اسنپ یا تپسی ، ماکسیم یا الوپیک؟ تحلیل جامع استفاده از تاکسی اینترنتی در ایران

اسنپ یا تپسی
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 3

اسنپ یا تپسی ؟ ماکسیم یا الوپیک؟ اگر این کلید واژه را در اینترنت جستجو کرده باشید احتمالا با انبوهی از نتایج پراکنده رو به رو شده که به جواب مورد نظرتان نرسیده‌اید. در این مقاله می‌خواهیم علاوه بر بررسی تجربه استفاده از تاکسی اینترنتی ، یک راهنمای جامع و کامل از تاکسی‌های اینترنتی داشته باشیم.

با خواندن این مقاله، با توجه به شرایط‌ دلخواهتان به این نتیجه خواهید رسید که میان تاکسی اینترنتی اسنپ یا تپسی استفاده از کدام یک برایتان بهتر است. همچنین تجربه استفاده از تاکسی‌های اینترنتی دیگر مانند ماکسیم و الوپیک را هم بررسی می‌کنیم تا در نهایت بهترین گزینه را داشته باشد. شما هم در تکمیل این مقاله نقش داشته باشید و تجربیاتتان در استفاده از اسنپ یا تپسی را بنویسید.

اسنپ یا تپسی ؟ از کدام سرویس تاکسی اینترنتی استفاده میکنید ؟

این موضوع نظرسنجی جدید ما در شبکه اجتماعی اینستاگرام بود که با استقبال خوبی همراه شد. این نظرسنجی برپایه میزان استفاده کاربران از تاکسی های اینترنتی ای همچون اسنپ یا تپسی بود.

نظرسنجی ما که چندی پیش برگزار شده بود با بیش از 3,500 بازدید و بیش از 1,900 نظر مشخص شد که اکثر کاربران پیج اینستاگرام آیمارکتور از اسنپ استفاده می‌کنند و این اپلیکیشن برای حمل و نقل و جابه‌جایی در تهران و سایر شهرها در بین عموم بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

برطبق آخرین نظرسنجی آذر ماه 1400 در اینستاگرام که توسط آیمارکتور برگزار شده است و نزدیک به 6900 نفر شرکت کرده اند، 86 درصد کاربران از اسنپ و 14 درصد از تپسی استفاده میکنند.

اسنپ یا تپسی

اسنپ : رانندگان فراوان اما امکانات کم

خدمات اسنپ

۱. امکان مشاهده سرویس‌ها قبل از انتخاب مقصد

یکی از ویژگی‌های اسنپ که در ابتدا با نام تاکسی‌یاب فعالیت خود را آغاز کرد، نمایش سرویس‌های مختلف این تاکسی اینترنتی در همان مرحله اولیه باز کردن اپلیکیشن است. شما می‌توانید تعیین کنید که قصد دارید از کدام سرویس اسنپ استفاده کنید. اسنپ معمولی، اسنپ بایک یا اسنپ باکس. (اسنپ یک سرویس VIP هم داشت که به علت عدم موفقیت آن، از فهرست خدمات خود حذف کرد)

اسنپ یا تپسی

۲. انتخاب وقت‌گیر مبدا

پیدا کردن مبدا در اسنپ یکی از کارهای سخت و وقت‌گیر است، خصوصا اگر کاربر شما در استفاده از اینترنت و اپلیکیشن‌های موبایلی کمی ضعیف باشد. لوکیشنی که اسنپ در ابتدا نشان می‌دهد معمولا دقیق نیست و برای انتخاب جزییات آن باید وقت بگذارید.

این مشکل زمانی بیشتر احساس می‌شود که مثلا شما در جای شلوغی مانند پاساژ پالادیوم هستید و می‌خواهید مبدا را مشخص کنید. قاعدتا اولین نقطه‌ای که لوکشین اسنپ به شما نشان می‌دهد را انتخاب می‌کنید اما معمولا انتخابتان اشتباه از آب در می‌آید! زیرا اسنپ با وسواسی عجیب، نقاط مختلفی از یک لوکشین را در نقشه خود قرار داده که یک اشتباه کوچک در انتخاب مبدا، موجب خشم رانندگان می‌شود.

۳. انتخاب راحت مقصد

برای انتخاب مقصد اما خیالتان راحت است. با جست‌وجوی نام هر خیابان، محله و حتی نام فروشگاه یا اداره، اسنپ آن را نمایش می‌دهد. بنابراین معمولا نیازی پیدا نمی‌کنید که تمام آدرس مورد نظرتان را به طور دستی وارد کنید. شاید این ویژگی چندان به چشم نیاید اما در زمان‌هایی که فرصت کمی دارید یا آدرس دقیق مقصد را نمی‌دانید، خیلی به کارتان می‌آید.

بیشتر بخوانید : فیلیمو یا نماوا ؟ مقایسه فیلیمو با نماوا

۴. امکان انتخاب دوباره نوع سرویس

پس از آنکه مقصد را انتخاب کردید، اسنپ دوباره این امکان را فراهم می‌کند که نوع سرویس مورد نظر خود را انتخاب کرده و البته قیمت‌ها را نیز مقایسه کنید. اسنپ به صرفه و فوری، اسنپ ویژه بانوان، اسنپ موتور ویژه مرسولات و موتور ویژه مسافر.

اسنپ یا تپسی

۵. گزینه‌های محدود سفر

یکی از مشکلات کاربران در استفاده از اسنپ، گزینه‌های محدود برای سفر است. شما فقط می‌توانید مقصد دوم، رفت و برگشت به مبدا و توقف در مسیر را داشته باشید. حتی گزینه ساده‌‌ای مانند توقف در مبدا نیز وجود ندارد. یعنی اگر فرضا بخواهید با تاخیر سوار اسنپ خود شوید باید همان گزینه توقف در مسیر را انتخاب کنید و بعد به راننده محترم زنگ بزنید و توضیح بدهید که منظورتان توقف در مبدا است.

اسنپ یا تپسی

۶. پیدا شدن سریع راننده

قطعا یکی از مواردی که توانسته کاربران اسنپ را معتاد خودش کند، پیدا شدن راحت راننده است. معمولا کم‌تر کسی است که در پیدا کردن راننده از اسنپ دچار مشکل شود.

بیشتر بخوانید:  مقایسه اسنپ و تپسی از نظر تعداد کاربران و قابلیت ها

۷. گزینه‌های محدود در طول سفر

اسنپ در طول سفر نیز گزینه‌های محدودی پیش پای مسافران می‌گذارد. قطعا برایتان پیش آمده که بخواهید در حین سفر، مقصد دیگری را انتخاب یا لغو کنید. برای این کار هیچ گزینه سر راستی وجود ندارد.
برای انتخاب مقصد دیگر باید گزینه مقصد دوم را انتخاب کنید که در این حالت اسنپ کرایه مقصد اول را از شما به طور کامل دریافت می‌کند؛ حتی اگر یک دقیقه از سوار شدن شما گذشته باشد.
درباره لغو کردن اسنپ در حین سفر که اصلا انتخابی ندارید. باید به راننده بگویید پیاده می‌شوید و کرایه را به طور کامل پرداخت کنید.

۸. نظرسنجی کامل و پشتیبانی مناسب

با وجود همه اعتراض‌ها و انتقادهایی که در شبکه‌های اجتماعی نسبت به برخی خدمات اسنپ و رانندگان آن می‌شود اما معمولا پشتیبانی اسنپ تلاش می‌کند رضایت کاربران خود را جلب کند. اگر تجربه‌ای از تماس با پشتیبانی اسنپ دارید برای ما کامنت بگذارید.
نظرسنجی پایان سفر اسنپ نیز بسیار کامل و تخصصی است که به راحتی می‌توانید همه نظراتتان را منعکس کنید.

۹. اسنپ دوستدار پدر و مادرها نیست!

حتما برای خیلی از شماها پیش آمده که برای درخواست اسنپ پدر و مادرتان خودتان باید اقدام کند. این اتفاق به دلیل چند باگ بزرگ در برنامه اسنپ است:

  1. استفاده از اسنپ برای افرادی که آشنایی کم‌تری با اپلیکیشن‌ها دارند مشکل است و رابط کاربری آن سخت است.
  2. اپلیکیشن اسنپ این امکان را ندارد که شما با اکانت خودتان برای شخص دیگری اسنپ بگیرید.
  3. در پشتیبانی و اپلیکیشن اسنپ چیزی به عنوان گرفتن اسنپ به صورت تلفنی تعریف نشده است.

۱۰. اسنپ به فکر کودکان نیست

شما کافی است کودک خردسال همراه خود داشته باشید. نه رانندگان اسنپ برای همراهی با آنان آموزش دیده‌اند و نه صندلی‌های ویژه کودک در خودروهای اسنپ تعبیه شده است. همه چیز به شما و اخلاق راننده محترم بستگی دارد!

بیشتر بخوانید : تجربه خرید اینترنتی از دیجی کالا

۱۱. سالمندان و کم‌توان‌ها با اسنپ مشکل دارند

افرادی که دارای ویلچر هستند یا نیاز به کمک بیشتری برای استفاده از اسنپ دارند، هیچ گزینه‌ای برای اعلام این موضوع پیش از درخواست خودرو ندارند. پس از درخواست خودرو باید با رانند تماس بگیرید و موضوع را شرح دهید. در این جور مواقع البته رانندگان معمولا می‌گویند نمی‌آیند و از شما می‌خواهند که گزینه لغو سفر را بزنید.

۱۲. کسی به فکر بار و وسایل نیست

کافی است مقداری بار اضافه یا وسایل و چمدان داشته باشید. هیچ راهی برای اعلام آن پیش از سفر وجود ندارد و باید همه چیز را به دست تقدیر و رانندگان عزیز بسپارید.

۱۳. امکان کرایه بیشتر یا انعام وجود ندارد

حتما در خیلی از مواقع که ترافیک است یا بارندگی وجود دارد؛ با این مشکل رو به رو شده‌اید که هیچ راننده‌ای درخواست شما را قبول نمی‌کند. در این مواقع قطعا حاضرید پول بیشتری پرداخت کنید اما اسنپ برای شما راهی نگذاشته است.
در بسیاری از برنامه‌های خارجی مانند اوبر، چنین امکانی وجود دارد که شما با استفاده از اپلیکیشن انعام دهید یا کرایه بیشتری پرداخت کنید.

۱۳. نمی‌توانید درخواست خود را رزرو کنید

ممکن است بخواهید صبح زود اسنپ بگیرید یا نصف شب به فرودگاه بروید. در این مواقع از ساعت‌ها قبل این استرس را دارید که اسنپ گیرتان می‌آید یا نه. در صورتی که اسنپ گزینه رزرو سفر را در نظر بگیرد؛ بسیاری از مشکلات و دلهره‌های کاربران رفع می‌شود.

تپسی: رانندگان کم‌تر اما امکانات بیشتر

تاکسی اینترنتی تپسی

۱. عدم امکان مشاهده سرویس‌ها قبل از انتخاب مقصد

در تپسی این امکان وجود ندارد که سرویس‌های مورد نظر از ابتدا انتخاب کنید. شما باید مبدا و مقصد را انتخاب و سپس سرویس مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:  کمپین پارتیزانی یونیلیور؛ خداحافظی با جنگل و فرار به خیابان

۲. انتخاب راحت مبدا

بر خلاف اسنپ؛ در تپسی انتخاب مبدا راحت‌تر است و لوکشین برنامه به شکل دقیق‌تری کار می‌کند.

۳. انتخاب دردسرساز مقصد

کاربران تپسی اما برای انتخاب مقصد با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند و بسیاری از مکان‌ها با جست‌وجو در نقشه پیدا نمی‌شود.

۴. امکان انتخاب سرویس تپسی لاین

یکی از برتری‌های تپسی؛ دارا بودن سرویس تپسی لاین است. با استفاده از این سرویس می‌توانید یک نفر دیگر که هم مسیر شماست، در بین راه با شما همراه شود. به این ترتیب کرایه تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

۵. گزینه‌های محدود سفر

یکی از مشکلات کاربران در استفاده از تپسی، گزینه‌های محدود برای سفر است؛ دقیقا مانند اسنپ. شما فقط می‌توانید مقصد دوم، رفت و برگشت به مبدا و توقف در مسیر را داشته باشید. حتی گزینه ساده‌‌ای مانند توقف در مبدا نیز وجود ندارد. یعنی اگر فرضا بخواهید با تاخیر سوار تپسی خود شوید باید همان گزینه توقف در مسیر را انتخاب کنید و بعد به راننده محترم زنگ بزنید و توضیح بدهید که منظورتان توقف در مبدا است.

۶. امکان انتخاب بیشتر از دو مقصد

اگر قصد دارید به بیشتر از چند مقصد بروید، قطعا انتخابتان تپسی خواهد بود. این اپلکیشین بر خلاف اسنپ به شما اجازه می‌دهد تا چندین مقصد را انتخاب کنید و با خیال راحت درخواست تپسی دهید.

اسنپ یا تپسی

۷. نمایش دقیق تعداد رانندگان

وقتی مبدا را انتخاب می‌کنید؛ تپسی به شما تعداد دقیق خودروهای اطرافتان را نشان می‌دهد. به این ترتیب اگر در مکانی هستید که درخواستان قبول نمی‌شود؛ می‌توانید به مکانی بروید که تعداد رانندگان بیشتر است.

۸. راننده دیر پیدا می‌شود

گلایه اکثر کابران تپسی این است که رانندگان این اپلیکشین دیرتر پیدا می‌شود. به عبارت دیگر به نظر می‌رسد تپسی، رانندگان کم‌تری دارد.

۹. امکان لغو عادلانه در حین سفر

شما در هر جایی از مسیر که باشید می‌توانید سفر را لغو کنید. اپلیکشین تپسی با توجه به مسیری که تا آن لحظه طی کردید؛ کرایه شما را حساب می‌کند. بنابراین نیازی ندارید که کرایه اولیه را پرداخت کنید.

۱۰. نظرسنجی ناقص

گزینه‌های نظرسنجی تپسی بسیار ناقص است و در پایان سفر، انتخاب‌های محدودی برای بیان دلایل نظر خود دارید.

۱۱. تپسی کمی دوستدار پدر و مادرها است!

با وجود آنکه رابط کاربری تپسی بسیار سخت است اما شما می‌توانید با تماس تلفنی نیز درخواست تپسی کنید.

اسنپ یا تپسی

۱۲. تپسی به فکر کودکان نیست

دقیقا همان مشکلات اسنپ که گفته شد، برای تپسی نیز وجود دارد.

۱۳. سالمندان و کم‌توان‌ها با تپسی مشکل دارند

دقیقا همان مشکلات اسنپ که گفته شد، برای تپسی نیز وجود دارد.

۱۴. کسی به فکر بار و وسایل نیست

دقیقا همان مشکلات اسنپ که گفته شد، برای تپسی نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید : تجربه خرید اینترنتی از درسا

۱۵. امکان پرداخت کرایه بیشتر وجود دارد

اگر عجله داشته باشید یا کسی درخواست شما را قبول نکرد، می‌توانید گزینه عجله دارم را انتخاب کنید تا کرایه بالاتری پرداخت کنید. این ویژگی تپسی اما یک مشکل بزرگ دارد. کرایه بالاتر را باز هم تپسی پیشنهاد می‌دهد و این امکان وجود ندارد که خودتان به اندازه مورد نظرتان کرایه را افزایش دهید.

عجله دارم تپسی

۱۶. می‌توانید درخواست خود را رزرو کنید

تپسی امکان رزرو فراهم کرده است. شما می‌توانید برای سفر آینده خود از ۷ روز زودتر رزرو کنید. قبل از فرا رسیدن زمان سفر، برنامه به صورت خودکار شروع به جست‌وجوی سفیر می‌کند. سفیر مطابق با زمانی که شما مشخص کرده‌اید، در مبدا خواهد بود. در صورتی که سفیری برای شما پیدا نشود، ۱۵ دقیقه زودتر به شما اطلاع داده می‌شود تا بتوانید راه جایگزینی برای رسیدن به مقصدتان داشته باشید.

رزرو تپسی

اسنپ یا تپسی ؛ کدام یک ارزان‌تر است؟

پاسخ دقیقی به این سوال نمی‌توان داد. فرمول و الگورتیم‌های محاسبه کرایه برای این اپلیکیشن‌ها تفاوت دارد و در زمان‌های مختلف ممکن است قیمت یکی از آن‌ها ارزان‌تر باشد. پس دنبال جواب قطعی به این سوال که میان کرایه اسنپ یا تپسی ، کدامشان ارزان‌تر است؛ نباشید.

بیشتر بخوانید:  تجربه خرید از اسنپ فود ! + نظرات کاربران Snappfood

کدام سرویس را انتخاب کنیم؟

میان استفاده از اسنپ یا تپسی خودتان باید تصمیم بگیرید. همه شرایط و نکاتی که گفته شد را کنار هم بگذارید و ببنید کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

مقایسه اسنپ و تپسی از نظر تعداد کاربران و قابلیت ها

آیمارکتور در مقاله‌ای به بررسی تعداد کاربران اسنپ و تپسی پرداخته بود. در آن مقاله به این نتیجه رسیده بودیم که اسنپ تعداد بیشتری کاربر دارد. متن کامل مقاله را از اینجا بخوانید.

الوپیک؛ نوپا اما امکانات بیشتر

اپلیکیشن الوپیک ابتدا فقط برای ارسال پیک‌موتوری بود اما آرام و بی‌صدا توسعه پیدا کرد. این اپلیکیشن برای اولین بار سرویس تاکسی موتوری را راه انداخت و حالا هم تاکسی اینترنتی خود را راه‌اندازی کرده است.
در این اپلیکیشن امکاناتی مانند درخواست سرویس برای دیگران، امکان رزرو، اعلام بار اضافی و… وجود دارد. مشکل اساسی این اپلیکیشن اما تعداد کم رانندگان آن است.

اپلیکیشن الوپیک

ماکسیم؛ روس اما با امکانات گسترده

اپلیکیشن ماکسیم توسط روسیه ساخته شده و در ایران نیز فعالیت دارد. تقریبا همه امکانات تکمیلی که برای سفر نیاز دارید در اپلیکشن ماکسیم وجود دارد. از درخواست خودرو برای دیگران تا اعلام همراه داشتن ویلچر، کودک، چمدان و وسیله، کمک کردن راننده، انعام، افزایش کرایه به میزان مورد نظر، استقبال به همراه تابلو و…

با این وجود، تعداد رانندگان این تاکسی اینترنتی بسیار کم است و مدت زمان زیادی صرف پیدا شدن راننده می‌شود. این اپلیکیشن روسی در زمینه تبلیغات، بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا به شدت ضعف دارد و نتواسته برند خود را به مخاطبان بشناسد.

اپلیکیشن ماکسیم

سؤالات متداول درباره اسنپ

آیا می‌توان با اسنپ در طول سفر تغییر مسیر داد؟

خیر، امکان تغییر مسیر در میان سفر امکان پذیر نیست

برنامه اسنپ در چه دستگاه‌هایی قابل استفاده است؟

اپلیکیشن Snapp در سیستم‌عامل‌های Android و iOS قابل نصب است. همچنین شما می‌توانید تا در سیستم‌عامل‌های Windows Phone و Blackberry OS و کامپیوترهای ویندوزی به کمک وب اپلیکیشن Snapp به درخواست تاکسی اینترنتی اسنپ بپردازید.

آیا به صورت تلفنی می‌توان سفارش اسنپ داد؟

خیر، امکان سفارش تاکسی اسنپ تنها از اپلیکیشن‌ها و وب اپلیکیشن‌ اسنپ امکان پذیر است.

آیا می‌توان بدون اینترنت درخواست اسنپ داد؟

خیر، درخواست اسنپ تنها به کمک اتصال به اینترنت امکان پذیر است.

سؤالات متداول درباره تپسی

آیا می‌توانم با معرفی تپسی به دوستانم هدیه بگیرم؟

در صورتی طرح معرفی مسافر در شهر شما فعال باشد، شما می‌توانید تا با ورود به بخش سفر رایگان، دریافت کد معرف خود و ارسال آن به دیگران و دعوت آن‌ها به تپسی، از تپسی هدیه دریافت کنید، توجه کنید که تنها با نصب تپسی توسط دوستان شما و انجام اولین سفر خود شما از تپسی هدیه دریافت خواهید کرد.

چرا برخی اوقات هزینه تعیین شده در زمان ابتدا و انتهای سفر متفوت است؟

درصورتی‌ که مقصد شما با مختصات تعیین شده در زمان درخواست سفر متفاوت باشد، اپلیکیشن تپسی هزینه سفر را به‌صورت خودکار طبق مختصات جدید محاسبه و اعلام می‌کند.

هزینه سفر با تپسی چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه سفر با توجه به ترافیک مسیر، مسافت طی‌شده، استهلاک خودرو، احتمال پیدا شدن راننده به‌صورت هوشمند و در لحظه محاسبه می‌شود.

آیا تپسی سفرهای خدماتی (مانند ارسال بسته و…) نیز انجام می‌دهد؟

بله، برای ارسال بسته‌های خود می‌توانید از سرویس اتوپیک (ارسال بسته با خودرو) یا موتوپیک (ارسال بسته با موتور) استفاده کنید. ضمناً درصورتی‌که نیاز دارید سفیر تپسی برای شما خریدی انجام دهد، از سرویس «همیار» استفاده کنید. برای استفاده از این سرویس، داروخانه یا فروشگاه مدنظرتان را به‌عنوان مبدأ سفر و موقعیت مکانی خودتان را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب نمایید.

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 3