قرعه کشی میهن و رقابت نفسگیر صنایع لبنی ! بررسی صنایع لبنیات غذایی در سال 1402

قرعه کشی میهن| آیمارکتور
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 4.5

شرکت میهن که بزرگترین تولیدکننده بستی و لبنیات در کشور است از سال 1354 فعالیت خود را آغاز کرده‌است که در پی اعتراضات سراسری 1401 با انتشار شایعاتی همچون انتقال نیروهای امنیتی، مردم به کمپین تحریم میهن پرداختند. هر چند که مهین ساعاتی بعد در فضای مجازی آن‌را تکذیب کرد. در ادامه به تحریم و قرعه کشی لبنیات میهن بیشتر می‌پردازیم.

فهرست عناوین قرعه کشی میهن

قرعه کشی میهن

هر هفته دو جایزه 50میلیون تومانی از میهن برای دو نفر

قرعه کشی میهن

نحوه شرکت در قرعه کشی لبنیات میهن

قرعه کشی میهن باعث به وجود‌آمدن رقابت نفسگیر در میان صنایع لبنی شده‌است. برای شرکت در قرعه کشی بستنی میهن باید کد درج شده روی پنیرهای میهن را به شماره 10005358 پیامک کنید.

شرایط شرکت در قرعه کشی میهن

قرعه کشی من و هم میهن

بررسی بستنی میهن و دیگر لبنیات های غذایی

بررسی‌های آیمارکتور نشان می‌دهد که در چند ماه گذشته صنایع لبنی تمرکز خود را برای تبلیغ محصولات خاص خود گذاشته‌اند. در واقع تبلیغات این برندها در اینستاگرام به صورت جزئی درآمده و هر کدام از این برندها یک یا چند محصولات خود را پروموت می‌کنند.

وضعیت برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام
قرعه کشی میهن
وضعیت برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام

*جدول تحلیلی وضعیت اینستاگرام برندهای صنایع غذایی لبنی
(آمار و ارقام مربوط به اول اردییهشت 1400 است)

وضعیت برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام
وضعیت برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام

برترین برندها از لحاظ تعداد فالوئر

  • لبنیات میهن از نظر تعداد فالوئر با 665K فالوئر رتبه اول را به خود اختصاص داده‌است.
  • کاله توانست روند افزایش فالوئر خود را همچنان حفظ کند و 501k به رتبه دوم برسد.
  • عالیس با 111k هزار فالوئر در رتبه سوم قرار دارد.

برترین برندها از لحاظ نرخ تعامل مخاطبان

بازاریابان دیجیتال به خوبی می‌دانند که مهم‌تر از تعداد فالوئر، نرخ تعامل مخاطبان است. نرخ تعامل به ما نشان می‌دهد که برندها چقدر توانسته‌اند مخاطبان خود را درگیر کنند و آن‌ها در صفحات خودشان نگه دارند. رده‌بندی برترین برندها از نظر نرخ تعامل (با فالوئر بیشتر از 30 هزار نفر) به ترتیب زیر است:

  • میهن با 4.31 درصد تعامل با کاربران دارد و اول را دارد.
  • کاله با نرخ تعامل ۳٫۰۷ درصدی در رتبه دوم تعامل با کاربران برسد.
  • روزانه با نرخ تعامل 2.32 درصد در رتبه سوم قرار دارد. (با رتبه ششم در تعداد فالوئر)
بیشتر بخوانید:  پنیر سنتی میهن ، پنیر لیقوان تبریز و جنجال « دستپخت »

بیشترین فالوئرهای فیک
(غیر واقعی و بی تاثیر)

بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط 50 درصد فالوئرهای اینستاگرام برند صباح موثر است و بنابراین رتبه اول فالوئرهای فیک را به خود اختصاص داده‌است. رتبه دوم برخورداری فالوئرهای بی‌تاثیر به برند عالیس با 55 درصد کاربران واقعی، تعلق دارد.

نکته! تعداد بالای فالوئر از طریق کاربران غیرواقعی هیچ تاثیر مثبتی در الگوریتم‌های اینستاگرام ندارد.

قرعه کشی میهن و افزایش فالوئر

قرعه کشی میهن تاثیر زیادی بر برندینگ این محصول گذاشته‌است. بنا بر شواهد برند میهن در دوره جدید با هدف‌گذاری متفاوت تصمیم گرفته بر روی چهار محصول خود بیشتر از بقیه محصولات سرمایه‌گذاری و بر روی آن‌ها تبلیغات انجام دهد. از سوی دیگر، تبلیغات گسترده تلویزیونی و برگزاری قرعه کشی میهن برای بستنی خود و همچنین مسابقه اینستاگرامی سبب شده تا نرخ رشد فالوئر و تعامل کاربران صفحه میهن افزایش چشم‌گیری داشته‌باشد. سوال اینجاست که قرعه کشی میهن می‌تواند تاثیر بلند مدت بر وفاداری خریداران بگذارد؟

بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که در حوزه اینستاگرام، برتری با برند میهن بوده و این قرعه کشی میهن و کمپین‌های تبلیغاتی تاثیر زیادی در جذب مخاطبان داشته است.

محصولاتی که در  قرعه کشی مهین حضور دارند

پنیر: این شرکت قبلا چندان تبلیغی درباره محصولات پنیر خود انجام نمی‌داد اما حالا تبلیغات درباره پنیر میهن بسیار گسترده شده‌است. پنیر سه گوش (مکث)، پنیر خامه‌ای، پنیر سفید ایرانی و… از جمله این محصولات هستند. میهن در حال ارزش‌گذاری بر محصول پنیر خود است و کانسپت‌هایی مانند گرفتن یک کیلو پنیر از پنج کیلو شیر و… را در ذهن کاربران حک می‌کند تا ارزش پنیر این برند در نظر مخاطبان افزایش پیدا کند.

برندها در صنایع لبنی با نامگذاری‌های مختلف بر روی پنیرهای خود تلاش می‌کنند تا حس محصولی متفاوت را به مصرف‌کنندگان القا کنند. آن‌ها برای دستیابی به این هدف، ویژگی‌های منحصر به فرد هر محصول پنیر خود را ذکر می‌کنند و همچنین با استفاده از ظرفیت تبلیغات دیجیتال اقدام به آموزش آشپزی‌های مدرن با استفاده از پنیرهای خود می‌کنند.

دوران جنگ پنیرها در شرکت میهن

تمرکز بر روی محصولات خاص مانند پنیر و ماست از جمله نکاتی است که در بررسی صفحات برندهای صنایع لبنی به چشم می‌آید. خصوصا این نکته در محصولات پنیر بسیار بیشتر است و به نظر می‌رسد رقابت شدیدی برای پرومت کردن پنیرها میان برندها شکل گرفته است.

تمرکز کاله بر پنیر در قرعه کشی میهن

برند کاله در دوره جدید تبلیغات دیجیتال خود، تمرکز زیادی بر روی دو محصول خود گذاشته که پنیرهای کاله جزو اصلی‌ترین آن‌ها است:

  1. انواع پنیر: پنیر ویلی، لبنه، آنا، کفیر و… هنوز جزو محصولاتی است که کاله درباره آن‌ها پست‌های زیادی بارگزاری می‌کند.. کاله در تبلیغات خود خصوصا توجه ویژه‌ای بر پنیرهای جدید و مدرن خود گذاشته‌است.
بیشتر بخوانید:  ارزان ترین برندهای لباس با کیفیت در دنیا کدامند؟

یکی از این پنیرها، پنیر ویلی است که درگذشته تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ انجام داده و از گامنو (هومن شاهی) نیز برای ساخت تیزر استفاده کرده‌است. همچنین کاله به صورت متناوب پست‌های آموزش آشپزی و تهیه غذاهای مدرن به وسیله پنیرهای خود را منتشر می‌کند.

تحریم میهن

خبر انتقال ماموران سرکوبگر در اعتراضات سراسری مردم در سال 1401 توسط کامیون‌های بستنی میهن مردم را به تحریم میهن و کمپین #میهن_فروش و تشویق به عدم خرید از آن پرداختند که سبب کاهش شدید قیمت‌های بستنی میهن شد.

شرکت میهن ساعاتی بعد و پس از انتشار این شایعه در صفحات رسمی آن را تکذیب کردند و با ارائه مدارک و مستنداتی دلایل خود را برای تبرئه از این موضوع در اختیار افکار عمومی قرار داد.

تحریم بستنی میهن

دومینیو و کمپین تبلیغات گسترده

شرکت دومینو تمرکز خود را بر روی دو محصول شیر و بستنی گذاشت. همچنین تلاش می‌کند تا دیگر محصولاتی را تبلیغ کند که برند میهن به آن کم‌تر توجه دارد.

یکی از دیگر اقدامات مهم دومینو جهت سهم‌گیری از بازار و جذب مصرف‌کنندگان، اقدام به برگزاری قرعه‌کشی‌های بزرگ در فواصل زمانی مختلف می‌کند. مثلا در یکی از بزرگ‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی این برند که با همکاری فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش برگزار شد، خریداران به ازای هر 15 هزار تومان خرید از محصولات دومینو از فروشگاه‌های افق کوروش، 1 امتیاز برای شرکت در قرعه کشی بزرگ جشنواره دومینو دریافت کردند. دو خودرو 206، بیست هدیه 50.000.000 ریالی و دویست کارت هدیه 2.000.000 ریالی جزو هدایایی این کمپین تبلیغاتی بود.

  1. شیر: انواع محصولات شیر این برند، خصوصا شیرهای ترکیبی مانند شیر عسل، شیر موز، شیر پر چرب و… جزو محصولاتی از دومینو هستند که این برند تبلیغات زیادی درباره آن انجام می‌دهد.
  2. بستنی: بیشترین پست‌های اینستاگرام این برند بر روی معرفی و تبلیغات محصولات بستنی آن اختصاص دارد.
قرعه کشی میهن
قرعه کشی میهن

رامک مسابقه برگزار می‌کند

برند رامک تمرکز خود را بر روی مسابقه، قرعه‌کشی، پست‌های تعاملی و… گذاشته تلاش می‌کند که از این طریق کاربران را به سمت خود جلب کند. بخشی از نرخ تعامل بالای صفحه اینستاگرام این برند به دلیل برگزاری این قرعه‌کشی‌ها است.

صباح و پنیربازی!

صباح در یک ماه گذشته بیش از 90 درصد فعالیت‌های خود در اینستاگرام را بر روی پنیرهای خود گذاشته‌است و انواع و اقسام پنیرها را تبلیغ و پروموت می‌کند. پنیر لاکتیکی، پنیر بلغاری، پنیر پروسس، پنیر سفید، پنیر خامه‌ای و… از جمله این پنیرها هستند.

عمده تبلیغات این برند برای پنیر لاکتیکی است که صباح درباره آن توضیحات منحصر به فردی اعلام می‌کند. در تبلیغات پنیر لاکتیکی صباح این نکات ذکر می‌شود که در جذب مصرف‌کنندگان بسیار موثر است: «پنیر لاکتیکی یه پنیر سنتی کم چرب و کم نمکه که برای اولین بار توسط صباح تولید شد و در تولیدش از هیچ گونه ماده افزودنی و چربی گیاهی استفاده نمیشه ولی طعم و عطر اون مورد پسند و دلخواه اکثریت جامعه است و انتخاب خوبی برای ورزشکاران و کسانی است که به تازگی رژیم غذایی رو شروع کردن».

بیشتر بخوانید:  لیست اینفلوئنسرهای اینستاگرام ایرانی پر مخاطب در سال ۱۴۰۲

همچنین صباح با شخصیت پردازی و خلق کاراکتر «گاو عروسکی» توانست برند خود را به نوعی در ذهن مخطبان تداعی کند (البته این کاراکتر به اندازه روزانه متمایز نبوده و شاید مختص به همین دوره از تبلیغات باشد). صباح حتی برای تبلیغ پنیر سفید خود نیز تلاش می‌کند متفاوت عمل کرده و به مصرف‌کنندگان می‌گوید این پنیر را نه تنها در صبحانه بلکه می‌توان در همه وعده‌های غذایی استفاده کرد.

پنیر صباح ، صباح سلامتی میاره
پنیر صباح ، صباح سلامتی

طرح‌های گرافیکی، مهم‌ترین ویژگی برندها

با بررسی فعالیت برندهای مشهور در اینستاگرام به این نتیجه می‌رسیم که مهم‌ترین ویژگی آن‌ها در فعالیت اینستاگرامی‌شان، تمرکز بر روی طرح‌های گرافیکی، موشن گرافیک و… هست که هر کدام تلاش کرده‌اند برای خود یک هویت بصری شکل داده و آن را در ذهن مخاطبان حک کنند.

برتری مطلق کاله در حوزه وب

در میان سایت‌های ایرانی، کاله با سرمایه‌گذاری بلند مدتی که بر تولید محتوای بلاگ سایت (به نام کتاب کاله ) خود انجام داده، توانسته مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کند و در بسیاری از کلیدواژه‌های صنایع لبنی و رسپی (دستور پخت غذا) در صفحات اول نتایج جست‌وجوی گوگل حضور داشته باشد. وب‌ سایت کاله با اختلاف زیادی نسبت به سایر برندهای صنایع لبنی در رتبه 330 قرار گرفته است. رتبه دوم و سوم نیز متعلق به میهن و پگاه است.

بررسی وضعیت برندهای لبنی در حوزه وب سایت قرعه کشی میهن
بررسی وضعیت برندهای لبنی در حوزه وب سایت

(آمار و ارقام مربوط به اول اردییهشت 1400 است)

نتایج جست‌وجوی کلید واژه‌های مرتبط با محصولات صنایع لبنی در گوگل 1400

محصولات صنایع لبنی در گوگل قرعه کشی میهن
محصولات صنایع لبنی در گوگل

نام اولین برند لبنیات که به ذهن خریداران خطور می‌کند

در یک نظرسنجی تلگرامی از کاریران «آیمارکتور» پرسیدیم که نام اولین برند صنایع لبنی که به ذهن آن‌ها خطور می‌کند، چیست. کاله با 47%، میهن با 21% و پگاه با 18% جزو سه برند برتر هستند.

بهترین برند صنایع لبنی از دید کاربران

بهترین برند صنایع لبنی از دید کاربران

سوالات متداول

نحوه شرکت در قرعه کشی میهن چگونه است؟

با خرید پنیر های میهن و ارسال کد 12 رقمی بر روی محصول به 10005358 ارسال کنید.

نحوه استعلام کدهای ارسال شده شرکت میهن چگونه است؟

استعلام و ثبت کدهای قرعه کشی به وب سایت www.mihan-food.com امکان پذیر است.

کد شامل قرعه کشی را چطور شناسایی کنیم؟

انواع پنیرهای میهن در قرعه‌کشی وجود دارند و کد 12 رقمی قرعه‌کشی بر روی محصول درج شده‌است.

چگونه می‌توان مراسم قرعه‌کشی بستنی میهن را تماشا کرد؟

این مراسم را از تاریخ دوشنبه 29 فروردین 1401 هر 2 هفته یکبار در 6 مرحله به صورت زنده از شبکه 2 سیما پخش می‌شود.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 4.5