همه چیز درباره KOL در بازاریابی و 3 نکته برای شروع استفاده از آن در سال 2023

بازاریابی KOL

امروزه تعداد روز افزونی از مصرف‌کنندگان به سراغ بازاریابی KOL ( افراد صاحب نظر ) می‌روند تا از آشفتگی ایجاد شده توسط تبلیغات دیجیتال گذر کنند.

با توجه به نتایج یک تحقیق در هند، تقریباً دوسوم جمعیت هند حداقل یک اینفلوئنسر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند. به همین دلیل بازاریابی KOL یکی از استراتژی‌هایی است که هیچ برندی نمی‌تواند در سال 2023 آن را از دست بدهد!

بنابراین، ببینیم که KOL در بازاریابی به چه معناست و چگون می‌توان از آن استفاده کرد؟

بازاریابی kol چیست

بازاریابی KOL چیست؟

بازاریابی KOL به معنی بازاریابی با استفاده از افراد صاحب نظر (KOL) یا افراد متخصص در زمینه یا موضوعی خاص برای تبلیغات و معرفی محصول یا خدمات به صورت آنلاین یا آفلاین است. موضوعی که این افراد در آن حرفه‌ای هستند به نحوی با برند یا محصولات یا خدمات مجموعه مرتبط است.

برخلاف اینفلوئنسرهایی که تنها در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته و بیشتر زمان خود را صرف تولید محتوای آنلاین می‌کنند، KOL ها معمولاً به موازات فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، فعالیت حرفه ای تمام وقت نیز دارند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند کارآفرین، متخصص مد، روزنامه نگار، نویسنده یا حتی سیاستمدار باشند.

به بیان دیگر، آنها نه تنها در دنیای آنلاین بلکه در دنیای آفلاین نیز در موضوع یا زمینه ای که در آن مشغول به کار هستند، متخصص هستند.

یک مثال برای بازاریابی افراد صاحب نظر

اگر یک برند اتومبیل از یک بازیکن حرفه‌ای کریکت برای تبلیغ جدیدترین ماشین خود استفاده کند، این نوع بازاریابی، بازاریابی با استفاده از افراد مشهور است و نه بازاریابی KOL .

با اینکه یک بازیکن حرفه‌ای کریکت اطلاعات زیادی در مورد بازی کریکت دارد، اما یک فرد حرفه‌ای در زمینه اتومبیل محسوب نمی‌شود.

اما اگر یک موسسه مربیگری کریکت از بازیکن کریکت برای تبلیغات استفاده کند، می‌توان آن را بازاریابی KOL نامید زیرا این بازیکن چیزی را تبلیغ می‌کند که در آن حرفه‌ای است.

3 نکته برای اینکه بازاریابی KOL برای برند شما مفید باشد:

اگر قصد دارید KOL ها را به روش‌های بازاریابی خود اضافه کنید، سه استراتژی برای شروع وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند:

 1. اهداف کمپین را شناسایی کنید.

مشخص کردن هدف درست، اعم از ایجاد ترافیک، فروش یا معرفی برند، در شروع کمپین، سنجش کارآیی را برای شما آسان‌تر می‌کند. هدف به عنوان استانداردی در جهت طراحی استراتژی عمل خواهد کرد.

در اینجا چند نکته برای انتخاب اهداف مناسب در کمپین KOL ذکر شده است:

 • اهداف مشخص و قابل اندازه‌گیری تعیین کنید
 • مطمئن شوید که اهداف عملی و قابل دسترسی هستند
 • برای رسیدن به حداکثر نتایج، اهداف بلندمدت را انتخاب کنید
 • اهداف باید با ماموریت و دیدگاه کلی برند همسو باشد
 1. استراتژی تعیین کنید.

زمانی که هدف تعیین شد، زمان کار بر روی استراتژی می‌رسد. پرسنل اصلی از بخش‌های تحقیقات بازار، فروش، توسعه محصول، مدیریت و امور مالی باید در جلسات شرکت کنند.

برای خلق یک استراتژی موثر این نکات را دنبال کنید:

 • شخصیت‌های مناسب برای بازاریابی KOL و مخاطبان هدف را مشخص کنید
 • محصول، خدمات، ویژگی یا رویدادی را که می‌خواهید توسط KOL تبلیغ شود، تعیین کنید
 • مقرر کنید که برای کمپین خود به چه تعداد KOL نیاز دارید
 • آگاه شوید که از کجا می‌توانید KOL مورد نظر خود را پیدا کنید
 1. KOL مناسب را انتخاب کنید.

اکنون شما اهداف و استراتژی کمپین خود را معین کرده‌اید. تنها مسئله‌ای که باقی می‌ماند پیدا کردن یک KOL مناسب است که با برند شما متناسب باشد.مهم است که انتخاب عاقلانه‌ای داشته باشید، چراکه انتخاب شما بر موفقیت کمپین بازاریابی KOL تأثیر مستقیم می‌گذارد.

بازاریابی KOL

در اینجا چند سوال وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا KOL مناسب را انتخاب کنید:

 • زمینه یا حرفه تخصصی آنها چیست؟
 • آنها بیشتر در چه پلتفرمی فعال هستند؟
 • در شبکه‌های اجتماعی چند دنبال کننده دارند؟
 • ارتباط آنها با فالوورهایشان چگونه است؟
 • آیا به برند شما علاقه دارند؟
 • آیا آنها در حال حاضر با برندهای دیگر همکاری می‌کنند؟

زمانی که KOL را انتخاب کردید، می‌توانید روش‌های مختلف همکاری‌ مانند تبلیغات آنلاین، ویدیوهای محصول، معرفی برند، وبلاگ‌نویس مهمان و مصاحبه‌های زنده را انجام دهید تا تأثیر بیشتری بر فالوورهای آن‌ها داشته باشید.

در مورد انتخاب اینفلوئنسر مناسب برای کمپین بازاریابی بیشتر بدانید.

استفاده از بازاریابی افراد صاحب نظر برای رسیدن به اهداف دیجیتال در سال 2023

حال که می‌دانید بازاریابی KOL چیست و چگونه باید از آن استفاده کنید، اطلاعات خود را استفاده کرده و از مزایای ارزشمند آن بهره‌مند شوید.

از سوی دیگر، اگر در حال تلاش برای یافتن KOL مناسب یا استراتژی بازاریابی KOL هستید، می‌توانید به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ معتبر باشید تا بتواند در این راه به شما کمک کند.

پس از اطلاع کامل از توقعات و نیاز‌های شما، بازاریابان حرفه‌ای می‌توانند برای شما یک استراتژی KOL سفارشی ایجاد کنند تا با اهداف کسب و کار شما هماهنگ باشد.

منبع: lsdigital.com