ژل ضد عفونی ؛ از تبلیغات اوه و پاکسان تا عملیات ناموفق دیجی کالا و مورد عجیب چرم مشهد !

ژل ضد عفونی دست

ژل ضد عفونی به یکی از ترندهای سرچ ایرانی‌ها در گوگل تبدیل شده و در دنیای اینترنت همه به دنبال این محصول می‌گردند. بدون شک این موضوع یک فرصت بی‌نظیر برای شرکت‌های آرایشی بهداشتی ایجاد کرد تا بتوانند برای محصولات خود و خصوصا ژل ضد عفونی دست ، تبلیغات موثر، خصوصا در زمینه دیجیتال مارکتینگ انجام دهند. آن‌ها چقدر در این راه موفق بودند؟

این مقاله با عنوان: دور خیز تاپ ؛ هوم کر به اینستاگرام خود اهمیت نمی‌دهد (بررسی وضعیت برندهای شوینده در اینستاگرام – اسفند ۱۳۹۸) را  هم بخوانید.

فرصت سوزی بس

شرکت « آوند فر» که محصولات «بس» را تولید می‌کند، یک فرصت سوزی بزرگ در زمینه تبلیغات و خصوصا دیجیتال مارکتینگ انجام داد. ژل ضد عفونی دست بس جزو محصولات محبوبی است که قبلا به وفور در داروخانه پیدا می‌شد و از نظر کیفیت نیز در وضع قابل قبولی است.
این شرکت اما هیچ استفاده‌ای از این موضوع نکرد و نتوانست با مشتریان خود به خوبی صحبت کند و دلایل کمبود این ژل ضد عفونی را توضیح دهد. این برند در صفحه خود فقط یک اطلاعیه خشک و خالی منتشر کرد و حتی کامنت‌های خود را نیز بست!

ژل ضد عفونی دست بس

کپمین موفق مسئولیت اجتماعی اوه

شرکت اوه یک حرکت به موقع و عالی در زمینه تبلیغات و بازاریابی انجام داد. در حالی که این شرکت تولید محصول ژل ضد عفونی دست نداشت، در این بازه زمانی کوتاه به سرعت خط تولید این محصول را راه‌اندازی کرد و آن را در بازار عرضه کرد.
نکته مهم این است که اوه به جای توزیع مستقیم ژل ضد عفونی دست و فروش آن به مشتریان، تصمیم گرفت از این فرصت استفاده کند و یک کمپین مسئولیت اجتماعی راه بیندازد. این شرکت ژل ضد عفونی خود را در میان بیمارستان‌ها، رانندگان اتوبوس و تاکسی، مردم مناطق محروم توزیع کرد و در شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام بازتاب خوبی گرفت.

مطالعه بیشتر: بسته بندی محصولات پاکسان

ژل ضد عفونی اوه

عملیات پاکسان نیمه تمام ماند

پاکسان در چند روز اول، فراتر از انتظارها ظاهر شد و یک کمپین تبلیغاتی مناسب را آغاز کرد. این شرکت محلول ضد عفونی 4 لیتری 130 هزار تومانی را به قیمت 113 هزار تومان در میادین و مراکز خرید بزرگ شهر به طور مستقیم توزیع کرد.
پاکسان که مدت‌ها بود از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی استفاده نکرده بود، هر روز در اینستاگرام و توئیتر خود اعلام می‌کرد روز بعد قرار است در کدام منطقه، محلول خود با نام تجاری «ارکید» را توزیع کند.
عجیب‌تر آن که پاکسان در توئیتر فعال‌تر از اینستاگرام بود و به سرعت پاسخ سوالات، منشن‌ها، ریتوئیت‌ها و انتقادها را می‌داد. قبول کنید چنین اقدامی برای پاکسان که به دیجیتال مارکتینگ معمولا توجه‌ ندارد؛ بسیار قابل قبول بود. عملیات پاکسان اما نیمه تمام ماند و به دلیل نرسیدن مواد اولیه نتوانست این کمپین را ادامه دهد.

محلول ضد عفونی پاکسان

ژل ضد عفونی و عملیات ناموفق دیجی کالا

دیجی کالا در روزهایی که ژل ضد عفونی دست نایاب شده بود؛ به عنوان تنها امید کاربران برای خرید این محصول بدون پارتی بازی و در یک فضای برابر تبدیل شده بود. ژل‌های ضد عفونی در این سایت توسط برندهای مختلف موجود می‌شد و دیجی کالا نیز با نظارت فوق‌العاده خود به هر شخص اجازه خرید تعداد محدود و مشخصی را می‌داد تا حق کسی ضایع نشود.
این سیستم خوب دیجی کالا اما دوام نیاورد و دقیقا در روزی که قرار بود دیجی کالا ژل ضد عفونی دست را به دست مصرف کنندگان برساند، وزارت بهداشت و سازمان تعزیرات فروش این محصول توسط دیجی کالا را ممنوع اعلام کردند. دیجی کالا بخت برگشته هم مجبور شد که به همه کاربران پیامک عذرخواهی بزند و پول خریداران را به سرعت باز گرداند.

دیجی کالا

چرم مشهد تو کجا؟ این جا کجا؟!

برندهای ایرانی نشان داده‌اند که در جا به جایی مرزهای تبلیغات، قدرت عجیبی دارند. نمونه آن بیلبورد چرم مشهد است که به ما توصیه کرده دست‌‌های خود را بشوییم! آن هم با این شکل و شمایلی که در تصویر زیر می‌بینید:

مطالعه بیشتر: کارت مشترکین نوین چرم

چرم مشهد

این مقاله با عنوان: دور خیز تاپ ؛ هوم کر به اینستاگرام خود اهمیت نمی‌دهد (بررسی وضعیت برندهای شوینده در اینستاگرام – اسفند ۱۳۹۸) را بخوانید.