اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing و 6 اشتباه رایج که باید از آن ها پیشگیری کنید

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

برای آنکه یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) موفق داشته باشید، نیازی نیست دست به کار خاصی بزنید، تنها کافی است که از اشتباهات رایجی که در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ اتفاق افتاده است، اجتناب کنید. اما بد نیست ابتدا بیشتر درباره اینفلوئنسر مارکتینگ و تأثیرات مثبت آن بدانید.

اگر قصد راه‌اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ دارید، می‌توانید از خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان استفاده کنید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 02122916723 تماس بگیرید.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ به معنی همکاری و مشارکت با افراد تأثیرگذار برای برقراری ارتباط با مخاطبین در مورد محصولات و خدمات شرکت است.

اینفلوئنسر مارکتینگ پدیده جدیدی نیست و سال‌هاست که از آن استفاده می‌شود. اینفلوئنسر مارکتینگ با توجه به رشد قدرت و نفوذ شبکه‌های اجتماعی اخیراً بسیار مورد توجه کارشناسان بازاریابی قرار گرفته است.

مردم دیگر تمایلی به دریافت پیام‌های تبلیغاتی غیر قابل اعتماد ندارند و تمایل دارند محصولات و خدمات از سوی افراد مورد اعتماد به آن‌ها پیشنهاد شوند. در واقع در اینفلوئنسر مارکتینگ شرکت به جای اینکه پیام تبلیغاتی خود را به صورت مستقیم به مخاطبین منتقل کند، این کار را از طریق اینفلوئنسرها انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: اینفلوئنسر مارکتینگ در سال 2021

اشتباهات رایج در اینفلوئنسر مارکتینگ

برای این که به اجرای یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق یا به استفاده از تبلیغات اینفلوئنسری در کمپین تبلیغاتی خود بپردازید نیازی نیست کار دشواری انجام دهید؛ تنها کافی است از اشتباهات رایجی که در حین اجرای یک کمپین به کمک اینفلوئنسرها رخ می‌دهد مطلع باشید و از وقوع آن‌ها جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:  بررسی وضعیت برندهای صنایع لبنی در اینستاگرام - دوره اول - اردیبهشت 1398

مشخص کردن اهداف و شاخص کلیدی عملکرد KPI

شاخص اندازه‌گیری کلیدی

بسیاری از کسب‌و‌کارها هدف اصلی خود را از اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) نمی‌دانند. شما باید قبل از پرداخت هزینه، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را مشخص کنید تا ارزش آوری کار با اینفلوئنسر مورد نظرتان را  به درستی محاسبه کنید.

رایج‌ترین اهداف همکاری با اینفلوئنسرها در کمپین دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:

  • آگاهی از برند Brand Awareness
  • به یادآوری برند Brand Recall
  • فروش Sales
  • جذب و گسترش بازارهای جدید
  • افزایش تعداد دنبال کنندگان
  • پوشش معرفی محصول جدید

بیشتر بخوانید: شاخص های اندازه گیری KPI در شبکه های اجتماعی

انتخاب اینفلوئنسر مناسب

ارتباط موضوعی بین محتوای شناخته شده‌ای که اینفلوئنسر با آن به شهرت دست یافته با زمینه کاری شما بسیار مهم و اثرگذار است.

به عنوان مثال برندی که محصولات مربوط به ترمیم و درخشندگی مو تولید می‌کند، با اینفلوئنسری که همیشه از کلاه گیس استفاده می‌کند، نباید همکاری کند.

در انتخاب اینفلوئنسر دقت کنید؛ چرا که مخاطبان، اینفلوئنسری که از لحاظ رفتاری و سبک زندگی به آن‌ها شباهت دارد را دنبال می‌کنند و اگر نتوانید ارتباطی بین محصول یا خدمت خود با شخصیت اینفلوئنسر یا محتوای تولیدی آن پیدا کنید، نه تنها پول خود را دور ریخته‌اید، بلکه ممکن است به برند خود آسیب بزنید.

بیشتر بخوانید: لیست اینفلوئنسرهای ایرانی

اشتباهات رایج اینفلوئنسر مارکتینگ

نکته بعدی در موضوع انتخاب اینفلوئنسرهای مناسب، بررسی اینفلوئنسرها از لحاظ تعداد دنبال کننده است.

انواع اینفلوئنسر اینستاگرام

اینفلوئنسرها نیز دسته‌بندی می‌شوند و با توجه به نوع دسته‌ای که در آن قرار می‌گیرند عملکرد متفاوتی خواهند داشت و برای کمپین‌های متفاوتی باید مورد استفاده قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید:  سایت های برتر ایرانی در رتبه‌بندی الکسا ‎ Alexa.com - تیر 1397

اینفلوئنسرهای اینستاگرام بر مبنای تعداد فالوئرهایشان به ۴ دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

  • مگا اینفلوئنسرها (Mega Influencers)
  • ماکرو اینفلوئنسرها (Macro Influencers)
  • میکرو اینفلوئنسرها (Micro Influencers)
  • نانو اینفلوئنسرها (Nano Influencers)

بیشتر بخوانید: انواع اینفلوئنسر اینستاگرام

به محل زندگی اینفلوئنسر توجه کنید

محل زندگی اینفلوئنسر بهتر است با بازار هدف شما هماهنگی داشته باشد. بهتر است قبل از انتخاب اینفلوئنسر محل زندگی دنبال‌کنندگان او را در نظر داشته باشید.

برای مثال ممکن است اینفلوئنسری در آمریکا زندگی می‌کند اما محتوای مورد نیاز کاربران ایرانی را تامین می‌کند و برعکس؛ پس از قبل از انتخاب اینفلوئنسر مورد نظر خود، به مروری بر موقعیت جغرافیای مخاطبین بیاندازید.

جنسیت مخاطبان اینفلوئنسر

اگر می‌خواهید با کمک یک اینفلوئنسر محصولی را که مناسب بانوان است بفروشید، قطعا باید یک اینفلوئنسر خانم را انتخاب کنید ولی باید در نظر داشته باشید دنبال کنندگان او هم بانوان باشند. گاهی اوقات درصد بالایی از دنبال کنندگان اینفلوئنسر خانم در شبکه های اجتماعی Social Network، آقایان هستند!

حتی می‌توانید در قبل از همکاری با یک اینفلوئنسر از وی درخواست کنید نسبت مخاطبین خود را با شما به اشتراک بگذارید تا انتخاب درست‌تری داشته باشید.

فالوورهای فیک را بیابید

رایج ترین موضوع در انتخاب اینفلوئنسر واقعی بودن دنبال کنندگان آنهاست. پس بهتر است تحلیل و بررسی دقیق‌تری نسبت به تعداد واقعی دنبال کنندگان داشته باشید.

تشخیص فالوور فیک از فالوور واقعی کار سختی نیست، تنها کافی است 10 پست آخر صفحه اینفلوئنسر را مشاهده کنید و نسبتی بین تعداد لایک ها با تعداد دنبال‌کنندگان اینفلوئنسر بیاندازید.

سپس به بررسی چندین اینفاوئنسر دیگر در حوزه مشابه بپردازید و آمار اینفلوئنسر مورد نظر خود را با دیگر اینفلوئنسرها مقایسه کنید.

بیشتر بخوانید:  مروری بر ترندهای اینستاگرام در سال 2018

در صورتی که آمار این ایفلوئنسر بهتر از دیگران باشد یک شانس بزرگ بدست آورده‌اید؛ زیرا که با بودجه مورد نظر خود اینفلوئنسری را پیدا کرده‌اید که بازدهی بیشتری نسبت به فعالیت اینفلوئنسرهای مشابه خودش دارد؛ اما اگر این عدد کمتر باشد بدشانسی آورده‌اید. اگر این عدد بسیار کمتر باشد نشان از داشتن فالوور فیک توسط اینفلوئنسر انتخابی شماست.

بیشتر بخوانید: تشخیص فالوئر فیک اینفلوئنسرها

از نرخ مشارکت اینفلوئنسر مارکتینگ مطلع باشید

یکی از نکات مهم انتخاب اینفلوئنسر متوسط نرخ مشارکت دنبال کنندگان Engagement Rate اوست که از بررسی نسبت تعداد لایک ها و کامنت ها و … مشخص می‌شود. فراموش نکنید در بررسی متوسط نرخ مشارکت، حتما به واقعی بودن لایک ها و کامنت ها، علاوه بر تعداد آن ها باید توجه کرد.

بیشتر بخوانید: متوسط نرخ مشارکت اینفلوئنسر مارکتینگ

برای تکمیل و اطلاعات بیشتر مقاله اینفلوئنسر مارکتینگ و شش اشتباه رایج در برگزاری کمپین دیجیتال مارکتینگ در وبلاگ شرکت دیجیتال مارکتینگ لاوان مطالعه کنید.

اگر قصد راه‌اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ دارید، می‌توانید از خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ آژانس دیجیتال مارکتینگ لاوان استفاده کنید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 02122916723 تماس بگیرید.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0