کسب و کار در اینستاگرام و گزارشی از بازار پر سود آن {به روز رسانی}

کسب و کار در اینستاگرام

کسب و کار در اینستاگرام امروزه به یک ترند در میان تمام مشاغل تبدیل شده است. شراکت های چند نفره، مغازه های چند بر، اجاره های میلیونی، بازگشت سرمایه، خرج های نفس گیر و…. را دور بریزید. این روزها کسب و کار در اینستگرام رقم می خورد. همین گوشی های هوشمند که دیگر می توان آن را در دست همه مشاهده کرد، برای خیلی ها سودهای کلانی به همراه داشته که هیچ وقت تصورش را هم نمی کردند. مخصوصا خانم هایی که با کمی سرمایه و البته درایت، خیلی زود توانسته اند سلیقه و نیاز کاربران را تشخیص دهند و در عرض کم تر از یک سال، از یک پیج ساده اینستاگرامی به یک مغازه در خیابان میرداماد برسند. این جا هیچ چیز غیرممکن نیست. شما می توانید از فروش لباس های ساده شروع کنید و یا با خلاقیت و ذوق خود، دستبندهای ارزان قیمت درست کنید و با همین روش، آرام آرام پله های ترقی و درآمدزایی را طی کنید، بدون آن که نگران پول اجاره، سرمایه اولیه و… باشید.

مطالعه بیشتر: همین حالا کسب و کار خود را در شبکه های اجتماعی ثبت کنید

از طرف دیگر، کسب و کار دیگری هم در ایسنتاگرام به راه افتاده که صاحبان آن سودهای کلانی را به دست می آورند: خرید و فروش صفحه اینستاگرام. بله، درست خواندید. افراد مختلفی به صورت تخصصی(!) بر روی این موضوع کار می کنند که تعداد دنبال کننده های یک صفحه را بالا ببرند. بعد از افزایش تعداد دنبال کنندگان، آن صفحه ها را به متقاضیان مختلف می فروشند.

شما در حال خواندن ویرایش دوم مقاله که اسفند 1398 منتشر شده، هستید / ویرایش اول این مقاله در مرداد 1394 منتشر شد

در مربع آبی پول پارو کنید؛ گزارشی از بازار پر سود کسب و کار در اینستاگرام

کسب و کار در اینستاگرام به اندازه ای جدی شده که به شغل اول خیلی ها تبدیل شده و از بسیاری از فعالیت های دیگر سودآورتر است. گزارش را بخوانید تا دستتان بیاید ماجرا از چه قرار است و چگونه یک پیج ساده با تعداد دنبال کننده هایی در حدود 200 هزار نفر، بین 8 تا 10 میلیون تومان به فروش می رود. رقم های میلیونی باورنکردنی در این خرید و فروش ها در جریان است.

از صفحاتی که 50 هزار تومان به فروش می رسند تا برخی موارد که به 100 میلیون تومان هم می رسند. بله، رقم را درست خواندید. 100 میلیون تومان برای فروش یک صفحه اینستاگرامی! این بازار به اندازه ای فشرده و نفسگیر شده که شرکت های مختلفی برای فروش تخصصی صفحات اینستاگرامی به راه افتاده اند و رقابت شدیدی بین آن ها حکم فرماست. کار به جایی رسیده که برخی مغازه دارها نیز آرام آرام بی خیال مغازه های خود شده اند و همه تمرکز خود را بر روی اینستاگرام گذاشته اند. در این میان، صفحات مخصوص اجناس مورد نیاز خانم ها(زیور آلات، لباس و…) بیشتر از همه روی بورس است و همچنین نوجوانان بین 13 تا 19 ساله بیشترین درآمد را از اینستاگرام کسب می کنند. در این گزارش از زار و رمزهای فروش های اینستاگرامی و سودهای خوبی که به راحتی تا ماهی هفت، هشت میلیون تومان نیز می رسد، نوشته ایم. این گزارش را بخوانید تا باور کنید چگونه یک نوجوان 13 ساله ماهی 7 میلیون تومان از راه خرید و فروش صفحات اینستاگرامی درآمد دارد!

کسب و کار در اینستگرام

چرا کسب و کار در اینستاگرام رونق گرفت؟

تا چند سال پیش، فیس بوک به عنوان مکانی برای خرید و فروش درآمده بود اما نتوانست میان همه کاربران اینترنتی جا باز کند و فقط در میان عده محدودی این خرید و فروش ها وجود داشت. اینستاگرام اما خیلی زود جای خود را میان دل کاربران باز کرد. این اتفاق به سه دلیل رخ داد:
–  دسترسی آسان به اینستاگرام از دلایل اصلی رونق کسب و کار در این شبکه اجتماعی است. یک گوشی هوشمند کافی است تا در هر لحظه و هر مکان به اینستاگرام متصل شد اما دسترسی به فیس بوک برای افراد کم حوصله و ناآشنا به اینترنت سخت است.

– فیس بوک محتویات صفحات را برای همه عضوهای آن نشان نمی دهد و فقط بخشی از آنها را به صورت تصادفی انتخاب کرده و محتویات را روی home آنها نشان می دهد. سایر عضوها یا باید خودشان به این صفحات مراجعه کنند یا مدیر پیج مقدار پولی را به حساب فیس بوک واریز کند تا محتویات صفحه اش را روی home همه اعضایش نشان دهد.

– اینستاگرام فیلتر نیست و همین موضوع دسترسی کاربران را بسیار راحت تر کرده است.

فروش لباس، روی بورس

اگر به صفحات مختلف اینستاگرام سر زده باشید، حتما متوجه شده اید که فروش انواع لباس، یکی از کسب و کارهای پر رونق در اینستاگرام است. «مجید رضایی» یکی از کسانی است که در این زمینه بسیار فعال است و انواع و اقسام تی شرت، شلوار و لباس های مختلف را از این راه به فروش می رسند.

او در مورد نحوه کار خود می گوید: «من چند سالی در پاساژ میلاد نور بوتیک داشتم اما نتوانستم از پس اجاره های سنگین بربیایم و مجبور شدم مغازه خود را پس دهم. پس از آن بود که به استفاده از اینستاگرام روی آوردم و شکر خدا راضی هستم. اگر در این کار پشتکار داشته باشید می توانید به درآمدهای بسیار خوبی دست پیدا کنید و همه چیز به حوصله شما بازمی گردد. در مغازه ها قیمت ها حداقل دو سه برابر قیمت خریداری شده است تا بتوانیم با آن هم اجاره و مخارج مغازه را دربیاوریم و هم حاشیه سود مناسبی برای خود کسب کنیم؛

بنابراین به طور مثال یک پیراهن ساده بیست هزار تومانی حداقل 60 هزار تومان به فروش می رسد. در اینستاگرام اما چون سایر هزینه ها را نداریم این محصولات را با قیمت پایین تر عرضه می کنیم که باعث می شود مشتریان خوبی پیدا کنیم. همین پیراهن 60 هزار تومانی را ما 35 تا 40 هزار تومان می فروشیم که هم به نفع ما است و هم به نفع خریداران. درآمد من به صورت میانگین به 3 میلیون در ماه می رسد و در برخی مواقع و مناسبت ها نیز تا 3.5 و 4 میلیون نیز درآمد داشته ام. اینجا همه چیز به خود بستگی دارد. بعضی ها ممکن است فقط ماهی 50 هزار تومان درآمد داشته باشند اما بعضی ها ده میلیون تومان.»

از چین برای کسب و کار در اینستاگرام

ردپای چینی ها و محصولات چینی در همه جا پیدا می شود، حتی در اینستاگرام. تنها تفاوت فروشندگان جنس های چینی در ایسنتاگرام با مغازه داران در این است که سرمایه اولیه کم تری دارند یکی از فروشنده هایی که مدت دو سال در این صفحه فعال و به فروش کیف مشغول است در مورد دلیل استفاده از اینستاگرام می گوید: «خیلی ها مثل من شرایط آن را ندارند که مکان ثابت و مغازه داشته باشند و بنابراین بهترین روش برای این دسته از افراد استفاده از شبکه های اجتماعی است. همچنین خرید اینترنتی کم کم دارد در ایران جا می افتد و مشتریان بیشتر می شوند.» او درباره نحوه تهیه محصولات و فروش آن می گوید: «من محصولات خودم را از چین می آورم و در اینستاگرام به فروش می رسانم. میزان فروش هم کاملا بستگی به زمان و شرایط دارد. این شغل در حال حاضر تنها شغل من است و کار دیگری ندارم. من فوق لیسانس روابط بین الملل دارم اما نتوانستم کاری مرتبط با رشته ام پیدا کنم. با وجود آن که به رشته ام بسیار علاقه داشتم اما مجبور شدم به اینستاگرام روی بیاورم.»

مسافران، برنده فروش اینستاگرامی

به جز کسانی که به صورت دائم و پیوسته در اینستاگرام مشغول فعالیت هستند، بسیاری از مسافران نیز به صورت مقطعی سودهای کلانی از این راه به دست می آورند.

«ندا رضایی» یکی از کسانی که چندی قبل به ترکیه سفر داشته و محصولات خریداری شده خود را در اینستاگرامش به فروش رسانده، درباره نحوه فعالیتش می گوید: «در سفری که به ترکیه داشتم در حدود دو میلیون و 500 هزار تومان برای سفرم خرج کردم اما با لباس هایی که از این کشور آوردم و در اینستاگرام به فروش رساندم در همین حدود درآمد کسب کردم و در واقع برای سفرم هزینه ای پرداخت نکردم. البته نباید از این نکته غافل شد که خرید محصولات مختلف برای مسافرانی مانند ما که حرفه ای نیستند، کار بسیار مشکلی است. ما از صبح تا شب در مراکز مختلف مشغول خرید بودیم که سختی های بسیاری برای ما داشت. همچنین خریداران حرفه ای، مغازه ها و فروشنده های ترکی را می شناسند که جنس ها را با قیمت بسیار ارزانتر در اختیار آنها قرار می دهند.

همچنین کسانی هستند که محصولات مارک را در حراجی های کشورهای اروپایی و آمریکایی با پایین ترین قیمت ممکن خریداری می کنند و آنها را با قیمت مناسبی به فروش می رسانند. برخی دوستانم لباس هایی را با قیمت 15 تا 20 دلار خریداری کرده بودند و آنها را در اینستاگرام با قیمت هایی در حدود 150 تا 200 هزار تومان به راحتی فروختند.»

کسب و کار در اینستاگرام

خلاقیت، حرف اول برای موفقیت کسب و کار در اینستاگرام

در اینستاگرام البته تنها واردکنندگان نیستند که درآمد دارند و هر فردی با خلاقیت خودش می تواند درآمدهای خوبی کسب کند. فروش انواع زیورآلات و دستبندهای مختلف یکی دیگر از بازارهای پررونق در این فضای مجازی است.

«آیدا جلالی» که صاحب یکی از صفحات است و در حدود 70 هزار دنبال کننده دارد می گوید: «من در حدود یک سال و نیم است که محصولاتم را در اینستاگرام به فروش می رسانم. ابتدا این دستبندها را برای خودم درست می کردم. پس از مدتی دوستان و آشنایان از کار من تعریف می کردند و می گفتند که کارهایم را بفروشم. همچنین من آدمی نیستم که بخواهم از ساعت 7 صبح تا 4 بعدازظهر کار اداری انجام دهم و به همین دلایل تصمیم گرفتم محصولات خودم را از طریق اینستاگرام به فروش برسانم.

من لیسانس زبان ایتالیایی دارم و به کار تدریس زبان مشغول هستم و در ساعت های فراغت خودم این کار را انجام می دهم. به نظرم اینستاگرام فضایی بهتر از فیس بوک است چون همه در فیس بوک عضو هستند اما در اینستاگرام تنها جوانان و قشر خاصی از مردم حضور دارند. این کار سختی های خودش را دارد و بر فرض برخی از خریداران به ما اعتماد ندارند که پول را واریز کنند و مجبور هستیم چند ساعتی با آنها صحبت کنیم تا متقاعدشان کنیم که به ما اعتماد کنند. همچنین این کار برای کسانی که محصولاتی مانند لباس را به فروش می رسانند بسیار راحت تر است تا افرادی مثل ما که مجبور هستیم تمام مدت مشغول ساخت زیورآلات باشیم.»

از اینستاگرام به مغازه

در اینستاگرام برخی فروشندگان هم هستند که با سودهای مناسب فروش محصولاتشان توانسته اند یک مغازه برای خودشان دست و پا کنند. در واقع کسب و کار در اینستاگرام برای این افراد به سکوی برای پرش تبدیل شده است.

«مریم حیدری» یکی از این افراد است. او در ابتدا مغازه داشته اما به دلیل نداشتن سود مناسب آن را رها کرده و به ایسنتاگرام روی آورده است. بعد از گذشت یک سال و جذب مشتری های دائم او توانست یک مغازه برای خودش در خیابان میرداماد اجاره کند و در آخر هر ماه سود خااص خودش چیزی در حدود 7 میلیون تومان است. او البته از فضای سنگین رقابت اینستاگرمای هم حرف می زند و می گوید: در اینجار قابت بسیار بیشتر از مغازه ها است.

شما تعداد زیادی دنبال کننده را دارید که نمی دانید کدام یک مشتری هستند و کدام یک رقیب شما. رقیب تان شما را قدم به قدم دنبال می کندو با الگوبرداری از شما رقابت را سخت می کند. همچنین برخی مشتری های شما را در صفحه تان پیدا می کنند و محصول مشابه شما را با قیمت پایین تری به مشتری ها پیشنهاد می دهند. همچنین در چند وقت اخیر پیج های فروش محصولات بسیار زیاد شده اند و همین موضوع سبب شده تا از فروش همه کاسته شود.

من واقعا نمی دانم این همه صفحه چگونه می توانند دنبال کنندگان خود را نگه دارند و برای جذب آنها چه برنامه هایی دارند. به نظرم در اینترنت و دنیای مجازی نمی توان ماندگار شد. بنابراین از این روش و راه باید به هدف های دیگری برسیم. مثلا من توانستم با صفحه اینستاگرام خودم یک سری مشتری ثابت پیدا کنم و الآن خیالم بابت فروش راحت است و کم تر در ایسنتاگرام حضور پیدا می کنم. برای رسیدن به این جا خیلی وقت گذاشتم و یادم هست در یک سال اول راه اندازی صفحه خودم در ایسنتاگرام، شاید در حدود 15، 16 ساعت حضور مستمر داشتم و هر یک ساعت محصولات خودم را تبلیغ می کردم. در حال حاضر اما بیشتر از 3،4 ساعت در روز بر روی صفحه خودم وقت نمی گذارم.»

کسب و کار در اینستاگرام

بازار جدیدی به نام خرید و فروش صفحات اینستاگرامی

همانطور که در ابتدای گزارش نیز گفته شد، علاوه بر خرید و فروش در اینستاگرام، رقابت شدیدی برای افزایش دنبال کننده های صفحات و تعداد لایک ها و فروش آن ها در گرفته است. در ابتدا خرید و فروش صفحات اینستاگرامی به صورت شخصی بود و برخی افراد، صفحات خود که دنبال کنندگان زیادی جذب کرده بود را با قیمت توافقی به فروش می رسانند. ماجرا اما کم کم حرفه ای تر شد و پای شرکت های مختلفی برای خرید و فروش صفحات اینستاگرامی و همچنین افزایش لایک ها باز شد. در حال حاضر بازار به صورتی درآمده که قیمت ها کاملا مشخص است و هر خریدار می داند هر صفحه با چه تعداد دنبال کننده را به چه قمیتی می تواند بخرد. قیمت خرید یک صفحه از 50 هزار تومان شروع می شود و حتی به 100 میلیون تومان هم می رسد. قیمت ها بستگی به تعداد دنبال کننده های یک صفحه دارد و شما با بودجه خود می توانید صفحه مورد نیاز خود را خریداری کنید. به عنوان مثال صفحه ای که 50 هزار تومان قیمت دارد، تنها هزار دنبال کننده دارد. قیمت ها با افزایش تعداد دنبال کنندگان صفحه به صورت پلکانی افزایش پیدا می کند مثلا یک صفحه با تعداد 200 هزار دنبال کننده در حدود 9 میلیون تومان قیمت دارد.

در این جا این سوال به وجود می آید، افراد و شرکت های مختلفی که تعداد دنبال کنندگان یک صفحه و یا لایک خورهای آن را بالا می برند، چگونه این کار را انجام می دهند؟ این کار از دو روش صورت می گیرد. راه اول آن است که شرکت های مختلف، یک پنل اینستالی نصب می کنند که در واقع نوعی رباط رایانه ای محسوب شده و به صورت خودکار تعداد دنبال کنندگان و لایک های یک صفحه را بالا می برد. روشی که برخی هنرمندان داخلی هم از آن استفاده می کنند و البته شرکت اینستاگرام در صورت آگاهی از چنین موضوعی، آن صفحات را حذف می کند. روش دوم افزایش دنبال کنندگان و لایک های صفحات با استفاده از مضامین و تصاویر جذاب برای صفحات مانند داستان، عکس های خاص و… است.

با این روش، تعداد دنبال کنندگان یک صفحه بالا می رود و سپس صاحبان آن صفحه، این پیج ها را به فروش می رسانند. در همین رابطه «سروش امیدی» که سایتی به نام «اینستا سل» دارد و به صورت تخصصی در زمینه خرید و فروش پیج و افزایش لایک ها فعالیت می کند، به «زندگی ایده آل» می گوید: «در سال 92 هنوز اینستاگرام روی بورس نبود و بسیاری از افراد حتی نام این اپیلیکیشن را هم نشنیده بودند. از سال 93 طرفداران این اپیلیکیشن ناگهان زیاد شدند و درخواست ها برای خرید پیج های اینستاگرامی هم به شدت افزایش پیدا کرد. خود ما در اولین تجربه مان در مرداد سال گذشته یک صفحه با نام کلاه قرمزی ساختیم و در مدت سه هفته، در حدود 30 هزار دنبال کننده پیدا کردیم. این افزایش تعداد دنبال کننده در چنین مدت زمان کوتاهی ما را نیز غافلگیر کرد و از آن زمان به بعد تصمیم گرفتیم به صورت جدی تری وارد این زمینه شویم.»

کدام صفحات طرفداران بیشتری دارد؟

ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که چه صفحاتی دارای بیشترین مخاطب هستند؟ مدیرسایت «اینستا سل» در پاسخ به این سوال می گوید: «به طور کلی هر صفحه ای که در حوزه خانم ها فعالیت کند با تعداد دنبال کنندگان بیشتری رو به رو خواهد شد. در مجموع خانم ها بیشتر از آقایان از اینستاگرام استفاده می کنند و در نتیجه مشتری های خانم بیشتری در اینستاگرام وجود دارند. از صفحات مخصوص لباس و مزون بگیرید تا زیورآلات و جواهر. جالب است بدانید در بسیاری از مواقع حتی مشتری های صفحات لباس های مردانه نیز خانم ها هستند. در مجموع خانم ها سلیقه آقایان در خرید لباس را قبول ندارند و اگر به بوتیک های مردانه شهر هم بروید تعداد خریداران خانم آن ها بیشتر است! این ماجرا دقیقا در مورد اینستاگرام هم صدق می کند و خانم هیچ اعتمادی به سلیقه آقایان ندارند و ترجیح می دهند خودشان برای آن ها از صفحات اینستاگرامی خرید کنند!»

کسب و کار در اینستگرام

درآمدهای نجومی برای نوجوانان 13 تا 19 ساله!

شاید باورش برای ما سخت باشد که در حال حاضر نوجوانان خوش فکر و با حوصله 13 تا 19 ساله از راه اینستاگرام، درآمدهای باورنکردنی کسب می کنند که در برخی مواقع از حقوق های کارمندان و مهندسان نیز بیشتر است.

یکی از این افراد «سپهر تاج بخش» نام دارد که متولد سال 1378 است و به گفته خودش حدود 7 میلیون تومان در ماه از اینستاگرام درآمد دارد! او در مورد فوت و فن کار خودش به «زندگی ایده آل» می گوید:«کار من به همین سادگی ها نیست که تصور می کنید. من از صبح تا شب پای اینستاگرام هستم و همه چیز را طبق اصولی که در این مدت یاد گرفته ام پیش می برم. به عنوان مثال من متوجه شده ام صفحات دارای مطالب علمی عامه پسند و داستانی به شدت طرفدار دارد و خیلی زود دنبال کننده به همراه خودش می آورد. یا این که باید از راه تجربه به این موضوع دست پیدا کنید که بهترین زمان برای تبلیغات در صفحه شما چه زمانی است، چند بار در روز تبلیغ کنید و فاصله زمانی بین هر تبلیغ چقدر باشد. به عنوان مثال ساعت 7 تا 10 شب بهترین زمان برای تبلیغات در صفحات اینستاگرم است. اما این تمام ماجرا نیست. نوع پست گذاری هم بسیار اهمیت دارد. مثلا برخی شرکت ها و افراد نا آشنا در یک روز 300 پست تبلیغاتی آپلود می کنند که کاملا اشتباه است. همچنین هشتگ گذاری و نحوه استفاده از آن نیز تاثیر بسیار زیادی بر تعداد دنبال کنندگان صفحات می گذارد».

«سروش امیدی» نیز در مورد گران ترین صفحه موجود در اینستاگرام می گوید: «یک صفحه با تعداد یک میلیون دنبال کننده در حدود 100 میلیون تومان قیمت دارد اما خود ما به هیچ عنوان حاضر نیستیم این صفحه را بفروشیم. این صفحه که یک پیج تبلیغاتی است، برای ما در حدود 40 میلیون تومان در ماه درآمد دارد و بنابراین اصلا منطقی نیست که آن را به فروش برسانیم.» او در مورد میانگین درآمد معقول و منطقی افرادی که در زمینه خرید، فروش و افزایش تعداد صفحات اینستاگرام فعالیت می کنند نیز می گوید: «اگر شخصی در یک زمان معقول برای این کار وقت بگذارد، چیزی در حدود ماهی 2 تا 4 میلیون درآمد کسب می کند.»

دلایلی که شما در اینستاگرام به موفقیت دست پیدا می کنید:

 • کاربران بیشتر به شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند تا وب‌سایت شما
 • یک کانال ارتباطی و بدون واسطه برای مخاطبان
 • می توانید از خودتان دفاع کنید
 • می توانید محتوا تولید کنید

کسب و کار در اینستاگرام

* سعید کاسکو – کارشناس مارکتینگ و تبلیغات ( مجله اینترنتی آیمارکتور )

 تا به حال چندین بار در مورد درآمدهایی که در اینستاگرام کسب می‌شود صبحت شده است، ولی این‌بار بحث در مورد تبلیغات به‌شکل شات در اینستاگرام و همین طور انواع تبلیغات رایج و بدون تعهدی که در صفحات پربازدید ایرانی اتفاق نمی‌افتد، نیست.

مسلماً شما نیز پیرو پیشنهاد بسیاری از آشنایان خود در مورد تبلیغات در صفحات اینستاگرام ایرانی اقدام به تماس و همکاری با این‌گونه صفحات کرده‌اید و یا حداقل شاهد تبلیغات کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگ در صفحات مختلف بوده‌اید. تبلیغاتی که در اکثر مواقع تاثیر زیادی نداشته و اعضای آن صفحات از مخاطبین هدف شما نبوده‌اند.

اینستاگرام پلت‌فرمی است که درصد قابل توجه مخاطبین آن‌را نوجوانان و جوانان زیر ۲۵ سال تشکیل می‌دهند یعنی سنی که برای مشورت کردن به توصیه هم سن‌و‌سال‌ها و دوستان خود بیش از هر تبلیغ و مقاله یا چیز دیگری توجه می‌کنند.

بنابراین بهترین راه نفوذ در بین این گروه مخاطبین از همین طریق است، همان روندی که برندهای خارجی از طریق اعضای شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند. در نمونه زیر با روند کاری دختری ۲۲ ساله آشنا می‌شویم که برای تبلیغ برندهای لباس درآمدی ۵۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰۰دلار ( نزدیک به ۵۰ میلیون تومان برای هر تبلیغ) دارد

 دلیل مراجعه برندهای لباس برای تبلیغ در صفحه اینستاگرام او به دلیل تعداد فالورهای او نیست، بلکه نوع ارتباطی است که او با فالورهای خود دارد. بدین صورت‌که فالورهای او در مورد پوشش خود از او مشاوره می‌گیرند و او عکس‌های خود را بدون ژست‌های مدلینگ و نورپردازی‌های آتلیه در اینستاگرام منتشر می‌کند.

همین نکته باعث شده است که تبلیغات لباس از حالت ژورنال تغییر کند و برندها تمایل بیشتری در تبلیغ در صفحه اینستاگرام وی داشته باشند.

آمار و ارقام جالب از اینستاگرام در سال ۲۰۱۵

* ۷۵ میلیون کاربر روزانه از اینستاگرام استفاده می کنند
* اینستاگرام بیش‌از سیصد میلیون کاربر فعال دارد

* ۱۷ درصد از کاربران اینترنت از اینستاگرام استفاده می کنند.
* ۵۲ درصد از کاربران اینستاگرام از توئیتر هم استفاده می‌کنند.
* ۵۸ درصد از کاربران توئیتر از اینستاگرام استفاده می‌کنند.
* باورکردنی نیست که ۹۴ درصد از کاربران اینستاگرام در فیسبوک عضو هستند.

* ۵۳ درصد از کاربران اینترنت با سن ۱۸ تا ۲۹ سال از اینستاگرام استفاده می کنند.
* ۷۶ درصد از نوجوانان آمریکایی کاربر اینستاگرام هستند.
* اینستاگرام هشتمین اپلیکیشن محبوب در آمریکا است.
* نیمی از کاربران اینستاگرام روزانه به اپلیکیشن آن سر می‌زنند.

* بیش‌از ۲۰ میلیارد عکس از سال ۲۰۱۰ تا کنون در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده است.
* روزی ۷۰ میلیون عکس در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود.
* میزان تعامل کاربران در اینستاگرام ۱۵ برابر فیسبوک است.

* نزدیک به نیمی از عکس‌هایی که در اینستاگرام آپلود می‌شوند از هیچ فیلتر عکاسی اینستاگرام استفاده نکرده‌اند.
* روزانه بیش از ۲٫۵ میلیارد لایک در اینستاگرام صورت می‌گیرد، این عدد در هر ثانیه برابر ۸۵۰۰ لایک است.
* در هر ثانیه ۱۰۰۰ کامنت برای عکس‌ها گذاشته می‌شود.

* به طور میانگین ۲۵ درصد کاربران یک تا سه عکس در اینستاگرام آپلود می‌کنند این درحالی است که ۳۷ درصد از کاربران اینستاگرام هیچ عکسی آپلود نکرده‌اند.

* ۵۱ درصد از کاربران اینستاگرام مرد و ۴۹ درصد خانم هستند.
* ۷۰ درصد از کاربران اینستاگرام خارج از آمریکا زندگی می‌کنند.
* ۲۲ درصد از کاربران اینترنت در خاورمیانه و شمال آفریقا از اینستاگرام استفاده می‌کنند و عربستان بیشترین کاربر را در این منطقه دارد.
* ۴۷ درصد از جوانان از طریق اسمارت‌فون از اینستاگرام استفاده می کنند و ۵۳ درصد دیگر از طریق تبلت.

* ۶۵ درصد از عکس‎‌های اینستاگرام حتی ۱۰ لایک هم نمی‌گیرند.
* عکس‌هایی که در آن‌ها صورت افراد مشخص است ۳۲ درصد بیشتر لایک می‌گیرند.

جدیدترین آمار و ارقام اینستاگرام را در آیمارکتور بخوانید.

بازنشر در مجله زندگی ایده‌آل

آمار و ارقام جالب از اینستاگرام در سال 2020 {به روز رسانی}

 • بعد از یوتیوب، اینستاگرام بیشترین دانلود را بین اپلیکیشن‌های رایگان، در اپ استور اپل (فروشگاه اینترنتی اپل) دارد. بنابراین اینستاگرام همچنان به جذب کاربران در سال جدید ادامه می‌دهد
 • اینستاگرام در کل سرچ‌های انجام شده در گوگل جایگاه دهم را دارد. نیمی از سرچ‌های محبوب گوگل به آب و هوا، اخبار و ویدیوها اختصاص دارد. آمازون، فیس‌بوک و اینستاگرام در رتبه‌های بعدی هستند.
 • اینستاگرام در حال حاضر به صورت آزمایشی در هشت کشور دنیا ، تعداد لایک و مشاهده ویدیو را از دید کاربران پنهان کرده‌است. استرالیا، برزیل، کانادا، ایرلند، نیوزلند، ژاپن، ایتالیا و آمریکا این هشت کشور هستند.
 • یک میلیارد نفر هر ماه از اینستاگرام استفاده می‌کنند.
 • بعد از فیس‌بوک، اینستاگرام در رده دوم بیشترین مخاطب فعال شبکه‌های اجتماعی قرار دارد.با گذشت سه سال ازمعرفی، استوری به یکی از دلایل محبوبیت اینستاگرام تبدیل شده است. با این تعداد مخاطب در روز استوری یکی از مهم‌ترین کانال‌ها برای کسب و کارهاست.
 • درصد کاربران در خارج از آمریکا هستند.
 • از یک میلیارد کاربر اینستاگرام تنها ۱۱۰ میلیون نفر ساکن آمریکا هستند. این چهار کشور بعد از آمریکا، بیشترین تعداد کاربران در دنیا را دارند:
 • برزیل: ۷۰ میلیون کاربر
 • هند: ۶۹ میلیون کاربر
 • اندونزی: ۵۹ میلیون کاربر
 • روسیه: ۴۰ ملیون کاربر
 • نعداد کاربران در سال ۲۰۲۰ در آمریکا به ۱۱۲٫۵ میلیون نفر خواهد رسید.
 • این تعداد ۵٫۴% بیشتر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود. همچنین پیش بینی می‌شود این عدد در سال ۲۰۲۱ به ۱۱۷٫۲ میلیون نفر خواهد رسید.
 • ترکیب جنسیتی در اینستاگرام تقریبا برابر است: ۵۲% زنان، ۴۸% مردان
 • درصد از کاربران اینستاگرام حداقل یک‌بار در روز لاگین می‌کنند
 • ۴۲% از کاربران بیشتر از یک‌بار در روز اکانت خود را چک می‌کنند. تنها ۱۶ درصد از آن‌ها کمتر از یک‌بار در هفته آنلاین می‌شوند.
 • کاربران در سال ۲۰۲۰؛ به طور میانگین روزی ۲۸ دقیقه وقت در اینستاگرام سپری خواهند کرد. Emarket این افزایش جزئی را نسبت به ۲۷ دقیقه در سال ۲۰۱۹، پیش بینی کرده‌است. در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار زمان سپری شده در اینستاگرام از اسنپ چت پیشی گرفته‌است.
 • ۶۲% از کاربران گفته‌اند بعد از دیدن استوری یک کسب و کار؛ به آن محصول یا برند بیشتر جذب شده‌اند.
 • ۱۱ درصد از کاربران آمریکایی اینستاگرام در این پلتفرم خرید می‌کنند.
 • ۱۳۰ میلیون کاربر در ماه؛ بر روی پست‌های خرید اینستاگرام کلیک می‌کنند.
 • میزان احتمالی کاربرانی که تبلیغات را در اینستاگرام می‌بینند ۸۴۹٫۳ میلیون نفر است.
 • تبلیغ کنندگان در اینستاگرام می‌توانند به ۵۲٫۹ میلیون مخاطب جوان دسترسی داشته باشند.این آمار به بازه سنی ۱۳ تا ۱۷ سال اشاره دارد. این آمار اینستاگرام  را از نظر تبلیغات جوانان در رده سوم ، پشت فیس بوک (۱۱۳٫۳ میلیون) و اسنپ چت (۶۶٫۹ میلیون) قرار می‌دهد
 • برندها به اینفلوئنسرها برای هر پست، بین ۱۰۰ تا ۲۰۸۵ دلار پرداخت می‌کنند.
 • بازاریابان ۶۹ درصد از بودجه مخصوص اینفلوئنسرهایشان را در اینستاگرام خرج می‌کنند.
 • کسب و کارها به طور متوسط ۲٫۵ استوری در هفته پست می‌کنند.
 • یک سوم استوری‌هایی که بیشترین بازدید را دارند از صفحه کسب و کارهاست.
 • ۸۵ درصد از استوری‌های کسب و کارها کامل دیده می‌شوند.این عدد یک جهش بزرگ نسبت به عدد ۶۹% در سال ۲۰۱۸ بوده‌است. و این جهش ممکن است به این دلیل باشد که کسب و کارها از استوری‌های کوتاه‌تری استفاده می‌کنند. با میانگین ۵٫۲ فریم در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با ۶٫۹ فریم در سال 2018

اینفلوئنسر مارکتینگ؛ بازار جدید کسب و کار در اینستاگرام در سال 2020 {به روز رسانی}

در سال 2020 همه چیز تغییر کرده و الگوهای جدیدتری از کسب درآمد، وارد بازار کسب و کارهای اینستاگرامی شده است. یکی از آن‌ها، اینفلوئنسر مارکتینگ است. این موضوع مخصوصا زمانی اهمیت پیدا می‌کنیم که بدانیم به زودی قرار است آمار لایک‌ها از اینستاگرام برداشته شود و بنابراین استوری‌ها همچنین قلمرو بکرتری برای اینفلوئنسر مارکتینگ هستند. با حذف لایک؛ میزان تقلب در اینفلوئنسر مارکتینگ چه از نظر فالوئرهای جعلی و چه از نظر لایک‌های جعلی به واسطه تمرکز بر مشاهده، برطرف می‌شوند.
با حذف لایک اینستاگرام تقلب در صنف(!) اینفلوئنسرها کاهش پیدا می‌کند. اینفلوئنسرها بر اساس اثرگذاری واقعی ارزش‌گذاری می‌شوند.
به این ترتیب انتشار استوری، قدرت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا برندها برای هماهنگی با این الگوی جدید در رسانه‌های اجتماعی، به طور مکرر و تقریباً در لحظه، از استوری استفاده می‌کنند. چرا؟ چون آمار تعداد بازدیدهای استوری قابل مشاهده و اندازه‌گیری است!
همچنین در حال حاضر خوشبختانه هیچ ابزار یا بات‌ای طراحی نشده که به صورت فیک استورهای‌ها را ببیند و آمار آن را بالا ببرد! در حقیقت، ممکن است عملکرد اینفلوئنسرها از هر زمان دیگری با ارزش‌تر شود، زیرا برندها باید در مواجهه با داده‌های استوری اینفلوئنسرها و تصمیم‌گیری از روی آن‌ها، دقت بیشتری پیدا می‌کنند.
پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله با عنوان حذف لایک اینستاگرام فرصتی برای استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ را حتما بخوانید.