لوگو و برندینگ چه برندهایی تاثیرگذارتر بوده است؟

لوگو و برندینگ

چه لوگو‌هایی بیش از بقیه در ذهن‌ها باقی می‌مانند؟

وقتی صحبت از لوگو و برندینگ می‌شود، دوست داریم با خود فکر کنیم که اطلاعات زیادی در این زمینه داریم اما یک مطالعه و نتایج خنده‌دار آن در سال گذشته نشان داد که به یاد آوردن لوگو و برندینگ برندهایی که هر روز آن‌ها را می‌بینیم می‌تواند بسیار سخت تر از چیزی باشد که فکرش را می‌کنید.

به‌تازگی یک شرکت فروشنده خودرو‌های دست دوم و اتومبیل‌های پر طرفدار از اعضای یک جامعه هدف 100 نفری از میان مردم انگلیس خواست تا با رجوع به حافظه خود لوگوی چند شرکت خودروسازی معروف را بکشند. نتایج، طیف متنوعی از لوگو‌های بسیار صحیح گرفته تا کاملاً غلط را در بر می‌گیرند. در ادامه می‌توان دریافت که کدام یک از عناصر لوگو در ضمیر خودآگاه عموم مردم ریشه دوانده و کدام یک از آن‌ها زودتر از آن چیزی که خودروسازان فکر می‌کنند، فراموش می‌شوند.

مطالعه بیشتر: برندینگ چیست

در ابتدا کار، با ساده‌ترین لوگو و برندینگ برند Vanmonster شروع شد. یقیناً نمی‌توان چهار حلقه متقاطع آئودی را از یاد برد.

اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کینم باید بگوییم که اکثریت قریب به اتفاق جامعه هدف لوگوی آئودی را به درستی به یاد آوردند و اندکی لغزش و اشتباه در این میان مشاهده گردید که شاید بتوان دلیل آن را شباهت موجود میان حلقه‌های لوگوی آئودی و المپیک عنوان کرد. برخی دیگر شاید آئودی را با «Avengers» (سری فیلم‌هایی موسوم به «انتقام جویان») اشتباه گرفته‌اند که البته احتمالاً تنها وجه شباهت میان آن‌ها این است که هر دو با حرف «A» شروع می‌شوند.

لوگو و برندینگ

از طرف دیگر، لوگوی آلفا رومئو احتمالاً پیچیده‌ترین لوگو و برندینگ در این فهرست به حساب می‌آید؛ بنابراین چندان جای تعجب نیست که می‌بینیم اکثراً لوگوی این خودروساز ایتالیایی را به درستی به یاد نمی‌آورند. 74 درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق صلیب سرخ، 63 درصد آن مار سبز و در کمال شگفتی 75 درصد نیز آن سپر بزرگ را از قلم انداخته‌اند. احتمالاً سه گزینه مطلوب شرکت بدین شرح هستند: دو علامت سؤال و یک مورد دیگر که در واقع از وجود برخی انواع مختلف حیوانات در لوگو آلفا رومئو سخن می‌گوید.

لوگو آلفا رومئو

Vanmonester علاوه بر نشان دادن همه لوگو‌ها به تک تک ورودی‌ها و اعضای جامعه هدف، یک گالری دست ساز و سهل‌الوصول از لوگو‌های اصلی در کنار دقیق‌ترین و کم دقت‌ترین نمونه از تلاش افراد برای به یاد آوردن آن‌ها نیز راه انداخته است. از جمله لوگو‌های ذکر شده در این گالری می‌توان به رنو، تویوتا و فراری اشاره نمود. این آزمون و مطالعه تحقیقاتی ثابت کرد که ساده‌ترین لوگو‌ها بیش از سایرین به یاد می‌مانند.

لوگو BMW

www.creativebloq.com