نوشتن طرح کسب و کار : 10 نکته ساده برای نوشتن بیزینس پلن موفق

نوشتن طرح کسب و کار
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در کتاب جدیدی تحت عنوان «طرح کسب و کار خود را بنویسید» اریک بوتو، متخصص کسب و کار، به شما کمک می‌کند اضطراب و نگرانی‌هایتان از بابت چگونگی نوشتن طرح کسب و کار را کنار بگذارید و به شما راه حلی خطی ارائه می‌کند که به راحتی بتوانید مسیرتان به سمت موفقیت را طی کنید.

نوا پارسونز نیز در وبلاگ خود از 17 اشتباه کلیدی در هنگام نوشتن بیزینس پلن نام برده و اشاره کرد: «بزرگترین اشتباهی که می توانید مرتکب شوید این است که اصلا برنامه ریزی نکنید.» اما این برنامه ریزی باید چگونه باشد؟

چگونه می‌توان همه اجزای ضروری یک برنامه منسجم را گردآوری کرد؟

نوشتن طرح کسب و کار یا Business Plan

نوشتن طرح کسب و کار یا Business Plan

اریک بوتو، مدیر عامل شرکت بهبود بازگشت سرمایه بازاریابی آنلاین Butow Communications Group، با گروه انتریپرینر همکاری کرد تا نسخه دوم کتاب پرفروش خود را به چاپ برسانند و به کمک آن یک فرآیند ساده و گام به گام برای شما توضیح بدهند.

نوشتن یک طرح کسب و کار موفق به طور خلاصه ده مورد زیر را شامل می‌شود:

  1. رقبای خود را شناسایی کنید.
  2. مخاطبان یا مشتریان خود را شناسایی کنید.
  3. برای اثبات ادعاهای خود، ادله داشته باشید.
  4. در تمامی برآوردها و پیش بینی‌های مالی محافظه کار باشید.
  5. با توجه به زمان و منابع موجود واقع بین باشید.
  6. منطقی باشید.
  7. تیم مدیریتی قوی داشته باشید.
  8. ادله‌ی خودتان برای چرایی موفقیت کسب و کارتان را مستند کنید.
  9. امکانات مورد نیاز و مکان فعالیتتان را مشخص کنید.
  10. برای سرمایه گذاران خود، شرایط پرداخت مشخص کنید.

1. هنگام نوشتن طرح کسب و کار ، رقبای خود را شناسایی کنید.

هنگام نوشتن طرح کسب و کار یا Business Plan باید نسبت به رقبای خود آگاه باشید و به آنچه شما را از هر یک از آنها متمایز (و بهتر) می‌کند اشاره کنید. البته باید توجه داشته باشید در این فرآیند، رقابتتان رنگ و بوی توهین و تحقیر نگیرد و هیچ‌گاه رقبای خود را تحقیر کنید.

2. مخاطبان یا مشتریان خود را شناسایی کنید.

توجه داشته باشید که مخاطبان شما، ممکن است چند دسته مختلف باشند و به همین علت هنگام نوشتن ، به چند طرح کسب و کار نیاز دارید.

به عنوان مثال، ممکن است به یک طرح کسب و کار برای بانکداران یا سرمایه گذاران اهل ریسک، یا یک طرح دیگر برای سرمایه گذاران فردی یا طرحی مخصوص برای شرکت‌هایی که ممکن است بخواهند به جای سرمایه گذاری بر روی شما، با شما سرمایه گذاری مشترک انجام دهند، نیاز داشته باشید.

3. هنگام نوشتن طرح کسب و کار ، برای اثبات ادعاهای خود، ادله داشته باشید.

اگر انتظار دارید تا شش ماه آینده در حوزه کاری خود پیشرو باشید یا به موفقیت خاصی دست پیدا کنید، باید ادله کافی برای این پیش بینی خود، ارائه کنید.

به طور مثال، اگر ادعا می‌کنید محصول شما طوفانی در بازار به راه خواهد انداخت، باید با مدرک دلیل این موضوع و ادعا را ثابت کنید. یا  اگر می گویید تیم مدیریتی شما کاملاً تیمی حرفه‌ای، با سابقه و واجد شرایط است، حتماً رزومه اعضای تیم را به پیوست قرار دهید.

4. در تمامی برآوردها و پیش بینی‌های مالی محافظه کار باشید.

اگر حتی مطمئن هم باشید که در سال اول شروع کسب و کارتان، 50 درصد بازار را  از آن خود می‌کنید و ادله کافی هم برای اثبات این موضوع دارید اما به شما پیشنهاد می‌کنیم، در مورد مسائل مالی محافظه‌ کارانه‌تر عمل کنید و ریسک‌های آنچنانی و بزرگ نکنید.

۲۵ تا از قدرتمندترین کشور های جهان در سال ۲۰۲۳

5. با توجه به زمان و منابع موجود واقع بین باشید.

اگر پیش از شروع کسب‌ و کار خودتان، در شرکتی بزرگ کار کرده باشید، شاید این ذهنیت برایتان بوجود بیاید که همه چیز در سریع‌ترین حالت ممکن، پیش می‌رود و روند رشد و پیشرفتتان در کسری از ثانیه طی خواهد شد. اما حقیقت این است که اینطور نیست.

خوش بین بودن بیش از حد و توجه نکردن به زمان و منابع موجود، خطای رایجی است که کارآفرینان مرتکب می‌شوند. همیشه در دنیای کسب و کار واقع بین باشید.

همیشه فرض کنید همه چیز 20 درصد بیشتر از آنچه پیش بینی می کردید به طول می‌انجامد؛ بنابراین کاری که روی انجام شدن آن در بیست هفته حساب کردید، به احتمال قوی، بیست و چهار هفته طول بکشد و امثالهم.

6. هنگام نوشتن طرح کسب و کار ، منطقی باشید.

هنگام نوشتن طرح کسب و کار درست مانند فردی بانکدار و مسلط به امور اقتصادی فکر کنید. هر آنچه می‌خواهید به آن دست پیدا کنید را یادداشت کنید.

۷- تیم مدیریتی قوی داشته باشید.

تک تک اعضای تیم خود را رصد و اعتبار و مهارت آن‌ها را بررسی کنید. البته این به آن معنا نیست که تمامی اعضای تیم باید سابقه کاری مرتبط با حوزه فعالیت فعلی‌تان را داشته باشند اما باید مهارت‌ها و تخصص در زمینه‌های مشابه داشته باشند تا بتوانند با تجارب خود، مسیر شما را هموارتر کنند.

تصور کنید این بررسی‌ها را انجام دادید و متوجه شدید این تیم، برخی مهارت‌هایی که لازمه کار شماست را ندارد. در این صورت باید چه کاری انجام دهید؟ 

در این صورت به یک هیئت مشاوره رجوع کنید و از تخصص تیم آن‌ها استفاده کنید و در نهایت، نام و رزومه آن‌ها را نیز در کنار رزومه تیم خودتان، درج کنید.

8. ادله‌ی خودتان برای چرایی موفقیت کسب و کارتان را مستند کنید.

آیا تا کنون دیگران کسب و کاری مشابه کسب و کار شما به راه انداخته بودند که موفقیت آمیز بوده یا خیر؟ آیا شما اولین در صنعت خود هستید یا نه؟ چرا فکر می‌کنید ایده شما، بازار  را تصاحب می‌کند؟

هنگام نوشتن طرح کسب و کار تمام متغیرهایی را که می‌توانند بر نتیجه کار شما تأثیر بگذارند، را در نظر بگیرید. به بررسی این متغیرها بپردازید و سپس روش خود برای کنار آمدن با برخی از این متغیرها که ممکن است سد راه شما شوند یا برایتان دردسر بوجود آورند، را طرح ریزی کنید.

9. امکانات مورد نیاز و مکان فعالیتتان را مشخص کنید.

در این بخش از بیزینس پلن تمامی ابزار و تجهیزاتی که برای تولید محصول یا  ارائه خدمات خود به آن‌ها نیاز دارید را جای دهید. 

اگر فضای کافی برای گسترش مجموعه خود ندارید اما تصمیم دارید کسب و کارتان را بزرگتر کنید، به چرایی این تصمیم و محل و زمان این جابجایی اشاره کنید.

10.  برای سرمایه گذاران خود، شرایط پرداخت مشخص کنید.

برخی از سرمایه گذاران خواهان داشتن نقص فعال و موثر در روند ایجاد و توسعه کسب و کار هستند؛ برخی می‌خواهند دربخش هیئت مدیره ورود کنند و اعضای مورد اعتماد خود را در هیئت مدیره وارد کنند؛ بعضی‌ها هم اصلاً نمی‌خواهند درگیر فعالیت‌های روزمره شرکت یا کسب و کار باشند اما در نهایت همه‌ی آن‌ها خواهان دانستن زمان برگشت پول و  سرمایه خود و نرخ بازدهی آن هستند.

در اکثر موارد هم تمایل دارند این بازگشت سرمایه و سوددهی در عرض سه تا پنج سال اتفاق بیفتتد. به همین دلیل هنگام نوشتن طرح کسب و کار کاملاً شفاف در مورد شرایط پرداخت و بازگشت سرمایه و تخمین زمانی آن با سرمایه‌گذاران خود صحبت کنید.

منبع: entrepreneur.com

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0