جنسیس کوپه (Genesis Coupe) : هرآنچه باید درباره آن بدانید، مشکلات متداول، راهنمای خرید

همه چیز درباره جنسیس کوپه
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در بازار فعلی ماشین در ایران که ماشین‌های هیجان انگیز زیادی وجود ندارند و ماشین‌های هیجان انگیز موجود در بازار نیز ماشین‌های دست دوم استفاده شده‌ای هستند که بسیاری معتقداند خرید آن‌ها به دلیل هزینه‌های زیادشان دور ریختن پول است و باید برای خرید آن‌ها معادل 3 تا 4 برابر قیمتشان در تمامی نقاط دیگر دنیا پول بدهید، هستند. در این میان یک ماشین وجود دارد که می‌تواند هیجان رانندگی را با قیمتی نه چندان فضایی در صورتی که بدانید کدام ماشین از لیست خودروهای فروشی باید انتخاب کنید وجود دارد و آن هیوندای جنسیس کوپه است.

در این مطلب قصد داریم تا با هرآنچه باید درباره هیوندای جنسیس کوپه بدانید آشنا شویم.

هیوندای جنسیس

هیوندار جنسیس

همانطور که نیسان برند اینفینیتی، تویوتا برند لکسوس و هوندا برند آکورا را دارند؛ جنسیس نیز برند زیر مجموعه هیوندای بود که محصولات لوکس این برند را ارائه می‌داد و اولین محصول این برند هیوندای جنسیس سدان بود که رقیبی برای سدان‌های بزرگ و لوکس بازار اما با قیمتی پایین‌تر به حساب می‌آمد.

حتی هیوندای در تبلیغات خود برای هیوندای جنسیس از آن به عنوان ماشینی با عملکرد یک بی ام و سری 5 با اتاق سری 7 و قیمت سری 3 نام می‌برد.

البته دلیل به وجود آمدن این برندها فروختن محصولات با قیمت یک بالاتر توسط یک برند لوکس نبود؛ بلکه به دلیل ایجاد محدودیت در تعداد خودروهایی که شرکت‌های غیر آمریکایی می‌توانستند در آمریکا بفروشند که به دلیل افزایش زیاد و ناگهانی فروش خودروهای ژاپنی در دهه 70 میلادی اتفاق افتاده بود، بود.

دلیل افزایش فروش خودروهای ژاپنی در آمریکا به نسبت خودروهای آمریکایی نیز بازدهی بالاتر و مصرف سوخت کمتر آن‌ها بود که به دلیل کمبود بنزین در آمریکا بعد از انقلاب جمهوری اسلامی ایران بود که باعث شد مردم آمریکا از خودروهای بزرگ و سنگین وزن و پرمصرف امریکایی به خودروهای کوچک، ارزان قیمت و کم مصرف ژاپنی روی بیاورند.

به عنوان مثال برخی از ماشین‌های لکسوس مانند Lexus GS300 و Lexus IS300 در بازار ژاپن به ترتیب با نام Toyota Aristo و Toyota Alteza به فروش می‌رسیدند.

بیشتر بخوانید: برند لوکس جنسیس

هیوندای جنسیس کوپه

هیوندای جنسیس کوپه

هیوندای جنسیس کوپه اولین خودروی کوپه اسپرت جنسیس و اولین خودروی دیفرانسیل عقب هیوندای بود که در سال 2008 در بازار کره جنوبی و سپس در سال 2009 در دیگر نقاط جهان ارائه شد.

هیوندای جنسیس کوپه در زمان ارائه خود با شروع قیمت آن از حدود 25 هزار دلار در بازار خودروهای اسپرت ارزان قیمت قرار می‌گرفت و رقبای آن ماشین هایی مانند Infinity G37 که قیمت بالاتری داشت، Ford Mustang، Chevrolet Camaro و Mazda MX-5 Miata بود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره نیسان جی تی آر

Genesis Coupe با تریم‌های داخلی بسیار متفاوت و مختلف و دو گزینه برای موتور ارائه شد.

تریم‌های مختلف Genesis Coupe شامل R-Spec که دارای بال عقب بسیار زیباتر، کالیپرهای ترمز Brembo، کمک فنر سفت‌‍تر و اسپرت‌تر بود؛ تریم‌های Premium و Grand Touring که ویژگی‌های اصلی آن‌ها صندلی‌های گرمکن دار و سانروف بود و تریم‌های بسیار دیگری بود.

همانطور که گفتیم جنسیس کوپه با دو موتور در بازارهای جهانی ارائه شد که البته تنها یک موتور آن به داخل بازار ایران عرضه شد.

موتور 2 لیتری جنسیس کوپه

موتور اول یک موتور کوچک و سبک وزن 4 سیلندر توربوشارژ با حجم 2 لیتر بود که 210 اسب بخار قدرت داشت و موتور دوم یک موتور 6 سیلندر خورجینی تنفس طبیعی با حجم 3.8 لیتر بود که 306 اسب بخار قدرت داشت.

موتور جنسیس کوپه

هدف هیوندای تبدیل این موتور 2 لیتری توربو به موتور محبوب جدید برای تیونرها بود که البته به دلیل محدودیت این موتور با تقویت به دسترسی به قدرت بالا این هدف هیچگاه تحقق نیافت؛ البته این به معنی بد بودن خودرو نبود، اما به این معنی بود که زمانی که این خودرو را تهیه می‌کردید می‌دانستید که پتانسیل زیادی در این خودرو وجود ندارد.

نسل دوم جنسیس کوپه

جنسیس کوپه فیس لیفت

در سال 2012 Genesis Coupe فیس لیفت شد که به همراه آن تغییرات دیگری از جمله گیربکس‌های بهتر، بهبود کیفیت ساخت قطعات داخلی و افزایش قدرت جنسیس کوپه را به همراه داشت.

مدل سال 2012 به بعد جنسیس کوپه با موتور 2 لیتری توربو دارای 274 اسب بخار و موتور 3.8 لیتری تنفس طبیعی دارای 348 اسب بخار است.

در بین افرادی که جنسیس کوپه را تهره می‌کنند افرادی هستند که به دنبال گرفتن قدرت بالا از این ماشین‌ها هستند و دیگر افرادی را می‌بینند که در این خودرو تغییرات ظهاری شدیدی را ایجاد می‌کنند؛ مانند نصب رینگ‌های پهن، زاویه کمبر بالا، ارتفاع بسیار پایین و قطعات ظاهری فیبر کربن مانند باله‌های بسیار بزرگ و کیت پهن‌تر کردن بدنه (WideBody).

البته افرادی نیز وجود دارند که این ماشین‌ها را تهیه می‌کنند و فقط به آن‌ها فشار می‌آورند و بعد از 6 ماه به این دلیل که خرابی اساسی موتوری در آن به وجود می‌آید که نمی‌خواهند با آن سروپنجه نرم کنند، آن را می‌فروشند.

چرا باید جنسیس کوپه بخریم

همانطور که گفتیم جنسیس کوپه با توجه به قیمتش در بازار خودروهای اسپرت ارزان قیمت ارائه شد؛ اما ارزش قیمتی بسیار بالاتری نسبت به رقبای خود داشت.

از امکانات فوقالعاده با توجه به قیمت این ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیستم کنترل پایداری الکترونیکی
  • سیستم تقسیم نیروی ترمز الکترونیکی
  • سیستم Infotainment و Navigation با مانیتور لمسی
  • تودوزی چرم
  • سانروف
  • پیچ تنظیم کمبر (Camber)
  • دیفرانسیل از نوع LSD یا Limited Slip Differential
  • کالیپر ترمز Brembo (در تریم R)

همچنین جنسیس کوپه به یک ماشین محبوب در بین طرفداران خودرو

چرا جنسیس کوپه نخریم؟

بزرگترین دلیلی که در مقابل خرید جنسیس کوپه وجود دارد مشکلاتی است که برای آن به وجود می‌آید؛ البته توجه کنید که اگر از این مشکلات با خبر باشید و در زمان خرید خودرو، خودرویی را تهیه کنید که به درستی نگهداری شده باشد بیشتر این مشکلات برای شما مسئله ساز نخواهد شد.

نفوذ آب به داخل اتاق

یکی از مشکلات متداول این ماشین ورود آب از منافذ مختلف آن به داخل اتاق است. نقاطی که آب بیشتر می‌تواند از آن‌ها نفوذ کند حاشیه سانروف است که با دلیل پر شدن مسیرهای تخلیه آب سانروف آب به داخل کابین ورود می‌کند. این مشکل خود را با خیس شدن زیر زیرپایی صندلی عقب نشان می‌دهد

دیگر منفذ ورودی آن پنجره‌های کوچک عقب هستند که لاستیک محافظ حاشیه‌های آن شل شده و باعث ورود آب به کابین می‌شوند.

دیگر ورودی آب به داخل ماشین از حاشیه در صندوق و از کناره چراغ خطر به داخل صندوق عقب است که نتیجه آن خیس شدن موکت کف صندوق و پر شدن محل چرخ زاپاس از آب است.

این مشکل با تعویض چراغ‌های عقب به چراغ‌های اسپرت یا چراغ‌های مدل 2012 و جدیدتر برطرف می‌شود و این نفوذ آب یک مشکل متداول در جنسیس کوپه است.

لرزش فرمان

ممکن است در حین رانندگی با این خودرو با سرعت حدود 100 تا 120 کیلومتر در ساعت احساس کنید که فرمان شما می‌لرزد.

این مشکل در جنسیس کوپه بسیار شایع است؛ اگر از رینگ‌های اسپرت و غیر فابریکی استفاده می‌کنید حتما سایز هاب رینگ خود را در زمان خرید رینگ بررسی کنید و در صورت یکی نبودن این اندازه با اندازه هاب اکسل خودرو آداپتور هاب رینگ یا Hub Centric Adaptor برای رینگ‌های خود تهیه کنید.

این مشکل می‌تواند به دلیل تنظیم نبودن زاویه‌های مختلف چرخ خودرو نیز به وجود بیاید. چرخ‌های Genesis Coupe، خصوصاً به دلیل وجود پیچ تنظیم Camber در 3 جهت Camber، Caster و Toe قابل تنظیم است؛ پس در صورتی که با مشکل لرزش فرمان مواجه هستید ماشین خود را برای تنظیم جلوبندی ببرید و یا اگر می‌خواهید یک جنسیس کوپه خریداری کنید حواستان به وجود این مشکل باشد.

صدای تسمه تایم

یکی از مشکلاتی که در موتورهای 3.8 لیتری جنسیس کوپه دیده می‌شود تیک تیک صدا دادن تسمه تایم است.

این صدا و وجود آن نشانی از خرابی موتوری یا وجود ایراد نیست؛ اما باید حواستان باشد تا وجود این صدا باعث شنیده نشدن صدای ناک موتور در صورت وجود آن نشود.

خارج شدن دیفرانسیل از موقعیت خود

در بیشتر خودروهای دیفرانسیل عقب امروزی اتصال دیفرانسیل به ساب فریم عقب در 4 نقطه صورت می‌گیرد، اما در جنسیس کوپه دیفرانسیل عقب با 3 نقطه اتصال به ساب فریم متصل است.

نقطه چهارم اتصال در یاب فریم وجود دارد، اما از آن استفاده نشده است و در صورتی که به این ماشین فشار زیادی آورده شود می‌تواند باعث جابه‌جا شدن دیفرانسیل از موقعیت خود شود که نتیجه آن خورده شدن دنده‌های دیفرانسیل و تولید نویز و صدا است.

مشکل دیفرانسیل جنسیس کوپه

شما می‌توانید تا با تهیه بوشینگ و پیچ اضافه از هیوندای خودتان نقطه اتصال چهارم را برقرار کنید تا از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

مشکلات موتوری

جنسیس کوپه، خصوصاً نسخه موتور 3.8 لیتری آن که تنها نسخه موجود در ایران است به پیدا کردن مشکلات موتوری مشهور است.

این مشکل به پایین بودن کیفیت برخی از قطعات استفاده شده در ساخت موتور برمی‌گردد؛ اما برخورد با این مشکل بسیار شانسی است.

به عنوان مثال ممکن است یک جنسیس کوپه 200،000 کیلومتر کارکرد داشته باشد و به هیچ مشکلی بر نخورد و یک جنسیس کوپه دیگر با 100،000 کیلومتر کارکرد دچار چرخش بولبورینگ شاتون شود که با صدای ناک خود را نشان می‌دهد.

spun rod bearing

این مشکل به نحوه نگهداری خودرو نیز برنمی‌گردد و افرادی هستند که با نگهداری بسیار خوب از جنسیس کوپه خود نیز با این مشکل مواجه می‌شوند.

با توجه به این که این مشکل از قطعات اصلی موتور نیست؛ اما تعمیر آن بسیار دشوار است و نیاز به خارج کردن موتور از شاسی و باز شدن کامل قسمت زیری موتور برای دسترسی به این بولبورینگ‌های شاتون یا Rod Bearings دارد.

تنها راه جلوگیری کردن از این مشکل اجازه دادن به موتور برای گرم کردن روغن قبل از راه افتادن است تا با گرم شدن و ویسکوزیته تر شدن روغن موتور از چرخش این بولبورینگ و منتقل شدن آن به موقعیتی خارج از موقعیت درستش جلوگیری شود.

جمع‌بندی

genesis coupe

Hyundai Genesis Coupe یکی از به صرفه‌ترین خودروهای اسپرتی است که می‌توانید در داخل ایران تهیه کنید.

در ایران جنسیس کوپه تنها با موتور 3.8L V6 و با گیربکس اتوماتیک ارائه شده. جنسیس کوپه برخلاف اعتقاد برخی‌ها مشکلات زیادی ندارد و این مشکلات به نگهداری درست از خودرو قابل اجتناب هستند.

مشکل اصلی که می‌توانید بعد از تهیه خودرو با آن مواجه شوید مشکل مربوط به بولبورینگ شاتون‌ها است که خوشبختانه قطعه گران قیمتی نیستند و در صورت خرابی می‌توان آن را با قطعات با کیفیت‌تر تعویض کرد.

اما متأسفانه تعمیر و تعویض این قطعه بسیار دشوار است و نیاز به خارج شدن موتور از شاسی برای تعمیر دارد که دشوار و زمانبر است و با همین دلایل فرد تعمیرکار دستمزد زیادی را از شما برای انجام آن خواهد خواست.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید خودرو دست دوم