کمپین خلاقانه : ماشین مسابقه‌ای تویوتا برای 171 نفر صبحانه تهیه کرد!

باریستای افسانه‌ای تویوتا به‌صورت همزمان، برای 171 نفر قهوه آماده می‌کند، اما چطور؟
وقتی که در حال رانندگی هستید و پدال ترمز را فشار می‌دهید، اصطکاک ایجاد شده بین لاستیک‌ها و زمین تولید حرارت می‌کند که این حرارت خود منبع انرژی است ولی این انرژی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و هدر می رود.
toyota-le-mans-car-makes-breakfast-by-braking
ایده خلاقانه تویوتا بسیار ساده است؛ تویوتا برای بازیابی این انرژی، روشی ابداع کرده است که این انرژی بازیابی و در باتری ذخیره می‌شود و برای کمک به شتاب‌گیری مجدد خودرو، آزادسازی می‌شود.
طبق ادعای تویوتا این سیستم که “بازیابی انرژی جنبشی” نام دارد، به روند طراحی خودروها در آینده، سایه می‌افکند.

اما آیا انرژی ذخیره شده، به اندازه‌ای هست که طراحی و به‌کارگیری این سیستم توجیه داشته باشد؟
تویوتا برای پاسخ به این سوال، یک کمپین خلاقانه و قابل فهم را پیاده‌سازی کرده است و برای نمایش قدرت شگفت‌آور این سیستم یک ضیافت صبحانه ترتیب داده است.
در این ضیافت، کازوکی ناکاجیما راننده حرفه‌ای تیم مسابقات رانندگی خودروهای هیبریدی تویوتا، با استفاده از انرژی ذخیره شده بر اثر ترمزهای گرفته شده در طول سه بار پیمودن پیست معروف “لا مانس” از 171 میهمان پذیرایی می‌کند.
toyota_breakfast (1)
وی با هر بار پیمودن مسیر پیست انرژی حدود 6 مگاژول را ذخیره می‌کند که با این مقدار انرژی می توان یکی از سه کار زیر را انجام داد:
– تهیه 171.4 فنجان قهوه
– تهیه 83.3 قطعه نان تست شده
– تهیه 57.7 تخم مرغ نیمرو شده
در نتیجه با سه بار پیمودن مسیر، بشقاب صبحانه 171 نفر؛ شامل یک فنجان قهوه، یک نصفه نان تست شده و یک سوم یک تخم مرغ نیمرو شده، آماده می شود.
toyota_barista_2
ویدئوی مربوط به این کمپین خلاقانه از تویوتا رو مشاهده کنید: