پیام رسان تلگرام همچنان در ایران محبوب‌ترین است – گزارش ایسپا

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

به گزارش مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، با وجود اعمال فیلترینگ، همچنان بیش از 47 درصد کاربران از پیام رسان تلگرام استفاده می‌کنند و در ماه‌های گذشته میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی همانند سروش و ایتا و بله و … کاهش داشته است.

طبق نتایج بررسی‌های صورت گرفته در مهر ماه 1397، 62.5 درصد از پاسخگویان اعلام کردند قبل از فیلتر تلگرام از این پیام رسان استفاده می‌­کردند و البته جالب است بدانید نتیجه این نظرسنجی در خرداد ماه با عدد 62.4 درصد پاسخگویان در استفاده از پیام رسان تلگرام روبرو بوده است و این یعنی همچنان پیام رسان تلگرام محبوبیت خود را نسبت به پیام رسان های داخلی حفظ کرده است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی در حال حاضر و با گذشت حدود پنج ماه از فیلتر تلگرام 47.3 درصد از کل پاسخگویان اعلام کرده­‌اند همچنان از تلگرام استفاده می‌­کنند که این عدد نسبت به خرداد ماه تقریباً ثابت مانده است. بر اساس نتایج این نظرسنجی زنان و مردان تقریباً به یک میزان از تلگرام استفاده می­‌کنند.

براساس نتایج بدست آمده ، استفاده از پیام رسان واتس آپ بعد از فیلتر شدن تلگرام افزایش داشته به شکلی که بر اساس نظرسنجی ایسپا در نیمه فروردین ماه سال جاری قبل از فیلتر تلگرام 12 درصد از واتس آپ استفاده میشده، اما در خرداد و مهر ماه 1397 به ترتیب 25 درصد و 30.1 درصد است.

همچنین در مورد اینستاگرام، استفاده از این شبکه اجتماعی بعد از فیلتر پیام رسان تلگرام رشد صعودی داشته و از 17.7 درصد استفاده در فروردین ماه سال 1397 به 32.2 درصد در خردادماه رسیده است.


نکته قابل توجه در مورد استفاده از پیام رسان های داخلی و میزان استفاده از آن است به شکلی که میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی از خرداد ماه تا مهر ماه کاهش یافته است؛ پیام رسان سروش که در فروردین ماه قبل از فیلتر تلگرام، حدود 2 درصد عضو داشته است در خرداد ماه و بر اساس نتایج نظرسنجی ملی ایسپا به 13.5 رسیده بود اما در مهرماه سال جاری این مقدار به 4.3 درصد رسیده است، “ایتا” از 2.9 درصد به 0.9 درصد، “آی‌گپ” و “بله” هرکدام از 2.5 و 1.8 درصد به 0.4 درصد، “گپ” از 1.4 درصد به 0.2 درصد، “بیسفون” و “ساینا” از 0.6 درصد هرکدام به 0.1 درصد رسیده اند! این درحالی است که میلیاردها تومان بودجه به توسعه اپلیکیشن پیام رسان بومی اختصاص داده شده است.

براساس این گزارش، 36.3 درصد از پاسخگویان اعلام کرده‌اند که از هیچ شبکه اجتماعی استفاده نمی‌کنند.

طرح نظرسنجی «بررسی مسائل روز کشور از منظر افکار عمومی مردم ایران» در مهرماه 1397 با پرسشگری از 1281 نفر از افراد بالای 18 سال به بالای کشور به شیوه تلفنی انجام شد و بخشی از طرح مذکور به میزان استفاده مردم ایران از شبکه‌های اجتماعی اختصاص داشته است.

منبع: مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0