کمپین‌های خاموش در بازار محصولات بهداشتی و آرایشی

برخی از شرکت‌ها دست به ارائه اید‌ه‌های مارکتینگ و کمپین‌های درخور توجه‌ای می‌زنند ولی گویا هدف نهایی از کمپین در اجرای ایدۀ زیبای آن گم می‌شود! به‌مانند تیم فوتبالی که به زیبایی و با پاس‌کاری دقیق توپ را تا جلوی دروازۀ حریف می‌رسانند و در لحظۀ به ثمر رساندن گل و هیجان تماشگرانِ ایستاده، توپ را به آسمان می‌زنند و آه از نهاد همه برمی‌خیزد.

مطالعه بیشتر: نمایشگاه بین المللی مواد شوینده

موضوع برمی‌گردد به کمپین‌های تبلیغاتی دو شرکت ایرانی-خارجی ، هنکل پاک‌وش و یونیلور ایران که هر دو با برگزاری دو کمپین مشارکتی با مصرف کنندگان، بصورت گسترده و با پشتیبانی از ایده‌های زیبا شروع شدند و در آخر حتی برای باخبرشدن از وقایع و اتفاقات روز نهاییِ نتایج کمپین، به دشواری می‌توان خبری را پیدا کرد.
AXE
مورد اول برمی‌گردد به کمپین « سوژه‌های خنده‌دار » از طرف برند AXE برای آقایان و کمپین « سرزندگی: بیش‌تر » با هدف پرورش ایده‌ها و استعدادهای بانوان ایرانی از طرف برند Rexona برای خانم‌ها، که هر دو توسط شرکت یونیلور ایران Unilever Iran برگزار شد و با توجه به شروع خوب و بازخورد مناسب در شبکه‌های اجتماعی، با یک مراسم کوچک خودمانی تمام شد.
rexona
مورد دوم نیز مربوط ‌می‌شود به کمپین « بهترین نامه برای بهترین مادر دنیا » از طرف برند پریل Pril و کمپین « بازگشت به مدرسه » از پرسیل Persil که کودکان را مخاطب قرار داده بود و حتی در کمپین پرسیل از نقاشی‌های ارسالی توسط کودکان کتابچه‌ای تهیه شده بود و در 15 آذرماه به بازدیدکنندگان از نمایشگاه نقاشی هنرمندان پرسیل در برج میلاد هدیه داده می‌شد.
persil-pril
ولی در تمامی کمپین‌های بالا، پایانی بی‌سروصدا و بدون بازتاب رسانه‌ای را شاهد بودیم، که به نظر می‌رسد از برگزاری یک کمپین زیبا و پُرهزینه فقط بخش اول مدنظر بوده و برای برگزارکنندگان اهمیتی نداشته است که بتوانند از نتایج کمپین جرقه‌ایی در ذهن دیگر مخاطبین ایجاد کنند.
شاید شما هم با من هم عقیده باشید که نتایج زیبا برگزار کردن یک کمپین می‌تواند مخاطبینی را که در زمان برگزاری کمپین از کنار آن بی تفاوت رد شده‌اند را دچار افسوس کند و آنان را تشنه و دنبال کنندۀ آن برند کند تا کمپین بعدی را از دست ندهند.
paxan
البته مثال مترداف موضوعات فوق در مورد کمپین « شعار روز خانواده » از شرکت پاکسان Paxan نیز مصداقی دیگری از کمپین‌های خاموش است که این شرکت حتی با داشتن وب سایت خبری پاکسان‌نیوز به گذاشتن چند عکس به‌عنوان گزارش تصویری مراسم بسنده کرده است.

در آخر اینکه هردو شرکت معظم یونیلور ایران و هنکل پاک وش از داشتن یک وب سایت بروز و درخورِ نامشان بی‌بهره‌اند، که این نیز در جای خود تأمل برانگیز است!