سهم بازار پودر لباسشویی در ایران چگونه است؟

در ابتدا به توضیح کوتاهی در مورد تحقیقات بازار و تأثیر آن در بازاریابی و فروش می‌پردازیم Market Research یا تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار حاصل نتایجی است که از بررسی داده‌هایی که از طریق نظرسنجی‌ها و مشاهدات از بازار و مشتریان به دست می‌آید و بعد از مرحله آنالیز هدفمند در تصمیم‌گیری‌های کسب‌وکار، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تحقیقات بازار در زمان‌های مختلف و با اهداف متفاوت انجام از قبیل موارد زیر انجام می‌شود:
– زمانی که کسب‌وکار اقدام به شروع فعالیت می‌کند
– زمانی که کسب‌وکاری درصدد تغییر در استراتژی فعالیت خود است
– زمانی که بازار به دلیل تغییر رفتار مشتری، ورود رقیب در بازار،تغییر در استراتژی رقبا موجب دگرگونی شده است
– زمانی که نیازی در مورد مشتری در حال تغییر و یا ایجاد باشد
– رفتار بازار در رابطه با فعالیت‌های کسب‌وکار چگونه است؟
– غیره

به‌طور خلاصه فرقی نمی‌کند که کسب‌وکار کوچک و یا بزرگی داشته باشید زیرا تحقیقات بازار در تمام قدم‌های یک کسب‌وکار می‌تواند موجب شود سرعت بالاتر و خطاها کاهش بیابد و هزینه‌هایی که در اثر سعی و خطا پیش می‌آید در برابر هزینه‌های تحقیقات بازار بیشتر خواهد بود.

در این قسمت به بررسی سهم برندها در بازار پودر لباسشویی ایران در بهار 1395 می‌پردازیم.
این نظرسنجی با طرح چهار سؤال از نمونه آماری 1476 نفر توسط اپلیکیشن نظربازار انجام‌شده است.

1- نام اولین برندی که با شنیدن پودر لباسشویی به ذهنتان می‌رسد، چیست؟
سهم بازار پودر لباسشویی در ایران

این سؤال یکی از مواردی که در حوزه بازاریابی از آن به‌عنوان Top of mind یاد می‌کنند،‏ سهم این نمودار می‌تواند کاملاً متفاوت با سهم بازار و فروش یک محصول در بازار باشد.
این نمودار محبوبیت ذهنی و تأثیر یک برند در ذهن مشتری را نشان می‌دهد. یکی از ارزش‌های این سهم نمایش تأثیرگذاری نام برند در زندگی روزمره مصرف‌کننده است و اینکه عملکرد یک کسب‌وکار در موفقیت و ارزش‌گذاری برند را نمایش می‌دهد. برند پرسیل Persil با توجه به این نظرسنجی رتبه اول را در ذهن مخاطب برای خرید پودر لباسشویی دارا است؛ پس از آن برند پودر لباسشویی تاژ Tage و سافتلن Softlan در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

2- کدام برند پودر لباسشویی را خرید می‌کنید؟
سهم-بازار-پودر-لباسشویی-در-ایران-چگونه-است؟---پرفروش-ترین-پودر-لباس-شویی

نتایج سؤال دوم به‌سادگی سهم بازار پودر لباسشویی در بازار ایران و برندهای پودر لباسشویی مختلف می‌توانند جایگاه خود را در میان رقبا دریابند و همین‌گونه که مشخص است، پودر لباسشویی پرسیل Persil با 30% از سهم بازار در صدر قرار دارد و پودر لباسشویی سافتلن Softlan با 25% در رده دوم قرار دارد. در رده سوم تاژ Tage با 16% و هوم‌کر، برف و سپید هرکدام با 7% رتبه‌های دیگر سهم بازار پودر لباسشویی را به خود اختصاص داده‌اند.

همان‌طور که مشخص شد، برند تاژ با اینکه با 19% از نمودار سهم Top of mind را در رتبه دوم است ولی در نمودار سهم بازار با اختلاف زیادی در رتبه سوم قرار دارد.

نتایج این سؤال می‌تواند استراتژی‌های مختلفی را برای هر برند رقم بزند ازجمله، حفظ بازار، توسعه بازار و غیره.

3- درصورتی‌که برند موردنظرتان نباشد، چه‌کاری می‌کنید؟
سهم-بازار-پودر-لباسشویی-در-ایران-چگونه-است؟---وفاداری-به-برند-پودرلباسشویی

سومین سؤال یکی از کلیدی‌ترین سؤالات در بازارهای مصرفی یعنی وفاداری به برند است. نتایج این سؤال می‌تواند نشان دهد که آیا مشتریانِ پودر لباسشویی تا چه حد به برند وفادار هستند و در خرید آن ممارست می‌کنند.

نتایج سؤال سوم نشان می‌دهد که 42% به فروشگاه دیگری می‌روند و 33% برایشان فرقی نمی‌کند و 19% پودر دیگری را خریداری می‌کنند.
این نشان می‌دهد که می‌توان در استراتژی‌های بازاریابی و فروش پودر لباسشویی به وفاداری مشتری اهمیت داد ولی از طرفی توزیع محصول باید به‌گونه‌ای انجام شود که حتی‌المقدور فروشگاه دیگری که مسلماً در همان منطقه هستند کالا را موجود داشته باشند زیرا آمار دیگری نشان می‌دهد که بیش از نیم دیگر مشتریان پودر لباسشویی دیگری را خریداری می‌کنند.

4 – هرچند وقت یک‌بار پودر لباسشویی خرید می‌کنید؟
سهم-بازار-پودر-لباسشویی-در-ایران-چگونه-است؟-رفتار-خرید-مشتری-پودرلباسشویی

نتایج سؤال چهارم کاملاً رفتار مصرف‌کننده را در بازار پودر لباسشویی نشان می‌دهد و این موضوع بسیار مهمی است که در دو استراتژی تأثیر می‌گذارد. اولین موضوع در تولید و بسته‌بندی است و دومین موضوع در نوع و زمان توزیع کالا خواهد بود.

خریداران ماهانه 48% و خریداران هفتگی با 34% بیش از هشتاد درصد از مشتریان را به خود اختصاص داده‌اند و این بدین معناست که توزیع حداقل باید هفته‌ای یک‌بار در مراکز فروش انجام شود.

ولی سؤالی که می‌توانست این بخش را کامل کند این است که مشتریان در هر بار خرید چند بسته پودر لباسشویی می‌خرند و همین موضوع می‌تواند کمک کند که چه وزنی در بسته‌بندی می‌تواند درفروش بیشتر مؤثر باشد.

نمونه آماری بالا تنها بخش کوچکی از تحقیقات بازار در مورد سهم بازار پودر لباسشویی است و برندها می‌توانند در حوزه‌های مختلف با همکاری آیمارکتور و نظربازار اقدام به نظرسنجی و تحلیل بپردازند.
جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در سایت نظربازار اینجــــا کلیک فرمایید.

همچنین سهم بازار شوینده های لباس از تحقیقات یورومانیتور در سال 2015 نیز به شرح زیر است :

-پاکشو : 31 درصد

-هنکل پاک وش با برند پرسیل : 25 درصد

-بهداد : 13 درصد

لینک : یورومانیتور