نقشه سفر مشتری

چگونه نقشه سفر مشتری طراحی کنیم؟

زمان مطالعه 4 دقیقه3.2K۰

آیا اولین روش‌های مسیریابی آنلاین را به خاطر می‌آورید؟ سایت‌هایی که در آن‌ها مبدأ و مقصد خود را وارد می‌کردید و بر اساس آن‌ مسیری به شما داده می‌شد که در ۱۰ صفحه پرینت تمامی جزئیات مسیر را در اختیار شما قرار می‌داد. این روشی بسیار مناسب و کاربردی برای جابه‌حایی در سطح شهر بود، اما اگر حتی یک کوچه را به اشتباه رد می‌کردید دیگر راه برگشتی نداشتید.
تکنولوژی حال حاضر و خدماتی مانند GPS که به شما مسیرهای متفاوتی را بلافاصله پیشنهاد می‌دهند را با آنچه که در گذشته بود مقایسه کنید، خدماتی نظیر گوگل مپ و یا در حال حاضر MapQuest. این خدمات، اطلاعاتی نظیر مبدأ و مقصد، سرعت و حتی اتفاقاتی که در طول مسیر افتاده‌اند را در اختیار شما قرار می‌دهد.
شما از چه نوع مسیریابی برای راهنمایی مشتریان خود استفاده می‌کنید؟ آیا شما مسیر ابتدایی و ساده‌ای را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و منتظر می‌مانید تا این مسیر را بدون هیچ‌گونه اشتباه به سرانجام برسانند؟ یا به آن‌ها مسیری دقیق و با جزئیات کاملی مانند مبدأ، مقصد، موانع موجود در مسیر را به آن‌ها می‌دهید؟
با کمک تکنولوژی‌های موجود می‌توانید جزئیات بسیار بیشتری را در اختیار مشتریان خود قرار دهید و آن‌ها را راهنمایی کنید تا کمپین مارکتینگی استراتژیک‌تر، بهینه‌تر و تأثیرگذارتر را اجرا کنید.
در این مقاله به نکاتی برای طراحی یک نقشه سفر مشتری می‌پردازیم.

چرا نقشه سفر مشتری اهمیت دارد؟

روند ایجاد یک نقشه سفر مشتری اطلاعات محور به شما در شناسایی لحظاتی که تأثیرگذاری کمپین شما در آن‌ها به حداکثر میزان خود می‌رسد کمک خواهد کرد. با کمک این نقشه می‌توانید سفر مشتری را به نحوه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا از این نقاط بیشترین بهره را ببرید.
فعالیت‌ها و ارزیابی‌ها به وسیله ی یک نقشه سفر مشتری، ساده‌تر و دقیق‌ترند. شما در آن واحد می‌توانید ببینید که چه تعاملات و نتایجی در یک مشارکت ارزشمنداند. اما باید در حین برنامه‌ریزی کمپین، روشی برای ارزیابی آن نیز در نظر بگیرید.

چگونه یک نقشه سفر مشتری را ایجاد کنیم؟

نقشه سفر مشتری، تصویرسازی‌ از مسیر رسیدن اکثریت مشتریان شما، از زمان آشنایی آنان با محصول شما تا خرید آن است. متغیرهای بسیار زیادی برای طراحی نقشه سفر مشتری وجود دارند که می‌توانند برای هر کسب‌وکاری متفاوت باشند و شما باید با توجه به اطلاعات موجود به دنبال فرصت‌هایی باشید تا باعث تفاوت کمپین مارکتینگ شما شود.

از داده ها برای روایت یک داستان استفاده کنید.

یک نقشه می تواند راوی یک داستان باشد. به کارتون های قدیمی نظیر Family Circus که با خطوط نقطه‌ای سفر بیلی را ردیابی می‌کردند، فکر کنید. نقشه سفر مشتری شما نیز باید روایتگر یک داستان باشد. علاوه براین،نقشه شما علاوه بر نقشه بیزنسی، باید نقشه عاطفی را نیز ردیابی کند. احساسات  چیزی است که در نهایت اقدامات ما را راهنمایی می‌کند. نقشه ی زیر از Intuit نمونه خوبی در مورد چگونگی نقشه برداری از نقاط نقشه‌ی عاطفی سفر است. توجه داشته باشید که خط زرد رنگ خلق و خوی کلی یک مشتری را نشان می‌دهد، و چهره ایموجی‌ها احساسات آن‌ها را.

نقشه سفر مشتری

به دنبال مفاهیم انتزاعی مفید باشید.

نقشه سفر مشتری نیازی به بررسی تمام جزئیات و تمام حالات ممکن را ندارد وتنها کافی است تا گرافیکی مفهومی و ساده باشد که بزرگترین فرصت‌ها را نمایش می‌دهد. همانطور که در بررسی اطلاعات پیش می روید، این نکته را به یاد داشته باشید که اگر نقاط تأثیرگذاری زیادی را در نقشه خود می‌بینید، می‌توانید از آن‌ها در نقشه‌های مختلف استفاده کنید تا هم تعداد آن‌ها را در نقشه خود کاهش دهید، هم تیپ‌های شخصیتی یا بخش‌های مارکتینگ بیشتری را تحت تأثیر قرار دهید.‌

نحوه‌ی تجسم نقشه سفر مشتری:

هر چه نقشه ی ترسیمی شما اطلاعات را زیباتر و قابل فهم‌تر ترسیم کند، احتمال بیشتری وجود دارد که از طرف سازمان شما پذیرفته شود. نقشه را ساده و واضح رسم کنید. به عنوان مثال، این نوع نقشه حاوی اطلاعات زیادی است که تجزیه و تحلیل آن را دشوار و دنبال کردن آن را غیر ممکن می‌کند:

نقشه سفر مشتری

هدف ایجاد منبعی است که در نگاه اول شما را از داستان مطلع کند. نقشه شما باید به گونه‌ای باشد که افراد بخواهد آن را پیرینت گرفته و به دیوار بچسبانند. این یک راه مطمئن برای همگام سازی همه با اهداف استراتژیک شماست.
در اینجا نحوه انتخاب یک روش بصری مناسب بر اساس اطلاعاتی که می‌خواهید منتقل کنید آورده شده است:

  • صفحه گسترده یا فلوچارت ساده‌ترین روش برای نمایش داده‌هاست. این یک روش مناسب برای سازماندهی بصری شماست.
  • یک نمودار می‌تواند با استفاده از عناصر طراحی از نظر بصری جذاب باشد و در عین حال اطلاعات زیادی را نمایش دهد.
  • اینفوگرافیک درصدد است با داده‌هایی در رندر که به راحتی قابل هضم هستند درگیر شود و نقاط مهم تأثیرگذار سفر را دربر بگیرد.

نقشه راه را راهنمای خود قرار دهید.

برای استراتژی کمپین خود از نقشه سفر مشتری و مکان نقاط تأثیرگذار استفاده کنید. با ارزش‌ترین حرکتی که کمپین شما می‌تواند اجرا کند چه چیزی می‌تواند باشد؟ در کجا می‌توان ار این حرکات بیشترین بازدهی را گرفت؟ هرکدام از حرکات چه میزان مشتری را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟ با تهیه یک نقشه صحیح می‌توان به این سؤالات پاسخ داد.
زمانی که نمی‌دانید مشتری شما در کجا قرار دارد یا به کجا می‌رود، هدایت آنها به مقصد مناسب دشوار است. نقشه سفر مشتری می تواند به شما در ارتقاء مسیرهای چاپی به GPS دارای دستیار صوتی کمک کند – فقط به جای “به راست بپیچید” ، صدای برند شما می‌تواند بگوید “این مطلب را بخوان” یا ” این ویدئو را تماشا کن”.

 

 

لینک کوتاه
http://bit.ly/2LqNgBt

787 نوشته
آیمارکتور به عنوان یک رسانه مستقل و مشاور در حوزه بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات فعالیت می‌ کند. آیمارکتور با هدف بررسی و معرفی کمپین های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ ، برندینگ و تبلیغات برندهای داخلی و خارجی و همچنین ارائه به روزترین مقالات این حوزه‌ها راه‌اندازی شده است.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند