ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای ؛ دلیل واقعی جلوگیری از واردات لوازم خانگی به ایران

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای

با توجه به این که نزدیک به 4 سال است که واردات محصولات لوازم خانگی خارجی از ماشین لباسشویی گرفته تا یخچال و دیگر وسایل مهم متوقف شده‌است، اما این هفته این اتفاق به صورت رسمی نیز اعلام شد. در این مطلب به بررسی تأثیر ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای بر بازار ایران و معرفی و آشنا شدن با برندهای لوازم خانگی ایرانی می‌‌پردازیم.

دلیل ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای

علی حدادی، نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان درباره ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای

ممنوع شدن واردات لوازم خانگی کره ای به ایران در راستای حمایت از تولیدات داخلی و ایجاد بازار برای برندهای ایرانی به دستور رهبری انجام شده‌است.

علی حدادی، نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان با بیان اینکه ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای در راستای حمایت از تولید داخل است، گفت:

ما توانمندی های بسیار خوبی در داخل کشور داریم و با حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران و تولید داخل باید به سمت و سویی برویم که کشور در تولید محصولات مختلف به سمت خودکفایی برود.

دو شرکت سامسونگ و ال‌جی که از حدود دو دهه پیش بخش بزرگی از بازار لوازم خانگی ایران را در اختیار داشتند، آبان ماه ۱۳۹۷ و در پی تشدید تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، این بازار را ترک کردند.

این در حالی بود که دولت ایران پول زیادی را در کره به صورت بلوکه شده دارد و راه‌کار کره جنوبی برای پرداخت این مبلغ تحویل محصولات داخلی خود به جای پرداخت پول بود.

برندهای لوازم خانگی کره ای در ایران کدامند؟

برندهایی که تا قبل از ممنوعیت واردات لوازم خانگی در ایران فعال بودند عبارت هستند از:

  • سامسونگ Samsung
  • ال جی LG
  • دوو Daewoo

پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی چقدر است؟

مبلغ بلوکه شده ایران در کره جنوبی

میزان منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی طبق اعلام گذارشات رسمی 10 تریلیون وون کره معادل 8.45 میلیارد دلار آمریکاست.

دستور رهبر انقلاب به ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای به چه دلیل بود؟

در پی توافق به واردات محصولات از دو برند کره‌ای ساسونگ و ال‌جی در قبال مبلغ بلوکه شده ایران در کره جنوبی، تولید کنندگان لوازم خانگی ایرانی به رهبر انقلاب نامه‌نگاری کرده‌اند که قطع شدن واردات این محصولات به ایران، دلیل اصلی پیشرفت این برندها در تولید محصولات خود بوده‌ و درخواست جلوگیری از واردات محصولات خانگی کرده‌ای به ایران را داشتند.

نامه رهبری برای ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای

تاثیر ممنوع شدن واردات لوازم خانگی

از حدود 4 سال گذشته که عملاً واردات لوازم خانگی به ایران متوقف شده است که خود باعث افزایش قیمت نجومی این محصولات آشپزخانه و ماشین های شوینده و یخچال در ایران شده، اما باعث قطع شدن واردات این محصولات نشده است؛ لوازم خانگی برندهای وارداتی همچنان به صورت غیر رسمی یا قاچاق در داخل کشور قابل تهیه هستند. دستور رهبری به ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای به صورت رسمی نیز باعث افزایش قیمت دوباره و هرچه بیشتر این محصولات خواهد شد.

اما به علت گرانی این محصولات بازار بسیار رقابتی برای لوازم خانگی ایرانی که محصولات خود را هرچند با کیفیت پایین‌تر، اما با قیمت بسیار مناسب‌تر ارائه می‌دادند به وجود آورده است!

در این مورد معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید:

ممنوعیت واردات لوازم خانگی در سال ۹۷ در رونق تولید داخلی موثر بوده و میزان تولید این محصولات در داخل در سال اول بیش از ۳۰ درصد، در سال دوم ۷۰ در صد و در چهار ماهه نخست امسال ۴۲ درصد افزایش داشته است.

از طرفی دیگر برخی از کارشناسان معتقدند که با متوقف شدن واردات محصولات خانگی رقابت محصولات برندهای داخلی با خارجی از بین خواهد رفت و بازار لوازم خانگی بین برندهای داخلی به جای رقابتی شدن به سمت انحصاری شدن می‌رود و نتیجه‌ای مانند بازار خودروهای داخلی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: قرعه کشی ایران خودرو | نحوه ثبت نام در قرعه کشی ایران خودرو

البته برخلاف برخی از تصورات در طول 4 سال گذشته پیشرفت محصولات لوازم خانگی و تأثیر ممنوعیت واردات لوازم خانگی به هیچ وجه شبیه به ممنوعیت واردات خودرو و تأثیر آن بر بازار خودرو نبوده است.

درست است که همچنان لوازم خانگی قابلیت‌های بسیار بیشتر و کیفیت ساخت بالاتری را نسبت به محصولات داخلی ارائه می‌دهند؛ اما در طول این 4 سال برندهای لوازم خانگی داخلی پیشرفت چشمگیری نسبت به گذشته داشتند و امروزه محصولاتی را ارائه می‌دهند که در گذشته تنها نمونه‌های خارجی آن‌ها در ایران قابل تهیه بود.

باید به این نکته توجه داشت اتفاقی که با ممنوعیت ورود محصولات خانگی برای برندهای داخلی افتاده است عملا تولید و انتقال تکنولوژی نیست بلکه صرفا موضوع مونتاژ محصولات آن هم از برندهای چینی است!

خواستار ممنوعیت واردات لوازم خانگی بوش به ایران

لوازم خانگی برند بوش

در ادامه ممنوع شدن واردات لوازم خانگی کره ای به ایران و مشاده تأثیر این اتفاق بر سازندگان لوازم خانگی داخلی، در تاریخ 24 آبان ماه 1400 حسینی شاهرودی، دبیرکل انجمن لوازم خانگی با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار ممنوعیت واردات لوازم خانگی بوش به ایران به منظور پشتیبانی بیشتر از محصولات بومی شد.

نامه درخواست ممنوعیت واردات لوازم خانگی بوش

ضمن تقدیم احترامات فائقه و تبریک ٨ ربیع الثانی، سالروز ولادت امام حسن عسکری علیه السلام و آرزوی تعجیل در فرج حضرت ولی‌عصر (ارواحنا لتراب مقدمه‌الفداء) بر خود واجب می‌دانیم با هدف صیانت از فرمان حکیمانه رهبر معظم انقلاب و همچنین جلوگیری از به حاشیه و شائبه کشیده شدن این فرمان مواردی را در خصوص حکم اخیر دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۸ تهران درباره دستور ترخیص محموله لوازم خانگی برند بوش به محضر حضرتعالی عرض نماییم.

همانگونه که مستحضرید محموله ۴۲۰ کانتینری لوازم خانگی متعلق به برند بوش که به‌رغم بخشنامه ۱۷۱ دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صمت دایر بر ممنوعیت ترخیص واردات کالای گروه ۴ (کالای لوکس و اقلامی که تولید مشابه داخلی دارند) و فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر حرام شرعی واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند، تا آبان ۱۳۹۹ و قریب به ۳ سال در زمان ممنوعیت واردات محصولات لوازم خانگی در بندر شهید رجایی پهلو گرفته.

به‌رغم تأیید مشترک نماینده وزارت صمت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی و گمرک کشور مبنی بر ایرادات قانونی برای ترخیص این محموله حکم ترخیص این محموله صادر شده‌ است. با توجه حکم حکیمانه رهبر معظم انقلاب در ممنوعیت ورود محصولات لوازم خانگی به کشور، آزادسازی این محموله که به منزله عبور مافیای واردات و ایادی آن‌ها از حکم رهبری و به مثابه عبور از تنگه ابوغریب مبارزه با فساد خواهد بود.

ریاست محترم قوه قضائیه بهتر و بیشتر از هر مسئول دیگری در کشور واقفند که فتح اولین سنگر در این میدان به منزله از هم پاشیده شدن جبهه خودی است. حادثه‌ای که سناریوی آن در خارج از مرزهای کشور نگاشته شده و هدفی جز به چالش کشیدن حکم حکیمانه رهبر انقلاب ندارد. وارد شدن محصولات این برندهای خارجی لوازم خانگی به کشور آن هم در شرایطی که تولید داخلی این محصولات از منظر کمی به‌طور کامل پاسخگوی نیاز بازار بوده و از منظر کیفی نیز آماده صادرات، تنها یک نتیجه در بر خواهد داشت. “ذبح خودکفایی و شلیک به روح استقامت در کشور”.

ذبح تولیدکنندگانی که طی ۳ سال گذشته صدها هزار شغل به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده‌اند، و متاسفانه از روز بعد از بازگشت مجبور به تعدیل نیرو و بعضا محکوم به ورشکستگی خواهند شد. همچنین مجموعه‌های بزرگ و کوچک قطعه‌سازی که عمق ساخت داخل در کشور را در زمان تحریم‌ها افزایش داده‌اند نیز محکوم به نابودی‌اند و این به معنی تعطیلی صدها کارخانه و کارگاه و بیکاری صدها هزار نفر خواهد بود.

بنابراین از حضرتعالی درخواست و استدعا داریم با توجه به حساسیت این موضوع در سطح ملی شخصا به موضوع ورود کرده و در مقابل این نفوذ خزنده و سناریوی نهان ایستادگی فرمایید.

حسینی شاهرودی دبیرکل انجمن لوازم خانگی

مطالعه بیشتر: نمایشگاه لوازم خانگی دکوراتیو در ایران

با برخی از برندهای لوازم خانگی ایرانی آشنا شوید:

لوازم خانگی اسنوا

لوازم خانگی اسنوا

اسنوا یکی از بزرگترین برندهای لوازم خانگی در ایران است و محصولات بسیار متنوعی را ارائه می‌دهد. اسنوا متعلق به گروه انتخاب است که چند برند دیگر را در سبد خود دارد.

دسته محصولات برند اسنوا شامل محصولاتی از قبیل:

  1. ماشین لباس‌شویی
  2. ماشین ظرف‌شویی
  3. اجاق گاز
  4. یخچال فریزر
  5. تلویزیون
  6. فر توکار
  7. قهوه‌ساز توکار

اسنوا برندی است که کلیه لوازم آشپزخانه را ارائه می‌دهد و مدعی در داشتن بالاترین کیفیت در بین رقبای ایرانی خود است.

ادعای اسنوا در استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا و کیفیت ساخت و لعاب‌کاری هم‌تراز با کارخانجات تراز اول دنیا را دارد و ماشین‌آلات و فرمولاسیون مورد استفاده توسط اسنوا بر استانداردهای اروپا و آمریکا منطبق است.

گران‌ترین محصول برند اسنوا یخچال‌های ساید بای ساید آن است که بازه قیمتی بین 15 تا 25 میلیون تومان دارند؛ البته اسنوا یخچال فریزرهای بالاپایین در بازه قیمتی زیر 10 میلیون تومان را نیز ارائه می‌دهد.

محصولات اسنوا شامل 2 سال ضمانت و 8 سال خدمات پس از فروش هستند و با بیش از 800 نمایندگی در سراسر کشور یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های خدمات پس از فروش را در دست دارد.

لوگو لوازم خانگی اسنوا

لواز خانگی اسنوا در سال 1393 لوگوی خود را بروز کرد و در یک کمپین تبلیغاتی 360 درجه به معرفی هویت جدید برند خود پرداخت.

آدرس وب سایت برند اسنوا: Snowa.ir

آدرس پیج اینستاگرام برند اسنوا: Snowa_Co

لوازم خانگی پارس خزر

لوازم خانگی پارس خزر

پارس خزر یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین برندهای ایرانی در صنعت لوازم خانگی است و یکی از بهترین برندهای صنعت لوازم خانگی ایرانی نیز به شما می‌رود.

یکی از پرطرفدارترین محصولات پارس خزر پلوپزهای آن است که حتی توسط ایرانیان مقیم کشورهای دیگر نیز از این پلوپزها استفاده می‌کنند!

اما محصولات برند پارس خزر محدود به پلوپز نمی‌شود و این برند به عنوان بزرگترین تولیدکننده لوازم خانگی برقی و الکتریکی در ایران شناخته می‌شود؛ حتی پارس خزر اسپرسوساز نیز دارد.

محصولات پارس خزر تا سال 1361 با نام پارس توشیبا به بازار عرضه می‌شدند.

امروزه محصولات پارس خزر شامل جاروبرقی، اتوبخار، پنکه، آبمیوه گیری، فن هیتر، چای ساز و محصولات مشابه می‌شود.

محصولات پارس خزر در صورت وجود نقص فنی (خرابی ناشی از تولید) تا 2 ماه پس از تاریخ خرید قابل تعویض و بعد از آن نیز تا 25 ماه از خدمات تعمیر رایگان بهره‌مند هستند.

آدرس وب سایت پارس خزر: Parskhazar.com

آدرس پیج اینستاگرام برند پارس خزر: Parskhazar_

لوازم خانگی امرسان

لوازم خانگی امرسان

امرسان یکی دیگر از برندهای بزرگ در زمینه تولید لوازم خانگی در ایران است.

امرسان ابتدا با تولید یخچال فریزر فعالیت خود را شروع کرد و گسترش داد؛ اما امروزه امرسان به تولید ماشین لباس‌شویی، اجاق‌گاز، هود و جاروبرقی می‌پردازد.

همچنین امرسان اولین برند در ایران بود که توانست تا به تولید یخچال فریزر با سطح مصرف انرژی A بپردازد و امروزه نیز به عنوان اولین برند ایرانی که به تولید یخچال‌فریزر هوشمند با قابلیت کنترل با اپلیکیشن و توسط تلفن همراه شناخته می‌شود.

محصولات برند امرسان دارای گارانتی 36 ماهه هستند.

برند لوازم خانگی امرسان هم در سال گذشته شعار برند یا اسلوگن خود را بروز کرد و از شعار “زیبا، جادار، مطمئن” به “زیبا، پیشرو، مطمئن” تغییر داد.

آدرس وب سایت برند امرسان: Emersun.com

آدرس پیج اینستاگرام برند امرسان: Emersun.Official

ایکس ویژن

محصولات ایکس ویژن

برند ایکس ویژن به گروه مادیران تعلق دارد و فعالیت خود را در سال 1385 و با تولید تلویزیون و ورود به بازار لوازم خانگی صوتی و تصویری آغاز کرد.

امروزه ایکس ویژن علاوه بر تلویزیون‌های هوشمند و غیر هوشمند محصولاتی شامل یخچال فریزر و ماشین لباسشویی را هم به فروش می‌رساند؛ البته همچنان تلویزیون‌های برند ایکس ویژن از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

از نقاط قوت این برند نسبت به رقبای داخلی‌اش می‌توان به داستن محصولاتی با طراحی به‌روز و تنوع بالای محصولات اشاره کرد؛ به علاوه طراحی مناسب یخچال فریزرها و ماشین‌های لباسشویی این برند از استاندارد سطح مصرف انرژی A و بالاتر برخوردارند که مزیت داشتن این استاندارد کاهش هزینه خانوار برای قبض آب و برق است که در طولانی مدت تأثیر خود را نشان خواهد داد.

محصولات برند ایکس ویژن با گارانتی مادیران ارائه می‌شوند و شرکت مادیران نیز یکی از بهترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پس از فروش در ایران است.

آدرس وب سایت برند ایکس ویژن: XVision.ir

آدرس پیج اینستاگرام برند ایکس ویژن: xvision.ir

پاکشوما

محصولات پاکشوما

پاکشوما یکی از قدیمی‌ترین برندهای لوازم خانگی ایرانی است و بیش از 40 سال در تولید انواع ماشین لباسشویی سابقه و تجربه دارد.

این برند ابتدا با تولید ماشین‌های لباسشویی نیمه اتوماتیک کار خود را آغاز کرد و حالا محصولاتی مانند ماشین ظرف‌شویی، یخچال سایدبای‌ساید، جاروبرقی ماکروویو و کولر گازی را نیز در سبد محصولات خود دارد.

برند پاکشوما در سال 1398 در دو گروه ماشین لباسشویی و ماشین ظرف‌شویی به عنوان دومین محبوب‌ترین برند پس از اسنوا شد که نشان دهنده میزان محبوبیت این برند و محصولاتش در بین مصرف‌کنندگان ایرانی است.

آدرس وب سایت برند پاکشوما: Pakshoma.com

آدرس پیج اینستاگرام برند پاکشوما: pakshomaco