قدرتمندترین پاسپورت مربوط به کدام کشور است؟

قدرتمندترین پاسپورت جهان

گذرنامه کلید سفر به خارج از کشور است. با این حال، برخی گذرنامه‌ها «قوی‌تر» از بقیه در نظر گرفته می‌شوند. قدرتمندترین گذرنامه های جهان، آنهایی هستند که بیشترین آزادی را به صاحبان خود ارائه می‌دهند. قوی‌ترین گذرنامه‌ها، به شما کمک می‌کنند تا حتی بدون داشتن ویزا نیز بتوانید به کشور مدنظر خود سفر کنید. شناخت قدرتمندترین پاسپورت به همین دلیل حائز اهمیت است.

عوامل مختلفی وجود دارند که آزادی سفر و قدرت یک گذرنامه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. شاخص گذرنامه هنلی (HPI) که توسط شرکت Henley & Partners تهیه شده است، به عنوان مرجعی در خصوص قدرت گذرنامه‌های مختلف شناخته می‌شود. این شاخص تمامی گذرنامه‌های جهان را بر اساس میزان قدرت و آزادی آن‌ها رتبه بندی می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به رتبه بندی جهانی گذرنامه‌ها در سال 2023 اشاره کنیم.

ثروتمندترین سلبریتی جهان در سال ۲۰۲۳ کیست؟

چگونه قدرت گذرنامه را اندازه‌گیری می‌کنند؟

تمام دولت‌های مستقل، به شهروندان خود گذرنامه ارائه می‌کنند. این مدرک برای سفر به کشورهای دیگر ضروری محسوب می‌شود. با این حال، در بسیاری از موارد برای ورود به کشورهای مختلف، داشتن ویزا نیز الزامی است. در برخی از شرایط، سیاست‌های یک کشور خاص به مسافرین بعضی از کشورهای دیگر اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ویزا به آن محل مسافرت کنند.

این امر معمولاً به خاطر توافقات بین دو کشور مربوطه است. در این شرایط، فقط داشتن گذرنامه معتبر کافی خواهد بود. هر چه تعداد کشورهایی که یک مسافر می‌تواند بدون ویزا وارد آن‌ها شود بیشتر باشد، گذرنامه او نیز قدرتمندتر خواهد بود. شاخص گذرنامه هنلی، گذرنامه‌ها را بر اساس همین امر رتبه‌بندی می‌کند. به طور کلی، در شاخص HPI، قدرتمندترین پاسپورت با توجه به موارد زیر رتبه‌بندی خواهد شد:

  • امکان ورود فقط با داشتن گذرنامه
  • نیاز به مجوز سفر الکترونیکی (eTA) یا  online visa waiver
  • ارائه ویزا به محض ورود

قدرتمندترین پاسپورت های جهان

به گزارش شاخص گذرنامه هنلی در سال 2023، قدرتمندترین پاسپورت جهان، گذرنامه ژاپنی (Japan) است. گذرنامه صادر شده توسط ژاپن، به دارنده آن اجازه ورود به ۱۹۳ کشور و منطقه مختلف را بدون نیاز به ویزا می‌دهد. سنگاپور (Singapore) و کره جنوبی (South Korea) در رتبه دوم قرار دارند. گذرنامه‌های صادر شده توسط این کشورها، به دارندگان آن‌ها امکان سفر بدون ویزا به ۱۹۲ مقصد در سراسر جهان را خواهند داد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) بخش عمده‌ای از گذرنامه‌های با رتبه بالا را به خود اختصاص داده‌اند. گذرنامه‌های آلمانی (Germany) و اسپانیایی (Spain) با ۱۹۰ مقصد، در رتبه سوم جای گرفته‌اند، در حالی که گذرنامه‌های فنلاندی (Finland)، ایتالیایی (Italy) و لوکزامبورگی (Luxembourg) با ۱۸۹ مقصد در رتبه چهارم قرار دارند. پاسپورت های اتریشی (Austria)، دانمارکی (Denmark)، هلندی (Netherlands) و سوئدی (Sweden) نیز به طور مشترک در رتبه پنجم هستند. گذرنامه‌های فرانسوی (France)، ایرلندی (Ireland)، پرتغالی (Portugal) و بریتانیایی (UK) در حال حاضر در رتبه ششم جهان قرار دارند، آن‌ها به دارندگان خود امکان سفر بدون ویزا به ۱۸۷ مقصد مختلف را می‌دهد.

در بین رتبه بندی ده گذرنامه برتر جهان، گذرنامه‌های صادر شده توسط آمریکا (USA)، کانادا (Canada)، استرالیا (Australia) و نیوزیلند (New Zealand) نیز قرار دارند. شهروندان آمریکا با گذرنامه خود می‌توانند به ۱۸۶ مقصد مختلف بدون ویزا وارد شوند. شهروندان بریتانیایی نیز امکان سفر به ۱۸۷ مقصد مختلف بدون ویزا را دارند. به همین ترتیب، گذرنامه‌های استرالیایی و کانادایی نیز با امکان دسترسی به ۱۸۵ مقصد بدون نیاز به ویزا، در رتبه هشتم جای گرفته‌اند و جزو قدرتمندترین پاسپورت ها محسوب می‌شوند.

چه کشوری که ضعیف‌ترین گذرنامه را دارد؟

به گزارش شاخص گذرنامه هنلی، گذرنامه‌ای که کمترین آزادی سفر را به دارنده خود می‌دهد، متعلق به کشور افغانستان است. مطابق با رتبه بندی شاخص HPI، افغانستان در رتبه ۱۰۹ قرار دارد. گذرنامه صادر شده توسط افغانستان به دارنده آن فقط اجازه ورود به ۲۷ کشور و منطقه را بدون نیاز به ویزای قبلی خواهد داد.

ضعیف‌ترین گذرنامه‌ها از لحاظ آزادی سفر در جهان

گذرنامه عراقی در رتبه‌ای پایین‌تر از گذرنامه افغانستان (در رتبه بندی HPI) قرار دارد،‌ زیرا به کمک آن تنها می‌توانید بدون ویزا به ۲۹ کشور مختلف سفر کنید. در سال ۲۰۲۳ گذرنامه‌های متعلق به سوریه، پاکستان و یمن با اجازه ورود بدون ویزا به ۳۰، ۳۲ و ۳۴ کشور مختلف نیز جزو بدترین گذرنامه‌های جهان شناخته شده‌اند.

فهرست قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال 2023

گذرنامه‌های صادر شده توسط ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، فنلاند، لوکزامبورگ، اتریش و دانمارک به عنوان ۱۰ گذرنامه قدرتمندتر دنیا در سال ۲۰۲۳ هستند. اطلاعات ارائه شده در جدول زیر، بر اساس رتبه بندی HPI برای هر گذرنامه است.

جدول مربوط به قدرتمندترین پاسپورت های جهان

ضعیف‌ترین گذرنامه های جهان در 2023

گذرنامه‌های ضعیف جهان (بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط HPI) را می‌توان به شکل زیر رتبه‌بندی کرد. توجه داشته باشید این رتبه‌بندی بر اساس تعداد مقاصدی است که می‌توان با گذرنامه مذکور بدون ویزا به آن‌ها سفر کرد.

کشوررتبهتعداد مقاصد قابل سفر بدون ویزا با این گذرنامه ها
کنگو، لبنان، سریلانکا، سودان10042
بنگلادش، کوزوو، لیبی10141
کره شمالی10240
نپال، فلسطین10338
سومالی10435
یمن10534
پاکستان10632
سوریه10730
عراق10829
افغانستان10927

چطور می‌توان به پاسپورت‌های معتبر دسترسی داشت؟

اکنون که به بررسی قدرتمندترین پاسپورت ها پرداختیم احتمالاً‌ این پرسش برای شما به وجود آمده است که با چه روشی می‌توان این پاسپورت‌ها را دریافت کرد. به طور کلی باید بگوییم که روش‌های دریافت پاسپورت کشورهای معتبر همواره یکسان نیست. در واقع هر کشوری در این زمینه قوانین مختص به خود را دارد که باید به آن توجه کرد.

برخی از کشورهای حاضر در این لیست به شما اجازه می‌دهد تا با کمک مواردی همچون سرمایه‌گذاری، پاسپورت آن‌ها را به دست بیاورید. به طور معمول، سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌های موجود به منظور اخذ اقامت و همچنین دریافت پاسپورت در این کشورها محسوب می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های قابل استفاده در این زمینه، بحث مهاجرت کاری است. بدین منظور باید به دنبال کسب یک پیشنهاد شغلی مناسب در کشور مدنظر خود باشید. این کار معمولاً باید به کمک شرکت‌های کاریابی خاصی صورت بگیرد که با کارفرمایان حاضر در کشورهای فوق‌‌ آشنایی دارند.

سخن پایانی درباره قدرتمندترین پاسپورت جهان:

در این متن به بررسی قدرتمندترین پاسپورت ها در بین کشورهای مختلف جهان پرداختیم. همان‌طور که گفته شد، کشور ژاپن در این زمینه حرف اول را می‌زند و به همین دلیل افراد زیادی خواستار دریافت پاسپورت این کشور هستند. شایان ذکر است که در حال حاضر کشور افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت را در اختیار دارد.

سوالات متداول قویترین پاسپورت جهان:

قویترین پاسپورت جهان مربوط به کدام کشور است؟

قویترین گذرنامه متعلق به کشور ژاپن است.

ضعیف ترین پاسپورت مربوط به کدام کشور است؟

در حال حاضر کشور افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت را در اختیار دارد.

پاسپورت ایران در رتبه چندم قدرتمندترین پاسپورت ها قرار دارد؟

شهروندان ایرانی درحال حاضر امکان دسترسی بدون ویزا به ۴۳ مقصد را دارند و پاسپورت ایران در رتبه 99 قرار دارد.

منبع: handyvisas.com