فیلیمو یا نماوا ؟ کدامیک را انتخاب کنیم؟ + قیمت اشتراک

فیلیمو یا نماوا ! مسئله این است؟ حتما خاطر شما هست که سریال شهرزاد که روزی محبوب‌ترین سریال ایرانی بود از طریق فروشگاه‌ها و به صورت دی‌وی‌دی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گرفت اما شاید کمتر کسی یادش باشد که در همان دوران شرکت‌های VOD هم در حال پخش سریال از طریق اینترنت بودند.

در این مقاله به بررسی فیلیمو و نماوا می‌پردازیم و از شما هم می خواهیم با ثبت نظرات و تجربه استفاده از فیلیمو یا نماوا به ما در تکمیل آن کمک کنید.

اما به لطف کرونا در پایان سال 1398 و شروع سال 1399 اوج کوچ کاربران به سمت پلتفرم های پخش آنلاین فیلم و سریال شد؛ بی شک فیلیمو سردمدار این نوع از پلتفرم هاست و نمآوا، آیو و فیلم نت از دیگر بازیگردانان این بازار هستند. به تازگی این بازار جذاب شاهد ورود دیگر استارتاپ ها از جمله کافه بازار است تا بتواند سهمی از این بازار را داشته باشد.

همزمان با پایان سال 1399 نماوا با رونمایی از سریال قورباغه و برنامه همرفیق شهاب حسینی توانست سهم بازار را جابجا کند و مخاطبان را به سمت خود بکشد. این موضوع نشان داد که مخاطبان دنبال برنامه‌های خوب و سریال‌های جذاب هستند. فیلیمو با سریال خوب بد جلف و ملکه گدایان تلاش کرد تا مخاطبان خود را راضی نگه دارد اما شاید بتوان گفت برنامه‌های پخش شده در نماوا آنقدر خوب بود که فیلیمو در این امر خیلی هم موفق نشد.

در نوروز 1400 هر دو پلتفرم در تلاش برای جذب مخاطبان بودند اما فیلیمو با افزایش قیمت خدمات خود بسیاری از مخاطبان را ناراضی کرد؛ این در حالی است که روابط عمومی فیلیمو علت این امر را صرف هزینه کردن برای تولید محتوای خوب و جذاب است و ناگزیر به افزایش قیمت است، چیزی که به مزاج کاربران خوش نیامد.

همچنین سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) چارچوب کاری برای فیلیمو، آپارات، نماوا و سرویس ویدئویی کافه بازار را اعلام کرده است که شاید به زودی شاهد تغییرات فراوانی و نظارت بر محتوای این پلتفرم ها زیر نظر صدا و سیما باشیم.

همرفیق یکی از همین ممیزی ها رو تجربه کرد که پس از نشر یک قسمت با حضور شبنم مقدمی و همخوانی با گروه موسیقی ، در بازپخش و آرشیو برنامه کل برنامه حذف شد!

خرید اشتراک فیلیمو یا اشتراک نماوا

آخرین قیمت خرید اشتراک شرکت های VOD به شکل زیر است:

خرید اشتراک فیلیمو

اشتراک یک ماهه فیلیمو 99 هزار تومان
اشتراک سه ماهه فیلیمو 297 هزار تومان
اشتراک یک ماهه فیلیمو 594 هزار تومان

خرید اشتراک نماوا

اشتراک یک ماهه نماوا 59 هزار تومان
اشتراک سه ماهه نماوا 149 هزار تومان
اشتراک یک ماهه نماوا 259 هزار تومان

خرید اشتراک فیلم نت

اشتراک یک ماهه فیلم نت 59 هزار تومان
اشتراک سه ماهه فیلم نت 177 هزار تومان

خرید اشتراک آیو

اشتراک یک ماهه آیو 18 هزار تومان
اشتراک سه ماهه آیو 44 هزار تومان
اشتراک یک ماهه آیو 80 هزار تومان

فیلیمو یا نماوا ؟ حتما این سوالی است که خیلی شنیده‌اید: «کدام یکی از سرویس‌های پخش تلویزیون‌های اینترنتی بهتر هستند؟» این سوال زمانی مهم‌تر می‌شود که بسیاری از فیلم‌های سینمایی قید فروش از اکران فیزیکی را زده‌اند و می‌خواهند به صورت اینترنتی اکران آنلاین داشته باشند. تقریبا حدود 100 فیلم در حال مذاکره هستند و به زودی شاهد انفجار اکران اینترنتی خواهیم بود! با این اتفاق، حتما این سوال برایتان پیش می‌آید که اگر بخواهید برای یکی از این VOD‌ها هزینه کنیم، کدام یک بهتر است؟

فیلیمو یا نماوا؟

حاشیه‌های دو قطبی فیلیمو یا نماوا این سوال را به وجود آورده که سهم هر یک از پلتفرم‌های آنلاین پخش فیلم و سریال در ایران چقدر است؟ سایت آیمارکتور یک نظرسنجی میان کاربران خود برگزار کرد که مشخص شود کدام یک از این بسترها دارای بیننده بیشتری است:

  •  براساس نظرسنجی انجام شده توسط آیمارکتور ۶۵درصد از سهم ذهنی این بازار متعلق به فیلیمو است.
    فیلیمو متعلق به هولدینگ صبا ایده است که سایت‌ آپارات نیز زیر مجموعه آن است. کاربران این سایت اگر برای تماشای فیلم‌ها از اینترنت‌های پارس آنلاین، مخابرات، آسیاتک، های‌وب، داتک، مبین نت و… استفاده کنند، حجم مصرفی برای آن محاسبه نمی‌شود که مزیتی بزرگ محسوب می‌شود. حجم مصرفی برای کاربران ایرانسل نیز نصف قیمت است. اشتراک یک ماهه فیلیمو ۲۵ هزار تومان، ۳ ماهه ۶۰ هزار تومان و ۶ ماهه ۱۱۰ هزار تومان است.
  • نماوا نیز با ۲۵درصد بیننده جایگاه دوم را در نظرسنجی آیمارکتور به دست آورد.
    نماوا متعلق به شرکت «سرزمین شاتل» که زیر مجموعه گروه شرکت‌های شاتل (گروه فناوری ارتباطات و اطلاعات شاتل) است. کاربران این سایت اگر برای تماشای فیلم‌ها از اینترنت‌های شاتل، پارس آنلاین، مخابرات، آسیاتک، های‌وب، داتک، مبین نت استفاده کنند، حجم مصرفی برای آن محاسبه نمی‌شود. مبالغ اشتراک این سایت نیز مانند فیلیمو است.
  • آیو و فیلم‌نت توانسته‌اند مجموعا ۱۰درصد بازار را تصاحب کرده‌اند.

فیلیمو یا نماوا

چند نکته برای انتخاب تلویزیون اینترنتی مناسب

  1.  نگاه کنید فیلیمو و نماوا تا به حال چه فیلم‌هایی را پخش کرده‌اند و کدامیک به سبک سلیقه شما نزدیک‌تر است. فعلا در حدود 90 درصد فیلم‌های پخش شده توسط فیلیمو یا نماوا مشترک است اما فیلیمو توانسته حق پخش بیشتری از فیلم‌های سینمایی جدید و به روز ایرانی و حتی خارجی را به دست آورد.
  2. نکته خیلی خیلی مهم این است که به اینترنت خود نگاه کنید که برای کدام شرکت است. نحوه محاسبه ترافیک و هزینه برای هر کدام از این شرکت‌ها متفاوت است. برخی رایگان، برخی نیم بها و برخی تمام بها است. برای مشاهده نحوه محاسبه ترافیک فیلیمو اینجا را کلیک کنید و برای نماوا به این لینک بروید.

فیلیمو یا نماوا کدامیک حق پخش می‌خرد؟

سال گذشته اما سوال دیگری نیز میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شد. فیلیمو یا نماوا کدام یک حق کپی رایت می‌خرند؟ این سوال از روز گذشته و با توئیت «محمد جواد شکوری» مدیرعامل صبا ایده صبا (که فیلیمو زیر مجموعه آن است) داغ شده است. او در توئیت خود نوشت: «اگر یک روز بفهمید که بسته‌شدن سایت‌های دانلود فیلم به VODها هیچ ربطی نداشته و بدلیل محتواهای سانسور نشدشون این جریان‌ها پیش اومده، با همین انرژی کمپین عذرخواهی راه می‌ندازید؟ اینقدر به ناحق اتهام زدید اما نرفتید بپرسید پس کو مدرک شکایت؟ انگار #خشمگین_شدن_مجازی عادت جامعه شده!»

 

مدیرعامل صیا ایده

دو قطبی فیلیمو یا نماوا

اگر متن گفت‌وگوی مدیر فیلیمو را بخوانید متوجه خواهید شد که چرا دو قطبی فیلیمو یا نماوا شکل گرفته است. دو قطبی فیلیمو یا نماوا از زمانی شکل گرفت که سایت‌های مشهور دانلود فیلم مانند «دیبا مووی» و «فردا دانلود» از دسترس خارج شدند. سایت‌های دانلود ادعا کردند که به دلیل شکایت تلویزیون‌های اینترنتی مانند نماوا تعطیل شدند. ادعایی که البته از سوی نماوا رد شد.

حالا مدیر فیلیمو نیز وارد دو قطبی فیلیمو یا نماوا شده است. «محمد جواد شکوری» در یک مصاحبه با تاکید بر اینکه تاکنون در هیچ مرجع قضایی نسبت به هیچ یک از سایت‌های دانلود فیلم شکایتی از سوی فیلیمو ثبت نشده می‌گوید این شایعات فضای مجازی بود که باعث شد به نظر بیاید فیلیمو در این مسدودسازی دست دارد.
او با ذکر این نکته که دانلود و تماشای آنلاین فیلم و سریال دو مسیر کاملا جدا از یکدیگر هستند می‌گوید که هر یک از این VOD‌ها، علاقه‌مندان مخصوص به خودش را دارد و وجه اشتراک چندانی بین کاربران VOD‌ها و سایت‌های دانلود فیلم وجود ندارد:
«در روزهای گذشته که چنین بحثهایی داغ بود نه فروش اشتراک فیلیمو نه میزان دقیقه تماشای فیلمها نسبت به مدت مشابه تغییری نکرده است که نشان میدهد اشتراک کاربران سایتهای دانلود با کاربران VOD‌ها بسیار کم است.»
او به این نکته اشاره می‌کند که فیلیمو یک سرویس بومی است و با تمرکز بر تولیدات سینمای ایران به ندرت کاربران مشترکی با کاربران سایتهای دانلود دارد: «بدیهی است که در چنین شرایطی سایتهای دانلود فیلم رقیب فیلیمو نیستند.»

حق کپی رایت را می‌خریم!

آیا فیلیمو یا نماوا حق کپی رایت را می‌خرند؟ مدیر فیلیمو در پاسخ به این سوال می‌گوید: «متاسفانه یک نگاه کاملا سطحی به رعایت کپی رایت فیلمهای خارجی وجود دارد و هیچکس خبر ندارد که فیلیمو جز در محتویهایی که مربوط به کمپانیهای بسیار بزرگ آمریکایی می‌شود، بیش از 2800 عنوان به روز و مهم خارجی از فیلمها و سریال‌ها و انیمیشن را از ابتدای فعالیت خود به ارزش تقریبی بیش از یک میلیون و سیصد هزار دلار خریداری کرده است.»

خرید حق پخش توسط فیلیمو یا نماوا شدنی است؟

کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌پرسند که فیلیمو یا نماوا چگونه می‌توانند حق کپی رایت فیلم‌های روز دنیا را بخرند؟ روزنامه «هفت‌صبح» در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته است. در این گزارش آمده در بازار جهانی، واسطه­‌هایی برای فروش محتوا وجود دارد که فیلم و سریال و انیمیشن را از کمپانی اصلی خریداری کرده و براساس مناطق جغرافیایی که در قراردادها تعریف می­‌شود، آن را به کشورهای منطقه مورد نظر می­‌فروشند.
برای مثال مناطق جغرافیایی که در قراردادها به طور معمول وجود دارد، شامل آسیا پاسیفیک، خاورمیانه، آسیای شرقی، شمال آفریقا و … است. در واقع ممکن است یک واسطه فیلمی را به منطقه آسیا پاسیفیک با یک قرارداد و رقم جداگانه نسبت به منطقه خاورمیانه یا شما آفریقا بفروشد.
رقم قراردادها نیز با توجه به عرضه و تقاضا است. برای مثال یک فیلم سینمایی با توجه به درجه کیفی آن حداقل 1000 و حداکثر 8000 دلار حق رایت برای استفاده داخل ایران دارد و هر قسمت سریال‌های خارجی ارزشی بین 500 تا 5000 دلار دارند.
اما آیا کمپانی‌های آمریکایی نیز می‌توانند با توجه به تحریم‌ها، حق کپی رایت را به فیلیمو یا نماوا بفروشند؟ هیچ قانون مشخصی درباره این موضوع وجود ندارند اما برخی از کمپانی‌ها در قرارداد منطقه خاورمیانه خود ذکر می‌کنند که این محتوا در همه کشورهای خاورمیانه به جز ایران قابل عرضه است. البته این موضوع هم شامل همه کمپانی­‌ها نیز نمی­‌شود. برای مثال «سونی پیکچرز» تولیدات خود را برای ایران قابل عرضه کرده است.

پس چرا صدای نتفیلکس درآمد؟

 

View this post on Instagram

 

Apparently, namava_ir is stealing from me, so here’s a photo of Aunt Man

A post shared by Netflix US (@netflix) on


اگر فیلیمو یا نماوا حق کپی‌رایت فیلم‌ها را می‌خرند؛ پس چرا صفحه اینستاگرم نتفیلکس در پستی اعلام کرده بود که نماوا از آن‌ها دزدی می‌کند؟
این کمپانی بزرگ در صفحه خود نوشته بود: «ظاهرا، نماوا از من دزدی می‌کند…» نوشته‌ای که با تصویری از مرد مورچه‌ای همراه شده بود که از قضا کاراکترش به عنوان یک دزد معرفی می‌شود. نتفلیکس برای شوخی با کپی‌رایت، نام انگلیسی «مرد مورچه‌ای» را تغییر داد، به گونه‌ای که «مرد عمه‌ای» معنی می‌دهد!

 

رقیبان جدید برای بازار ۱۶۵ میلیون دلاری نتفیلیکس

نتفیلیکس

تلویزیون اینترنتی نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان جزو کسب‌وکارهای پر سود محسوب می‌شود. یکی از مشهورترین این سرویس‌ها، تلویزیون اینترنتی نتفیلیکس است که روزانه ۳۳۰ میلیون ساعت ویدیو برای ۱۴۹ میلیون کاربر در ۱۹۰ کشور جهان پخش می‌کند. سرمایه بازار نتفلیکس، تقریبا 165 میلیارد دلار است و سی‌امین شرکت عمومی- تجاری در آمریکا محسوب می‌شود.
نتفیلیکس اما با پیدا شدن رقبای جدید؛ سرمایه خود را در خطر می‌بیند. تا به حال نتفیلیکس با شرکت‌های بزرگی مانند «ان‌بی‌سی» و «دیزنی» قرار داشت. همین موضوع باعث شده بود تا مشترکان نتفیلیکس روز به روز بیشتر شوند. این شرکت‌های مشهور اما به تازگی تصمیم گرفته‌اند پلتفرم مخصوص به خودشان راه‌اندای کنند که می‌تواند باعث کاهش چشمگیر بینندگان نتفیلیکس شود.
شرکت دیزنی جدیدا سرویس Disney+ را معرفی کرده که تا اوایل سال ۲۰۲۰ راه اندازی می‌شود. دیزنی اعلام کرده تا پایان سال ۲۰۱۹ همه محصولات خود را از پلتفرم نتفیلیکس برخواهد داشت.
شرکت‌های دیگر نیز در حال جدا کردن راه خود از نتفیلیکس هستند. شرکت اپراتوری AT&T قرار است در سال ۲۰۲۰ سرویس پخش تلویزیونی مستقل خود را راه‌اندازی کند. این شرکت صاحب شبکه محبوب HBO است که سریال پرطرفدار
Game of Thrones تنها یکی از هزاران فیلم‌ مشهور این شرکت است.
شرکت NBC Universal هم در حال راه اندازی سرویس مستقل پخش فیلم و سریال است. تلخ‌ترین خبر برای نتفیلیکس این است که حق پخش سریال Friends برای «ان‌بی‌سی» است. بنابراین سریال Friends از سال ۲۰۲۰ از روی پلتفرم نتفیلیکس حذف خواهد شد.
طبق گزارش فوربس، بیشتر از نیمی از 50 فیلم و سریال محبوب در نتفیلیکس، برای شرکت‌هایی است که به زودی سرویس‌های پخش اختصاصی خود را راه اندازی می‌کنند. این یعنی، نتفیلیکس در حال از دست بهترین‌هاست.

چگونه در ایران از نتفیلیکس استفاده کنیم؟

به راحتی! بر خلاف تصورات به آسانی می‌توانید اکانت نتفیلیکس را در ایران تهیه کنید و از تماشای آن لذت ببرید. برای این کار کافی است VPN داشته باشید و کارت پرداخت‌های بین‌المللی مانند مستر کارت. اگر کارت پرداخت بین‌المللی ندارید، کافی است در گوگل سرچ کنید. سایت‌های ایرانی زیادی با دریافت مقدار کمی کارمزد برای شما مستر کارت یا سایر کارت‌ها را تهیه می‌کنند.
هزینه اکانت نتفیلیکس بسته به تعداد کاربری که از آن می‌توانند استفاده کنند و کیفیت پخش، از ماهانه حدود ۹ دلار قیمت دارد تا ۱۶ دلار.
فقط یادتان باشد به دلیل تحریم‌ها؛ برای اتصال به سایت نتفیلیکس و تماشای فیلم‌ها و سریال‌های آن حتما باید از VPN استفاده کنید.