قرعه کشی مهن

قرعه کشی میهن و رقابت نفسگیر صنایع لبنی ! بررسی وضعیت برندهای صنایع لبنی در فضای آنلاین – اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه 8 دقیقه192.3K۱۵

قرعه کشی میهن باعث به وجود آمدن رقابت نفسگیر در میان صنایع لبنی شده است. برای شرکت در قرعه کشی میهن باید کد درج شده روی محصول را به شماره ۱۰۰۰۵۳۵۸ پیامک کنید.

با این اوصاف می‌توان گفت که صنایع لبنی وارد دوران جدیدی در حوزه آنلاین و دیجیتال مارکتینگ شده‌ و به صورت مشهود مشغول تاخت و تاز هستند. آیمارکتور در دو گزارش در آذر ۱۳۹۸ ( صنایع لبنی در دیجیتال مارکتینگ ) و اردیبهشت ۱۳۹۸ ( برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام ) به بررسی تفصیلی وضعیت برندهای لبنی در اینستاگرام پرداخت. پس از گذشت پنج ماه از گزارش دوم آیمارکتور به بررسی مجدد وضعیت صنایع لبنی در اینستاگرام پرداختیم.

مقایسه صتایع لبنی در سه دوره

بررسی‌های آیمارکتور نشان می‌دهد که در چند ماه گذشته صنایع لبنی تمرکز خود را برای تبلیغ محصولات خاص خود گذاشته‌اند. در واقع تبلیغات این برندها در اینستاگرام به صورت جزئی درآمده و هر کدام از این برندها یک یا چند محصولات خود را پروموت می‌کنند.

*جدول تحلیلی وضعیت اینستاگرام برندهای صنایع لبنی
(آمار و ارقام مربوط به اول اردییهشت است)

صنایع لبنی در اینستاگرام

برترین برندها از لحاظ تعداد فالوئر

 • لبنیات میهن از نظر تعداد فالوئر با ۱۸۴,۴۷۲ فالوئر رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
 • کاله توانسته روند افزایش فالوئر خود را همچنان حفظ کند و ۱۳۹,۸۵۹ به رتبه دوم برسد.
 • عالیس با ۹۱,۴۶۰ هزار فالوئر در رتبه سوم قرار دارد.

برترین برندها از لحاظ نرخ تعامل مخاطبان
(مشارکت)

بازاریابان دیجیتال به خوبی می‌دانند که مهم‌تر از تعداد فالوئر، نرخ تعامل مخاطبان است. نرخ تعامل به ما نشان می‌دهد که برندها چقدر توانسته‌اند مخاطبان خود را درگیر کنند و آن‌ها در صفحات خودشان نگه دارند. رده‌بندی برترین برندها از نظر نرخ تعامل (با فالوئر بیشتر از ۳۰ هزار نفر) به ترتیب زیر است:

 • میهن با ۴.۳۱ درصد تعامل با کاربران دارد و اول را دارد.
 • کاله با نرخ تعامل ۳٫۰۷ درصدی در رتبه دوم تعامل با کاربران برسد.
 • روزانه با نرخ تعامل ۲.۳۲ درصد در رتبه سوم قرار دارد. (با رتبه ششم در تعداد فالوئر)

بیشترین فالوئرهای فیک
(غیر واقعی و بی تاثیر)

بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط ۵۰ درصد فالوئرهای اینستاگرام برند صباح موثر است و بنابراین رتبه اول فالوئرهای فیک را به خود اختصاص داده است. رتبه دوم برخورداری فالوئرهای بی‌تاثیر به برند عالیس با ۵۵ درصد کاربران واقعی، تعلق دارد.

نکته! تعداد بالای فالوئر از طریق کاربران غیرواقعی هیچ تاثیر مثبتی در الگوریتم‌های اینستاگرام ندارد.

دوران جنگ پنیرها!

تمرکز بر روی محصولات خاص مانند پنیر و ماست از جمله نکاتی است که در بررسی صفحات برندهای صنایع لبنی به چشم می‌آید. خصوصا این نکته در محصولات پنیر بسیار بیشتر است و به نظر می‌رسد رقابت شدیدی برای پرومت کردن پنیرها میان برندها شکل گرفته است.

برندها در صنایع لبنی با نامگذاری‌های مختلف بر روی پنیرهای خود تلاش می‌کنند تا حس محصولی متفاوت را به مصرف‌کنندگان القا کنند. آن‌ها برای دستیابی به این هدف، ویژگی‌های منحصر به فرد هر محصول پنیر خود را ذکر می‌کنند و همچنین با استفاده از ظرفیت تبلیغات دیجیتال اقدام به آموزش آشپزی‌های مدرن با استفاده از پنیرهای خود می‌کنند.

قرعه کشی میهن و افزایش فالوئر

قرعه کشی میهن تاثیر زیادی بر برندینگ این محصول گذاشته است. بنا بر شواهد برند میهن در دوره جدید با هدف‌گذاری متفاوت تصمیم گرفته بر روی چهار محصول خود بیشتر از بقیه محصولات سرمایه‌گذاری و بر روی آن‌ها تبلیغات انجام دهد. از سوی دیگر، تبلیغات گسترده تلویزیونی و برگزاری قرعه کشی میهن برای بستنی خود و همچنین مسابقه اینستاگرامی سبب شده تا نرخ رشد فالوئر و تعامل کاربران صفحه میهن افزایش چشم‌گیری داشته باشد. سوال اینجاست که قرعه کشی میهن می‌تواند تاثیر بلند مدت بر وفاداری خریداران بگذارد؟

میهن به دلیل مسابقه جذاب و پر سر و صدایی که راه انداخته موفق شده فالوئرهای زیادی را در اینستاگرام جذب کند. به طوری که قبل از شروع کمپین تبلیغاتی برند میهن، هر دو برند شانه به شانه هم حرکت می‌کردند و هر دو تقریبا ۱۳۴ هزار نفر دنبال کننده داشتد. اما به لطف خودرو BMW و ۵۰ سکه طلا، تعداد دنبال کنندگان میهن به ۱۹۸ هزار نفر رسیده و تعداد فالوئرهای کاله به ۱۴۱ هزار نفر (تا تاریخ ۴ اردیبهشت). بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که در حوزه اینستاگرام، برتری با برند میهن بوده و این قرعه کشی میهن و کمپین‌های تبلیغاتی تاثیر زیادی در جذب مخاطبان داشته است.

 1. دوغ: شرکت میهن با تولید انواع دوغ با طعم‌های جدید، تبلیغات ویژه‌ای برای این محصول خود در صفحه اینستاگرام‌اش آغاز کرده است. صفحه این برند هربار درباره یکی از طعم‌های دوغ‌های خود اقدام به نظرسنجی و بارگذاری پست‌های تعاملی می‌کند که باعث شده کاربران زیادی کامنت گذاشته و نرخ تعامل این پیج بالا برود.

همچنین برند میهن تلاش کرده تبلیغات دوغ خود را با حال و هوای تبلیغات عالیس انجام دهد که به نظر می‌رسد در این کار موفق بوده است.

 1. پنیر: این شرکت قبلا چندان تبلیغی درباره محصولات پنیر خود انجام نمی‌داد اما حالا تبلیغات درباره پنیر میهن بسیار گسترده شده است. پنیر سه گوش (مکث)، پنیر خامه‌ای، پنیر سفید ایرانی و… از جمله این محصولات هستند. میهن در حال ارزش‌گذاری بر محصول پنیر خود است و کانسپت‌هایی مانند گرفتن یک کیلو پنیر از پنج کیلو شیر و… را در ذهن کاربران حک می‌کند تا ارزش پنیر این برند در نظر مخاطبان افزایش پیدا کند.
 2. ماست: انواع ماست‌های میهن مانند همزده، یوگو و… از جمله محصولاتی است که میهن درباره آن‌ها تبلیغات ویژه‌ای انجام می‌دهد.
 3. بستنی: جایزه خودرو BMW و ۵۰ سکه طلا برای بستنی «پریما» برند میهن، در صفحه اینستاگرام این برند نیز دارای تبلیغات متعددی است.

در استراتژی میهن تقریبا انسجام تبلیغاتی در هر برهه از زمان در مورد یک محصول خاص دیده می‌شود و تبلیغات آن تداخل کمتری با دیگر محصولات دارند. این موضوع نشان می‌دهد که واحد مارکتینگ این مجموع یکپارچه عمل می‌کند که می‌تواند در تقسیم بودجه مارکتینگ بسیار به برند کمک کند، اما موفقیت در فروش نیاز به بررسی بیشتر دارد. مخصوصا با هزینه‌های خارج از عرفی که این شرکت برای تبلیغات تلویزیونی و قرعه کشی میهن انجام داده است.

قرعه کشی میهن

تمرکز کاله بر پنیر و ماست

برند کاله در دوره جدید تبلیغات دیجیتال خود، تمرکز زیادی بر روی دو محصول خود گذاشته که پنیرهای کاله جزو اصلی‌ترین آن‌ها است:

 1. انواع پنیر: پنیر ویلی، لبنه، آنا، کفیر و… هنوز جزو محصولاتی است که کاله درباره آن‌ها پست‌های زیادی بارگزاری می‌کند.. کاله در تبلیغات خود خصوصا توجه ویژه‌ای بر پنیرهای جدید و مدرن خود گذاشته است.

یکی از این پنیرها، پنیر ویلی است که درگذشته تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ انجام داده و از گامنو (هومن شاهی) نیز برای ساخت تیزر استفاده کرده است. همچنین کاله به صورت متناوب پست‌های آموزش آشپزی و تهیه غذاهای مدرن به وسیله پنیرهای خود را منتشر می‌کند.

 1. انواع ماست: ماست‌های میوه‌ای جزو محصولاتی از برند کاله است که به طور میانگین هر پست یک بار، به معرفی و تبلیغ درباره یکی از محصولات ماست این برند اختصاص دارد. ماست ایسلندی، لاکتیویا و… نیز جزو دیگر محصولات پر تبلیغ این برند است.

ماست کفیر کاله

دومینیو و کمپین تبلیغات گسترده

شرکت دومینو تمرکز خود را بر روی دو محصول شیر و بستنی گذاشته و همچنین تلاش می‌کند تا دیگر محصولاتی را تبلیغ کند که برند میهن به آن کم‌تر توجه دارد.

یکی از دیگر اقدامات مهم دومینو جهت سهم‌گیری از بازار و جذب مصرف‌کنندگان، اقدام به برگزاری قرعه‌کشی‌های بزرگ در فواصل زمانی مختلف می‌کند. مثلا در یکی از بزرگ‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی این برند که با همکاری فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش برگزار شد، خریداران به ازای هر ۱۵ هزار تومان خرید از محصولات دومینو از فروشگاه‌های افق کوروش، ۱ امتیاز برای شرکت در قرعه کشی بزرگ جشنواره دومینو دریافت کردند. دو خودرو ۲۰۶، بیست هدیه ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریالی و دویست کارت هدیه ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریالی جزو هدایایی این کمپین تبلیغاتی بود.

 1. شیر: انواع محصولات شیر این برند، خصوصا شیرهای ترکیبی مانند شیر عسل، شیر موز، شیر پر چرب و… جزو محصولاتی از دومینو هستند که این برند تبلیغات زیادی درباره آن انجام می‌دهد.
 2. بستنی: بیشترین پست‌های اینستاگرام این برند بر روی معرفی و تبلیغات محصولات بستنی آن اختصاص دارد.

شیر دومینو

رامک مسابقه برگزار می‌کند

برند رامک تمرکز خود را بر روی مسابقه، قرعه‌کشی، پست‌های تعاملی و… گذاشته تلاش می‌کند که از این طریق کاربران را به سمت خود جلب کند. بخشی از نرخ تعامل بالای صفحه اینستاگرام این برند به دلیل برگزاری این قرعه‌کشی‌ها است.

صباح و پنیربازی!

صباح در یک ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد فعالیت‌های خود در اینستاگرام را بر روی پنیرهای خود گذاشته و انواع و اقسام پنیرها را تبلیغ و پروموت می‌کند. پنیر لاکتیکی، پنیر بلغاری، پنیر پروسس، پنیر سفید، پنیر خامه‌ای و… از جمله این پنیرها هستند.

عمده تبلیغات این برند برای پنیر لاکتیکی است که صباح درباره آن توضیحات منحصر به فردی اعلام می‌کند. در تبلیغات پنیر لاکتیکی صباح این نکات ذکر می‌شود که در جذب مصرف‌کنندگان بسیار موثر است: «پنیر لاکتیکی یه پنیر سنتی کم چرب و کم نمکه که برای اولین بار توسط صباح تولید شد و در تولیدش از هیچ گونه ماده افزودنی و چربی گیاهی استفاده نمیشه ولی طعم و عطر اون مورد پسند و دلخواه اکثریت جامعه است و انتخاب خوبی برای ورزشکاران و کسانی است که به تازگی رژیم غذایی رو شروع کردن».

همچنین صباح با شخصیت پردازی و خلق کاراکتر «گاو عروسکی» توانسته برند خود را به نوعی در ذهن مخطبان تداعی کند (البته این کاراکتر به اندازه روزانه متمایز نبوده و شاید مختص به همین دوره از تبلیغات باشد). صباح حتی برای تبلیغ پنیر سفید خود نیز تلاش می‌کند متفاوت عمل کرده و به مصرف‌کنندگان می‌گوید این پنیر را نه تنها در صبحانه بلکه می‌توان در همه وعده‌های غذایی استفاده کرد.

پنیر صباح

آماده باش برای پاکبان!

از آن جایی که برند پاکبان توسط هلدینگ گلرنگ خریداری شده، پیش‌بینی می‌شود برند پاکبان در آینده‌ای نزدیک، فعالیت‌های جدید تبلیغاتی خود را پر قدرت آغار کند.

طرح‌های گرافیکی، مهم‌ترین ویژگی برندها

با بررسی فعالیت برندهای مشهور در اینستاگرام به این نتیجه می‌رسیم که مهم‌ترین ویژگی آن‌ها در فعالیت اینستاگرامی‌شان، تمرکز بر روی طرح‌های گرافیکی، موشن گرافیک و… هست که هر کدام تلاش کرده‌اند برای خود یک هویت بصری شکل داده و آن را در ذهن مخاطبان حک کنند.

رقابت بر سر قرعه‌ کشی

نکته دیگر، بارگزاری پست‌های تعاملی، مسابقه و قرعه‌کشی است که توانسته توجه کاربران زیادی را جلب کند. برند رامک و میهن از این ظرفیت به خوبی استفاده کرده و به همین دلیل است که نرخ تعامل پیج‌های آن بسیار بالاتر از سایر پیج‌هاست. مثلا برند رامک در سه ماه گذشته در حدود ۶  قرعه‌کشی بزرگ داشته که در آن‌ها جایزه‌هایی از قبیل ۵۰ میلیون پول نقد، ساعت هوشمند شیامی، ۱۰ میلیون پول نقد و… به کاربران پیج خود هدیه می‌دهد. درباره قرعه کشی میهن نیز که به تفصیل صحبت کردیم.

تبدیل کرونا به فرصت

با بررسی پیج‌های برندهای لبنیات مشخص می‌شود که این برندها از ماجرای کرونا به نحو مناسبی استفاده کرده‌اند و تبلیغات دیجیتال خود را دو چندان کرده‌اند. این برندها با هشتگ‌های مخصوص به کرونا، هم رعایت بهداشت در تولیدات خود را به کاربرانشان نشان می‌دادند. همچنین با تبلیغ محصولات خود تلاش کردند در دوران قرنطیه هم مخاطبان را سرگرم کرده و هم تبلیغات خود را در ذهن کاربران جا بیاندازند.

برتری مطلق کاله در حوزه وب سایت

در میان سایت‌های ایرانی، کاله با سرمایه‌گذاری بلند مدتی که بر تولید محتوای بلاگ سایت (به نام کتاب کاله ) خود انجام داده، توانسته مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کند و در بسیاری از کلیدواژه‌های صنایع لبنی و رسپی (دستور پخت غذا) در صفحات اول نتایج جست‌وجوی گوگل حضور داشته باشد. وب‌ سایت کاله با اختلاف زیادی نسبت به سایر برندهای صنایع لبنی در رتبه ۳۳۰ قرار گرفته است. رتبه دوم و سوم نیز متعلق به میهن و پگاه است.

جدول رتبه‌ الکسای برندهای صنایع لبنی
(آمار و ارقام مربوط به اول اردییهشت است)
وب سایت صنایع لبنی*میزان کمتر در رتبه الکسا، نشاندهندهُ رتبه بالاتر در فضای وب است

 

نتایج جست‌وجوی کلید واژه‌های مرتبط با محصولات صنایع لبنی در گوگل

صنایع لبنی در گوگل

نام اولین برند لبنیات که به ذهن خریداران خطور می‌کند

در یک نظرسنجی تلگرامی از کاریران «آیمارکتور» پرسیدیم که نام اولین برند صنایع لبنی که به ذهن آن‌ها خطور می‌کند، چیست. کاله با ۴۷%، میهن با ۲۱% و پگاه با ۱۸% جزو سه برند برتر هستند.

صنایع لبنی

 • نکته مهم: در گزارش بعدی آیمارکتور، فعالیت برندهایی مانند کیبی، روزانه و… را به صورت کامل‌تری شرح خواهیم داد.
لینک کوتاه
https://bit.ly/2YqEwCa

790 نوشته
آیمارکتور به عنوان یک رسانه مستقل و مشاور در حوزه بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات فعالیت می‌ کند. آیمارکتور با هدف بررسی و معرفی کمپین های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ ، برندینگ و تبلیغات برندهای داخلی و خارجی و همچنین ارائه به روزترین مقالات این حوزه‌ها راه‌اندازی شده است.

15 Comments

 1. حمید دهقان

  ۲۲۳۵ کد شرکت در مسابقه

 1. ریاحی

  سلام بزرگواران
  لطفا بنویسید کدام کد روی ماست رو باید ارسال کرد.
  یا اینکه کد قرعه کشی و شماره پیامک رو توی خط جدا پرینت کنید.
  در پناه خدا

 1. بینام

  دروغ میگین که فقط مردم ساده رو بدوشید
  اگر بر اساس کد ارسالی باشه خود فروشنده فروشگاه همه رو ارسال میکنه

 1. ملیکا

  سلام منظور از کد روی محصول چی هست

   1. F

    شما یکی از محصولات میهن رو که روشون کد هست رو به سامانه ی پیامکی ارسال میکنید
    مثلا مال بستنی رو چوبشه

 1. رضا

  بررسی جالبی بود اما ترتیب اثر نداره میزان محبوبیت و مطرح بودن به فالوور نیست. برند کاله یک برند جهانی هست که تو آلمان و امارات و روسیه هم مشتری ثابت داره و جزو ۴۸ برند معتبر صعنت غذا دنیاست

 1. محسن

  کد قرعه کشی همراه با حروف انگلیسی هست میفرستیم میگه اشتباهه

   1. F

    بیشتر دقت کنید من همین الان ارسال کردم

 1. حالا هر کی

  نمیدونم چرا همه ی برنده هاشون از تهران و کرج هستن!!!!!!

 1. رضا

  چرا برنده از شهر های جنوب ایران نیست همه یا تهرانه با حومه جل الخالق

 1. نفیس

  مال دوغ ها کجاس؟

 1. ابراهیم

  سلام
  من شیر میهن گرفتم اما نمیدانم چه کدی ارسال کنم؟
  چیزی بنام کد قرعه کشی وجود ندارد!
  ایا همان کد ردیابی هستش یا خیر؟

 1. علیی

  سلام.من بستنی خریدم کدی روچوب نداشت چطوریه کد رو کجاش نوشته

 1. دورین

  عزیزم کد محصول رو جایی میزنن که خود فروشنده نتونه بدون باز کردن، وارد کنه

 1. hy

  برند های هراز ،پاکبان،چوپان رو هیچ جا ندیدم چجوری شده از عالیس بالاتر شدن!!!؟؟؟

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند