8 تا از محبوب ترین نوشیدنی ها که بسیار خطرناک هستند!

محبوبترین نوشیدنی خطرناک

امروزه امکان خریداری نوشیدنی‌های مختلفی برای همه افراد وجود دارد. از نوشیدنی‌های انرژی‌زا گرفته تا آبمیوه‌ها و… همه و همه دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. شناخت محبوب ترین نوشیدنی های خطرناک موجود در بازار و مضرات آن‌ها از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آيد که باید به آن توجه داشته باشید.

با ما همراه شوید تا به بررسی هشت مورد از نوشیدنی های محبوب بپردازیم و مضرات آن‌ها را برایتان بیان نماییم.

فهرست محبوبترین نوشیدنی‌های خطرناک:

نوشیدنی های انرژی‌زا (Energy Drinks) محبوبترین و خطرناک

نوشیدنی‌های انرژی‌زا (Energy drinks) 

از جمله محبوب ترین نوشیدنی های موجود در بازار باید به نوشیدنی‌های انرژی زا اشاره کنیمکه بسیار هم خطرناک است. کایلی ایوانیر، متخصص تغذیه‌ای که شرکت Within Nutrition را اداره می‌کند، به فاکس نیوز دیجیتال گفت: «نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی کافئین و محرک‌های خاصی هستند که می‌توانند موجب افزایش فشار خون، استرس و بی‌خوابی شوند». وی در ادامه بیان کرد: «سایر عوارض جانبی محرک‌های بیش از حد موجود در نوشیدنی‌های انرژی زا، سردرد و حالت تهوع است».

نوشیدنی‌های الکلی شیرین (Sweet alcoholic cocktails) 

نوشیدنی‌های الکلی شیرین (Sweet alcoholic cocktails) 

نوشیدنی‌های الکلی شیرین نیز از جمله مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آيند که می‌توانند برای سلامتی شما به طور کامل مضر باشند. این ترکیبات دارای الکل و شربت فروکتوز هستند و به همین دلیل می‌توانند منجر به کاهش میزان توانایی کبد در دفع سموم مختلف شوند. علاوه بر این، فروکتوز موجود در آن‌ها به گلوکوز تبدیل نمی‌شود. بنابراین، باید گفت که این نوشیدنی محبوب نیز ضررهای بسیاری دارد.  

وجود ترکیبات مذبور موجب می‌شود تا فرایند سم‌زدایی به شکل مناسبی در بدن شما صورت نگیرد. همچنین میزان فروکتوز موجود در این ترکیبات تبدیل به چربی‌های نامناسب می‌شود. تجمیع این موارد نتیجه‌ای به جز افزایش چربی خون نخواهد داشت که خود علتی برای ایجاد بیماری کبد چرب است. 

نوشیدنی هایی با شیرین‌کننده مصنوعی (Artificially sweetened drinks) 

نوشیدنی هایی با شیرین‌کننده مصنوعی (Artificially sweetened drinks) 

نوشیدنی‌هایی که در آن‌ها از شیرین‌کننده مصنوعی استفاده شده است نیز برای سلامت شما بسیار خطرناک خواهند بود. دکتر ایوانیر بیان می‌کند که قندهای مصنوعی خاصی همچون آسپارتام و سوکرالوز، موجب مختل شدن میکروبیوم دربدن شما می‌شوند و به همین دلیل موجب آسیب رسیدن به روده خواهند شد. 

با توجه به این نکته باید گفت که این نوع از محبوب ترین نوشیدنی ها نیز دارای مضرات زیادی برای ما هستند. روده نقش مهمی در سلامتی ما ایف می‌کند و به همین دلیل لازم است که از سلامت آن اطلاع داشته باشیم. روده موجب بازیافت هورمون، تولید سروتونین و جذب کلیه مواد مغذی موردنیاز شما می‌شود. شما می‌توانید به جای این نوشیدنی‌ها، به سراغ مواردی بروید که در ترکیب آن‌ها از شکر استویا استفاده شده است.  

بهترین فیلم ترسناک در نتفلیکس

نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شهد آگاو (Drinks sweetened with agave nectar) 

نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شهد آگاو (Drinks sweetened with agave nectar) 

نوشیدنی‌های شیرین‌شده با آگاو (agave) شاید به ظاهر سالم باشند، اما باید بدانید که آگاو نوعی شربت ذرت با میزان فروکتوز بسیار زیاد است. این شیرین‌کننده در سال‌های اخیر به عنوان یک جایگزین مناسب برای شیرین‌کننده‌های کاملاً سنتی همچون شکر و عسل محسوب می‌شود. شهد آگاو دارای ۵۵ الی ۹۰ درصد فروکتوز است. این میزان فروکتوز حتی از شربت عادی ذرت نیز بسیار بیشتر محسوب می‌شود. 

مهم‌ترین مشکل مربوط به مصرف این نوع شربت را می‌توان به تبدیل شدن فروکتوز به گلوکوز در بدن دانست. وقتی که میان فروکتوز بیشتر از حالت مورد نیاز بدن باشد، به صورت چربی ذخیره خواهد شد،‌ آن‌ هم چربی شکمی! 

علاوه بر این، همان‌طور که در بخش‌های پیشین گفته شد، فروکتوز بیش از اندازه برای روده شما بسیار خطرناک خواهد بود. باکتری‌های موجود در روده چندان با فروکتوز رابطه خوبی ندارند. افرادی که دارای روده حساس هستند، در صورت مصرف نوشیدنی‌های شیرین ‌شده با شهد آگاو دچار نفخ و اسهال خواهند شد. علاوه بر این، فروکتوز بیش از حد میزان کلسترول بد موجود در بدنتان را نیز بیشتر می‌کند. بنابراین، باید در مصرف این مدل از محبوب ترین نوشیدنی های موجود نهایت دقت را به خرج دهید.

کوکتل آبمیوه (Juice Cocktail) 

کوکتل آبمیوه (Juice Cocktail) - محبوب ترین نوشیدنی

فقط به این دلیل که در کوکتل آبمیوه، مقداری آب میوه‌های مختلف قرار دارد نمی‌توان به آن یک نوشیدنی سالم گفت. وقتی کلمه کوکتل به میان می‌آيد باید به یاد داشته باشید که منظور اضافه کردن مقدار زیادی شکر به ترکیب مد نظر است. شکر موجود در این نوشیدنی‌ها می‌تواند منجر به افزایش بسیار زیاد کالری روزانه شما شود. شایان ذکر است که بر اساس تحقیقات انجام شده، بیشترین دلیل چاقی آمریکایی‌ها مصرف چنین نوشیدنی‌هایی محسوب می‌شود. به جای خرید کوکتل آب‌میوه، آب‌ میوه طبیعی خریداری کنید. 

نوشابه سودا (Soda)

نوشابه (Soda)- محبوب ترین نوشیدنی

همه متخصصان تغذیه اعلام کرده‌اند که نوشابه به دلیل وجود میزان بسیار زیاد قند یک انتخاب بسیار نامناسب و مضر برای اکثر افراد است. امی گورین، متخصص تغذیه گیاهی و بنیان‌گذار Master the Media در استمفورد می‌گوید: «یک قوطی نوشابه عادی حاوی حدود 10 قاشق چایخوری شکر است».

این متخصص بیان کرد که بهتر است به جای استفاده از نوشابه به سراغ آب گازدار بروید. شما می‌توانید برای طعم‌دار کردن این نوع آب از موادی طبیعی همچون لیمو و یا پرتغال کمک بگیرید. در این صورت دیگر نگران ضررهای ناشی از این نوشیدنی های محبوب نخواهید بود. 

چای سرد (Iced tea) 

چای سرد (Iced tea) - محبوب ترین نوشیدنی

چای سرد نیز برخلاف تصور اکثر مردم دارای میزان زیادی شکر است. در واقع برخی از انواع چای سرد به اندازه نوشابه‌ها شکر دارند که خود یک نشانه بسیار خطرناک است. جینان بانا، متخصص تغذیه و پروفسور تغذیه در دانشگاه هاوایی، می‌گوید: «مصرف زیاد چنین نوشیدنی‌هایی می‌تواند منجر به دیابت نوع 2 شود».

بهترین ساعت هوشمند در بازار + قیمت

فراپوچینو و لاته یخی (Frappuccinos and frozen lattes) 

فراپوچینو و لاته یخی (Frappuccinos and frozen lattes) 

فراپوچینو و لاته یخی نیز از جمله محبوب ترین نوشیدنی ها به شمار می‌آیند دارای میزان بالایی lipid هستند. این ماده موجب تحریک عصب‌های مغزی می‌شود و باعث خواهد شد تا بیشتر و بیشتر دلمان بخواهد فراپوچینو و لاته یخی بخوریم. 

این دو ماده دارای ترکیبات بسیار زیادی از چربی‌های اشباع شده و شکر هستند. اگرچه وجود چنین مواردی موجب می‌شود تا طعم بی‌نظیری را در این نوشیدنی‌های خاص مشاهده کنیم، اما باید توجه داشته باشید که این چربی‌‌ها و شکرها برای سلامتی شما اصلاً‌ مهم نیستند. 

چربی‌ها و شکرهای موجود در این دو نوشیدنی محبوب موجب افزایش هورمون انسولین و در نتیجه ذخیره چربی بیش از ‌اندازه در بدن ما می‌شوند. بنابراین، باید نسبت به رعایت تعادل در مصرف چنین نوشیدنی‌های خاصی دقت کنید تا با مشکل خاصی روبه‌رو نشوید.  

توجه داشته باشید که استفاده متعادل و یا عدم استفاده از نوشیدنی‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم یک عامل اساسی به منظور دوری از بیماری‌های مختلفی همچون دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می‌شود. 

جمع بندی محبوب ترین نوشیدنی های خطرناک

تمایل به استفاده از انواع نوشیدنی ها به خصوص در فصول گرم سال بیشتر می شود. در این میان مهم است که در انتخاب نوشیدنی مورد علاقه مان از میان محبوب ترین نوشیدنی ها، به مضرات و فواید آنها دقت کنیم و حتی المقدور از نوشیدنی های خطرناک دوری کنید یا کمتر مصرف کنید.

سوالات متداول محبوب ترین نوشیدنی ها :

پر مصرف ترین نوشیدنی جهان کدام است؟

چای سیاه پرمصرف ترین نوشیدنی بعد از آب در جهان است و مدت‎هاست که دو خاصیت چای سیاه یعنی خاصیت آنتی اکسیدانی و تقویت سیستم ایمنی بدن ثابت شده است. 

قدیمی ترین نوشیدنی محبوب ایران کدام است؟

شربت ها و نوشیدنی های محبوب ایرانی از جمله دوغ، دمنوش گل گاوزبان، شربت سکنجبین، شربت زعفران، بهارنارنج، گلاب، نعنا و خاکشیر جزو قدیمی ترین و محبوب ترین نوشیدنی های ایران هستند.

منبع: dailymail.co.uk