گوریل مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ چیست ؟

زمان مطالعه 3 دقیقه4.8K۰

گوریلا مارکتینگ یک استراتژی تبلیغاتی کم هزینه است که با روش های غیرعادی و نوآورانه بیشترین نتیجه را داشته باشند. اصطلاح گوریلا مارکتینگ اولین بار توسط Jay Conard Levinson در سال ۱۹۸۴ در کتاب تبلیغات چریکی ‘Guerrilla Advertising’ استفاده شد. اصطلاح گوریلا مارکتینگ از اصطلاح “Guerilla Warfare” یا جنگ‌افزارهای چریکی الهام گرفته شده است که جنگ‌افزارهایی برای تاکتیک‌ها و استراتژی‌های کوچک و درون شهری هستند که شامل کمین کردن، خرابکاری و حمله‌های ناگهانی هستند. گوریلا مارکتینگ نیز از این استراتژی‌ها در زمینه تبلیغات و مارکتینگ استفاده می‌کند تا منجر به ایجاد سروصدا در شبکه‌های اجتماعی شود و تجربه‌ای شخصی‌تر و به‌یادماندنی‌تر در ذهن مخاطب به‌جای می‌گذارد که می‌تواند به شناخت برند کمک فراوانی بکند.

 

اگر قصد استفاده از گوریلا مارکتینگ برای برند خود را دارید، می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان در این حوزه بهره‌مند شوید، همچنین برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی نیز می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۹۳۳۷ داخلی ۷۰۶ تماس بگیرید.

گوریل مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ حرکتی مناسب برای شرکت‌های کوچک است تا پیام تبلیغاتی خود را به مخاطبان زیادی برساند، بدون آن که هزینه زیادی بابت آن شده باشد. همچنین شرکت‌های بزرگ نیز از این شیوه استفاده می‌کنند تا از روندهایی که در جامعه مطرح هستند استفاده مثبت کرده باشند.

شرکت‌های بزرگ چگونه از گوریلا مارکتینگ استفاده می‌کنند؟

گوریل مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ برای شرکت‌های کوچک با بودجه تبلیغاتی کم طراحی شده است اما این باعث نشده که شرکت‌های بزرگ از آن استفاده نکنند. برخی از بازاریابان بر این باورند که وقتی شرکت‌های بزرگ از گوریلا مارکتینگ استفاده می‌کنند؛ آن کمپین ها گوریلا مارکتینگ واقعی نیستند، به این دلیل که شرکت های بزرگ، بودجه زیادی برای تبلیغات و مارکتینگ دارند و دارای برندهای شناخته شده‌ای هستند و نیازی به گوریلا مارکتینگ ندارند. همچنین تاکتیک گوریلا مارکتینگ برای شرکت‌های بزرگ دارای ریسک زیادی است، زیرا که اگر به درستی انجام نشوند و شکست بخورند؛ تبدیل به یک کابوس تبلیغاتی بزرگ برای آن شرکت می‌شوند، در حالی که اگر شرکت‌های کوچک در این زمینه شکست بخورند تنها یک آزمایش شکست خورده انجام داده‌اند.

از نمونه های موفق استفاده شرکت های بزرگ از گوریلا مارکتینگ می‌توان از کمپین Red Bull نام برد. در تاریخ ۱۴ اکتبر سال ۲۰۱۲، ردبول و ورزشکار اتریشی، Felix Baumgartner رکورد جهانی بیشترین ارتفاع سقوط آزاد را در جهان به دست آوردند. The Red Bull Stratos کمپینی بود که در آن Baumgartner از ارتفاع مرگبار ۳۸۴۰۰ متری به سمت زمین سقوط آزاد انجام داد که در طول این سقوط آزاد Baumgartner سرعتی بیشتر از سرعت صوت را به دست آورد و به حداکثر سرعت ۱۳۴۲.۸ کیلومتر بر ساعت رسید. کل این سقوط ۹ دقیقه و ۹ ثانیه به طول انجامید که ۴ دقیقه و ۲۲ ثانیه آن در سقوط آزاد بود.

گوریل مارکتینگ

اما مهمتر از همه، توجهی بود که شرکت ردبول در این کمپین جذب کرد که باعث شکستن برخی از رکورد های فضای مجازی از جمله داشتن بیش از ۸ میلیون بازدید در YouTube بود.

شرکت های کوچک چگونه از گوریلا مارکتینگ بهره می‌برند؟

یکی از معروف‌ ترین نمونه های این نوع از مارکتینگ می‌توان به فیلم “The Blair Witch Project” نام برد که از ترفند بازاریابی چریکی برای تبلیعات خود استفاده کرد.

این فیلم یک فیلم ترسناک که در سال ۱۹۹۹ و توسط ۵ فارغ التحصیل دانشگاه مرکزی فلوریدا با بودجه‌ای بسیار کم و یک دوربین ساخته شد. ابتدای این کمپین، کمپینی بود که در اینترنت درباره افسانه “The Blair Witch” پخش شد.

سپس سایتی در رابطه با این افسانه ساخته شد که دارای این تگ‌لاین بود:

“در اکتبر سال ۱۹۹۴، ۳ دانشجو و فیلمساز در حال فیلمبرداری یک فیلم مستند در جنگل های مری‌لند، ناپدید شدند و بعد از یک سال فیلم‌های آن‌ها پیدا شد.”

گوریل مارکتینگ

در سال ۱۹۹۸ تریلر این فیلم پخش شد و توجه بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرد و این در حالی بود که حتّی فیلم هنوز به پایان مرحله ساخت نرسیده بود.

این فیلم بعد از انتشار در سراسر جهان ۲۴۸ میلیون دلار فروش داشت.

 

برای مشاهده نمونه دیگری از این نوع مارکتینگ می‌توانید اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه
https://www.imarketor.com/5tGld

839 نوشته
آیمارکتور به عنوان یک رسانه مستقل و مشاور در حوزه بازاریابی ، برندینگ و تبلیغات فعالیت می‌ کند. آیمارکتور با هدف بررسی و معرفی کمپین های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ ، برندینگ و تبلیغات برندهای داخلی و خارجی و همچنین ارائه به روزترین مقالات این حوزه‌ها راه‌اندازی شده است.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند