ویدیوی ویروسی viral video ابزاری جدید برای برندها

ویدیوی ویروسی یا وایرال ویدیو Viral Video از آن دسته ویدئوهای کوتاهی است که در فضای مجازی، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود.

در اکثر مواقع ویدئوهای ویروسی حاوی موضوعات خنده‌دار، جالب و سرگرم‌کننده هستند و بین کاربران محبوب می‌شوند.

مطالعه بیشتر: صخره نوردی در لباس ها برای تبلیغات ویروسی

این روزها به لطف پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از مردم نیز می‎‌توانند با استفاده از تلفن‌های دوربین‌دار خود، دست به ساخت ویدیو بزنند؛ ویدئوهایی که به‌صورت ویروسی و سریع در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند.
top-viral-videos
شاید جالب باشد که بدانید 47 درصد ویدیوهای ویروسی در هفتۀ اولِ پس از انتشار به اشتراک گذاشته می‌شوند. 10 درصد از میزان اشتراک ویدئوهای وایرال در روز دوم انتشار و 25 درصد از اشتراک‌گذاری ویدئوها در 3 روز اول اتفاق می‌افتد.
video-shares
حال بپردازیم به ویدیوی ویروسی و نحوۀ استفاده آنها توسط برندها یا کسب‌و‌کارها:
اول از همه فراموش نکنیم که موفقیت یک ویدیوی ویروسی به عوامل متعددی وابسته است و سرمایه‌گذاری در این کارزار با ریسک همراه خواهد بود؛ اما به‌خاطر داشته باشیم که بازاریابی ویدئویی Video Marketing در آینده جایگاه بسیار مناسبی را خواهد داشت؛ نتیجه اینکه حضور در این حوزه را باید تجربه کرد.
viraaal
این روزها برندها برای معرفی خدمات، محصولات و کمپین‌های بازاریابی خود از این ابزار جدید رسانه‌ای Video Marketing استفاده می‌کنند.
برندهای مختلف با ساخت ویدئو‌های کوتاه و بلند به معرفی کمپین‌های خود پرداخته و با استفاده از موضوعاتی همچون سرگرمی، خلاقیت و جذابیت این ویدیو را به یک ویدیوی ویروسی Viral Video تبدیل می‌کنند.
اما موضوع این است که ویدئوهای ویروسی به‌صورت مستقیم به فروش ختم نمی‌شوند، پس سعی نکنید در ساخت ویدیوهای خود تمرکز را بر فروش بگذارید، بلکه تلاش کنید تا چیز جدیدی برای مخاطبین داشته باشید و آنها را سرگرم کنید.
در ساخت یک ویدیوی ویروسی باید سعی کنید کمترین زمان را برای تبلیغات، بازاریابی و برندینگ در نظر بگیرید، چرا که برای شما باید اولویت در انتشار زیاد و توزیع ویروسی آن باشد و نه فروش!
branded-entertainment-vs-viral-videos
یک بار دیگر تاکید می‌کنم که موفقیت در ساخت یک ویدیوی ویروسی بسیار سخت است و سخت‌تر از آن تکرار این موفقیت در ویدئوهای بعدی است.
اکثر ویدیوهایی که منتشر می‌شوند ایده‌های مشابه‌ای دارند و به‌همین دلیل موفقیتی در پی ندارند. برای اینکه یک ویدیوی موفق داشته باشید باید بتوانید در ذهن کاربران حس کشف یک چیز جدید را القا کنید.

در واقع یک ویدیوی ویروسی زمانی می‌تواند موفق باشد که ترکیب کاملی باشد از نبوغ و خلاقیت در ایده، زمان انتشار در بازار هدف و نحوه درگیر کرده احساس مخاطب. با ذکر تمام این‌ موارد، بازهم چیز دیگری مورد نیاز است: “شانس”. بله، این مولفه را هرگز فراموش نکنید.

یک نمونه ویدیوی ویروسی برای معرفی محصولات:

در مطالب آینده در مورد نحوۀ ساخت و موفقیت ویدیوهای ویروسی بیشتر با هم صحبت خواهیم کرد.