بستن
مقاله

سایت ایران تلنت و نگاهی به گزارش حقوق و دستمزد در ایران در سال ۱۳۹۴

iran talent imarketor

سایت ایران تلنت برای سومین سال متوالی گزارشی از وضعیت کسب‌و‌کار در ایران و میزان حقوق و دستمزد ارائه داده است. گزارش حقوق و دستمزد ایران تلنت بر اساس داده‌های سال ۱۳۹۴ گردآوری‌شده است.

در ابتدای این گزارش نگاهی شده است به آمار و ارقام مربوط به کشور ایران شده است. در این بخش که بر پایه آمار مربوط به مرکز آمار ایران، بانک جهانی و مرکز آمار جهانی گردآوری‌شده است تولید ناخالص داخلی GDP ایران ۴۲۵٫۳ میلیارد دلار (سال ۱۳۹۳) تخمین زده‌شده است و جمعیت کشور ۷۹٫۱ میلیون نفر(اسفند ۱۳۹۴) محاسبه‌شده است. از نکات جالب در این بخش میزان ضریب نفوذ اینترنت است که بیش از ۵۷ درصد در ایران ارزیابی‌شده است و نرخ باسوادی نزدیک به ۹۰ درصد محاسبه‌شده است.

در این گزارش نگاهی شده است به مهم‌ترین رویدادهای اتفاق افتاده در سال ۱۳۹۴ خورشیدی که از آن جمله می‌توان به توافق برجام هسته‌ای، انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان، افت قیمت نفت و تداوم رکود بازار مسکن اشاره کرد.
iran talent imarketor
اما در بررسی انجام‌شده کمتر از ۳۰ درصد خانم‌ها و مابقی آقایان شرکت کرده‌اند و تعداد کل شرکت‌کنندگان ۳۶ هزار نفر اعلام‌شده است.

بر اساس تحلیل داده‌های کسب‌شده توسط سایت ایران تلنت این‌طور به‌دست‌آمده است که دریافتی حقوق و دستمزد افراد با تحصیلات فوق‌لیسانس به‌طور متوسط ۱۵ درصد بالاتر از کارمندان با مدرک لیسانس است و نسبت بیشترین اختلاف دریافتی مربوط به سمت‌های مدیریت مالی با ۴۳ درصد است.
یکی از معیارهای مهم در میزان دریافتی حقوق متعلق به نوع دانشگاهی است که افراد در آن تحصیل‌کرده‌اند؛ بر این اساس به‌طور متوسط افراد با مدرک دانشگاه دولتی ۱۶ درصد حقوق بیشتری از افرادی که مدرک دانشگاه آزاد دارند دریافت می‌کنند.
اما یکی دیگر از عوامل در تفاوت دریافتی مربوط به جنسیت افراد است. خانم‌ها در سمت‌های مشابه به‌طور متوسط ۲۳ درصد کمتر از آقایان حقوق دریافت می‌کنند. این اختلاف برای سمت مدیریتی در حدود ۳۶ درصد است و برای سمت کارشناسی ۲۸ درصد. بیشترین اختلاف دریافتی بر اساس جنسیت مربوط به سمت مدیر پروژه است که خانم‌ها در حدود ۳۳ درصد نسبت آقایان کمتر دریافت می‌کنند.
داشتن مدرک زبان انگلیسی از شاخص‌های مهم در تفاوت حقوق دریافتی افراد است به‌طوری‌که در صورت داشتن تسلط کامل به زبان انگلیسی، افراد به‌طور متوسط ۱۶ درصد حقوق بیشتری دریافت می‌کنند.

به‌طور متوسط میزان افزایش حقوق سالیانه در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال گذشته آن در شرکت‌های دولتی ۲۱ درصد بوده است که این عدد برای شرکت‌های خصوصی ۲۵ درصد محاسبه‌شده است. برنامه‌نویسان با متوسط ۳۰درصد بیشترین رشد دریافتی و منشی یا کارمند بخش اداری با ۲۰درصد افزایش کمترین رشد حقوق دریافتی را داشته‌اند.
مقایسه آمارهای امسال با سال گذشته نشان می‌دهد که میزان رضایت شاغلین از وضعیت کاری خود حدود ۶ درصد کاهش پیداکرده است و تلاش افراد برای ارتقای شغلی به میزان ۹ درصد افزایش داشته است. آمار نشان می‌دهد که مدیرانی که ۱۹ درصد و کارشناسانی که ۳۳درصد بیشتر از عرف بازار دریافت می‌کنند از وضعیت فعلی خود راضی هستند.

در مورد وضعیت مسکن افراد شاغل به‌طور متوسط ۳۵ درصد ایشان اجاره پرداخت می‌کنند این در حالی است که افراد با حقوق پایین نزدیک به نیمی و افراد با حقوق بالا یک‌پنجم حقوق خود را صرف اجاره مسکن می‌کنند.
irantalent 1394

دانلود گزارش کامل از سایت ایران تلنت در مورد وضعیت حقوق و دستمزد در ایران ۱۳۹۴

منتشر شده در روزنامه فرصت امروز

مقاله‌های مرتبط را مطالعه کنید
سایت استخدامی ایران تلنت IranTalent.com گزارش متوسط حقوق و دستمزد مدیران و کارشناسان کشور در
وب‌سایت کاریابی ایران‌تلنت Irantalent.com نتایج ارزیابی حقوق و دستمزد متخصصان و مدیران را در ۲۳
موسسه اینتربرند در سال ۲۰۱۸، اپل، گوگل و آمازون را سه برند برتر دنیا معرفی
برچسب : ایران تلنتحقوق ایرانحقوق در ایرانحقوق کارشناسانحقوق کارمندانحقوق مدیرانحقوق و دستمزدسایت ایران تلنتگزارش حقوق و دستمزدگزارش دستمزدوضعیت حقوق در ایرانوضعیت دستمزد
سهیل قدری

سهیل قدری

مشاور در زمینه طراحی و ایده‌پردازی کمپین‌های بازاریابی ، برندینگ و دیجیتال مارکتینگ هستم و افتخار همکاری با برندهایی همچون بانک سامان، تاژ، نوتلا، کیندر و گروه صنعتی گلرنگ را دارم.

No Comments

دیدگاه خود را وارد نمایید

پیشنهاد میکنیم بخوانید
دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing هرساله دچار تغییر و تحول‌های گسترده…