ماشین چینی بخریم یا نه؟ آیا ماشین های چینی بهتر از ایرانی هستند؟

ماشین چینی بخریم یا نه
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

همچنان اگر عنوان ماشین چینی به گوشمان بخورد به یاد کیفیت مونتاژ پایین، امکانات بی‌کیفیت و عدم وجود خدمات پس از فروش می‌افتیم، اما آیا همچنان هم همینطور است؟ بعد از گذشت بیشتر از 10 سال از ورود اولین ماشین های چینی به بازار ایران شرکت‌های خودروسازی چینی پیشرفت بسیاری کرده‌اند و با وضعیت امروزه قصد داریم تا بررسی کنیم که آیا ماشین چینی بخریم یا نه. با ما همراه باشید.

ویژگی‌های ماشین‌های چینی

برای این که بدانید ویژگی‌های ماشین های چینی چیست باید تا ابتدا انتظارات چینی‌ها از ماشین‌هایشان را بشناسید.

مزیت ماشین های چینی

چینی‌ها داشتن آپشن‌های فراوان حتی اگر کاربرد زیادی نداشته باشند و یک کیفیت خوبی را در خدماتی که ارائه می‌دهند، نداشته باشند را به نداشتن امکانات رفاهی ترجیح می‌دهند.

اتاق فیدلیتی

به همین دلیل است که ماشین‌های چینی امکانات فراوانی که در ماشین‌های ایرانی به عنوان آپشن اضافه فروخته می‌شود را به صورت استاندارد دارند؛ امکاناتی مانند مانیتور داشبورد جلو، دوربین دنده عقب، آینه‌های تاشو برقی، ورود کیلس و استارت دکمه‌ای.

وجود این امکانات باعث می‌شود تا خریداران ایرانی بیشتر متمایل به تهیه خودروهای چینی با این امکانات بشوند.

یکی دیگر از ویژگی این ماشین‌ها فضای نسبتا بیشتر سرنشینان عقب است؛ چراکه این کار احترام به فردی که در عقب خودرو نشسته که عموما فرد مهمان است، محسوب می‌شود.

داخل فیدلیتی

این اعتقاد تا حدی جدی است که شرکت‌های خودروسازی BMW، AUDI و Mercedes-Benz محصولات خود را تنها با شاسی بلندتر شده و به اصطلاح Long Base در بازار چین به فروش می‌رسانند و حتی AUDI محصولات Long خود را تنها در بازار چین می‌فروشد.

بیشتر بخوانید: خودروهای شاسی ‌بلند چینی در ایران

در چین به جای Audi A4، Audi A4L، به جای BMW 530i، BMW 530Li و به جای Mercedes-Benz C300، C300L را خواهید دید.

البته ماشین های چینی این امکانات را با قیمت بسیار پایین‌تری ارائه می‌دهد و البته با گذشت زمان کیفیت امکانات ارائه شده با توجه به پایین آمدن قیمت تکنولوژی تولید این تجهیزات خصوصا برای چینی‌ها، افزایش پیدا کرده است و برخلاف گذشته امکاناتی که در ماشین های چینی امروزی ارائه می‌شوند قابلیت استفاده واقعی را دارند و فقط برای نمایش نیستند.

از نقطه نظر طراحی با وجود الهام‌گیری برندهای چینی از برندهای اروپایی برای طراحی خودروهای خود مدل‌های امروزی ماشین های چینی شباهت زیادی به رقبای اروپایی، کره‌ای و ژاپنی خود دارند. این یکی از نقاط مثبت خرید ماشین های چینی است که با هزینه‌ای پایین‌تر می‌توانید تا ماشینی با طراحی مدرن و بروز را تهیه کنید.

ماشین های چینی

یکی دیگر از مزیت‌های ماشین های چینی داشتن تنوع بسیار است که باعث می‌شود تا حتی اگر سلیقه خاصی داشته باشید و از هر خودرویی خوشتان نیاید در بازار ماشین های چینی حداقل یک خودرو وجود خواهد داشت که از آن خوشتان بیاید.

آیا با این حساب ماشین‌های چینی رقیبی برای ماشین‌های اروپایی محسوب می‌شوند؟

همچنان قیمت این ماشین‌ها پایین‌تر از رقبایشان است و دلیل آن مانند Lexus LS300 در زمان ارائه‌اش تفاوت نرخ ین ژاپن و دلار آمریکا نیست. دلیل آن استفاده از مواد اولیه با کیفیت پایین‌تر و استفاده از تجهیزات ارزان قیمت برای ارائه امکانات ارائه شده است.

بیشتر بخوانید: جنسیس کوپه (Genesis Coupe) : هرآنچه باید درباره آن بدانید

البته که امروزه ماشین‌های چینی گران قیمت و بسیار با کیفیتی نیز در بازار ایران موجودند که کاملاً توانایی رقابت با برندهای اروپایی و کره‌ای را دارند؛ اما این ماشین‌ها تعداد کمی از ماشین های چینی بازار ایران را شامل می‌شوند.

معایب ماشین های چینی

قیمت پایین‌تر ماشین های چینی علاوه بر کیفیت مواد اولیه پایین‌تر به معنای استفاده از تجهیزات قدیمی‌تر نیز هست که باعث می‌شود تا این ماشین‌ها ایراداتی داشته باشند که در برندهای اروپایی و کره‌ای و حتی برندهای گران قیمت چینی وجود ندارند.

برخی از ایراداتی که ماسین‌های چینی ارزان قیمت با آن مواجه‌اند شامل موارد زیر می‌شود:

  • ایراد در بدنه
  • گیربکس ضعیف
  • ضعف در صفحه کلاچ
  • وجود صدا از موتور
  • سیستم تعلیق ضعیف
  • سیستم ترمزگیری ضعیف

دلیل وجود این ایرادها استفاده از تجهیزات قدیمی‌تر در سیستم پیشرانه و حرکت دهنده ماشین است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید خودرو دست دوم

یکی دیگر از مواردی که از نقاط ضعف ماشین‌های چینی محسوب می‌شود نبود قطعات و لوازم یدکی مربوط به این ماشین هاست. در صورتی که قطعات آن‌ها را نیز پیدا کنید هزینه زیادی را برای تهیه آن‌ها باید بپردازید.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0