ است.
برنامه ریزی استراتژیک محتوای کمپین، شامل مشخص کردن انتظارات و گایدلاین های برند، آژانس تبلیغاتی مجری کمپین و همچنین اینفلوئنسر است. شفاف سازی موارد زیر به اینفلوئنسرها کمک می‌کند تا دقیقا بدانند چه انتظاراتی از آنها می‌رود و به این صورت بتوانند همکاری‌های موثرتری داشته باشند:

 1. پلتفرم های فعال برای پروموت کمپین (شامل پلتفرمهای آنلاین و آفلاین) پیشنهاد آیمارکتور پلتفرم ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ باکس ادز است.
 2. تعداد پستهای مورد انتظار برای تولید از سوی اینفلوئنسر
 3. تایم لاین مشخص برای نشر محتوای تولید شده اینفلوئنسر و…

در این مرحله همچنین مشخص می‌کنید که استراتژی شما برای استفاده از رسانه های تبلیغاتی پشتیبان در رسیدن به اهداف و شاخصهای سنجش موفقیت کمپین چگونه خواهد بود.

ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

گام پنجم: مشخص سازی وضعیت حق کپی رایت و محتوای اختصاصی

این گام بیان می‌کند که بهتر است یکبار در ابتدای کمپین مشخص نمایید که چه کسی مالکیت معنوی محتوای خلاقانه کمپین را به هنگام لانچ کمپین و همچنین پس از آن در اختیار دارد. اگر در نظر دارید تا حق بازنشر مجدد محتوای تولید شده اینفلوئنسر را در طول سال داشته باشید، بهتر است این مورد را در توافقات فی‌مابین با اینفلوئنسر لحاظ نموده و در قرارداد ذکر نمایید.

گام ششم: به اشتراک گذاری گاید لاین های خلاقانه همزمان با ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

محتوای موفق تولید شده برای هر برند، به محتوایی اطلاق می‌گردد که می‌تواند به جلب توجه متمرکز مخاطبان بر روی یک موضوع مشخص منجر شود. محتوای خلاق کمپین چه از سوی شما و چه از سوی اینفلوئنسر شما جهت داده شده و تولید شود، بهتر است با انجام بررسی و تحقیقات اولیه آغاز گردد. شخصیت خریدار در این گام اهمیت پیدا می‌کند. برای مشخص کردن ایده خلاقانه کمپین بهتر است موارد زیر مورد بررسی قرار گیرند:

 • بررسی علایق مخاطبان هدف کمپین دیجیتال مارکتینگ
 • آنالیز رقبای برند در فضای دیجیتال و شبکه های اجتماعی
 • ارزیابی وضعیت تلاشهای فعلی انجام شده در شبکه های اجتماعی برند

بعد از انجام بررسی های مورد نیاز در این سه حوزه، برگزاری جلسات هم اندیشی گروهی ضروری است. یکی از مزایای همکاری با اینفلوئنسرها در این است میتوان از اعتبار و ارتباطی که در طی مدتها توانسته اند با مخاطبان خود ایجاد کنند، به نفع کمپین بهره جست. به خاطر داشته باشید که ایجاد فشار جهت معرفی محصول به صورت غیر خلاقانه و بسیار تبلیغاتی، یکی از نبایدهای مهم اینفلوئنسر مارکتینگ است.
به محض انتخاب یک ایده و پرورش آن، تلاش کنید تا راهی برای به اشتراک گذاری ایده خود با اینفلوئنسرها پیدا نمایید. نهایتا محتوای تولید شده توسط اینفلوئنسر باید برای مخاطب به یاد ماندنی و راهگشا باشد و یا حداقل بتواند تاثیر طولانی مدتی بر روی آنها ایجاد نماید.

گام هفتم: مشخص سازی یک فرآیند برای تایید و یا اصلاح محتوای تولیدی اینفلوئنسرها

ایده ای که ممکن است در نظر یک شخص خلاقانه به نظر برسد، ممکن است در نظر شخص دیگری خلاقانه نباشد. پیش از جلسه هم اندیشی گروهی، یک بریف همه جانبه با در نظر گرفتن همه جوانب برند تهیه نمایید. برخی از برندها به اینفلوئنسرها اجازه می‌دهند که محتوای خلاقانه‌ای را تولید کنند که به رسیدن به اهداف کمپین کمک می‌کند اما تعدادی دیگر نیز مایلند تا محتوای خلاقانه کمپین بعد از چندین مرتبه اعمال اصلاحات از سوی آنها منتشر شود. مادامی که در ارتباط میان برندها و اینفلوئنسرها، صداقت، روی گشوده برای مطرح کردن فیدبک ها و شفافیت وجود دارد، هر دوی این رویکردها راهگشا هستند. به خاطر داشته باشید که انعطاف پذیری بسیار مهم است. گاهی اوقات در نظر گرفتن گاید لاین های کمتر برای اینفلوئنسرها ممکن است حتی به نتایج بهتری بیانجامد، چرا که آنها از همکاری با شما بیشتر لذت برده و به تولید محتوای اصیل تر و باارزش تری دست می‌زنند.

گام هشتم: بهبود و ارتقای محتوای تولید شده توسط اینفلوئنسر

زمانیکه محتوا منتشر می‌شود، آمارهای دریافتی را بررسی نمایید تا از میزان عملکرد محتوای منتشر شده آگاهی یابید و درصورت لزوم نسبت به بهینه سازی استراتژی تولید محتوای خود اقدام نمایید. اگر هدف شما دستیابی به میزان مشخصی از نمایش (Impression) است، استفاده از رسانه های تبلیغاتی پشتیبان را برای تبلیغات و افزایش میزان بازدید در دستور کار قرار دهید. به عنوان مثال پلتفرم هایی مانند فیس بوک، تبلیغات را با استفاده از آخرین دستاوردهای علمی روز انجام می‌دهند.

گام نهم: بررسی نتایج کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

بررسی نتایج کمپین و همچنین یادگیری از این نتایج که شامل میزان مشارکت کلی کمپین و میزان مشارکت هر یک از اینفلوئنسرهاست، بسیار مهم است. دیتاهایی همچون ارزش دریافت شده از مدیاهای مورد استفاده، نتایج ارگانیک در برابر نتایجی که به کمک تبلیغات پشتیبان به دست آمده اند، آنالیز احساسات مخاطبین (از طریق آنالیز کامنتهای قرار داده شده آنها) و همچنین آنالیز محتوای اصلی کمپین، می‌تواند به درک عمیق تری از عملکرد کمپین منجر شود.
زمانیکه نتایج کلی به دست آمده از کمپین را مورد بررسی قرار دادید، آنها را با اهداف و شاخصهای ارزیابی عملکردی که در ابتدای کمپین مشخص کرده بودید، مقایسه نمایید.

به خاطر داشته باشید دو نوع متفاوت از داده برای سنجش میزان مشارکت مخاطبان با کمپین وجود دارد، یکی میزان مشارکت سازندگان محتوا ( اینفلوئنسرها و فالوورهای آنان) و دیگری میزان مشارکت مخاطبان هدف کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما باید تعداد کلی لایکها، کامنتها، ویوها، میزان نمایش منحصربفرد (Reach)، میزان نمایش غیر منحصربفرد (Impression)، میزان درگیری مخاطبان با محتوای اصلی کمپین را بسنجید تا متوجه شوید کدام محتوا توانسته است به بهترین صورت با مخاطبان شما هم آوایی ایجاد کرده و آنها را به واکنش ترغیب نماید.

به دنبال حذف محتواهای با درصد پایین جذب مشارکت نباشید، بلکه به دنبال اطلاعات کامل تر و جزیی‌تر کمپین همچون بهترین زمان انتشار پستها، بهترین پلتفرم برای جذب مشارکت مخاطبان و… باشید. بررسی کنید که آیا می توانید با توجه به چیزهایی که از این کمپین یاد گرفته اید، برای محتواهای کم کیفیت با بازخورد پایین تر اهداف جدیدی تعیین کنید. بررسی علایم احساسی بروز داده شده مخاطبان در کامنتها نیز میتواند به استخراج مطالب مهمی منجر شود.
یاد بگیرید که چگونه میزان اثربخشی کمپین اینفلوئسر مارکتینگ خود را بر اساس اهداف بازاریابی استاندارد تعیین کنید.

نتیجه گیری در مورد ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ :

سه فاز اصلی برنامه ریزی و ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ عبارتند از:

 • تعیین استراتژی برند در فضای دیجیتال
 • مدیریت محتوای تولید شده‌ توسط اینفلوئنسرها
 • بررسی آمارها و ارقام بدست آمده از کمپین و تحلیل آن

دنبال کردن موارد گفته شده‌ی بالا کمک می‌کند تا در ساخت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود  به صورت موثرتری اقدام کنید و بتوانید بهترین تعاملات را با اینفلوئنسرهای کمپین به نحوه بهتری پیش ببرید.

منبع: How to Plan a Successful Influencer Marketing Campaign in 9 Steps

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0