کمپین ولنتاین women’s aid نشان می‌دهد که عشق چه چیزی نیست

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

در روز ولنتاین و در دورانی که روابط عاشقانه در اولویت قرار دارند، موسسه «Women’s Aid» در راستای جلوگیری از بروز خشونت خانگی قصد آن را دارد تا با برگزاری کمپین ولنتاین به مداخله در انتظارات مردم از روز عشق، نشانه‌های یک رابطه ناسالم و یک شخصیت کنترل گر را به زنان آموزش دهد.

بر اساس این دیدگاه که بیش از یک سوم از دختران نوجوانان وارد یک رابطه خشونت آمیز شده و بیش از نیمی از آن‌ها حتی متوجه این موضوع نمی‌شوند، موسسه Women’s Aid با همکاری آژانس تبلیغاتی «Engine Creative» یک کمپین تبلیغاتی دیجیتال خارج از خانه و یک کمپین آموزشی در رسانه‌های اجتماعی را راه‌اندازی کرده است.

کمپین بر اساس این ایده شکل گرفته که بسیاری از مردم رفتار‌ انسان‌های کنترل‌گر را با عشق اشتباه می‌گیرند زیرا باور‌های سنتی و کلیشه‌های تصویری متداول درباره ولنتاین این نوع تفکرات را به آن‌ها تلقین کرده‌اند.

تصاویر معروف به سبک آدامس «Love is»، در ابتدا توسط یک کاریکاتوریست نیوزلندی به نام «کیم گرو» در دهه 1960 میلادی و از مجموعه نقاشی‎‌های عاشقانه ای که گرو برای همسر آینده خود، روبرتو کاسالی، کشید، انتخاب شد.

به گفته «کریستوفر رینگسل»، مدیر خلاقیت Engine، این تصاویر جذاب اما کوبنده به شما نشان می‌دهد که عشق چیست. امیدواریم با راه اندازی این کمپین به مخاطبان بفهمانیم که رفتار کنترل گر چیست و چه نشانه‌هایی دارد.

با وجود تلاش این موسسه برای غیر قانونی اعلام کردن رفتار کنترل گری و به عبارت دیگر کنترل اجباری در سال 2015 میلادی، میزان مشاهده چنین مواردی در دنیای امروز پیوسته در حال افزایش است. پلیس در یک سال منتهی به مارس 2020، 24 هزار و 856 مورد تخلف کنترل اجباری را در انگلیس و ولز ثبت کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از 50 درصد رشد داشته است. علاوه بر این، شیوع گسترده کرونا این مشکل را تشدید کرده و تنها در دو هفته اول قرنطینه، تعداد کاربرانی که از سایت چت زنده موسسه Women’s Aid بازدید به عمل آورده اند تا در حل مسائل مربوط به کنترل اجباری از کارشناسان و متخصصان امر کمک بگیرند، 41 درصد افزایش یافته است.

تحقیقات صورت گرفته توسط این موسسه و وبسایت خبری «Cosmopolitan» در سال 2019 میلادی نشان داد که بیش از یک سوم از دختران نوجوان به باور خود وارد یک رابطه آزار دهنده شده و جالب تر از آن این که وقتی از دو سوم باقی مانده در مورد نوع روابطشان سوال شد، 64 درصد از آن‌ها بدون این که متوجه باشند وارد چنین رابطه ای شده بودند.

فرح نظیر، مدیر اجرایی Women’s Aid، معتقد است که کمپین ولنتاین فوق به انتشار این پیام حیاتی کمک خواهد کرد: «بسیاری از رفتار‌هایی که معمولا عاشقانه تلقی می‌شوند – مثل حسادت، تمایل به تماس دائمی و این که یک نفر بخواهد شما تنها مال او باشید – در واقع خطرناک هستند.»

خشونت خانگی فقط جسمی نیست: افراد کنترل گر قصد جدا کردن افراد از حامیانشان و در نتیجه وابسته کردن آن‌ها به خود را دارند. آن ها در صددند تا از فرد مقابل سلب استقلال کرده و کنترل امور روزمره او را در دست بگیرند. کنترل اجباری باعث ایجاد یک سری زنجیر‌های نامرئی و احساس ترس در فرد مقابل می‌شود که در ادامه بر روی همه ابعاد زندگی تاثیر خواهد گذاشت. کمک به زنان برای تشخیص سوء استفاده از خود در قالب یک رابطه اشتباه، زمینه تغییر سبک زندگی را برای بسیاری از آن‌ها فراهم خواهد کرد.

 

لینک منبع: thedrum.com