شبکه اجتماعی بی ریل (BeReal) جایگزین جدید اینستاگرام و اسنپ چت

بی ریل چیست

بی ریل شبکه اجتماعی است که به شما اجازه می‌دهد تا به وسیله عکس و ویدئوهای 20 ثانیه‌ای با دیگران ارتباط بگیرید؛ اما به نحوه متفاوتی از شبکه‌های اجتماعی محبوب امروزی مانند اینستاگرام و اسنپ چت این کار را انجام می‌دهد که در این مطلب با شبکه اجتماعی بی ریل یا BeReal و دلیل محبوبیت آن آشنا می‌شویم.

استفاده از این برنامه ساده است، عکس سلفی و رو به رو به طور همزمان ثبت و در برنامه بارگذاری می شود.

بی ریل چیست

BeReal چیست

اپلیکیشن BeReal توسط کارمند سابق Gopro، الکسیس باریات و کوین پرو در دسامبر 2019 ارائه شد. این اپلیکیشن از کاربران می خواهد پس از دریافت اعلان ، هر روز فقط یک عکس ویرایش نشده پست کنند. پس از دریافت نوتیفیکیشن برنامه، حداکثر 2 دقیقه فرصت دارید تا آنچه را که در حال انجام آن هستید به اشتراک گذاشته و عکس های دوستانتان را نیز ببیند.

شبکه اجتماعی بی ریل یک پلتفرم اجتماعی جدید است که به صورت رایگان از AppStore و PlayStore که با کلیک عناوین قبل قابل دانلود است و در چند روز گذشته به دلیل شیوه خاص کارکرد سیستم تولید و انتشار محتوا آن بسیار پرطرفدار شده‌است.

در نگاه اول شبکه اجتماعی بی ریل بسیار شبیه به اینستاگرام است؛ شما می‌توانید تصاویر و ویدئوهای 20 ثانیه‌ای را با دیگران به اشتراک بگذارید؛ اما تفاوت آن در این است که هر زمان که خواستید نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

بی ریل چیست

شما در طول روز از اپلیکیشن BeReal نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید که حاوی پیام زیر است:

زمان آن است که واقعی (BeReal) باشید

2 دقیقه فرصت دارید تا محتوایی را منتشر کنید تا دوستانتان ببینند مشغول چه کاری هستید!

شبکه اجتماعی بی ریل

منطق انتشار محتوا به این شکل این است که شما با داشتن محدودیت زمانی 2 دقیقه‌ای برای انتشار محتوا زمانی برای ادیت و تغییر محتوا خود را ندارید و اپلیکیشن BeReal نیز این امکان ادیت مانند اضافه کردن افکت یا فیلترها را به شما نمی‌دهد.

در اینجاست که شما با انتشار این محتوا واقعیت لحظه خود را به نمایش می‌گذارید و Real هستید.

علاوه بر آن در شبکه اجتماعی بی ریل امکان لایک کردن یا فالو کرد افراد وجود ندارد تا از این لحاظ کسی نتواند خود و محتوایش را بهتر و بالاتر و با ارزش‌تر از دیگران بداند. تنها حقیقت در این شبکه اجتماعی وجود دارد.

قابلیت دیگر BeReal این است که به کاربران اجازه می‌دهد تصاویر خود را دیرتر نیز به اشتراک بگذارند. در آن صورت بر آنها برچسب با تأخیر (being late) می زند. نکته دیگر این است که کاربران این برنامه فقط در صورتی می‌توانند تصاویر به اشتراک گذاشته شده توسط دیگران را ببینند که ابتدا دو عکس خود را در برنامه آپلود کرده باشند.

تصاویر به اشتراک گذاشته شده در BeReal مانند سایر شبکه های اجتماعی با لایک محبوب و معروف نخواهند شد. همچنین امکان استفاده از فیلتر و ادیت روی عکسها وجود ندارد. این شرکت توضیح می دهد که این تجربه به کاربران این فرصت را می دهد تا نشان دهند که واقعا چه کسی هستند.

بیشتر بخوانید: افرادی که بیشترین فالوور را در اینستاگرام دارند

چگونه BeReal به این سرعت محبوب شد؟

هر انسان یک موجود اجتماعی است و نمی‌خواهد از دیگران عقب بماند و ترد شود.

ما امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که توسط تکنولوژی هدایت می‌شود و تغییرات به صورت روزانه اتفاق می‌افتند و هیچ یک از ما دوست نداریم از این تغییرات جا بمانیم.

شبکه اجتماعی BeReal

زمانی که شبکه اجتماعی کلاب هاوس ارائه شد را به یاد دارید؟ افراد بسیاری آن را دانلود کردند، با توجه به این که از این اپلیکیشن خیلی هم خوششان نمی‌آمد.

انسان‌ها موجودات اجتماعی هستند و نمی‌خواهند تا از گروه خود عقب بمانند، به عنوان مثال اگر دوستان شما همگی دور هم جمع شوند اما شما را دعوت نکنند شما احساس می‌کنید که از این گروه جدا شده‌اید و به این فکر می‌افتید که در جمع آن‌ها چه می‌گذرد.

آیا این ایده اولین در نوع خود است؟

این مفهوم به خودی خود کاملاً جدید نیست. استفاده از دوربین دوگانه و ایده های مشابهی شامل نوتیفیکیشن ها در میان تعدادی از برنامه‌ها که چند سال پیش تلاش می‌کردند کاربران را از اینستاگرام دور کنند، پدیدار شد.

اپلیکیشنی به نام Minutiae که در سال 2017 راه‌اندازی شد، به گسترش همان مفهومی که BeReal امروزه از آن استفاده می‌کند کمک کرد: اعلان هایی که به کاربران پیشنهاد می داد هر کاری را که اکنون انجام می‌دهند، ثبت کنند. مارتین آدولفسون، یکی از بنیانگذاران Minutiae اخیراً گفته است که BeReal “تا حد بسیار زیادی از ایده او وام گرفته است و این مسئله باعث ناراحتی او شده است.”

با این حال، متأسفانه، ایده ها شامل حق ثبت اختراع نیستند. برنامه‌ها و محصولات زیادی در طول سال‌ها دیده‌ شده که تجربیات اجتماعی مشابهی را ارائه می‌دهند که تنها یکی از آن‌ها در زمان خود موفق‌ترین بوده است. We Heart It در مقابل Pinterest یا اخیراً TikTok در مقابل هر کس دیگری که سعی در شبیه سازی آن دارد.

به علاوه، در حالی که اپلیکیشن Minutiae به کاربران اجازه می‌دهد عکس‌های افراد مختلف از سرتاسر جهان را ببینند، BeReal به طور خاص گروه‌هایی از دوستان واقعی را هدف می‌گیرد.

BeReal و سایر رقبای اینستاگرام

با این حال تقاضا برای اپلیکیشن‌های اشتراک‌گذاری عکس جدید در میان کاربران جوان‌تری وجود دارد. کاربرانی که از تغییرات مداوم اینستاگرام، اضافه شدن ویژگی‌های جدید مانند Reels و Shopping، و محتوای بیش از حد دستکاری شده آن خسته شده‌اند. برنامه‌های دیگر مانند Minutiae و BeReal نیز تجربه‌های منحصر به‌ فرد اشتراک‌گذاری عکس را در تلاش برای جذب کاربران از اینستاگرام با درجات مختلف موفقیت آزمایش کرده‌اند.

برنامه های دیگری نیز هستند که در این راه کمتر موفق بوده اند مانند:

Poparazzi اپلیکیشنی که اکنون در رده 87 عکس و ویدیو در اپ استور ایالات متحده قرار دارد.

Dispo که انتشار عکس‌های دیجیتالی شما را به تعویق میاندازد تا حس نوستالژیکی به خود بدهد، اما نسلی را هدف گرفته است که هرگز نمی‌دانند منتظر چاپ بودن چیست. اکنون شماره 143 عکس و ویدیو در اپ استور است.

BeReal تا به امروز ۷.۶۷ میلیون دانلود داشته است. فرانسه (جایی که برنامه مستقر است) و ایالات متحده به ترتیب با 20.5٪ و 19.7٪ سهم نصب پیشتاز هستند.

BeReal تا چه حد در جذب مخاطب موفق بوده است؟

به نظر می رسد رشد و پیشرفت BeReal بیشتر مربوط به تبلیغات دهان به دهان باشد. هرچند صرف هزینه های تبلیغات و بازاریابی دور از ذهن نیست.

در گزارشی از یک مقاله دانشجویی دانشگاه رایس آمده است که دانشجویان برای هر نصب 30 دلار و برای هر نصب به همراه بررسی نرم افزار 50 دلار دریافت کرده اند.

هیچ مشکلی در جذب کاربر پولی وجود ندارد. در نهایت اکوسیستم برنامه اینگونه کار می کند. علاوه بر این، بسیاری از کاربران پولی درگیر و وفادار می شوند. هدف نیز همین است!

BeReal تاکنون دارای امتیاز 4.8 در بین نزدیک به 22000 نظر کاربر در اپ استور و امتیاز 4.5 در بین نزدیک به 15000 بررسی در google play است. در حال حاضر این برنامه شماره 4 در اپ استور ایالات متحده است.

تبلیغات آنلاین، تبلیغات اجتماعی، بیلبوردها، تلویزیون و غیره – چیزهایی مانند TikToks “و اینفلوئنسر مارکتینگ باعث افزایش مخاطب از یک جمعیت هدف شده است.

BeReal احتمالا مقدار زیادی ریزش کاربر خواهد داشت. ولی از آنجایی که ترفند آن شامل روشن کردن نوتیفیکیشن است، می‌تواند کاربران وفادار را در طول زمان حفظ کند. اما راه درازی در پیش دارد تا ثابت کند که می‌تواند به بخشی از علاقه مندی روزمره کاربران تبدیل شود. چیزی که تا زمانی که تلاش‌هایش برای خرید کاربر کند نشود و برنامه در چشم‌انداز رقابتی به حال خود رها نشود، نمی‌دانیم.

همین اتفاق درباره تکنولوژی‌های جدید نیز می‌افتد و بلافاصله بعد از این که فناوری جدیدی مانند متاورس معرفی می‌شود برای همه جذاب می‌شود.