مقایسه آیفون 15 با بقیه آیفون های اپل ! کدامیک بهتر هستند؟

مقایسه آیفون 15
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

با وجود اینکه در هنگام مقایسه آیفون 15 با گوشی های قدیمی، این گوشی جدید یک سر و گردن نسبت به آنها بالاتر است، اما تصمیم به خریدن این گوشی می تواند کمی دشوار باشد و باید انواع آن را مقایسه کرد.

در ادامه این مطلب به مقایسه آیفون 15 با انواع 5 نسل قبلی آیفون می‌پردازیم. این مقاله شامل مقایسه نسخه های پرو Pro، که کیفیت دوربین و قیمت بالاتری نسبت به نسخه های معمولی دارند نمی‌شود.

هنگام استفاده از آیفون 15 در مقایسه با آیفون 12 متوجه می شویم که این مدل بسیار پیشرفته تر است. اما در صورتی که آیفون جدیدتری مثل آیفون 13 یا 14 دارید، شاید بهتر باشد که تا سال آینده برای تغییر گوشی خود صبر کنید.

مقایسه آیفون 15 با انواع آیفون های اپل!

مقایسه آیفون 15

فهرست مطالب:

مقایسه آیفون 15 با آیفون 14

آیفون 14

آیفون 15 در مقایسه با آیفون 14 از چندین لحاظ بهبود یافته است. همین باعث می‌شود که این ارتقا، نسبت به ارتقای آیفون 13 به آیفون 14 شامل تغییرات بیشتری باشد.

در آیفون 15، پورت شارژر برخلاف انواع آیفون های قدیمی تر که در آنها از پورت لایتنینگ استفاده می‌شود، از نوع پورت یو اس بی تایپ سی – USB-C – است.

رزولوشن دوربین اصلی آیفون 15 نسبت به آیفون 14 بسیار بالاتر است. همچنین جزیره پویا Dynamic Island هم در این آیفون جایگزین ناچ Notch بالای صفحه نمایش شده است.

علاوه بر این، در آیفون 15 از چیپ A16 Bionic موجود در آیفون 14 پرو استفاده می‌شود. طراحی ظاهری آیفون 15 نیز کمی تغییر یافته است و در آن از یک طراحی مات خیره کننده استفاده می‌شود. همچنین صفحه نمایش آن نیز نسبت به آیفون 14 روشنایی بالاتری دارد.

با این حال، از آنجایی که آیفون 14 تنها یک سال عمر دارد، پیشنهاد می‌کنیم که قبل از تغییر گوشی خود کمی بیشتر صبر کنید. استفاده از پورت یو اس بی تایپ سی USB-C و جزیره پویا Dynamic Island ویژگی های خیلی کاربردی هستند. با این حال این ویژگی ها برای بیشتر افراد، به تنهایی برای تغییر گوشی از آیفون 14 به آیفون 15 کافی نیستند!

جزیره پویا، پورت یو اس بی تایپ سی USB-C و دوربین با کیفیت بالاتر مهمترین تغییرات آیفون 15 در مقایسه با انواع دیگر آیفون هستند.

با این حال این ویژگی ها برای بیشتر افراد قیمت بالاتر آیفون 15 را توجیه نمی‌کنند. در نهایت شما می‌توانید چند سال دیگر هم از آیفون 14 خود استفاده کنید.

در مقایسه آیفون 15 با آیفون 14، دوربین 48 مگاپیکسلی آن نسبت به دوربین 12 مگاپیکسلی آیفون 14 باعث بهبود کیفیت تصاویر می‌شود. اما در صورتی که گوشی خود را از یک گوشی که بیش از دو سال عمر دارد به آیفون 15 تغییر دهید، بهبود کیفیت تصاویر را بیشتر حس می‌کنید.

در صورتی که شما تنها تصاویر خود را به اشتراک می‌گذارید و یا روی گوشی خود آنها را تماشا می‌کنید و قصد ندارید که تصاویر خود را پرینت کنید یا روی صفحه نمایش بزرگتر آنها را تماشا کنید، دوربین 12 مگاپیکسلی آیفون 14 برای کار شما مناسب است و احتمالا نیازی به دوربین 48 مگاپیکسلی ندارید!

با وجود اینکه مقایسه iPhone 15 در مقایسه با انواع آیفون های نسل قبل، تغییرات نسبتاً بیشتری دارد ولی هنوز هم می‌توانید از آیفون 14 خود استفاده کنید؛ خصوصاً اگر آیفون 14 پرو دارید، آیفون 15 نسبت به آن تغییرات زیادی ندارد.

آیفون 15 نسبت به آیفون 14 پرو لنز تله فوتو Telephoto اختصاصی، قابلیت صفحه همیشه روشن Always-on Display، بدنه از جنس استیل ضد زنگ و نرخ تازه سازی بالای صفحه نمایش را ندارد.

مقایسه آیفون 15 با آیفون 13

آیفون 13

آیفون 13 و آیفون 14 بسیار مشابه هستند. از پردازنده A15 Bionic تا سنسور دوربین 12 مگاپیکسلی که بین آنها مشترک است، این دو گوشی ویژگی های مشترک زیادی دارند.

بزرگترین تفاوت این دو گوشی ویژگی تشخیص تصادف، ارتباط ماهواره ای در مواقع اضطراری و بهبود جزئی در کیفیت دوربین در آیفون 14 است. از تغییرات دوربین آیفون 14 که در آیفون 13 وجود ندارند می‌توان به حالت اکشن Action و ثابت سازی بیشتر تصویر در هنگام فیلمبرداری اشاره کرد.

بنابراین، همان نکاتی که در مورد آیفون 14 گفتیم، در مورد آیفون 13 هم صحت دارند. در مقایسه آیفون 15 با آیفون 13 ویژگی هایی مانند جزیره پویا Dynamic Island ، دوربین 48 مگاپیکسلی و پورت یو اس بی تایپ سی USB-C ویژگی های بسیار کاربردی هستند. اما در صورتی که از گوشی آیفون 13 خود راضی هستید، نیازی نیست که گوشی خود را به آیفون 15 تغییر دهید.

همچنین این نکته که اپل هنوز در حال فروش آیفون 13 است، نکته مهمی است که نشان می‌دهد اپل تا چند سال دیگر هم آپدیت نرم افزاری برای آیفون 13 ارائه می‌دهد.

نکته نهایی این است که در صورتی که آیفون 13 دارید احتمالاً هنوز هم می‌توانید یک سال دیگر از گوشی خود استفاده کنید. با وجود اینکه تغییر گوشی از آیفون 13 به آیفون 15 تغییرات زیادی به همراه خود دارد، اما آیفون 13 هم هنوز گوشی خوبی است.

مقایسه آیفون 15 با آیفون 12

آیفون 12

در صورتی که شما یک آیفون 12 دارید، تصمیم اینکه لازم است گوشی خود به آیفون 15 تغییر بدهید یا نه کمی پیچیده است.

تهیه آیفون 15 برای افرادی که گوشی هایی قدیمی تر از آیفون 12 دارند تصمیم بسیار معقولی است. اما برای افرادی که آیفون 13 یا 14 دارند، زیاد معقول نیست که گوشی خود را به آیفون 15 تغییر دهند. اما آیفون 14 در میانه این دو قرار می‌گیرد. با اینکه هنوز می‌توانید از این گوشی استفاده کنید، اما آیفون 12 به قدری نیز قدیمی است که تغییر گوشی را توجیه کرد.

در مقایسه آیفون 15 با آیفون 12، این گوشی جزیره پویا Dynamic Island دارد!

پردازنده این گوشی نیز دو نسل از آیفون 12 جدیدتر است. سنسور اصلی دوربین آن نیز نسبت به آیفون 12 بسیار بهتر است و رزولوشن آن بالاتر است.

آیفون 15 نسبت به آیفون 12 طول عمر باتری بالاتر، سیستم تشخیص تصادف، پیام رسانی ماهواره ای اضطراری، صفحه نمایش روشن تر و حالت های عکاسی بیشتر دارد. همچنین پایین ترین میزان حافظه داخلی این گوشی دو برابر پایین ترین حافظه داخلی آیفون 12 است.

در صورتی که هنوز از گوشی خود راضی هستید و تمایلی ندارید که آن را عوض کنید، هنوز می‌توانید از این گوشی استفاده کنید.

از آنجایی که آیفون 12 از 5G پشتیبانی می‌کند و هنوز هم آپدیت های نرم افزاری مثل آی او اس iOS 17 را دریافت می‌کند، هنوز هم می‌توانید از آن استفاده کنید.

اما در صورتی که در هنگام عرضه آیفون 12 آن را تهیه کردید، احتمالاً الان این گوشی کمی کندتر از حالت عادی به نظر می‌رسد و همچنین عمر باتری آن نیز کاهش پیدا کرده و باتری آن زودتر خالی می‌شود.

در مقایسه iPhone 15 با آیفون 12، بهبودهای عملکرد کلی این گوشی و نیز کیفیت دوربین نیز بسیار آشکار هستند.

در نهایت در صورتی که یک آیفون 12 دارید، تغییر گوشی به آیفون 15 انتخابی منطقی است. بهبودهای این گوشی فراتر از فناوری های جدید مثل یو اس بی تایپ سی USB-C و جزیره پویا Dynamic Island هستند.

موارد دیگری مانند عمکلرد کلی گوشی، طول عمر باتری و کیفیت دوربین نیز بسیار بهبود یافته‌اند. با این حال اگر هنوز می‌خواهید از آیفون 12 خود استفاده کنید، اپل تا چند سال دیگر نیز آپدیت های نرم افزاری را برای آیفون 12 عرضه خواهد کرد.

مقایسه آیفون 15 با آیفون 11

آیفون 11

در مقایسه آیفون 15 با آیفون 11، این گوشی از جهات بسیاری از آیفون 11 بهتر است. علاوه بر امکانات پایه ای آیفون 15 مثل پردازنده، حافظه داخلی و باتری آیفون 15 نسبت به آیفون 11 که در سال 2019 عرضه شد بسیار پیشرفته تر است. آیفون 11 همچنین از 5G هم پشتیبانی نمی‌کند به همین دلیل شاید سرعت اینترنت سیم کارت آن چندان بالا نباشد.

علاوه بر ویژگی های برجسته آیفون 15 -مثل جزیره پویا Dynamic Island و دوربین 48 مگاپیکسلی آن- همه قسمت های تجربه کاربری در هنگام مقایسه آیفون 15 با آیفون 11 جدید است. چیپ A13 Bionic که در داخل آیفون 11 وجود دارد سه نسل عمر دارد. این بدین معنی است که این گوشی ممکن است کم کم حس کند بودن را به کاربران بدهد.

در مقایسه iPhone 15 ، چیپ موجود در این گوشی تنها نصف تعداد هسته عصبی آیفون 15 را دارد. این بدین معنی است که ویژگی های وابسته به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مثل ترجمه، تایپ صوتی، عکاسی و فیس آی دی Face ID، در آیفون 15 نسبت به آیفون 11 سریع تر هستند.

صفحه نمایش آیفون 11 از نوع ال سی دی LCD است و در مقایسه آیفون 15 که در آن از صفحه نمایش روشن تر و با کنتراست بالاتر OLED است کیفیت پایین تری دارد.

همچنین در صورتی که ارزان ترین مدل آیفون 11 را داشته باشید، اکنون کم کم ممکن است احساس کنید که حافظه داخلی آن در حال پر شدن است. ارزان ترین مدل آیفون 15 حافظه داخلی برابر 128 گیگابایت دارد که دو برابر ارزان ترین مدل آیفون 11 است که 64 گیگابایت حافظه داخلی دارد.

از آنجایی که آیفون 12 نخستین نسل آیفون بود که قابلیت مگ سیف MagSafe داشت، در آیفون 15 نیز امکان استفاده از لوازم جانبی که از این قابلیت بهره می‌برند را خواهید داشت.

مگ سیف MagSafe قابلیت اتصال آهنربایی لوازم جانبی مختلف به گوشی را برای کاربران فراهم می‌کند. دوربین جلوی آیفون 11 قابلیت عکاسی در شب Night Mode را ندارد. این ویژگی ممکن است برای سلفی گرفتن در محیط های کم نور مثل رستوران و سینما لازم باشد.

هر کدام از این نکات شاید به تنهایی چندان مهم نباشند، اما هنگامی که همه این نکات روی هم جمع می‌شوند، تغییر بسیار بزرگی در گوشی حاصل می‌شود. توجه کنید که این ویژگی ها، تنها ویژگی هایی هستند که آیفون 11 در مقایسه iPhone 15 ندارد.

هنگامی که ویژگی های جدید آیفون 15 مانند رزولوشن بالاتر عکس ها، پورت جدید یو اس بی تایپ سی USB-C و همچنین قابلیت جزیره پویا Dynamic Island را نیز در نظر بگیرید، تغییر گوشی از آیفون 11 به آیفون 15 بسیار منطقی است.

پاسخ نهایی این است که در صورتی که شما آیفون 11 دارید، تغییر گوشی به آیفون 15 تجربه کاربری شما را بسیار بهبود خواهد بخشید.

در مقایسه آیفون 15 با آیفون 11 که چهار سال قبل عرضه شد جدید به نظر می‌رسد.

مقایسه آیفون 15 با آیفون XS

مقایسه آیفون 15 با آیفون XS

آیفون XS یک گوشی 5 ساله است و هنگام استفاده از آن، این نکته خودش را نشان می‌دهد. تغییر گوشی از آیفون XS به انواع آیفون 15 نه تنها باعث می‌شود ویژگی های جدید آیفون را تجربه کنید، بلکه طول عمر باتری آیفون 15 به مقدار قابل توجهی از آیفون XS بالاتر است. همچنین صفحه نمایش آن بزرگتر است و قابلیت 5G را نیز دارد که می‌تواند به بهبود سرعت اینترنت شما کمک کند.

آیفون XS اغلب کاستی هایی که آیفون 11 در مقایسه iPhone 15 داشت را دارد. این کاستی ها شامل نبود 5G، نبود مگ سیف MagSafe و استفاده از دوربین قدیمی تر 12 مگاپیکسلی است.

اما علاوه بر همه اینها، چیپ آیفون XS چهار نسل عمر دارد. صفحه نمایش آیفون XS برابر 5.8 اینچ است که نسبت به صفحه نمایش 6.1 اینچی آیفون 15 کوچکتر است. رزولوشن دوربین سلفی این گوشی نیز پایین تر است و حالت عکسبرداری در شب Night Mode هم ندارد.

آیفون XS یک دوربین تله فوتو Telephoto دارد. آیفون 15 برخلاف آن یک لنز اولترا واید به عنوان دوربین ثانویه خود دارد. با این حال از دست دادن لنز تله فوتو Telephoto در مقایسه با همه بهبودهایی که اپل در چند سال اخیر در دوربین های خود اعمال کرده است چندان مهم نیست.

تغییر گوشی حتی از آیفون 12 به آیفون 15 تجربه کاربری را بسیار بهبود می‌بخشد. بنابراین به صورت قطعی می‌توان گفت که با تغییر گوشی از آیفون XS به آیفون 15 حتی از آن هم بهبود بیشتری را حس خواهید کرد.

قابلیت عکسبرداری در شب Night Mode کوچکترین چیزی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

در مقایسه آیفون 15 با آیفون XS، کیفیت تصاویر نیز به لطف سیستم پردازش تصاویر جدید که در چیپ های جدید اپل وجود دارد بسیار بهبود پیدا کرده است. علاوه بر این آیفون 15 دارای یک لنز اولترا واید، حالت اکشن Action برای بهبود تثبیت ویدیو و حالت سینمایی Cinematic Mode نیز دارد.

این تغییرات فقط مربوط به دوربین این گوشی هستند. عملکرد کلی آیفون 15 در مقایسه با آیفون XS نیز بسیار بهتر و طول عمر باتری آن نیز طولانی تر است. علاوه بر آن آیفون 15 جزیره پویا Dynamic Island و پورت یو اس بی تایپ سی USB-C نیز دارد که آیفون XS ندارد.

نسل آیفون XS همچنین قدیمی ترین نسل آیفون است که آپدیت iOS 17 را دریافت کردند. این بدین معنی است که این گوشی احتمالا آپدیت سال آینده iOS را دریافت نخواهد کرد.

این نکات در مورد آیفون XR نیز صحیح هستند. آیفون XR همراه با آیفون XS در سال 2018 عرضه شد. این آیفون بسیاری از ویژگی های آیفون XS را دارد.

آیفون XR در اصل نسخه ارزان تر آیفون XS است. این آیفون دوربین تله فوتو Telephoto و صفحه نمایش OLED و همچنین طراحی استیل ضد زنگ آیفون XS را ندارد. در نهایت با در نظر گرفتن همه این نکات، تغییر گوشی از آیفون XS یا آیفون XR به آیفون 15 بسیار منطقی است. اپل در این پنج سال تقریبا از هر لحاظ که فکرش را بکنید آیفون را بهبود بخشیده است.

بهترین ماوس گیمینگ در جهان کدام است؟ لاجیتک بخرم یا ریزر؟

جدول مقایسه انواع آیفون :

آیفون 15آیفون 14آیفون 13آیفون 12آیفون 11آیفون XSآیفون XR
اندازه صفحه نمایش، تکنولوژی، رزولوشن6.1 inch OLED; 2556 x 1179 pixels6.1 inch OLED; 2532 x 1170 pixels6.1 inch OLED; 2532 x 1170 pixels6.1 inch OLED; 2532 x 1170 pixels6.1 inch LCD Liquid Retina; 1792 x 828 pixels5.8 inch Super Retina OLED; 2436 x 1125 pixels6.1 inch LCD Retina Display; 1792 x 828 pixels
تراکم پیکسل460 ppi460 ppi460 ppi460 ppi326 ppi458 ppi326 ppi
ابعاد (اینچ)5.81 x 2.82 x 0.31 in5.78 x 2.82 x 0.31 in5.78 x 2.82 x 0.3 in5.78 x 2.82 x 0.29 in5.94 x 2.98 x 0.33 in5.7 x 2.8 x 0.3 in5.9 x 3.0 x 0.33 in
ابعاد (میلی متر)147.6 x 71.6 x 7.8 mm147 x 72 x 7.8 mm147 x 72 x 7.65 mm146.7 x 71.5 x 7.4 mm150.9 x 75.7 x 8.3 mm143.6 x 70.9 x 7.7 mm150.9 x 75.7 x 8.3 mm
وزن (گرم، اونس)171 g (6.02 oz)172 g (6.07 oz)174 g (6.14 oz)164 g (5.78 oz)194 g (6.84 oz)177 g (6.2 oz)194 g (6.8 oz)
نرم افزار گوشی (در هنگام عرضه)iOS 17iOS 16iOS 15iOS 14iOS 13iOS 12iOS 12
دوربین48 مگاپیکسل (واید)، 12 مگاپیکسل (اولترا واید)12 مگاپیکسل (واید)، 12 مگاپیکسل (اولترا واید)12 مگاپیکسل (واید)، 12 مگاپیکسل (اولترا واید)12 مگاپیکسل (واید)، 12 مگاپیکسل (اولترا واید)12 مگاپیکسل (واید)، 12 مگاپیکسل (اولترا واید)12 مگاپیکسل دوگانه به همراه لنز تله فوتو12 مگاپیکسل
دوربین جلو12 مگاپیکسل12 مگاپیکسل12 مگاپیکسل12 مگاپیکسل12 مگاپیکسل7 مگاپیکسل7 مگاپیکسل
کیفیت فیلمبرداری4K4K4K4K4K4K4K
پردازندهA16 BionicApple A15 BionicApple A15 BionicApple A14 BionicApple A13 BionicApple A12 BionicApple A12 Bionic
حافظه داخلی128GB, 256GB, 512GB128GB, 256GB, 512GB128GB, 256GB, 512GB64GB, 128GB, 256GB64GB, 128GB, 256GB64GB, 256GB, 512GB64GB, 128GB, 256GB
پشتیبانی از کارت حافظهنداردنداردنداردنداردنداردنداردندارد
باتریاعلام نشده؛ بر اساس ادعای اپل 20 ساعت پخش ویدیو (16 ساعت استریم ویدیو)اعلام نشده؛ بر اساس ادعای اپل 20 ساعت پخش ویدیواعلام نشده؛ بر اساس ادعای اپل 19 ساعت پخش ویدیواعلام نشده؛ بر اساس ادعای اپل 15 ساعت پخش ویدیواعلام نشده؛ بر اساس ادعای اپل یک ساعت بیشتر از آیفون XRاعلام نشده؛ بر اساس ادعای اپل 30 دقیقه بیشتر از آیفون Xاعلام نشده؛ بر اساس ادعای اپل 90 دقیقه بیشتر از آیفون 8 پلاس
حسگر اثر انگشتندارد (فیس آیدی دارد)ندارد (فیس آیدی دارد)ندارد (فیس آیدی دارد)ندارد (فیس آیدی دارد)ندارد (فیس آیدی دارد)ندارد (فیس آیدی دارد)ندارد (فیس آیدی دارد)
پورت شارژیو اس بی تایپ سی (یو اس بی 2.0)لایتنینگلایتنینگلایتنینگلایتنینگلایتنینگلایتنینگ
جک هدفوننداردنداردنداردنداردنداردنداردندارد
امکانات خاصجزیره پویا؛ 5G (mmw/Sub6)؛ مگ سیف؛ ضد آب (IP68)؛ شارژ بی سیم؛ سیمکارت الکترونیک (eSIM)؛ ارتباط ماهواره ای5G (mmw/Sub6)؛ مگ سیف؛ ضد آب (IP68)؛ شارژ بی سیم؛ سیمکارت الکترونیک (eSIM)؛ ارتباط ماهواره ای5G؛ مگ سیف؛ ضد آب (IP68)؛ شارژ بی سیم؛ پشتیبانی از دو نوع سیمکارت (سیمکارت نانو و eSIM)5G؛ مگ سیف؛ ضد آب (IP68)؛ شارژ بی سیم؛ پشتیبانی از دو نوع سیمکارت (سیمکارت نانو و eSIM)ضد آب (IP68)؛ پشتیبانی از دو نوع سیمکارت (سیمکارت نانو و eSIM)؛ شارژ بی سیمضد آب (IP68)؛ پشتیبانی از دو نوع سیمکارت (سیمکارت نانو و eSIM)؛ شارژ بی سیمضد آب (IP67)؛ پشتیبانی از دو نوع سیمکارت (سیمکارت نانو و eSIM)؛ شارژ بی سیم

جمع بندی مقایسه انواع آیفون :

امکاناتی مثل یو اس بی تایپ سی USB-C و جزیره پویا Dynamic Island باعث راحتی بیشتر استفاده از آیفون 15 می‌شود. شما دیگر لازم نیست برای شارژ آیفون و دستگاه های غیر اپل خود چندین نوع شارژر همراه خود حمل کنید. همچنین جزیره پویا Dynamic Island مشاهده اعلانات حساس -مثلاً زمان رسیدن تاکسی اوبر- را بدون نیاز به باز کردن اپلیکیشن به شما می‌دهد.

دوربین 48 مگاپیکسلی جدید نیز تصاویر با جزئیات بیشتری ثبت می‌کند. در طراحی جدید آیفون 15، در پشت گوشی یک بافت مات استفاده می‌شود که لکه های اثر انگشت و دست را کمتر جذب می‌کند.

با وجود اینکه این تغییرات باعث می‌شوند که آیفون 15 به نوعی جدید باشد، اما مطمئن نیستم که خرید آن برای افرادی که آیفون 13 یا 14 دارند چندان انتخاب درستی باشد.

هر دوی این گوشی ها هنوز خیلی نو هستند و شما می‌توانید مدت خیلی طولانی تری از آنها استفاده کنید. همچنین تغییرات آیفون 15 آنقدر زیاد نیستند که در مقایسه iPhone 15 با آیفون 13 و 14 تغییر بزرگی حس کنید.

منبع: cnet.com

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0