برترین سایت‌های ایرانی در الکسا – بورسی‌ها روی بورس آمدند – دوره نهم – خرداد 1399

برترین سایت‌های ایرانی در الکسا

این روزها هر جا که پا می‌گذاریم صحبت از بورس است و امکان ندارد کسی از سرمایه‌گذاری در این بازار جذاب حرف نزند. همین موضوع جذاب به فضای آنلاین هم رسیده و رتبه‌بندی برترین سایت‌های ایرانی در الکسا تغییرات عجیبی کرده است.
سایت آیماکتور تا به حال در هشت دوره، وضعیت سایت‌های ایرانی در الکسا را بررسی کرده که آخرین آن با عنوان ۲۰ سایت برتر ایران در الکسا را در این لینک می‌توانید بخوانید.

چند سایت کارگزاری مشهور، جزو بیست سایت اول ایران شده‌اند و سایر سایت‌هایی که در زمینه مشاوره و راهنمای سرمایه‌گذاری در بورس فعالیت دارند نیز به رتبه‌های زیر 50 و حتی زیر 30 الکسا (در میان سایت‌های ایرانی) دست پیدا کرده‌‌اند. در این گزارش به بررسی سایت‌های تازه به لیست وارد شده پرداخته‌ایم و همچنین رتبه‌بندی الکسای سایت‌های ایرانی نسبت به گذشته را مقایسه کردیم که نکات جالب و خواندنی از نبض جامعه ارائه می‌دهد.

رتبه خرداد 99 نام وبسایت آدرس وبسایت جایگاه در بهمن ۹۸ جایگاه در خرداد ۹۸
۱ آپارات Aparat.com 1 ۱
۲ فروشگاه اینترنتی دیجی کالا Digikala.com 2 ۲
۳ مجله اینترنتی نمناک Namnak.com 4 ۴
۴ شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک Shaparak.ir 5 ۷
۵ تلوبیون Telewebion.com 6 ۵
۶ بورس و اوراق بهاداران تهران Tsetmc.com حضور نداشت حضور نداشت
۷ نیازمندی‌های رایگان دیوار Divar.ir 7 ۶
8 کارگزاری بورس آگاه Agah.com

 

حضور نداشت حضور نداشت
9 پرتال جامع بیتوته Beytoote.com 11 ۱۱
۱۰ کارگزاری مفید Emofid.com حضور نداشت حضور نداشت
11 فیلیمو Filimo.com 13 20
12 سرویس رایگان اشتراک ویدئو نماشا Namasha.com ۹ 8
13 کارگزاری مفید Mofidonline.com

 

حضور نداشت حضور نداشت
14 وب‌سایت مرجع مادران و کودکان نی‌نی‌سایت Ninisite.com 8 9
15 ورزش ۳ Varzesh3.com 3 3
16 عصر ایران Asriran.com 17 18
17  برنا نیوز Borna.news حضور نداشت حضور نداشت
18 بانک ملت Bankmellat.ir 14 10
19 جام نیوز Jamnews.com ۱۵ حضور نداشت
20 تجارت نیوز Tejaratnews.com حضور نداشت حضور نداشت

 

نگاه کلی به برترین سایت‌های ایرانی

  1. در بهمن سال گذشته ناگهان پنج سایت خبری به فهرست 20 سایت پربازدید ایران وارد شدند. این موضوع دقیقا همزمان شده بود با حوادث‌ آبان ماه، ترور سردار سلیمانی، برخورد موشک با هواپیمای اوکراین و… بنابراین می‌توان که تب دنبال کردن اخبار در میان مردم بالا رفته بود و این موضوع در فضای آنلاین خودش را نشان داد. در آن زمان این پنج سایت خبری در لیست بیست‌تایی‌ها حاضر شده بودند: «خبرگزاری رکنا،سایت خبری جام‌ نیوز، سایت خبری فرارو و سایت خبری خبر فارسی و سایت روزنامه دنیای اقتصاد».
  2. در فروردین ماه امسال که با کرونا و خانه‌نشینی و قرنطینه و تعطیلات عید نوروز همراه شد، سایت‌های تماشای فیلم و گفت‌وگو و البته فروش آنلاین در میان 20 سایت پر بازدید الکسا قرار گرفتند. در آن زمان این سایت‌ها در میان باشگاه 20 تایی‌ها حضور داشتند: «آپارات، دیجی کالا، تلوبیون، نمناک، شاپرک، فیلیمو، نماشا، بیتوته، نی نی سایت، دیوار».
  3. حالا و در نیمه اول خردادماه دوران رونق سایت‌های مربوط به بورس، کارگزاری‌ها و همچنین سایت‌های اقتصادی فرار رسیده که در حال جا به جا کردن رتبه‌ها و جایگاه‌ها هستند.

کدام سایت‌ها بالا آمده‌اند؟

  • در نگاه اول متوجه می‌شویم که سایت بورس و اوراق بهاداران تهران که بهمن ماه در لیست وجود نداشت و در ماه گذشته جزو تازه واردهای باشگاه 20 تایی‌ها بود حالا به رتبه 6 رسیده و دقیقا در جایگاه ماه گذشته فیلیمو قرار گرفته است. به این ترتیب در حال حاضر جزو یکی از برترین سایت‌های ایرانی در الکسا محسوب می‌شود.
  • کارگزاری آگاه که ماه گذشته جزو تازه واردهای این فهرست بود، حالا به رتبه 8 رسیده و در جایگاه نی‌نی سایت قرار گرفته است. کارگزاری مفید هم که جزو تازه واردهای فهرست بود حالا به رتبه 10 رسیده و در جایگاه ورزش سه نشسته است.
  • نکته جالب‌تر اینکه، با مشاهده فهرست 50 سایت پربازدید ایران متوجه می‌شویم  کارگزاری آگاه و مفید، دو سایت دیگر نیز دارند که به خوبی توانسته‌اند آن‌ها را بالا بیاورند و در میان این فهرست قرار بگیرند(Mofidonline.com و bashgah.com). در واقع این دو کارگزاری، چهار سایت دارند که توانسته‌اند هر چهار سایت را جزو پر بازدیدها قرار دهند.
  • سایت‌های دیگر اقتصادی که در حوزه خبر و تحلیل فعالیت می‌کنند هم در این لیست 50 تایی می‌شوند. سایت‌هایی مانند دنیای اقتصاد و تجارت نیوز. از سوی دیگر سایت‌های مشاوره در زمینه بورس مانند «سهام یاب» نیز جرو 50 سایت اول ایران هستند.

کدام سایت‌ها سقوط کردند؟

  1. سایت‌های خبری و سرگرمی جزو سقوط کرده‌های بزرگ هستند. با تمام شدن قرنطینه و تعطیلات حالا همه چیز به روال سابق برگشته و این سایت‌ها دوباره در حال خارج شدن از لیست هستند.
  2. سایت ورزش سه هم که زمانی جزو سه سایت پر بازدید ایران بود، همچنان به روند سقوطی خود ادامه می‌دهد و به رتبه 15 رسیده است. البته تعطیلی مسابقات ورزشی در سرتاسر جهان می‌تواند یکی از دلایل اصلی این موضوع باشد و با از سرگیری مسابقات بازهم شاهد صعود رنکینگ این سایت خواهیم بود.
  3. سایت‌های پخش فیلم و ویدئو در میان سایت‌هایی هستند که رتبه بازدید آن‌ها نسبت به ماه گذشته کم‌تر شده و در میان برترین سایت‌های ایرانی ، جایگاه پایین‌تری پیدا کرده‌اند و یا حتی از لیست خارج شده‌اند. تلوبین، فیلیمو، نماشا، دالفک و… جزو این دسته از سایت‌ها هستند.

عجایب فهرست

حضور برنا نیوز و جام نیوز در این فهرست کمی عجیب و قابل تامل است. این موضوع احتمالا به دو دلیل رخ داده است. یا این دو سایت، الکسا خریده‌اند و یا در این مدت بر خبرهای اقتصادی و بورس، مانور ویژه‌ای داده‌اند.

 کدام کارگزاری‌ها جزو برترین سایت‌های ایرانی در الکسا هستند؟

در این قسمت از گزارش می‌خواهیم ببینیم اگر کلید واژه «کارگزاری بورس» را در گوگل سرچ کنیم، کدام سایت‌ها بالاتر می‌آید. نتیجه جست‌وجوی ما، به ترتیب اینچنین شد: «مفید، آگاه، بانک سامان، فارابی، مبین سرمایه، رضوی، پارسیان، تجارت، ملت، ملل پویا» نکته مهم این است که این ده سایت، در دو صفحه اول گوگل و در بین بیست نتیجه به دست‌ آمده، قرار گرفته‌اند.
به زبان ساده‌تر اگر شما کلمه کارگزاری بورس را در گوگل سرچ کنید، ده سایت به شما نشان داده می‌شود که مربوط به کارگزاری‌ها نیستند اما درباره بورس، مطالب و تحلیل دارند و به همین دلیل بالاتر از سایت‌های کارگزاری‌ها قرار گرفته‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که بستر مناسبی برای سایت‌های تحلیلی و تخصصی بورس فراهم شده است.

گزارش جامع سایت آیمارکتور از « بهترین کارگزاری‌ » بورس در فضای آنلاین را حتما بخوانید!