پرفروش ترین خودرو چینی و 10 برند برتر بازار چین کدام است؟

پرفروشترین خودرو چینی


آمار پرفروش ترین خودرو چینی در بازار چین از این قرار است: تا فوریه سال ۲۰۲۳، تعداد ۱.۳۹ میلیون خودرو در بازار چین بفروش رسیده که نشان دهنده افزایش ۱۰.۴ درصدی نسبت به سال گذشته و  ۷.۵ درصد نسبت به ماه گذشته است. طبق گفته های انجمن خودرو های سواری چین یا (CPCA)  این تعداد فروش مربوط میشود به تعداد ۶۵۶ هزار سدان ( افزایش ۹ درصدی نسبت به سال قبل)، ۶۵۱ هزار خودروSUV (افزایش ۱۰.۳ درصدی نسبت به سال قبل)  و تعداد ۸۲ هزار خودرو چند منظوره یا MPV  افزایش ( ۲۴ درصدی نسبت به سال گذشته.)

علاوه بر این تعداد، اگر بخواهیم نگاهی بر میزان تولید پرفروش ترین خودرو های چینی داشته باشیم، در این ماه تعداد ۱.۶۶۴ میلیون خودرو سواری چینی تولید شده است. این آمار نشان دهنده افزایش ۱۱.۲ درصدی نسبت به سال گذشته و افزایش ۲۳.۶ درصدی نسبت به ماه قبل است. طبق آمار تعداد ۷۶۱ هزار سدان (افزایش ۸.۷ درصدی نسبت به سال قبل)،  ۸۳۷ هزار SUV یا شاسی بلند (افزایش ۱۲.۱ درصدی نسبت به سال قبل) و ۶۷ هزار mpv  یا خودروی چند منظوره (افزایش ۳۳.۳ درصدی نسبت به سال قبل) تولید شده است.

فهرست 10 تا از پرفروش ترین خودرو های چینی

1. بی وای دی (BYD) – پرفروش ترین خودرو چین

بی وای دی (BYD) - پرفروش ترین خودرو چین

در رتبه اول لیست پرفروش ترین خودرو چینی کمپانی بی‌وا‌ی‌دی قرار میگیرد، این کمپانی توانسته تعداد ۱۷۷ هزار خودرو را بفروش برساند. این آمار نشان از افزایش فروش ۹۸.۳ درصدی BYD  نسبت به سال گذشته است.

در عین حال ۱۲.۷ درصد از سهم سدان های بازار چین در اختیار این کمپانی است. علاوه بر این، BYD تعداد ۱۵ هزار خودرو را در این ماه صادر نموده است.

2. فاو (FAW- Volkswagen) – رتبه دوم پرفروشترین خودرو های چینی

فاو و فلکس واگن (FAW- Volkswagen) - رتبه دوم پرفروشترین خودرو های چینی

در رتبه دوم پرفروش ترین خودرو چینی سرمایه گذاری مشترک فاو و فلکس واگن قرار دارد که موفق شدند تعداد ۱۱۱ هزار خودرو را در این ماه بفروش برسانند. این تعداد نشان از رشد ۵.۳ درصد فروش نسبت به سال قبل و سهم ۸ درصدی از بازار این کشور است.

3. چانگان (CHANGAN) و 4. جیلی (GEELY) – رتبه سوم و چهارم پرفروشترین خودرو های چینی

رتبه سوم پرفروشترین خودرو های چینی - چانگان (CHANGAN)

جیلی (GEELY)

در رتبه ۳ و ۴ لیست پرفروشترین خودرو چینی به ترتیب شاهد حضور چانگان و جیلی هستیم. این دو کمپانی تقریبا فروش یکسانی را نسبت به سال قبل داشته‌اند. چانگان توانست ۹۳ هزار خودرو و جیلی ۹۱ هزار خودرو را به فروش برسانند. نسبت به همین دوره زمانی در سال گذشته شاهد افزایش فروش ۵۲.۳ درصدی چانگان و ۳۲.۹ درصدی جیلی هستیم. سهم این دو  کمپانی به ترتیب ۶.۷ و ۶.۶ درصد از فروش در این دوره است.

5. Saic-volkswagen

Saic-volkswagen

سرمایه گذاری مشترک saic  و فلکس واگن در رتبه پنجم لیست پرفروش ترین خودرو چینی قرار دارد که توانسته تعداد ۷۴ هزار خودرو در این ماه بفروشد. طبق آمار این سرمایه گذاری مشترک ۷.۷ درصد کاهش فروش را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است و بنوعی رقابت را به رقبای خود یعنی جیلی و چانگان واگذار کرد. سهم فروش SAIC-Volkswagen  در بازار حدود ۵.۳ درصد از بازار است.

خودروهای شاسی بلند چینی در ایران

6. Gac-Toyota 

Gac-Toyota

رتبه ششم لیست پرفروش ترین ماشین چینی متعلق به موفق ترین سرمایه گذاری مشترک ژاپنی و بازار چین است. GAC  و تویوتا موفق شده اند تعداد ۶۷ هزار خودرو را بفروش برسانند که افزایشی ۲۶.۲ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان میدهد. این شراکت سهم ۴.۸ درصدی فروش را دارد.

7. SAIC-GM-Wuling

SAIC-GM-Wuling

فروش SAIC-GM-Wuling  نیز شاهد کاهش بود و تنها ۵۷ هزار دستگاه خودرو در فوریه فروخته شد. که نسبت به سال قبل با ۴.۴ درصد کاهش فروش، در رتبه هفتم قرار گرفت و ۴.۱  درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داد.

8.  دانگ فنگ (DONG FANG) -نیسان (NISSAN)

دانگ فنگ (DONG FANG) -نیسان (NISSAN)

حجم فروش دانگ فنگ-نیسان تنها ۵۷ هزار دستگاه بود که با ۵.۸ درصد کاهش نسبت به سال قبل در رتبه هشتم لیست پرفروش ترین خودرو چینی قرار گرفت. اما حجم فروش آن باعث شد پس از GAC-Toyota  در میان سرمایه گذاری های مشترک ژاپنی دوم شود. همچنین دانگ فنگ – نیسان ۴.۱  درصد از سهم فروش بازار را به خود اختصاص داد.

9. SAIC-GM

SAIC-GM

فروش سرمایه گذاری مشترک saic و جنرال موتورز نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۲۷.۴ درصد کاهش یافت و با فروش ۵۳ هزار خودرو در رتبه نهم قرار گرفت. این بزرگترین کاهش در بین ده خودروساز این لیست است و تنها ۳.۸  درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

10. FAW-Toyota

 FAW-Toyota

فاو-تویوتا با شکست در مقابل gac-تویوتا رتبه دهم لیست پرفروش ترین ماشین چینی را با تعداد فروش ۵۰ هزار خودرو به خود اختصاص داده است. این آمار نشان دهنده کاهش فروش ۱۷.۲ درصدی و سهم ۳.۶ درصدی از بازار است.

سخن پایانی:

صنعت خودرو سازی چین در سالهای گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است. امروزه پرفروش ترین برندهای خودروی چینی علاوه بر اینکه خودشان به تنهایی مشتری و بازار مخصوص به خود را دارند، توانسته اند در همکاری با برندهای مطرح دنیا در تولید محصولات مشترک نیز موفق باشند.

در بازار ایران نیز با وجود تحریم ها و مشکلات واردات، خودروهای چینی توانسته‌اند تا حدود زیادی نیازهای مشتریان بازار خودرو را مرتفع کنند.

منبع: https://carnewschina.com