15 لوگوی مشهور که در سال 2013 تغییر چهره دادند

سال 2013 از آن سال‌هایی بود که روند تغییرات بزرگی در طراحی، خلاقیت و … را شاهد بود. طراحی مینیمال ( Minimalistic design ) و طراحی تخت ( Flat Design ) دو نمونۀ اصلی از تغییرات طراحی در سال 2013 بود.
همین تغییرات باعث شد تا برندهای کوچک و بزرگ به فکر به‌روز کردن لوگو و هویت بصری برند خود بیافتند.
famous-logo
تغییر در لوگوی یک شرکت کاری است که حساسیت بالایی را برای مدیران مجموعه ایجاد می‌کند اما حقیقت این است که نفوذ طراحی مینیمال و تخت آنچنان وسیع و اثرگذار بوده است که مدیران شرکت‌ها نیز لزوم تغییر و به‌روز کردن لوگوی خود را احساس کرده‌اند. برای مثال چند ماه پیش فیلیپس لوگوی خود را در یک کمپین اجتماعی به‌روز کرد.

بیایید نگاهی بندازیم به بازطراحی چهره 15 تا از لوگوهای مشهور که در این موج تغییرات افتاده‌اند:

فایرفاکس با آن روباه محبوب خود همچنان در بازار مرورگرها در حال رقابت است. لوگوی جدید فایرفاکس با حفظ اصالت خود به سوی سادگی و تفکیک رنگ‌ها پیش‌رفته است. شاید این یک تغییر عمده و جسورانه نبوده اما نمود طراحی مدرن را القا می‌کند.
firefox
لوگوتایپ اینستاگرام Instagram نیز با حفظ شخصیت قبلی بسیاری از پیچیدگی‌های خود را از دست داده و در عین حال محکم‌تر و قابل اعتماد‌تر شده است. همچنین طراحی آن با حذف المان‌های بسیار ریز باعث شده تا در فضاهای کوچک همچون اسمارت‌فون‌ها نمایشی جذاب‌تر از خود ارائه دهد.
instagram
یاهو Yahoo بسیار جرأت به‌خرج داد و در یک کمپین سی روزه نسبت به تغییر لوگوی خود بعد از سال‌ها اقدام کرد. تغییر در ساختار کلی لوگو و رنگ اصلی آن سبب شد هویتی جدید از این برند در ذهن مخاطبان ایجاد شود.
yahoo
گوگل Google لوگوی خود را ساده کرد. البته با توجه به بازی‌هایی که گوگل با لوگوی خود می‌کند این تغییر آنچنان هم سروصدا نکرد اما بطور واضح نمودی از طراحی فلت را در آن شاهد هستیم، حذف سایه و ترکیب‌بندی رنگ اصلی‌ترین تغییرات لوگوی گوگل بود.
google
موتورولا Motorola با تغییراتی هم در نشان هم در لوگوتایپ خود مواجه شد. پس از خرید توسط شرکت گوگل تنوع رنگی در حلقۀ نشان موتورولا نمایان شد و نوشتۀ لوگوتایپ هم به حروف کوچک تبدیل شد.
motorola
میل‌چیم MailChimp هم بیشتر به بازسازی و اصلاح ساختار لوگوی خود پرداخت. مرتب کردن حروف و سبک‌تر شدن وزن لوگو از عمده‌ترین تغییرات آن است.
mailchimp
مال‌اف‌آمریکا Mall Of America یکی از بزرگترین فروشگاهای خرده‌فروشی دست به یک دگرگونگی زد و پوست انداخت. شاید بتوان گفت تمام این تغییرات برای همسو شدن با شعار “always new” است. سادگی، به‌روز بودن و شفافیت در رنگ‌ها از ویژگی‌های این لوگوی جدید است.
moa
کانال انیمال‌پلنت دیسکاوری Animal Planet دست به تغییری زده است که نه فلت است و نه مینیمال، اما خلاقانه! حذف حرف M و جایگزین کردن حیوانات مختلف جای آن ایده‌ای است که لوگوی جدید از آن پیروی می‌کند.
animal-planet
ای‌بی eBay هم همانند یاهو بعد از سال‌های زیادی لوگوی خود را به‌روز کرد تا از قافله عقب نمانده و به بازار نشان دهد که همچنان جاه‌طلبانه در حال پیشروی‌ست. این تغییر لوگو پس از 17سال اتفاق افتاد.
ebay
شاید لوگوی وندی Wendy’s در ظاهر تغییر آنچنانی در المان‌های اصلی خود نداده است اما حذف حصار و فارغ شدن از محدودۀ قبلی از ویژگی‌های این تغییر لوگو است. این تغییرات من را یاد تغییر لوگوی استارباکس می‌اندازد.
wendys
بینگ bing موتور جستجوی مایکروسافت لوگوی خود را به‌روز که نه، کاملاً تغییر کرده است. رنگ و لوگوتایپ و اضافه شدن نشان از ویژگی‌های این لوگوی جدید است.
bing
مجلۀ موزیک بیلبورد Billboard تمامی حروف لوگوی خود را کوچک کرد و برخلاف دیگران سعی بر این کرده است تا لوگویی حجیم‌تر ایجاد کند.
billboard
دل‌مونته Del Monte لوگوی خود را ساده‌تر کرده است. لوگوی جدید با حفظ روحیۀ قبلی، حذف خطوط اضافه و سایه‌ها با مخاطب خود ارتباطی ساده و سریع‌تر دارد.
delmonte
لوگوی قدیمی پی‌اند‌جی P&G ترکیبی از ماه و ستاره بود که بعدها حذف شد، اما به نظر می‌رسد لوگوی جدید این شرکت سعی کرده است به المان‌]ای قبلی خود بازگردد و در دایره‌ای به همراه هلالی از ماه نمایان شده است.
pg
رستوران هوترز نیز سعی کرده است بعد از سال‌ها با حفظ المان‌های لوگوی خود تنها جغد افسانه‌ای خود را به‌روز کند.
hoot

شما هم اگر لوگویی را می‌شناسید که لوگوی خود را به‌روز کرده است بنویسید تا دیگران با آن آشنا شوند.