چقدر آدامس جویده می‌شود؟! بررسی بازار آدامس

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

آمار حاصل از تحقیقات تکناویو (Technavio) پیش‌بینی می‌کند که بازار مصرف آدامس 6% افزایش یابد.علت اصلی این رشد، آدامس‌های بدون قند (sugar-free) است که باعث جلب مصرف‌کنندگان میان‌سال می‌شود.
در طی سال 2013 بنو(Beneo) خط تولید آدامس‌های بادکنکی که حاوی ماده شیمیایی به ‌نام ایزومالتولوس (Isomaltulose) است را معرفی کرد، این ماده از بعضی بیماری‌ها و پوسیدگی‌های دندان جلوگیری می‌کند.

بخش دیگر این میزان رشد را، افزایش انگیزه خرید در میان مصرف‌کنندگان تشکیل می‌دهد؛ براساس همین تحقیقات، بخش سوم و بزرگ بازار آدامس را وجه شیرینی آن است که پس از سیگار و تنباکو در رتبه سوم قرار دارد.
بر اساس این آمار 44 درصد فروش مستقیم به مشتری در مغازه‌ها را آدامس‌ها تشکیل می‌دهند که بعد از آنها آب‌نبات‌ها و خوشبوکننده‌های دهان قرار دارند.


تقسیم‌بندی بر اساس نوع محصول و تحلیل بازار آدامس
– حاوی قند
– بدون قند

آدامس‌های بدون قند 79 درصد بازار فروش آدامس را در سال 2014 تشکیل دادند و انتظار می‌رود با نرخ 9 درصد در مدت بررسی‌شده افزایش یابند. افزایش آگاهی مصرف‌کننده‌ها درباره روش‌های صحیح زندگی کردن عامل اصلی این رشد است.

مطالعه بیشتر: از پفک مینو تا آدامس وایت

تقسیم‌بندی بر اساس رده سنی مصرف‌کننده‌ها و تحلیل بازار آدامس
– بزرگسالان
– نوجوانان
– کودکان

در سال 2014 نوجوانان 89درصد از مصرف‌کنندگان آدامس را تشکیل دادند، این در حالی است که بزرگسالان عموماً برای کاهش استرس از آدامس استفاده می‌کنند.
بر اساس دستیابی‌های جدید درزمینهٔ سالم زیستن توقع می‌رود که مصرف آدامس‌های بدون قند افزایش یابد، برای مثال در سال 2014 آدامسی تولید شد که باعث کاهش وزن می‌شد.

تقسیم‌بندی بر اساس مکان‌های فروش و تحلیل بازار آدامس
– سوپرمارکت‌ها
– فروشگاه‌ها
– داروخانه‌ها

سوپرمارکت‌ها 53 درصد از بازار فروش آدامس را تشکیل می‌دهند، ازآنجایی‌که خرید آدامس بدون برنامه انجام می‌شود ، مشتریان آدامس عموماً در سوپرمارکت‌ها یافت می‌شوند.

تقسیم‌بندی بر اساس موقعیت جغرافیایی و تحلیل بازار آدامس

– آسیای شرقی
– اروپا
– آمریکای لاتین
– آمریکای شمالی
– بقیه کشورها

بازار آدامس در اروپا بزرگ‌ترین درصد فروش را با درصد 27 درصد تشکیل می‌دهند که توقع می‌رود این نرخ بازار به علت بحران‌های اروپا کاهش پیدا کند.
تقاضا در کشورهایی مانند بلغارستان، سویس، انگلیس و لهستان بیشتر است؛ بلغارستان سرانه مصرف 120گرم برای هر فرد را ثبت کرده است. علت زیاد بودن این تقاضا در کشورهای مذکور به علت طمع دهنده‌ها و فواید بهداشتی آن‌ها است.

مطالعه بیشتر: بسته بندی خلاقانه آدامس تریدنت

اما طبق آماری که در سال 2012 منتشر شده است ایران بزرگترین مصرف کننده آدامس در دنیا است و پس از آن عربستان و سپس آمریکا قرار دارند. این در حالی است که ترکیه براساس همین گزارش بزرگترین تولید کننده آدامس در دنیا اعلام شده است.
(منبع: Kantar Media’s Global Group Index 2012)

چشم‌انداز رقابتی و فروشندگان کلیدی
تأمین‌کنندگان اصلی 70درصد بازار فروش جهانی در دست دارند، فروشندگان در زمینهٔ های قیمتی، تنوع محصولات، تنوع طمع‌ها، وجود افزودنی‌های شیمیایی و دارویی مفید و خلاقیت‌های بسته‌بندی رقابت می‌کنند.

– فروشندگان اصلی
Wrigley’s
Mondelez
Perfetti
Lotte
و Cloetta, Hershey, Howell Foods, Peppersmith, REBISCO, Super Mouth, Think Gum, Xlear, Zapp Gum, ZOFT Gum.

حقیقت اینجاست که مصرف آدامس در دنیا همیشه در حال افزایش است و هیچگاه از رشد نیفتاده است. ارزش مصرف آدامس در سال 2014 چیزی برابر با 24.72 میلیارد دلار آمریکا بوده است که پیش بینی می شود این عدد در سال 2019 به 32.63 میلیارد دلار برسد.

نویسنده: پدرام سروش
منبع: www.technavio.com

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0