نکاتی برای ساخت یک اینفوگرافیک بهتر Infographic

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در نظر عموم مردم اینفوگرافیک رسانه‌ای است که در آن‌هم از متن و هم از عناصر بصری برای کمک به بینندگان در راستای درک بهتر اطلاعات استفاده می‌رود.
اینفوگرافیک کار شما را در مواجهه با اطلاعات پیچیده، راحت‌تر می‌کند؛ اطلاعاتی که عمدتاً در داده‌های عددی و نموداری وجود دارند. استفاده از اینفوگرافیک به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از اطلاعات این داده‌ها به دست آورید.
Feat
استفاده از گرافیک در اشتراک‌گذاری اطلاعات دارای مزیت‌های بسیاری است:
1- اینفوگرافیک به مخاطبان این امکان را می‌دهد تا اطلاعات زیادی را در زمان کوتاهی تحلیل کنند.
2- محتوای مطالب، زمانی که در قالب تصویر ارائه شود، بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک Facebook ، توییتر Twitter و پینترست Pinterest به اشتراک گذاشته می‌رود.
3- اینفوگرافیک در قالب یک ابزار آموزشی فرصتی برای مخاطبان فراهم می‌آورد تا عملکردهای شناختی خود همچون ارزیابی و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات را بالا ببرند.
4- استفاده از اینفوگرافیک برای شرکت‌ها و سازمان‌ها راه بسیار مناسبی است تا در فضای مجازی بیشتر خود را به نمایش بگذارند.

در زیر چند راهنمایی مفید جهت بهبود اینفوگرافیک بعدی شما آورده شده است:

1- ایده Idea
همه‌ی اینفوگرافیک‌ها با ایده شروع می‌شوند.
موضوعی را انتخاب کنید که به‌عنوان پایه و اساس طراحی و محتوای اینفوگرافیک‌تان به کار می‌رود. این موضوع می‌تواند در ارتباط با خدمات یا محصولات سازمان شما باشد و یا به زمینه‌ی موردعلاقه خودتان مربوط گردد.

2- مخاطب Audience
نتیجه نهایی که می‌خواهید از اینفوگرافیک به دست آورید چیست؟ خوانندگان بیشتر؟ مراجعه بیشتر؟ لایک یا کامنت یا بازنشر بیشتر؟
در هر فرآیند ارتباطی، محتوای مطلب و کانال ارائه‌دهنده‌ی آن با مخاطب مرتبط است. مطلبی که به اشتراک می‌گذارید باید شفاف و موردپسند مخاطبانتان باشد. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا میزان پیچیدگی، عمق مطلب و نمود نهایی اینفوگرافیک در نظر مخاطبان را بسنجید. هم‌چنین موجب می‌شود تا هدفتان را نیز تعریف کنید.

بیشتر بخوانید:  اینفوگرافیک : صبح‌ خود را دوباره زنده کنید!

3- ساختار Structure
سعی کنید ساختاری برای اینفوگرافیک‌تان تعریف کنید که به شما در روند ساخت، پیدا کردن، سازمان‌دهی اطلاعات و به حداکثر رساندن تأثیر آن روی مخاطب کمک کند. همان‌طور که آماده‌سازی محتوای یک داستان جهت ارائه‌ی بهتر به مخاطب کمک می‌کند تا پیام نهایی آن را درک کند؛ هدف شما رسیدن به همین نتیجه از طریق اینفوگرافیک است.

4- اطلاعات Information
اساسی‌ترین بخش اینفوگرافیک شما، اطلاعاتی است که ارائه می‌دهید.
اینترنت مملو از اطلاعات، میلیاردها مقاله و صفحات مختلف در زمینه‌های گوناگون است؛ اما بیشتر این مطالب نظرات نویسندگان است و همیشه هم صددرصد درست نیستند.
منابع قابل‌اعتماد و اطلاعات مرتبط با موضوعتان را انتخاب کنید. پس از جمع‌آوری اطلاعات آن‌ها را ارزیابی کنید. در انتخاب مطالب و داده‌های مناسب، گزیده عمل کنید. نوع هدف و مخاطبان شما در ارزیابی اطلاعاتی که بیشترین ارتباط را با موضوعتان دارد کمک خواهند کرد.

5-دانش Knowledge
فقط انتقال دهندۀ اطلاعات از حالت متن به گرافیک نباشید.
فکر کنید که چگونه نشانه‌های بصری می‌تواند در ارائه‌ی داده‌ها و القای پیام‌های متنی به مخاطب کمک کند. حقایق را منتشر کنید و میان اطلاعات جمع‌آوری‌شده و مخاطبانتان راه ارتباطی برقرار کنید.
اینفوگرافیک باید به‌عنوان ابزاری جهت تولید و به اشتراک گذاشتن دانش به کار رود نه‌فقط یک کپی-پیست از محتوای خام مطالب.
به‌علاوه فراموش نکنید که به ساده‌ترین شیوه‌ی ممکن محتوای خود را ارائه دهید. هدف اینفوگرافیک‌ها این نیست که کاربر را با حجم زیادی از اطلاعات اشباع سازند که اگر چنین شود باعث نرسیدن به هدف موردنظر می‌گردد.

6-طراحی Design
طراحی، سخت‌ترین بخش اینفوگرافیک محسوب می‌شود به‌خصوص زمانی که شما طراح نباشید و اطلاعات مختصری از دانش و ابزارهای طراحی بدانید.
بهتر است صفحه اینفوگرافیک تان را چند بخش تقسیم کرده و اطلاعات‌تان را در آن‌ها قرار دهید. به نحوه‌ی ارائه‌ی داده‌ها فکر کنید. یک نمودار گرافیکی بهتر است یا یک نمودار خطی یا سطری یا ستونی؟
در حین انجام کار همواره مخاطبان و درک آن‌ها را در ذهن داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  می‌خواهید در سازمان رهبر باشید یا رئیس؟!

ایجاد نمودارها، تصاویر و سازمان‌دهی اطلاعات می‌تواند پیچیده و وقت‌گیر باشد بهتر است بامطالعه‌ی مطالب مختلف اطلاعات خود را افزایش دهید تا اینفوگرافیک‌های جالب و جذابی برای مخاطبانتان خلق کنید.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0