چند نکته در مورد انتخاب و طراحی بیلبورد

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در اکثر شرکت‌ها وقتی صحبت از تبلیغ یا آگهی دادن برای محصولات و خدمات در رسانه‌های مختلف می‌شود، اولین گزینه‌ای که پس از تلویزیون (و رادیو) به ذهن‌ خطور می‌کند طراحی بیلبورد تبلیغاتی است. اگر در اتوبان‌های تهران رانندگی کنید، شاهد بیلبوردهای فراوانی خواهید بود که تصدیقی است بر این مدعا.
مطمئناً استفاده از بیلبورد برای معرفی محصولات و خدمات گزینۀ خوبی است، مخصوصاً در ساعت‌های اوج ترافیک خیابان‌ها و اتوبان‌ها که راننده بجز تماشای بیلبوردها، کار دیگری از دستش ساخته نیست.
بیلبورد تبلیغاتی 1

اما حقیقت این است که هر کاری اصولی دارد و انتخاب و طراحی بیلبورد هم از این موضوع مستثنا نیست.
شما خوب می‌دانید که بیلبورد یک رسانه تبلیغاتی چند ده میلیونی‌ست. وقتی شرکت‌ها و آژانس‌های تبلیغاتی می‌خواهند بیلبوردی را به‌فروش برسانند، هدف اول آنها کسب درآمد است نه مشاوره به شما! پس این شما هستید که باید به فکر انتخاب و طراحی درست برای رساندن پیام‌تان به مخاطب باشید.
بیلبورد تبلیغاتی 2
بهتر است قبل از هرچیز در مورد انتخاب و طراحی بیلبورد به چند نکته دقت کنید:

اول. بیلبورد فقط یکی از رسانه‌های تبلیغاتی است

فراموش نکنید که بیلبورد فقط یکی از رسانه‌های تبلیغاتی است و رسانه‌های دیگری هم هستند. قبل از اینکه گرفتار مشاورۀ آژانس‌های تبلیغاتی برای خرید بیلبورد شوید به این فکر کنید که آیا این رسانه ابزار مناسب و اثرگذار برای محصول یا خدمت مورد نظرتان هست یا خیر؟ الزاماً اولین گزینه بهترین انتخاب برای تبلیغ نیست.
بیلبورد تبلیغاتی 3

دوم. حواستان به سرعت حرکت خودروها باشد

بخاطر داشته باشید که در شرایط عادی (نه در زمان ترافیک صبحگاهی و یا عصرگاهی شهر) میانگین سرعت حرکت خودروها از کنار بیلبوردها از 80 کیلومتر در ساعت بیشتر است؛ بنابراین پیغام بیلبورد شما باید سریع و کوتاه باشد. انشا نویسی روی بیلبورد را فراموش کنید.
بیلبورد تبلیغاتی 4

سوم. بیلبوردهای در کنار مسیر قرار دارند

تعداد بیلبوردها در یک اتوبان کم نیست؛ بیلبورد شما مانند یک قاب است که راننده در آن پیغام شما را می‌بیند و سریع از کنار آن گذر می‌کند و به سراغ بقیۀ قاب‌های موجود در مسیر می‌رود. مطمئن باشید زمان زیادی برای رساندن پیغام‌تان به راننده ندارید پس بهتر است یک پیام درست (خواهش می‌کنم فقط یک پیغام!) را برای انتقال به مخاطب انتخاب کنید.
بیلبورد تبلیغاتی 4

چهارم. در انتخاب پیام دقت کنید

سعی کنید با مخاطب ارتباط برقرار کنید. در انتخاب پیام‌تان بسیار دقت کنید تا در ذهن راننده اثر گذار باشد وگرنه با همان سرعت که از کنار بیلبورد رد می‌شود پیام شما هم از ذهن راننده پرواز می‌کند.

پنجم. همه فضا را پُر نکنید

قبول دارم شما بابت اجارۀ بیلبورد میلیون‌ها تومان پول پرداخت کرده‌اید اما حتماً لازم نیست کل بیلبورد را پُر کنید! باور کنید مقداری هم فضای خالی بد نیست تا توجه راننده را بیشتر جلب کند. همه می‌دانند بیلبورد گران است.

ششم. بیلبورد تبلیغاتی صرفاً یک اثر هنری نیست

بیلبورد یک تابلوی نقاشی یا اثر هنریِ صرف نیست! به این فکر کنید که آیا می‌خواهید پیامی را در مورد محصول خود به مخاطب منتقل کنید یا فقط می‌خواهید مورد تشویق گرافیست‌ها، طراحان و منتقدان قرار بگیرید! اگر دستۀ دوم را انتخاب کردید بهتر است در نمایشگاه‌های آثار هنری شرکت کنید.

در مطلب‌های بعدی بیشتر در مورد اصول طراحی بیلبورد تبلیغاتی صحبت می‌کنیم.

در صورتی که قصد راه‌اندازی کمپین تبلیغات بیلبوردی دارید، می‌توانید از خدمات طراحی بیلبورد آژانس تبلیغاتی لاوان بهره‌مند شوید.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0