المپیک توکیو در تصرف ربات‌ها

المپیک توکیو 2020 در تصرف ربات ها | آیمارکتور

پنج ربات محصول تویوتا با شعار «تحرک برای همه» در صدد توسعه توانایی‌های انسانی در بازی‌های المپیک توکیو در سال 2020 هستند.

ژاپن قرار است امسال بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو را برگزار کند. در ادامه این کشور از چندین برنامه کاربردی با محوریت فناوری رباتیک بهره می‌برد. ربات‌ها علاوه بر کمک به تحرک بدنی افراد، از لحاظ توانایی کسب تجربه‌های جدید و تعامل با مردم، شرایط مناسب را برای تحرک «مجازی» فراهم می‌کنند. این قبیل ربات‌ها به یاری ورزشکاران در زمین مسابقه آمده و علاوه بر حمل غذا، نوشیدنی و تجهیزات، اطلاعات مربوطه را نیز به دست می‌آورند.

 

 

ربات‌های انسان نما و هدفمند

در قالب پروژه ربات توکیو 2020، تویوتا پنج ربات برای بازی‌ها در نظر گرفته که شامل طرح‌های انسان نما و هدفمند می‌شوند. دو ربات آبی و صورتی «ماریوتوا» و «سامیتی» می‌توانند دست‌ها و بازو‌های خود را تکان دهند. ربات‌ها از این قابلیت هنگام سلام و احوالپرسی با مردم در موقعیت‌های رسمی و عکسبرداری از آن‌ها به خوبی استفاده خواهند کرد. علاوه بر این، ربات‌ها به لطف یک سری دوربین‌های تعبیه شده، حسگر‌ها و «چشم»‌های دیجیتال، به تعاملات انسانی نیز پاسخ خواهند داد.

بیشتر بخوانید : المپیک 2020 توکیو | برندهایی که مدال گرفتند

ربات انسان نما THR3 با افدامات بسیار بیشتری همراه است. این می‌تواند تجربه حضور در بازی‌ها را برای مخاطبان از راه دور فراهم کند. در ادامه به پخش تصاویر و صدا‌ها از نقاط دور افتاده دهکده المپیک کمک خواهد کرد. در نهایت امکان برقراری ارتباط با ورزشکاران و دیگر افراد به وجود خواهد آمد.

T-TR1 نام یک ربات با کنترل از راه دور است که شامل یک صفحه نمایش بزرگ و دوربین‌های نصب شده بر روی یک پایه چرخ دار می‌شود. از نمایشگر بزرگ برای تهیه تصاویری واقعی در اندازه طبیعی برای کسب یک تجربه مجازی مثل  زندگی واقعی کمک گرفته خواهد شد. T-TR1 امکان تعامل بین افراد در سرتاسر دهکده المپیک با ورزشکاران و در ادامه کسب تجربه «بازی» مجازی را فراهم می‌کند.

المپیک توکیو 2020 در تصرف ربات ها | آیمارکتور

ربات های پشتیبان در المپیک توکیو 2020

ربات بعدی یک ربات پشتیبان انسانی (HSR) است که به مهمانان در یافتن صندلی‌های خود در محل برگزاری مسابقات کمک می‌کند.

ربات پشتیبان تحویل غذا (DSR) میان وعده‌ها و نوشیدنی‌های از پیش سفارش داده شده را به افراد حاضر در محل بازی، تحویل خواهند داد. افراد می‌توانند از طریق تبلت غذا و خوراکی‌های مورد علاقه خود را سفارش دهند.

بیشتر بخوانید : تبلیغات دیجیتال | دیجیتال مارکتینگ

آخرین ربات، ربات پشتیبان در زمین بازی (FSR) نام دارد که شبیه جعبه ای سوار بر روی چرخ است. همان طور که از اسمش پیداست، این ربات وظیفه پشتیبانی از شرایط مناسب میدان در مسابقاتی نظیر پرتاب نیزه، تیر اندازی، پرتاب دیسک و غیره را بر عهده دارد. پس از پرتاب ماده و ثبت مساقت طی شده، FSR تجهیزات را احیا کرده و آن‌ها را به محل تعیین شده باز می‌گرداند.

المپیک خیلی دور نیست و به زودی می‌توانیم کاربرد عملی این ربات‌ها را به عینه ببینیم. با مشارکت فعال ربات‌ها در بازی‌های المپیک توکیو و پارالمپیک 2020 توکیو، این یک عرصه مناسب برای مشاهده عملکرد واقعی ربات‌ها در دنیای واقعی به نظر خواهد آمد.

 

منبع : www.dqindia.com