10 راهنمای نوشتن تیترها برای تولید محتوای فراموش نشدنی – قسمت اول

تولید محتوا
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

یک عنوان گیرا و کنجکاو کننده ابزاری باارزش برای تولید محتوا محسوب می‌شود. در حقیقت، جلب توجه دیگران با عناوین ضعیف و کسل کننده تقریبا غیرممکن است.

بر اساس نظر متخصصان تولید محتوا در copyblogger:

به طور متوسط 8 نفر از 10 نفر تنها سر تیتر نوشته‌ها را می‌خوانند و تنها 2 نفر از این 10 نفر خود را به خواندن تمامی متن مجاب می‌کنند. این موضوعی است که عنوان را به ابزاری قدرتمند بدل می‌کند و دلیل اهمیت این بخش در کارآمدی کل نوشته محسوب می‌شود.

یک سرتیتر (که در اغلب موارد عنوان خوانده می‌شود)، ساده‌ترین روش تبلیغات برای محتوای شما است. یک عنوان گیرا می‌تواند افراد را اغوا کند، توجه آنها را به خود جلب کند، انتظارات آنها را مشخص سازد و مخاطبان شما را برای کلیک بر روی مطلب مجاب کند.

در این مقاله قصد داریم موارد زیر را که برای نوشتن عناوین اهمیت زیادی دارند را به شما معرفی کنیم:

 1. ایجاد فوریت؛
 2. القای حس سودمندی؛
 3. ایجاد چسبندگی با خواننده؛
 4. فوق‌العاده دقیق و مشخص بودن؛
 5. تلاش برای لحاظ کردن قافیه؛
 6. تلاش برای استفاده از اعداد؛
 7. ایجاد کنجکاوی؛
 8. استفاده از کلمات قدرتمند؛
 9. استفاده از کلمات کلیدی؛
 10. بهینه‌سازی اندازه تیتر بر اساس پلتفرم مورد استفاده.

با استفاده از این 10 راهکار اثبات شده برای تولید محتوا می‌توانید عناوین و سرتیترهایی گیرا برای مخاطبان خود بنویسید و مخاطبان را به کلیک کردن و خواندن محتوا مجاب کنید.

بیایید با مثال‌هایی به هر کدام از این نکات نگاهی بیاندازیم.

قاعده‌ی 4U

قاعده چهار U را برای تولید محتوا به خاطر داشته باشید. مطمئنا هیچ راه حل همواره درستی وجود ندارد. اما فرمول 4U مایکل مترسون برای نوشتن عناوین بسیار موفق عمل می‌کند.

مایکل مترسون یکی از کارآفرینان، نویسندگان، مربیان کسب‌وکار و کپی‌رایترهای موفق است. مترسون توصیه می‌کند که تمام عناوین باید از قاعده 4U پیروی کنند. یک عنوان باید:

 • فوریت داشته باشد (Urgent).
 • مفید باشد (Useful).
 • منحصربه‌فرد باشد (Unique).
 • کاملا دقیق باشد (Ultra-specific).

حال به توصیف قواعد ده گانه‌ای که پیش از این مطرح نموده‌ایم می‌پردازیم، این قواعد فرمول چهار گانه مترسون را نیز در خود دارند:

1. فوریت

ایجاد حس فوریت افراد را به اقدام فوری تشویق می‌کند و مانع از پشت گوش انداختن اقدام توسط آنها می‌شود. این ابزار، ابزاری باارزش برای مواقعی است که می‌خواهید خوانندگان بر عناوین شما کلیک کنند و به خواندن آن بپردازند. فوریت با محرک‌های امیال و اضطراب افراد عمل می‌کند، دو محرکی که از قلاب‌های اصلی احساسی محسوب می‌شوند.

راه‌های مشخصی برای ایجاد فوریت وجود دارند. فوریت در زمانی پدید می‌آید که کمبود وجود دارد، ممکن است بیننده زمان اندکی برای اقدام کردن داشته باشد، یا تنها عرضه محدودی از چیزی باارزش وجود داشته باشد (“اکنون اقدام کنید، به زودی تمام می‌شوند!”).

ایجاد حس فوریت با اشاره به ریسک‌ها و خطرات نیز ممکن است. برای مثال این تیتر ها را در نظر بگیرید: “7 غذای سرطان‌زا که باید از آنها اجتناب کنید” یا “3 روش بازاریابی که چشم‌پوشی از آنها به کسب‌وکار شما آسیب می‌رساند”.

ایجاد منظره‌ای از نابود شدن فرصت‌ها، میل فوری به مراقبت از خود را ایجاد می‌کند. فوریت را در عناوین خود نشان دهید و خواننده‌ها نیز به این محرک پاسخ خواهند داد.

2. مفید بودن

یک عنوان مناسب باید قادر باشد ارزشی که به خوانندگان عرضه می‌کنید را نشان دهد. قطعا باید توجه داشت که متن شما نیز باید این روند را ادامه دهد و اطلاعاتی مرتبط و با ارزش در اختیار خوانندگان قرار دهد، این موضوعی است که مخاطبان را به خواندن ادامه متن تشویق می‌کند.

شما باید به تبلیغ ارزش متن خود به وسیله‌ی عنوان مورد استفاده‌ی خود بپردازید و گرنه فرصت مراجعه‌ی مخاطبان به ادامه‌ی متن با ارزشی که نوشته‌اید از دست می‌رود. به خوانندگان خود نشان دهید که باید انتظار چه متنی را داشته باشند و از عرضه‌ی چیزی باارزش به آنها اطمینان حاصل کنید.

3. منحصر‌به‌فرد بودن

اگر می‌خواهید علاقه مخاطبان به متن خود را جذب کنید، منحصربه‌فرد بودن عنوان به شما کمک می‌کند. هیچ جذابیتی در خواندن مقاله‌ای که پیش از این آن را خوانده‌اید وجود ندارد. افراد زمان محدودی دارند و بیشتر آنها ارزشی در خواندن محتوای تکراری نمی‌بینند.

به علاوه، یک عنوان منحصربه‌فرد به میزان بیشتر حس تازه‌بودن متن را در مخاطب القا می‌کند. در یک کلام می‌توان گفت که ما در معرض بمباران رسانه‌ای قرار داریم و اغلب حس می‌کنیم که تمام عناوین را پیش از این دیده‌ایم، یک عنوان تازه حسی مشابه نسیمی از هوای تازه را به مخاطب منتقل می‌کند.

از نوشتن عناوین خسته‌کننده بپرهیزید و کنجکاوی خوانندگان خود را با زبانی منحصر به فرد برانگیزید.

4. کاملاً دقیق بودن

کاملا دقیق بودن تیتر به مفید و منحصربه‌فرد بودن متن کمک می‌کند. هر چقدر عنوان شما دقیق‌تر باشد، شما به شفافیت بیشتری می‌توانید به انتقال ارزش منحصربه‌فرد محتوای خود بپردازید. مقالات بیشماری وجود دارند که به موضوع بازاریابی کسب‌وکار در اینترنت می‌پردازند و زمان کافی برای خواندن تمامی آنها وجود ندارد. حال سوال این است که مخاطبان چگونه به انتخاب مطالبی که باید بخوانند می‌پردازند؟

آنها به سراغ عناوینی می‌روند که به طور مستقیم به نگرانی‌های مشخص یا سوالات آنها پرداخته‌اند. تا جایی که می‌توانید نگاه دقیقی به عناوین خود داشته باشید و آن‌گاه خواهید توانست خوانندگانی را جذب کنید که واقعا به موضوع مورد بحث شما اهمیت می‌دهند.

 

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0