بستن
تبلیغات

فرهنگی که با پودر ماشین لباسشویی لکه‌دار می‌شود

persil-banner

نقد جامعه‌شناختی یک تبلیغ تلویزیونی

اگر اهل تماشای تلویزیون باشید حتما تبلیغ پودر ماشین لباسشویی پرسیل را دیده‌اید؛ در آگهی تبلیغاتی پرسیل، وقتی خانمی از دختر کوچک می‌پرسد: “تولدت چطور بود عزیزم؟” مادر مهلت حرف زدن را نمی‌دهد و خودش پاسخ آن زن را می‌دهد که “خیلی خوش گذشت ولی لکه‌های روی لباسش پاک نمی‌شن!”

یک آگهی تبلیغاتی فارغ از اینکه محصول یک شرکت را معرفی می‌کند در لایه‌های میانی خود فرهنگسازی کرده؛ گاه این فرهنگسازی مثبت و گاهی در مسیر غلط قرار می‌گیرد به طوری که باعث کلیشه‌سازی نقش‌ها در جامعه می‌شود.
پودر ماشین لباسشویی پرسیل جدای از نمایش اینکه لکه‌های یک لباس را به خوبی از بین می‌برد یا آنقدر کیفیت دارد که برایش همایشی چند ده نفره برگزار کرده‌اند و خانم‌های متعددی حیرت زده از این کیفیت‌ هستند! (که از نگاه نگارنده قابلیت لکه بری برای یک پودر ماشین لباسشویی، شاید اولین ویژگی مورد توجه باشد و نیازی به این تجلیل و تقدیر نیست.) فرهنگ تقدم و تاخر پاسخگویی کوچک و بزرگ را به بدترین شکل رواج می‌دهد. در فرهنگ ما بارها این مطلب را شنیده‌ایم که هر وقت سوالی از بزرگتر می‌پرسند کوچکترها نباید به سرعت پاسخ بدهد و احترام بزرگتر واجب و الزامی است، جالب اینکه بسیاری از پدر و مادرها به فرزندان خود می‌گویند حتی اگر ما پاسخی را به اشتباه دادیم نیازی به اصلاح شما نیست شما فقط باید تایید کننده باشید! متاسفانه هیچ کجای این فرهنگ و آداب اجتماعی به طرز رفتار بزرگ‌ترها نسبت به کوچکترها تذکری داده نشده است…

persil-product

حال در این وضعیت، تبلیغی که از رسانه‌‌ای که باید نقش دانشگاه را در جامعه ایفا کند پخش می‌شود این انتظار را در افراد ایجاد می‌کند مسئولیتی در قبال احترام کوچکترها ندارند. مادر، بی‌توجه به احساسات فرزندش در بیان اینکه تولدش خوب بوده یا خیر حتی اجازه فکر کردن هم به فرزندش نمی‌دهد چه رسد به بیان احساسات.

بماند که در انتهای این آگهی تلویزیونی لباسی کوچکتر از سایز دختر نشان می‌دهد و با افتخار اعلام می‌کند که لکه‌های روی لباس پاک شده؛ در این مجال به این گاف تبلیغاتی در حد یک جمله بسنده می‌کنیم و سخن را کوتاه کرده از متولیان حوزه فرهنگ می‌خواهیم نگاه نقادانه خود را کمی به سمت تبلیغات تلویزیونی ببرند و از بنگاه‌های اقتصادی می‌خواهیم از یک مشاور جامعه‌شناس برای ساخت تیزر تلویزیونی خود یاری جویند تا کمتر شاهد این اشتباهات کوچک با اثرگذاری گسترده باشیم.

مقاله‌های مرتبط را مطالعه کنید
Dirt is good ؛ آلودگی ( چِرک ) خوب است قبل از اینکه به کمپین
تبلیغات چاپی هنکل پاک‌وش بوی بهاری به خود گرفته است. شرکت هنکل پاک‌وش که محصولات
برخی از شرکت‌ها دست به ارائه اید‌ه‌های مارکتینگ و کمپین‌های درخور توجه‌ای می‌زنند ولی گویا
برچسب : persilآگهیپرسیلپودر ماشین لباسشوییپودر ماشین لباسشویی پرسیلتبلیغ پرسیللکه‌دار
آیمارکتور

آیمارکتور

آیمارکتور به عنوان یک رسانه مستقل و مشاور در حوزه بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات فعالیت می‌ کند. آیمارکتور با هدف بررسی و معرفی کمپین های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ ، برندینگ و تبلیغات برندهای داخلی و خارجی و همچنین ارائه به روزترین مقالات این حوزه‌ها راه‌اندازی شده است.

No Comments

 1. به قول دكتر حسين زاده مشكل شركت ها اينكه فرق بين الزامات اساسي ،عملكردي،و انگيزشي رو نمي دونند .رو يه نياز اساسي تبليغ مي كنند كه جزء بديهيات اون محصول هستش . همين ميشه كه با شروع تبليغات دكمه mute كنترل فعال ميشه.

 2. سلام خسته نباشید من با مقاله شما کاملا موافقم
  آگهی پرسیل با اینکه هزینه زیادی برده سه تا اشکال اساسی داره
  ۱ لبخند مصنوعی بازیگران
  ۲- تقدم مادر در جواب دادن
  ۳- سایز لباس دختر بچه

 3. با سلام. نسبت به آگهي شما شديدا اعتراض دارم . البته آگهيي كه در بالاي اين صفحه هست رو من نديدم. اما جاي ديگه اي براي اعلام نظرم پيدا نكردم. منظورم آگهييه كه تبليغ كننده ها و تماشاچيان شما فقط و فقط زن هستن. به نظر شما اين يه فرهنگ سازي غلط سيستماتيك نيست؟! البته اين فقط من نيستم كه معترضم . تمام دوستان و فاميل من چه زن چه مرد متوجه اين مسئله شدن و اصلا از اين آگهي راضي نيستن. پيشنهاد ميكنم آگهيتونو عوض كنين. چون اين مسئله گوش به گوش گفته و شنيده ميشه و ممكنه محصولتون به شدت تحريم بشه. با تشكر…

 4. به نظر شما این مساله برای پرسیل مهمه ؟؟
  یعنی تا حالا نفهمیده ؟؟
  اصلا اینطور نیست فهمیده اما مهم نیست !
  اگر اهمیت داشت این تیزر ادامه پیدا نمیکرد
  احتمالا هم پیش خودشون از اون توجیه های جذاب دارن که نه اصلا مفهوم بدی که نداره هیچی خیلی هم عالیه

  1. حالا این که زیاد مهم نیس .پودر لباسشویی وش اکسترا که تو تبلیغش همسایه اش رو متهم به دزدی به صورت محترمانه(فک کنم داری لباسای منو برمیداری؟) میکنه جی؟؟؟؟ یعنی اون خانمه که لباسارو از رو بند جمع میکنه لباساشو نمیشناسه؟؟؟؟

 5. سلام توی قرعه کشی پرسیل اگه دیدین فقط ی کد پستی میدن بدون هیچ آدرسی منم گفتم حتما مال تهرانته دیگه و ۷ تا سین پرسیلو بزور جمع کردمو وبا کد پستی ارسال کردم ولی از ۱۹ فروردین که بسته رو فرستادم تا الان بستم توی منطقه ۱۴ پستیه وهنوز راه خودشو پیدا نکرده فقط چون ادرس مال ساوه بود استان مرکزی ولی اونا حتی ادرسو توی پاکت ننوشتن .

 6. سلام توی قرعه کشی پرسیل اگه دیدین فقط ی کد پستی میدن بدون هیچ آدرسی منم گفتم حتما مال تهرانته دیگه و ۷ تا سین پرسیلو بزور جمع کردمو وبا کد پستی ارسال کردم ولی از ۱۹ فروردین که بسته رو فرستادم تا الان بستم توی منطقه ۱۴ پستیه وهنوز راه خودشو پیدا نکرده فقط چون ادرس مال ساوه بود استان مرکزی ولی اونا حتی ادرسو توی پاکت ننوشتن .باتشکر

 7. سلام/پس چرا اسامی برندگان ۷سین پرسیل اعلام نشده..///
  نکنه سر کاری باشه..//همه که اینطوی میگن….
  برای شرکت به این بزرگی باعث تاسفه که به مردم وعده های تو خالی بده…

 8. سلام طبق اعلام شرکت میباید قرعه کشی مسابقه پرسیل در تاریخ ۳۱ اردیبهشت .نتایج ان اعلام میشد اما تاکنون تا امروز ۵ خرداد ماه خبری از اعلام نتایج نیست و این موجب سلب اعتماد مشتریان میشود و این زیبنده شرکت سرشناس پرسیل نیست کاشکی کمی احترام برای مصرف کنندگاان قایل میشدند بنظر شما این عملکرد بدترین تبلیغ برای پرسیل نیست!

 9. سلام قرار بود اسامی برنده گان قرعه کشی پرسیل در تاریخ ۳۱ اردیبهشت اعلام شود پس چی شد نکند دچار الزایمر شده اید ؟

 10. سلام!
  حالا بازار غیبت گرمه اینم اضافه کنم که:
  اهنگ پخش شده در طول تبلیغات این شرکت تم عربی و سوریه‌ای داشته که اصلاً نشون میده توی اروپا مردم ایران و عرب رو یکی میدونن .

  متاسفانه خیلی اوضاع وخیمه!

 11. اصولا تبلیغات تلویزیونی در ایران فقط بر پایه تکرار مکرر نام برند است. تکراری که باعث بشه توی فروشگاه های بزرگ تا چشم خریدار به نام محصول بیفته، اونو معتبر حس کنه و بخره.
  نه کیفیت محصول و نه استانداردهای لازمه اون هیچکدوم ملاک نیست. به همین خاطره که منهم مثل دوست عزیزم که در ابتدا اظهارنظر کرده، بلافاصله صدای تلویزیون رو قطع میکنم.

 12. باهمتون موافقم بجزعزيزي كه گفت پودرش افتضاحه.
  ما كه اسامي برنده ها رو نميبينيم چه رسد به جايزه. بعضي وقتا توي تبليغات همه چيز هست جز فرهنگ ايراني اسلامي.

 13. با سلام لطفا اگر کسی از نحوه ی شرکت در قرعه کشی میدونه به منم بگه چون ۴۰تا سین جمع کردم لطفا کمکم کنید اینم ایمیلمerfan.varaee@gmail.com

 14. برای من پیامک آمد ولی از جایزه ویا هدیه که تبلیغ آن برای فروش و ……تمام شبکه های تلویزیون را گرفته بود هیچ خبری نبود و مطمئنم که نخواهد بود ومتاسفانه آنها همچنان به تبلیغ و …..ادامه میدهند

 15. نه از جایزه و نه از هدیه و نه هیچ چیزی خبری نبود من هم دیگر به همه آشناها و تا بتوانم به همه پیشنهاد میدم که پودر پرسیل را بدلیل ….. نخرند

 16. متاسفم ک تو ایران تا یکی موفق میشه همه دنبال خراب کردنشن
  این فرهنگ ماس ک چشمون موفقیت دیگران رو نمیبینه
  بنظرم درست نبود اینطور نقد بشه درحالی ک اکثر اگهی هامون موردهای این چنینی دارن
  اگه قصدتون فقط اگهی بود نباید اسمی از برند میاوردین

 17. به نظر من جایزه های خوب را برای خودشون برمیدارن برای من که فرستادم چیز مسخره که به درد مانمیخورد۱عددپودلباسشویی وجای پودر میفرستند این جایزه است که ماکارتنی میخریم مصرف میکنیم دفعه بعد هم کیف باآرم پرسیل میفرستند که به دردبیرون نمیخورداستفاده کرد مردم پول میدهند ماخرشدیم خواهش میکنیم شمانخرید

 18. سلام من از مایع لباسشویی پرسیل استفاده کردم ودر قرعه کشی اس ام اسی شرکت کردم اواخر اردیبهشت بامن تماس گرفتن که در قرعه کشی برنده شدم وتا یک ماه آینده جایزه به دستم میرسه ولی الان ۲۵ تیر خبری از جایزه نیست در ضمن با اون شماره که با من تماس گرفته وقتی زنگ میزنم فقط بوق میخوره.

 19. به من نهم شهریور تماس گرفتن که شما برنده ی قرعه کشی پودر پرسیل شدید و آدرس و تلفن رو هم چک کردند که درست باشه ولی هنوز چیزی به دستم نرسیده آیا با همه اینجوری برخورد میشه ؟ حقیقتاً من نگران عزیزان شرکت پرسیل هستم که وسط راه دزدی ، راه زنی چیزی جلوشونو نگرفته باشه . مسئولین خواهشاً پیگیری کنند تا اتفاقی برای این دوستان نیفتاده باشه و درنهایت ملتی را از نگرانی در بیاورد ممنون .

 20. به من نهم شهریور تماس گرفتن که شما برنده ی قرعه کشی پودر پرسیل شدید و آدرس و تلفن رو هم چک کردند که درست باشه ولی هنوز چیزی به دستم نرسیده آیا با همه اینجوری برخورد میشه ؟ حقیقتاً من گران عزیزان شرکت پرسیل هستم که وسط راه دزدی ، راه زنی ، چیزی جلوشونو نگرفته باشه . عزیزان مسئول خواهشاً بررسی کنید تا ملتی را از این گرانی دربیاورید . ممنون

دیدگاه خود را وارد نمایید

پیشنهاد میکنیم بخوانید
یکی از افتخارات هر گرافیستی انجام طراحی هویت برند یا…