محبوب ترین رمزارز های دیجیتال در دنیا!

محبوبترین رمزارز های دیجیتال

وقتی افراد درباره ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند، بیت کوین (BTC) توجه همه را به خود اختصاص می‌دهد، اما در واقع هزاران گزینه دیگر نیز در این حوزه وجود دارند که جزو محبوب ترین رمزارز های دیجیتال هستند. در حقیقت، ارزهای دیجیتالی که بیت کوین به شمار نمی‌آیند معمولاً به عنوان «آلترناتیو» یا جایگزین‌های بیت کوین شناخته می‌شوند.

شناخت محبوب ترین رمزارز از اهمیت بالایی برخوردار است. با اینکه بیت کوین اولین ارز دیجیتال اصلی بازار است که در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد، اما بسیاری از رمزارزهای دیگر نیز طرفداران زیادی را به خود جلب کرده‌اند، حتی اگر به اندازه بیت کوین گسترده نباشند.

در ادامه به بررسی بزرگ‌ترین و محبوبترین رمزارز ها بر اساس مقدار دلاری کل کوین‌های آن‌ها (به عبارتی میزان سرمایه بازار یا market cap) می‌پردازیم. (داده‌ها از سایت CoinMarketCap.com و در تاریخ ۸ ماه مه ۲۰۲۳ جمع‌آوری شده‌اند.)

همه چیز درباره ارز دیجیتال

12 تا از محبوب ترین رمزارز های دیجیتال

1- بیت کوین (BTC) – محبوب ترین رمزارز

بیت کوین (BTC) - محبوب ترین رمزارز
 • قیمت: 27,908 دلار
 • سرمایه بازار: 540 میلیارد دلار

بیت کوین (BTC) به عنوان پیش‌گام دوران رمزارز، همچنان محبوب ترین رمزارز محسوب می‌شود. خالق اسرارآمیز آن، نخستین نسخه از این ارز دیجیتال را در سال ۲۰۰۹ روانه بازار کرد و از آن زمان تا به حال بیت کوین چالش‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است. از سال 2017 این رمزارز حتی در فرهنگ عامه مردم نیز جای گرفته است.

2- اتریوم (ETH) – دومین ارز دیجیتال محبوب

اتریوم (ETH) - دومین ارز دیجیتال محبوب
 • قیمت: 1,865 دلار
 • سرمایه بازار: 224 میلیارد دلار

اتریوم (ETH) دومین ارزی است که بیشترین محبوبیت را در فضای رمزارز ها دارد. اتریوم به شما این امکان را می‌دهد که از ارز اتر (واحد پول موجود در این سیستم) برای انجام تعدادی عملیات مالی استفاده کنید. قسمت قرارداد هوشمند اتریوم به عنوان یکی از عواملی شناخته می‌شود که باعث شده یکی از محبوب ترین رمزارز ها باشد. اتریوم قطعاً در لیست محبوب‌ترین کریپتو کارنسی قرار می‌گیرد.

3- تتر (USDT) – محبوب ترین رمزارز به عنوان استیبل کوین

تتر (USDT) - محبوب ترین رمزارز به عنوان استیبل کوین
 • قیمت: 1 دلار
 • سرمایه بازار: 82 میلیارد دلار

قیمت تتر (USDT) به اندازه یک 1 دلار است و به همین دلیل تتر یک استیبل‌کوین محسوب می‌گردد. استیبل‌کوین‌ها به ارزش یک دارایی خاص (به عنوان مثال دلار آمریکا) بستگی دارند. تتر در بسیاری از موارد به عنوان واسطه‌ای برای جابه‌جایی ارز های دیجیتال دیگر استفاده می‌شود. در بسیاری از بازارها به جای بهره‌گیری از دلار، تتر استفاده می‌شود. با این حال، نمی‌توان در مورد مناسب بودن پشتیبانی این ارز صحبت کرد، زیرا اسناد معتبری در این زمینه وجود ندارد. در ادامه لیست محبوب ترین رمزارز ها به بایننس کوین می‌پردازیم.

4- بایننس کوین (BNB)

 بایننس کوین (BNB)
 • قیمت: 31.53 دلار
 • سرمایه بازار: 49 میلیارد دلار

بایننس کوین (BNB) رمزارزی است که توسط بایننس، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمزارزی جهان، صادر می‌شود. این سکه در ابتدا به عنوان نشانه‌ای برای پرداخت هزینه مربوط به معاملات خاص مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما حالا بایننس کوین می‌تواند به عنوان یک ارز جهت خرید اجناس و خدمات مختلف به کار گرفته شود. این ارز، محبوبترین رمزارز برای مبتدیان نیز محسوب می‌شود.

5- USD Coin (USDC)

USD Coin (USDC)
 • قیمت: 0.9999 دلار
 • سرمایه بازار: 30 میلیارد دلار

مانند تتر، USD Coin یک استیبل‌کوین است، به این معنا که ارزش آن نباید تغییر کند. بنیان‌گذاران این ارز دیجیتال می‌گویند که ارزش آن توسط دارایی‌های رزرو شده یا دارایی‌هایی با «ارزش معادل منصفانه» پشتیبانی می‌شود و این دارایی‌ها در حساب‌های دارای مجوز و تنظیم شده در مؤسسات آمریکایی نگهداری می‌شوند.

6- ایکس آر پی (XRP)

ایکس آر پی (XRP)
 • قیمت: 0.4338 دلار
 • سرمایه بازار: 22 میلیارد دلار

این ارز قبلاً به عنوان ریپل شناخته می‌شد و سابقه آن به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد. ایکس آر پی (XRP) راهی برای پرداخت هزینه‌های مدنظر شما با ارزهای مختلف جهانی را ارائه می‌دهد. ریپل می‌تواند در تراکنش‌های خاص مفید باشد. در آن از یک مکانیزم بدون نیاز به تأیید هویت استفاده می‌شود تا پرداخت‌های مربوطه با سرعت بهتری انجام گیرند. گزینه بعدی در لیست محبوب ترین رمزارز ها، کاردانو نام دارد.

7- کاردانو (ADA)

کاردانو (ADA)
 • قیمت: 0.3731 دلار
 • سرمایه بازار: 13 میلیارد دلار

کاردانو (ADA) یک پلتفرم رمزارز است که از ارز ada استفاده می‌کند. این پلتفرم توسط هم‌بنیان‌گذار اتریوم ایجاد شده است و از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

8- دوج کوین (DOGE)

دوج کوین (DOGE)
 • قیمت: 0.07435 دلار
 • سرمایه بازار: 10 میلیارد دلار

دوج کوین (Dogecoin) ابتدا یک نوع ارز دیجیتال برای مسخره کردن بیت کوین محسوب می‌شد و نام خود را از یک میم اینترنتی با نام Shiba Inu گرفت. در حالی که اکثر رمزارزهای موجود دارای تعداد کوین‌های محدود هستند، دوج کوین هیچ‌گونه محدودیت خاصی در این زمینه ندارد، بنابراین، می‌توان از آن در موارد مختلفی استفاده کرد.

9- پلیگان (MATIC)

پلیگان (MATIC)
 • قیمت: 0.9304 دلار
 • سرمایه بازار: 9 میلیارد دلار

پلیگان (MATIC) یک رمزارز است که بر روی دسترسی آسان به سازندگان برنامه‌های دیجیتال تمرکز دارد و Ethereum را ارتقا می‌دهد. این رمزارز قبلاً به عنوان Matic شناخته می‌شد و در سال ۲۰۱۷ شکل گرفت، اما در سال ۲۰۲۱ نام خود را به پلیگان تغییر داد.

10- سولانا (SOL)

سولانا (SOL)
 • قیمت: 21.11 دلار
 • سرمایه بازار: 8 میلیارد دلار

سولانا (SOL) یک رمزارز جدیدتر است که در مارس ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده و سرعت انجام تراکنش‌ها با کمک آن بسیار بالا است. ارز سولانا (SOL) ، ۴۸۰ میلیون کوین دارد.

11- پولکادات (DOT) – یکی از محبوب ترین رمزارز های جدید

پولکادات (DOT) - یکی از محبوب ترین رمزارز های جدید
 • قیمت: 5.42 دلار
 • سرمایه بازار: 6 میلیارد دلار

پولکادات (Polkadot) در ماه می ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده و به کمک بلاک‌چین با بسیاری از رمزارزهای دیگر ارتباط دارد. یکی از هم‌بنیان‌گذاران اتریوم، سازنده پولکادات است. بسیاری از کاربران می‌گویند که پولکادات جای اتریوم را خواهد گرفت. ترون، گزینه بعدی در لیست محبوب ترین رمزارز ها محسوب می‌شود.

12- ترون (TRX)

ترون (TRX)
 • قیمت: 0.06832 دلار
 • سرمایه بازار: 6 میلیارد دلار

ترون (TRX) در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد و قراردادهای هوشمندی را ارائه می‌دهد که از یک سیستم اثبات سهام استفاده می‌کنند. رمز ارز ترون با نام Tronix نیز شناخته می‌شود. ترون ابتدا بر پایه Ethereum شکل گرفت، اما در سال ۲۰۱۸ به یک بلاکچین جداگانه منتقل شد.

رتبهنام محبوب ترین رمزارز
1Bitcoin
2Ethereum
3Tether
4BNB
5USD Coin
6XRP
7Cardano
8Dogecoin
9Polygon
10Solana
11Polkadot
12TRON

سخن پایانی محبوب ترین رمزارز ها:

همواره به دنبال بهترین رمزارز باشید. بازار رمزارز یک بازار غیرقابل پیش‌بینی است. (اگرچه دولت آمریکا نقش فعال‌تری در نظارت بر فضای رمزارزها دارد)، بنابراین کسانی که در این بازار شرکت می‌کنند، نباید تمام دارایی خود را فقط در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

رمرارزها از سال ۲۰۲۲ با کاهش ارزش خود مواجه شده‌اند و معاملات مربوط به آن‌ها در آغاز سال ۲۰۲۳ نیز چندان چشم‌گیر نبوده است. به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بسیار زیادی در این بازار فعالیت می‌کنند و به همین دلیل فعالیت در چنین بازاری برای مبتدیان بسیار پیچیده است. انتخاب یکی از محبوب ترین رمزارز ها می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

بهترین لپ تاپ جهان در سال ۲۰۲۳ که باید به خرید آن فکر کنید!

سوالات متداول محبوب ترین رمزارز ها

بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری در سال 2023 کدام است؟

انتخاب بهترین و مناسب ترین رمزارز برای سرمایه گذاری به عوامل زیاد اقتصادی و بعضاً سیاسی بستگی دارد. برای سرمایه گذاری در رمز ارز حتماً آموزش ببینید و با افراد با تجربه مشورت کنید.

محبوب ترین رمزارز سال 2023 کدام است؟

در حال حاضر محبوب ترین رمزارز بیت کوین (BTC) است.

منبع: bankrate.com