سه برند برتر سال 2014: اپل اول، گوگل و مایکروسافت در جایگاه‌های بعدی

موسسه دیویس برند کپیتال Davis Brand Capital برای ششمین سال پیاپی گزارشی را منتشر کرده است که شرکت‌ها را بر اساس موفقیت در رشد نام تجاری‌شان نشان می‌دهد.

مطالعه بیشتر: برترین برندهای سبز دنیا در 2014
david
این گزارش با رتبه‌بندی‌ای که توسط موسسه اینتربرند Interbrand منتشر می‌شود تفاوت دارد و بر اساس شاخص‌هایی همچون توانایی شرکت‌ها در موفقیت مدیریت ارزش نام تجاری (Brand Value Management)، عملکرد رقابتی (competitive performance) ، قدرت فناوری (innovation strength)، فرهنگ‌سازمانی (company culture) و تأثیر اجتماعی (social impact) محاسبه و ارزیابی می‌شود.
این آژانس بر اساس داده‌هایی که به‌صورت عمومی در مورد این پنج شاخص منتشر می‌شود با توجه به عملکرد صنعت به تحقیق و رتبه‌بندی می‌پردازد.

در این گزارش مانند اکثر گزارش‌های منتشرشده در مورد برند برتر سال 2014، این برند اپل Apple است که جایگاه اول را از آن خودکرده است و جالب است که بدانید غول‌های دنیای فناوری در این رتبه‌بندی سهم اصلی را کسب کرده و بازار سرمایه‌ای به ارزش 2.1 تریلیون دلار آمریکا را در برگرفته‌اند.
Davis Brand Capital 2014 Brand Rankings List
بیشترین میزان رشد در فهرست سال 2014 متعلق به شرکت ژاپنی تویوتا Toyota و برند آمریکایی محصولات سلامتی جانسون‌و‌جانسون است. برندهای آلمانی خودروساز یعنی بی‌ام‌دبلیو BMW و فولکس واگن Volkswagen نیز رشد خوبی داشتند، این در حالی است که اپراتور اروپایی تلفن همراه AT&T بیشترین اُفت را در این گزارش داشته است.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید چرا برندهای مصرفی معروفی همچون پپسی، نایک، فیس‌بوک و… در این رتبه‌بندی مشاهده نمی‌شوند؛ علت این امر معیارها و شاخص‌هایی است که این آژانس برای رتبه‌بندی در نظر گرفته است.
به گفته مدیران این موسسه تحقیقاتی، دیگر تنها چهره بیرونی یک برند را قدرت بازاریابی آن برند مشخص نمی‌کند بلکه عوامل دیگری چون مسئولیت اجتماعی سازمانی، مالکیت معنوی، حق ثبت پتنت و استخدام افراد نخبه موردتوجه و ارزیابی قرار می‌گیرد.