حضور موجودات فرازمینی در جین وست ایران

جین وست یلدا
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

یلدای یکی از مناسبت‌های ملی ایرانی است، که این سال‌های اخیر به شکل فزاینده‌ای مورد توجه برندهای تجاری در ایران قرار گرفته است. نکته قابل توجه این است که برندهای تجاری معمولا از محتوای ملی و سنتی یلدا برای برگزاری کمپین تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند. اما در میان کمپین‌های یلدای امسال یکی از پویش‌های تبلیغاتی متفاوت، کمپین تبلیغاتی یلدای جین وست است که از زوایه‌ای دیگر به یلدا و این سنت ایرانی پرداخته بود.

جین وست میزبان فرازمینی‌ها

برند استرالیایی جین وست، جشن شب یلدای امسال را متفاوت‌تر از هر سال و با حضور موجودات فرازمینی در فروشگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود برگزار کرد. این برند در میان تمامی برندهای داخلی و خارجی در ایران، یک خلاقیت به یادماندنی با روایت داستانی از خود به جا گذاشت.

عروسک‌هایی که به شکل موجودات فرازمینی ساخته شده بودند، برای مدتی در فروشگاه‌های جین‌ وست از جمله شعبه‌ی اُپال، سانا، مگامال و جردن توجه بسیاری از کودکان و بزرگسالان را به خود جلب کردند. حضور چندین عروسک بزرگ در فروشگاه پوشاک جین وست، سوالات بسیاری در ذهن مخاطبان ایجاد کرد که می‌توان به معمای ارتباط میان عروسک‌های فرازمینی و برند جین وست اشاره کرد.

اگرچه در کنار هر عروسک، داستان چاپی هر یک، به طور منحصر‌به‌فرد وجود داشت، اما باز هم علت ارتباط فرازمینی‌ها با این برند استرالیایی در هاله‌ای از ابهام باقی می‌ماند.

با این حال اگر صفحه اینستاگرام جین وست ایرانی را دنبال کنید، متوجه می‌شوید که در این صفحه به غیر از معرفی پوشاک و محصولات جین وست، مسابقه و کمپین‌های دیگری نیز برگزار می‌شود و به طور فعال در فضای مجازی ظاهر می‌شود. از این رو انیمیشن و ویدیوهایی در این صفحه قرار دارد که با داستانی این معما را حل می‌کند.

جین وست یلدا

شروع کمپین فرازمینی‌ها در جین وست همراه با یک بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ و با انتشار ویدیوی حضور و فرود یک سفینه فضایی در نزدیکی مجتمع تجاری اپال در منطقه سعادت‌آباد تهران آغاز شد. اگرچه چندین سال است که این نمونه ویدیوها در صفحات مجازی دست به دست می‌چرخند و بازخوردهای متفاوتی به همراه دارند، اما باز هم احساس کنجکاوی را در ذهن مخطبان زنده می‌کند.

پس از این ویدیو و تبلیغات گسترده در صفحات مجازی، چندین انیمیشن و ویدیوی عروسکی در صفحه اینستاگرام جین وست منتشر شد  که بازخورد مثبتی از سوی مخاطبان به همراه داشت. همچنین در صفحه لندینگ سایت جین وست، این ارتباط فرازمینی‌ها و برند جین وست، به سادگی حل می‌شد.

داستان این کمپین از این قرار بود که موجودات فرازمینی در سیاره‌ای به نام ماخونیک که برگرفته از نام یک روستا در ایران است، زندگی می‌کنند. این سیاره خیالی تابستان‌های دلپذیر و زمستان‌های سخت و طاقت‌فرسا به همراه دارد. از این رو یکی از شخصیت‌های داستان به نام لامپرتی پلوتون‌کو، طی تحقیقاتی متوجه می‌شود که چاره این مشکل تنها در سیاره زمین است. از این رو چند موجود فرازمینی به سیاره زمین و کشور ایران سفر می‌کنند تا از جین وست برای حفظ نسل ماخونیک از سرما، لباس تهیه کنند.

نکته قابل توجه این داستان سورئال، شخصیت پردازی هر یک از موجودات فرازمینی است. شخصیت هر یک در عین عجیب و منحصربه‌فرد بودن، آشنا و نزدیک به نظر می‌رسند. صفاتی همچون مهربانی، وفاداری، کنجکاوی و… باعث زنده و جذاب‌تر شدن داستان شده است. برای مثال شخصیتی به نام چلواری زحل‌آبادی، کارمند اداره، شخصیتی چاپلوس و سرشار از نواقص اخلاقی دارد که توجه و علاقه بیشتری را ایجاد کرده است.

از نقاط قوت این کمپین جین وست می‌توان به انتخاب نام و نام خانوادگی این موجودات فرازمینی اشاره کرد. نام‌هایی همچون اشبالتی، کودری و چلواری از نام پارچه الهام گرفته شده است که بی‌ارتباط با این برند پوشاک نیست. همچنین در به کارگیری پسوند و پیشوند نام خانوادگی در اسم سیارات، نوعی بومی سازی صورت گرفته است که در ذهن مخاطب آشناپنداری می‌کند.

جین وست یلدا

حضور این عروسک‌های فرازمینی تنها در فروشگاه‌های جین وست خلاصه نشده است و در مسابقه اینستاگرامی جین وست و فروش ویژه شب یلدا، حضوری ویژه و تاثیرگذار به همراه داشته‌اند.

اگرچه بسیاری از استارآپ‌ها‌ و برندها در شب یلدا فروش ویژه و کمپین‌های یلدایی قابل توجه برگزار می‌کنند، اما در میان تمامی این کمپین‌ها، برند جین وست سعی کرده با ادغام فرهنگ ایرانی و داستان‌های تخیلی، یک کمپین متفاوت و ماندگار ایجاد کند و در خاطرات علاقه‌مندان در هر سنی پایدار بماند.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0