فروشگاه زنجیره‌ای وال مارت به امید رشد تجارت الکترونیک جت دات کام را خرید

غول خرده‌فروشی وال مارت اعلام کرد که تجارت الکترونیک خالص Jet.com را حدود 3 میلیارد خریداری کرده، و در تلاش هست برای کمک به رشد کسب‌وکار تجارت الکترونیک خود و فروش آنلاین كالاهای مصرفی بسته‌بندی‌شده و دیگر اقلام روزمره را افزایش دهد.
وال مارت تاکنون در تجارت الکترونیک به‌آرامی پیش رفته است اما این خود کاری بسیار دشوار است.

پاتریشیا اورسینی تحلیلگر شرکت eMarketer در این مورد گفته است شرکت وال مارت با خرید وب سایت جت امتیازات زیادی را به مجموعه خود اضافه کرده است که از این امتیازات می‌توان به گسترش زیرساخت‌های انبارها، بهبود سیستم تحویل و همچنین یک‌راه جالب و سرگرم‌کننده برای خرید اینترنتی (پایین آمدن قیمت‌ها با پُرتر شدن سبد خرید) اشاره کرد؛ اما این سیستم بازی وار جت که برای فروش کالاهای بسته‌بندی وجود دارد، ممکن است همیشه سرگرم‌کننده نباشد.

شرکت eMarketer تخمین می‌زند که در این سال، فروش تجارت الکترونیک فقط 2.8 درصد از درآمد وال مارت را در برمی‌گیرد.
در چند سال اخیر رشد فروش فروشگاه‌های خرده‌فروشی رو به کاهش گذاشته است و طبق گزارش‌های شرکت از سال 2015 به بعد این وضعیت بدتر شده و میزان فروش فروشگاه‌های فیزیکی رشد منفی داشته است.
wallmart 001
بر اساس برآوردهای eMarketer فروش تجارت الکترونیک وال مارت رو به رشد بوده اما بااین‌وجود عملکرد شرکت در آمریکا از حد متوسط کمتر است. eMarketer انتظار دارد خرده‌فروشی‌های تجارت الکترونیک رشدی نزدیک به 16 درصد در سال جاری داشته باشند، این به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از رشد وال مارت است که رشد فروش را نزدیک به 9.4 درصد برای سال جاری محاسبه کرده‌اند و رشد 6.8 درصد برای 12 ماه گذشته تخمین زده‌شده است.
wallmart 002
کاملاً مشخص است که وال مارت برای توان بخشیدن به استراتژی تجارت الکترونیک خود باید کاری انجام دهد و به نظر می‌رسد که اضافه کردن تیم و مدیریت Jet.com و نام تجاری آن، یک حرکت بسیار هوشمند بوده است.
به عقیده یوری ورمسر تحلیلگر eMarketer تخصص جت دات کام در قیمت‌گذاری و بهینه‌سازی است که با توجه به مقیاس و فروشگاه‌های فیزیکی وال مارت می‌تواند به یک رقیب جدی برای آمازون تبدیل شود.

مطالعه بیشتر: چطور مانند نابغه تجارت کنیم

و نکته دوم این است که با توجه به نام تجاری جت و مشتریان سابق باعث می‌شود حتی مشتریانی که از تجارت الکترونیکی ضعیف وال مارت ناراضی بودند هم به سمت وال مارت کشیده شوند و این امتیازی بی‌نظیر است.
walmart-930x698
به‌طورکلی، شرکت eMarketer تخمین می‌زند که در سال جاری 8.2درصد از کل فروش خرده‌فروشی در ایالات‌متحده از طریق کانال‌های دیجیتال انجام شود و سهم وال مارت از فروش تجارت الکترونیک ممکن است تمرکز این شرکت با کمک جت روی این دسته بیشتر از تمرکز روی فروشگاه‌های فیزیکی شود.

به گزارش یورو مانیتور در ماه ژوئن سال 2015 مقدار 3درصد از فروش غذاهای گربه و سگ‌ها اینترنتی انجام‌شده است. این رده کالای بسته‌بندی‌شده فروشی زیاد در قالب تجارت الکترونیک داشته در مقابل تنها 0.3درصد فروش دستمال‌های توالت به‌صورت فروش الکترونیکی بوده است.

این ارقام از سال 2014 با تغییرات زیادی مواجه نشده‌اند. ازاین‌رو وال مارت برای موفقیت در حوزه فروش این محصولات باید علاوه بر تنوع همیشگی رده‌های کالایی‌اش دنبال ایجاد تنوع در نوع فروش و خدمت‌رسانی باشد که این اقدام اخیر بسیار بهنگام و هوشمندانه بوده است.

منبع:Emarketer.com