طراحی برند و مراحل ساخت آن : هویت بصری برند و …

طراحی برند

طراحی برند یا هویت بصری برند یا حتی نشان تجاری یکی از افتخارات هر گرافیستی است تا در زمانی که برای عموم رونمایی می‌شود یک تجربه تمام عیار را به ارمغان می آورد.

شما در حال خواندن ویرایش دوم این مقاله هستید که در اسفند سال 1398 منتشر شده، هستید / ویرایش اول این مقاله در آبان سال 1392 منتشر شده بود.

فراموش نکنید در اکثر مواقع تنها طراحی لوگو یک نشان تجاری کفایت نمی‌کند، زیرا یک سازمان با تمام لایه‌های مدیریتی و اجرایی و … خود علاوه بر یک نشان نیاز به یک نام تجاری با تعریف دقیق و طراحی هویت برند و شخصیت برند و هویت کلامی و بصری برند است که دربرگیرنده اهداف سازمان دارند.

طراحی برند

در اولین بخش از این مقاله به رابطه بین نام تجاری و هویت برند و نشان تجاری یا همان آرم می‌پردازیم.

ارتباط معنایی نام تجاری ، هویت تجاری و آرم (Brand vs. Identity vs. Logo)
relationship

نام تجاری به درک بصری و بازخورد احساسی و هیجانی از محصولات و خدمات سازمان وابستگی دارد؛ همچنین به نوع محاورۀ مشتریان با یکدیگر دربارۀ شرکت و چگونگی نقل قول و انتشار آن نیز وابسته است.

در صورتیکه علاقه مند به طراحی هویت برند خود هستید با شرکت مارکتینگ لاوان تماس بگیرید.

نام تجاری چیست؟

یک نام تجاری مجموعه‌ای از انتظارات، خاطرات، داستان‌ها و روابطی است که به اتفاق یکدیگر ، منجر به تصمیم مصرف‌کننده برای انتخاب یک محصول یا خدمات می‌شود.
هویت برند یک حالت منسجم از کلیه عوامل بصری و کلامی (و البته احساسی) است که عبارتند از : بسته بندی، پیام ها، پروژه‌های دیجیتال، رایحه، رنگ و غیره.

لوگو در مرکز این دیدگاه بصری قرار دارد، بطوریکه مشتریان بتوانند، وجه تمایز بین محصولات یک برند تجاری را با دیگران به آسانی شناسایی کنند، به اشتراک بگذارند و همچنین نام آن برند را به خاطر بسپارند.

معمولاً آرم یا لوگو برند به صورت یک نشان (ساین) یا تایپوگرافی (لوگوتایپ) و یا متشکل از هر دو (لوگو) طراحی می‌شود، در تصویر زیر می‌توانید اصول پنجگانۀ طراحی لوگو را ببینید که در برگیرنده چند کلمه کلیدی است:

سادگی در طراحی ، طراحی یادآوری کننده ، گیرا بودن در ذهن مخاطب ، ایجاد حس هیجان و مناسب برای کسب و کار.
logo-design

و حال بپردازیم به فازهای عملیاتی برای طراحی هویت برند :

phase1

فاز اول :  پژوهش در مورد شخصیت برند و آغاز طراحی – Research, Vision & Design Brief

مهمترین بخش مربوط به عمق تحقیقات بازاریابی و اندازه شرکت می‌شود که هدایت کننده و ستون اصلی ادامه روند پروژه است که در ذیل به سوالات بنیادی جهت کشف روش‌های کمی و کیفی آن می‌پردازیم:

  • درک مخاطبین از محصولات و خدمات شما در مقابل رقبا در بازار ؟
  • موقعیت نام تجاری شما چیست؟ جواب‌هایی برای سوالاتی مانند: چه چیز، چگونه، برای چه کسی، کجا، چرا و چه زمانی؟
  • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ محصولات و خدمات شما، کجا با مشتری ارتباط بر قرار می‌کنند؟
  • و این ایجاد ارتباط کجا و چگونه به کمک شما می‌آید که مشتری به شما فکر کند و یا محصول شما را انتخاب کند؟
  • محصول شما و مواد تشکیل دهنده و فرایند ساخت آن چیست؟
  • ارزش، سود و رسالت محصول شما چیست؟
  • چشم‌انداز برند شما چیست؟

همچنین موضوعات مرتبط با هویت برند می‌تواند مواردی از این قبیل باشد:

آگاهی از بازار ، ارزش مصرف‌کننده ، درک نام تجاری در مقابل رفتار مصرف کننده و همچنین تغییرات همیشگی تمایلات مربوط به ارتباطات نام تجاری و مصرف کننده.

مطالعه بیشتر: هویت بصری مرورگر اوپرا به روز شد

فاز دوم : لوگو یا نشان برند ، هویت برند ، و راهنما – Logo, Identity, & Guidelines )
phase2

پس از فاز تحقیقاتی اول و تهیه یک تعریف مختصر درباره طراحی، نوبت به شروع طراحی لوگو و هویت سازی برند است:

– آرم یا لوگو یا نشان تجاری برند

طبق روال معمول اولین قدم در طراحی آرم با اتود زدن‌های دستی بر روی کاغذ است که این طرح‌ها شاید 100 ها بار تکرار شود تا جهت تائید نهایی و اجرای دیجیتال آماده شود.
example-itv
– ساختار و روش هویت سازی

معمولاً ساختار و روش طراحی هویت برند پس از پایان کار طراحی آرم آغاز می‌شود.
هویت سازی مانند یک زبان بصری در لوگو نمایان می‌شود و بهترین نوع طراحی به گونه‌ایی باید باشد که علاوه بر داشتن ساختاری ثابت پویایی لازم را داشته باشد.

خط‌مشی یک لوگو شامل شکل، فونت، رنگ و طرح‌بندی آن می‌شود که باعث می‌شود لوگو شخصیت پیدا کند.
طراحی برند
brandguidelines-bestbuy
ساختار مربوط به طراحی هویت برند به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که حتی محل استفاده و اندازه لوگو در جاهای مختلف ، فونت و رسم‌الخط بکار رفته در بسته بندی و هرجای دیگر در آن لحاظ شده باشد.
بهتر است راهنمای استفاده از برند یا کتابچه برند یا برند بوک Brand Book را در اختیار افرادی قرار دهید که می‌خواهند لوگو را استفاده یا منتشر کنند ( چاپخانه ، شرکت‌های پیمانکار و …)

فاز سوم : به روز نگه‌داشتن طراحی هویت برند – Monitoring & Rebranding

rebrand-examples
در آخر بعد از تولد هویت نام تجاری و معرفی آن، میبایستی آنرا مانند موجودی که زنده است و نفس می‌کشد و چه تقابلی با مشتریان دارد زیر نظر داشت.
در نهایت با صرف‌نظر از زمان در صورتی که بازار هدف شما تغییر کرد و یا محصولات شما دستخوش تغییر شدند زمان آن رسیده است که شما هویت تجاری برند خود را عوض کنید و اصلی ترین دغدغه شما باید این باشد که با حفظ نزدیکی و همسانی، علامت تجاری جدید را خلق کنید که مشتری آنرا به یاد بیاورد.

چند نمونه از کتابچه هویت برند مربوط به شرکت‌های مختلف را ببینید: