چیچک برنده دیجیتال مارکتینگ ، آناتا و آیدین در حال و هوای 20 سال پیش! (بهترین شکلات ایرانی در اینستاگرام – گزارش دوم – بهمن 13۹۸)

بهترین شکلات ایرانی
به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0

انتخاب بهترین شکلات ایرانی در اینستاگرام کار بسیار سختی است. بر خلاف صنایع غذایی دیگر، شکلات‌های ایرانی توجه ویژه‌ای به صفحه اینستاگرام خود دارند و رقاب سختی را انجام می‌دهند. سایت آیمارکتور در تیرماه سال 1398 گزارشی با عنوان شرکت‌های تولیدکننده شکلات ایرانی در اینستاگرام منتشر کرد و حالا گزارش دوم را می‌خوانید.
در این هفت ماهی گه از انتشار گزارش اول سایت آیمارکتور گذشت با وجود آنکه صفحه‌های شکلات از نظر تعداد فالوئر همان ترتیب گذشته را دارند اما با نگاه به چند پارامتر، می‌توان نکات مهمی درباره توجه برندهای مختلف به دیجیتال مارکتینگ و اینستاگرام به دست آورد.

جدول اینستاگرام برندهای شکلات

نام برند آی دی اینستاگرام تعداد فالوئر در بهمن 1398 تعداد فالوئر در اردبهشت 1398 تعداد پست نرخ تعامل
فرمند farmand.ir 30,595 ۱۷۴۳۶ 388 2.56%
آیدین aidin_chocolate 20,421 ۱۶۸۸۸ 1,004 2.45 %
شونیز shonizofficial 15,417 ۱۰۵۳۰ 1,052 4.19 %
مرداس merdasofficial 11,048 ۱۰۰۷۷ 196 3.23 %
پارمیدا parmida.chocolate 10,162 ۹۸۷۸ 76 3.39 %
چیچک chichak.co 9,946 ۴۱۹۹ 204 ۵,۰۲%
آناتا anatatabriz 4,130 ۲۰۲۳ 164 15.49 %

بهترین شکلات از نظر تعداد فالوئر

  1. فرمند
  2. آیدین
  3. شونیز

بهترین شکلات از نظر رشد فالوئر

  1. فرمند
  2. چیچک
  3. شونیز

بهترین شکلات از نظر نرخ تعامل

  1. چیچک
  2. شونیز
  3. پارمیدا

چیچک برنده دیجیتال مارکتینگ

شاید بپرسید چرا با وجود آنکه چیچک از نظر تعداد فالوئر در رده‌های آخر جدول قرار دارد اما ما صفحه این برند را به عنوان بهترین برند شکلات ایرانی از نظر دیجیتال مارکتینگ انتخاب کردیم؟
برای این انتخاب چند دلیل داریم. اولا چیچک در هفت ماه گذشته توانسته 5،747 نفر افزایش فالوئر داشته باشد. این موضوع زمانی مهم می‌شود که بدانیم فقط برند فرمند افزایش فالوئر بیشتری نسبت به چیچک داشته اما تعداد فالوئرهای فیک فرمند بیشتر از چیچک است. بنابراین چیچک از نظر افزایش فالوئر واقعی (ارگانیک) در رتبه یک قرار می‌گیرید. حدود 80 درصد فالوئرهای چیچک واقعی است اما این این رقم برای فالوئرهای فرمند در حدود 60% است.
نکته دیگری که باعث شد چیچک را به عنوان بهترین شکلات در اینستاگرام انتخاب کنیم، نرخ تعامل این پیج است.  این پیج با حدود 5 درصد تعامل؛ یک سر و گردن بالاتر از سایر برندهاست.
پارامتر دیگری که در انتخاب چیچک نقش داشت، طرح‌های گرافیکی مناسب، پست‌های تعاملی، کپشن‌های جذاب، برگزاری مسابقه و… است. پیج چیچک توانسته همه این موارد را رعایت کند و همین موضوع افزایش فالوئر آن در هفت ماه گذشته را توجیه می‌کند.
استفاده از پست‌های مسئولیت اجتماعی مانند پست‌های محیط زیستی و حمایت از حیوانات از دیگر نقاط قوت صفحه اینستاگرام این برند است.

بیشتر بخوانید:  بررسی سهم بازار تلویزیون در ایران: حکمرانی سامسونگ + اینفوگرافیک

چیچک بهترین شکلات ایرانی

بی‌توجهی فرمند به مناسبت‌ها

قطعا شکلات یکی از محصولاتی است که در مناسبت‌های مختلف مثل ولنتاین، روز مادر، روز پدر و… کاربرد زیاد دارد اما فرمند در اقدامی عجیب به این مناسبت‌ها توجهی ندارند. این نکته زمانی عجیب‌تر است که برند فرمند جزو بهترین شکلات ایرانی محسوب می‌شود اما به مناسبت‌های مهم توجه ندارد.
تمرکز فرمند فقط به معرفی شکلات‌های خود و طراح‌های گرافیکی است و به هیچ یک نکات مهم دیگر در دیجیتال مارکتینگ مانند برگزاری مسابقه، پست‌های تعاملی و… توجه ندارد.

شکلات فرمند

آناتا و آیدین در خواب غلفت

این دو برند محبوب شکلات در خواب غفلت عجیبی به سر می‌برند. کاملا مشخص است این دو برند که جزو بهترین برند شکلات در ایران محسوب می‌شوند، حاضر نشده‌اند برای صفحه اینستاگرامشان پول خرج کنند به کارمندان خود گفته‌اند در اوقات فراغتشان یک پست منتشر کنند!
اوضاع آیدین البته مقداری بهتر است و بعد از هر چند پست، یک پست به صورت شانسی خوب از آب در می‌آید! در صفحه آناتا می‌توان از آخرین جلسات هیات مدیره این شرکت و با چهره‌های مدیران آناتا آشنا شوید!

شکلات آناتا

شونیز ، پوستر را به اینستاگرام آورد!

مشخص است که برند شونیز در حد توانایی خود تلاش می‌کند و سعی می‌کند پست‌های خوبی بگذارد. با این وجود کاملا مشخص است که این برند از فقدان یک استراتژی مشخص در دیجیتال مارکتینگ رنج می‌برد. پست‌های این صفحه بیشتر از هر چیزی شبیه طراحی‌های پوستر به سبک دانشجویان است که انگار با نرم‌افزا paint آن را کشیده‌اند!

شکلات شونیز

چشم امید به پارمیدا و مرداس

در میان برندهای شکلات، می‌توان به آینده پارمیدا و مرداس امید داشت. پارمیدا با طرح‌های گرافیک مناسب و پست‌های جذاب توانسته حرفه‌ای‌تر از بقیه عمل می‌کند. برند مرداس نیز مشخص است که تغییراتی در حوزه برنامه‌ریزی دیجیتال مارکتینگ خود داده و فعالیتش بهتر از گذشته شده است.

بیشتر بخوانید:  چند نکته مهم برای بهبود سئو

شکلات پارمیدا

 

 

 

به این مطلب رای دهید:
میانگین: 0