نستله ارزشمند ترین برند صنعت غذا در سال 2022

نستله ارزشمند ترین برند سال

در گزارش «Food & Drinks» سال 2022، محصول شرکت مشاوره «Brand Finance» که هر سال 10 برند برتر صنعت غذا و نوشیدنی را معرفی می‌کند، نستله بار دیگر ارزشمند ترین برند جهان لقب گرفت و در صدر این فهرست ایستاد. شرکت مشاوره Brand Finance سالیانه 5000 برند از بزرگ ترین برند‌های جهان را ارزیابی نموده و آن‌ها را بر اساس ارزش قدرت برند، نرخ رشد و ظهور برند رده بندی می‌نماید.

نستله با ارزش 20 میلیارد و هشتصد میلیون دلار در رتبه اول این فهرست قرار گرفت. این رقم در سال 2021 نوزده میلیارد و 400 میلیون دلار بود. ارزش برند نستله تقریبا دو برابر ارزش برند لبنیات چینی «Yili Group» است که ارزش ان در سال 2022 ده میلیارد و 600 میلیون دلار برآورد می‌شود. در ادامه این برند چینی جایگاه دوم فهرست فوق را به خود اختصاص داد.

ساختار غیر متمرکز نستله دلیل سرعت و کیفیت بالای روند پاسخدهی برند به تغییرات در نیاز مصرف کننده، تقاضای مشتری و چالش‌های پیش آمده در مسیر زنجیره تامین منابع خواهد بود که با رشد ارزش برند ارتباطی مستقیم دارد.

علاوه بر این، سرمایه گذاری‌های نستله در زمینه تحولات در دنیای دیجیتال و استراتژی بلند مدت برند به آن کمک کرده تا در راس فهرست باقی بماند.

مطالعه بیشتر: اخبار برندهای کوکاکولا، سامسونگ و اپل

برند Yili در زمینه تولید محصولات لبنی با کیفیت بالا متخصص است که کیفیتشان در سال گذشته به دلیل افزایش درک برند از لزوم ایجاد ایمنی و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به بیماری ارتقاء پیدا کرده است. در ادامه شرکت «Lay’s»، زیر مجموعه PepsiCo، مستقر در نیویورک، در رتبه سوم قرار گرفت. بر اساس این گزارش، ارزش برند Lay’s از سال 2021 تاکنون 31 درصد افزایش یافته و به 8 میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است. بسیاری از مصرف کنندگان در طول دوران همه گیری کرونا، به نوعی تغییر در عادات مصرف میان وعده‌ها را تجربه کردند که Lay’s توانست از طریق حضور دیجیتالی پیشرفته همگام با این تغییرات حرکت کند.

ساویو دسوزا، رئیس بخش مشاوره «اروپا، خاورمیانه و آفریقا» در Brand Finance می‌گوید: «مردم به سوی برند‌هایی که دوستشان دارند، باز می‌گردند. آن‌ها تشنه نستله، Yili و Lay’s هستند. به طور کلی ارزش برند‌های فعال در صنعت مواد غذایی نسبت به دوران قبل از همه گیری کرونا بالاتر رفته است.

فراتر از ارزش، Brand Finance، همچنین قدرت برند را بر اساس معیار‌‌هایی مانند سرمایه گذاری در زمینه بازاریابی، ارزش ویژه سهامداران و عملکرد تجاری محسابه می‌کند. برند شکلات «Hershey» با کسب گواهینامه ایزو 20671، به عنوان قوی ترین برند مواد غذایی در سال 2022 شناخته شد. این برند شکلات آمریکایی ثابت کرده که علیرغم شرایط چالش برانگیز موجود در سرتاسر جهان، با قدرت فراوان رفتار کرده و عملکرد بسیار خوبی داشته است.

در ادامه «Quaker Oats Co.»، زیرمجموعه پپسی، عنوان دومین برند قدرتمند جهان در سال 2022 را از آن خود کرد. برند «Frito-Lay’s Doritos» نیزدر رتبه سوم این فهرست قرار گرفت. این برند نیز زیرمجموعه پپسی است.

در رده بندی سریع ترین برند‌های در حال رشد فعال در عرصه مواد غذایی در سال 2022، شرکت «Brand Finance» برند «belVita» را به عنوان برترین برند با بهترین عملکرد جهانی معرفی کردکه ارزش برند آن نسبت به سال گذشته 62 درصد افزایش یافته و به 1 میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است. Belvita در طول یک سال گذشته تا حد زیادی حفظ محیط زیست را مورد توجه قرار داده و به حذف نسبی ضایعات بسته بندی روی آورده است. در رتبه دوم این رتبه بندی برند چینی «Haitian» با 55 درصد رشد قرار گرفت و برند «McCormick» نیز با 54 درصد رشد جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

به گفته مقامات و مدیران Brand Finance، الگو‌های مصرف کوکا کولا به دلیل شیوع کرونا، با کاهشی قابل توجه در تجمعات در بسیاری از نقاط جهان مواجه شد. تغییرات برند ایجاد شده توسط کوکا کولا در دوران همه گیری کرونا، نظیر تسریع مدل تحول در کسب و کار با هدف کاهش میزان قند موجود در نوشیدنی‌ها و توجه بیشتر به حفظ محیط زیست در زمینه بسته بندی و بازیافت، احتمالا تاثیر مستمری بر روی ارزش برند خواهد گذاشت.»

کوکا کولا همچنین از لحاظ استحکام برند، در عرصه نوشیدنی‌های غیر الکلی در رتبه اول قرار گرفت.

PepsiCo نیز از لحاظ ارزش برند با رشدی 12 درصدی به رقم 20 میلیارد و 700 میلیون دلار دست یافت و از لحاظ قدرت برند در رتبه دوم قرار گرفت.

همزمان با کاهش محدودیت‌های کرونایی، ارزش بسیاری از برند‌های تولید کننده نوشیدنی‌های غیر الکلی مانند نستله در حال افزایش است. حالا مردم یک بار دیگر می‌توانند به راحتی برای نوشیدنی یک بطری کوکا کولا، پپسی یا یک فنجان قهوه و چای دور هم جمع شوند. این امر هم برای مصرف کنندگان خوب است و هم به این ترتیب ارزش برند‌ها بالا می‌رود.

برند‌های نوشیدنی لیپتون، «Monster» (زیرمجموعه کوکا کولا) و «Gatorade» (زیرمجموعه پپسی) با رشدی سریع در سال جاری میلادی، بهترین‌های صنعت نوشیدنی به شمار می‌روند. امسال ارزش برند Monster با 29 درصد افزایش به 6 میلیارد و 300 میلیون دلار، ارزش برند لیپتون با 27 درصد افزایش به 3 میلیارد و 200 میلیون دلار و ارزش برند Gatorade با 26 درصد افزایش به 5 میلیارد و 300 میلیون دلار رسید.

در طول دوران همه گیری کرونا، بسیاری از مصرف کنندگان احتمالا افزایش آگاهی درباره وضعیت سلامت همراه با نیاز به پر انرژی بودن را تجربه کرده اند. مصرف کنندگان در این دوره به نوعی خودخواسته به محدودیت در زمینه مصرف نوشیدنی در خانه و همچنین رستوران‌ها یا کافی شاپ‌های مورد علاقه خود روی آورده اند که اطلاع از همین موارد احتیاطی فرصتی جدید را برای رشد برند‌های فعال در زمینه نوشیدنی فراهم خواهد کرد.

نظر شما درباره برند نستله چیست؟

منبع: foodbusinessnews