گوریلا مارکتینگ چیست ؟

گوریلا مارکتینگ چیست
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

گوریلا مارکتینگ یک استراتژی تبلیغاتی کم هزینه است که با روش های غیرعادی و نوآورانه بیشترین نتیجه را داشته باشند. اصطلاح گوریلا مارکتینگ اولین بار توسط Jay Conard Levinson در سال 1984 در کتاب تبلیغات چریکی ‘Guerrilla Advertising’ استفاده شد.

اصطلاح گوریلا مارکتینگ از اصطلاح “Guerilla Warfare” یا جنگ‌افزارهای چریکی الهام گرفته شده است که جنگ‌افزارهایی برای تاکتیک‌ها و استراتژی‌های کوچک و درون شهری هستند که شامل کمین کردن، خرابکاری و حمله‌های ناگهانی هستند.

گوریلا مارکتینگ نیز از این استراتژی‌ها در زمینه تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کند تا منجر به ایجاد سروصدا در شبکه‌های اجتماعی شود و تجربه‌ای شخصی‌تر و به‌یادماندنی‌تر در ذهن مخاطب به‌جای می‌گذارد که می‌تواند به شناخت برند کمک فراوانی بکند.

اگر قصد اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ یا کمپین تبلیغاتی برای برند خود را دارید، می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان در این حوزه بهره‌مند شوید، همچنین برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی نیز می‌توانید با شماره 02122916721 تماس بگیرید.

گوریلا مارکتینگ مناسب چه کسانی است

گوریل مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ حرکتی مناسب برای شرکت‌های کوچک است تا پیام تبلیغاتی خود را به مخاطبان زیادی برساند، بدون آن که هزینه زیادی بابت آن شده باشد. همچنین شرکت‌های بزرگ نیز از این شیوه استفاده می‌کنند تا از روندهایی که در جامعه مطرح هستند استفاده مثبت کرده باشند.

استفاده شرکت های بزرگ از گوریلا مارکتینگ

گوریل مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ برای شرکت‌های کوچک با بودجه تبلیغاتی کم طراحی شده است اما این باعث نشده که شرکت‌های بزرگ از آن استفاده نکنند. برخی از بازاریابان بر این باورند که وقتی شرکت‌های بزرگ از گوریلا مارکتینگ استفاده می‌کنند؛ آن کمپین‌ها گوریلا مارکتینگ واقعی نیستند، به این دلیل که شرکت های بزرگ، بودجه زیادی برای تبلیغات و مارکتینگ دارند و دارای برندهای شناخته شده‌ای هستند و نیازی به گوریلا مارکتینگ ندارند.

همچنین تاکتیک گوریلا مارکتینگ برای شرکت‌های بزرگ دارای ریسک زیادی است، زیرا که اگر به درستی انجام نشوند و شکست بخورند؛ تبدیل به یک کابوس تبلیغاتی بزرگ برای آن شرکت می‌شوند، در حالی که اگر شرکت‌های کوچک در این زمینه شکست بخورند تنها یک آزمایش شکست خورده انجام داده‌اند.

بیشتر بخوانید: بهترین کمپین های تبلیغاتی سال 2020 

از نمونه های موفق استفاده شرکت های بزرگ از گوریلا مارکتینگ می‌توان از کمپین Red Bull نام برد. در تاریخ 14 اکتبر سال 2012، ردبول و ورزشکار اتریشی، Felix Baumgartner رکورد جهانی بیشترین ارتفاع سقوط آزاد را در جهان به دست آوردند.

The Red Bull Stratos کمپینی بود که در آن Baumgartner از ارتفاع مرگبار 38,400 متری به سمت زمین سقوط آزاد انجام داد که در طول این سقوط آزاد Baumgartner سرعتی بیشتر از سرعت صوت را به دست آورد و به حداکثر سرعت 1342.8 کیلومتر بر ساعت رسید. کل این سقوط 9 دقیقه و 9 ثانیه به طول انجامید که 4 دقیقه و 22 ثانیه آن در سقوط آزاد بود.

اما مهمتر از همه، توجهی بود که شرکت ردبول در این کمپین جذب کرد که باعث شکستن برخی از رکوردهای فضای مجازی از جمله داشتن بیش از 6 میلیون بازدید در YouTube بود.

استفاده شرکت های کوچک از گوریلا مارکتینگ

یکی از معروف‌ ترین نمونه های این نوع از مارکتینگ می‌توان به فیلم “The Blair Witch Project” نام برد که از ترفند بازاریابی چریکی برای تبلیعات خود استفاده کرد.

گوریلا مارکتینگ فیلم ترسناک

این فیلم یک فیلم ترسناک که در سال 1999 و توسط 5 فارغ التحصیل دانشگاه مرکزی فلوریدا با بودجه‌ای بسیار کم و یک دوربین ساخته شد. ابتدای این کمپین، کمپینی بود که در اینترنت درباره افسانه “The Blair Witch” پخش شد.

سپس سایتی در رابطه با این افسانه ساخته شد که دارای این تگ‌لاین بود:

“در اکتبر سال 1994، 3 دانشجو و فیلمساز در حال فیلمبرداری یک فیلم مستند در جنگل های مری‌لند، ناپدید شدند و بعد از یک سال فیلم‌های آن‌ها پیدا شد.”

در سال 1998 تریلر این فیلم پخش شد و توجه بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرد و این در حالی بود که حتّی فیلم هنوز به پایان مرحله ساخت نرسیده بود.

این فیلم بعد از انتشار در سراسر جهان 248 میلیون دلار فروش داشت.

بیشتر بخوانید: تبلیغات چریکی Game of Thrones

اگر کمپین دیجیتال مارکتینگ یا کمپین تبلیغاتی برای برند خود را دارید، می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان در این حوزه بهره‌مند شوید، همچنین برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی نیز می‌توانید با شماره 02122916721 تماس بگیرید.